KF51 Panther MBT (Rheinmetall)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 650
14 626
113
Fzy4-Zoza-UAkce-Oy.jpg

Lementettem, betettem paintbe, megnéztem a szélességeket a talpnál:

120-as:
36-123 -->87 képpont

130-as:
171-258 -->87 képpont

Nyilván nem ez a mérvdó, de a két lőszer kb olyan szögből van fotózva, hogy jól szemléltető legyen a méretek szempontjából, és a kép alapján bizony a két lőszer szinte pont egyforma átmérőjű (nem kaliberű!). Namármost ennek csak akkor van értelme, hogy koppra egyforma ármérőjűek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
Most ti a nyíl átmérőjéről beszéltek vagy a lövedék átmérőjéről?
Mert a nyíl az űrméret alatti. Amikor azt írják, hogy 130 vagy 120 akkor a betét átmérőjét adják meg.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
742
1 412
93
Egy hasonló automata töltő esetleg nem volna e jó. Természetesen függőlegesen forogva a parancsnok és a lövész között. Úgy is van ott egy elválasztó rács! Lőszer hátul a tartóban úgy is iránnyal hátrafelé van. Így a lőszer irányba fordul és tölt.
- Még egyszer, nem vízszintesen forogna a töltő hanem függőlegesen.
- Nem tudom hogy mennyi hely van a lőszertartó s a löveg között, ám szerintem elférne egy ilyen forgó töltő.

- Ám lehet hogy valami ilyesmit gondoltak ki, ha jobboldalt nem lenne személyzet! Baloldalt pedig egymás mögött ülne a lövész s a parancsnok.


tGXISFO.png
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 650
14 626
113
Most ti a nyíl átmérőjéről beszéltek vagy a lövedék átmérőjéről?
Mert a nyíl az űrméret alatti. Amikor azt írják, hogy 130 vagy 120 akkor a betét átmérőjét adják meg.

Én mondjuk a hüvelyét :)
Én azt állítom, hogy a hüvely csak egy meghosszabbított 120-as, vagyis elvileg akár ugyanolyan autotöltő is kezelheti a 120-ast és a 130-ast.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 650
14 626
113
Egy hasonló automata töltő esetleg nem volna e jó. Természetesen függőlegesen forogva a parancsnok és a lövész között. Úgy is van ott egy elválasztó rács! Lőszer hátul a tartóban úgy is iránnyal hátrafelé van. Így a lőszer irányba fordul és tölt.
- Még egyszer, nem vízszintesen forogna a töltő hanem függőlegesen.
- Nem tudom hogy mennyi hely van a lőszertartó s a löveg között, ám szerintem elférne egy ilyen forgó töltő.

- Ám lehet hogy valami ilyesmit gondoltak ki, ha jobboldalt nem lenne személyzet! Baloldalt pedig egymás mögött ülne a lövész s a parancsnok.


tGXISFO.png

Szerintem ezeknél a Lecrerc/Type10/K2-nél alkalmazott töltőmegoldás lenne az ideális.

Amit az RM mutatott a protonál - és ami valamelyik M1-es protóban is volt - túl magassá teszi a tornyot.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
Az RM 120-asés130-as ágyúját.

Vagyis ha mondjuk most 120-as ágyúval rendeljük a KF-51-et, és ott a töltő elég hosszú/mély, akkor az szerintem a torony komolyabb átépítése nélkül átfegyverezhető 130mm-es ágyúsra.
Tegyünk már tisztába dolgokat. Amikor azt látod, hogy 120x570 vagy 130X850, akkor te ezen kizárólag egy dolgot érthetsz méghozzá a következőt: 120mm vagy 130mm a lövedék átmérő és 570mm vagy 850mm a hüvelyhossz. Nem dönthetsz önkényesen úgy, hogy te részben vagy egészben másként értelmezed ezt a megnevezés formát.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 650
14 626
113
Tegyünk már tisztába dolgokat. Amikor azt látod, hogy 120x570 vagy 130X850, akkor te ezen kizárólag egy dolgot érthetsz méghozzá a következőt: 120mm vagy 130mm a lövedék átmérő és 570mm vagy 850mm a hüvelyhossz. Nem dönthetsz önkényesen úgy, hogy te részben vagy egészben másként értelmezed ezt a megnevezés formát.

Az alapállításom, hogy az RM 130mm-es lőszere (130 x 850) az tulajdonképp a 120mm-es 120x570 kicsit felturbózott változata meghosszabbított hüvellyel.

Valahogy úgy, ahogy a németek megcsinálták a 7,92x33-as Kurz-ot a puskalőszer lerövidítésivel, csak itt fordítva történt, ill. itt picit a kaliberen is növeltek.

A 120x570-es lőszernél a lövedék kalibere 120mm, de a hüvely 160/169mm. Ebbe a 16 cm-be belefér egy kövérebb töltet, főleg hogy a hosszúság növelése miatt a hüvelyben több a kakaó.



Szóval szerintem amennyiben egy autótöltős harckocsinál úgy alakítják ki a töltőt, hogy az elég hosszú/mély ahhoz, hogy ne csak a jelenleg valamivel 1m alatti 120mm-es lőszerek férjenek bele, hanem a nem tudom hány centiméterrel - 1,3m-es teljes hosszról olvastam - hosszabb 130-as lőszerek is, akkor az a tank adott esetben viszonylag egyszerűen átfegyverezhető lesz 130-as kaliberre.

Ha igaz amit feltételezek, ez szerintem megoldható, hiszen a 120-as NATO lőszerek így sem teljesen egyforma hosszúságúak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
Az alapállításom, hogy az RM 130mm-es lőszere (130 x 850) az tulajdonképp a 120mm-es 120x570 kicsit felturbózott változata meghosszabbított hüvellyel.

Valahogy úgy, ahogy a németek megcsinálták a 7,92x33-as Kurz-ot a puskalőszer lerövidítésivel, csak itt fordítva történt, ill. itt picit a kaliberen is növeltek.

A 120x570-es lőszernél a lövedék kalibere 120mm, de a hüvely 160/169mm. Ebbe a 16 cm-be belefér egy kövérebb töltet, főleg hogy a hosszúság növelése miatt a hüvelyben több a kakaó.



Szóval szerintem amennyiben egy autótöltős harckocsinál úgy alakítják ki a töltőt, hogy az elég hosszú/mély ahhoz, hogy ne csak a jelenleg valamivel 1m alatti 120mm-es lőszerek férjenek bele, hanem a nem tudom hány centiméterrel - 1,3m-es teljes hosszról olvastam - hosszabb 130-as lőszerek is, akkor az a tank adott esetben viszonylag egyszerűen átfegyverezhető lesz 130-as kaliberre.

Ha igaz amit feltételezek, ez szerintem megoldható, hiszen a 120-as NATO lőszerek így sem teljesen egyforma hosszúságúak.
Én ezt értem, de ti vagy két napja elbeszéltek egymás mellett erről a dologról.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Fanter az még csak egy koncepcióterv.Lehet,hogy 15 év mulva az lesz a világ legjobb hk-ja,de az is lehet,hogy addigra mindenki elfelejti,mint sok más koncepciótervet,mik a sűllyesztőbe végezték.
A hazai gyártás jelenleg háttéripar hiányában nem lehetséges.Fogalmi és tartalombeli különbbség van a hazai gyártás,és a hazai összeszerelés között.A hazai gyártás nem azt jelenti,hogy az összeszerelő üzemnek helyt adó telepen folyik a részegységek/alkatrészbázis gyártása.Hanem azt,hogy a hazai ipar adja a beszállitói hátteret.
Nekünk egyszerűen nincs meg az ipari hátterünk a hazai gyártásra.

Az ilyen hozzászólásokon mosolyognak a zalai gyárban. Nem csak összeszerelés van ott. Azt meg próbáld megérteni, hogy egy harcjármű minden alkatrészét, részegységét, az utolsó csavarig, nem egy adott gyár, vagy gyártó vállalat készít. Beszállítók dolgoznak mindenkinek.
 
  • Tetszik
Reactions: Azzurro and SilvioD

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 109
113
Az alapállításom, hogy az RM 130mm-es lőszere (130 x 850) az tulajdonképp a 120mm-es 120x570 kicsit felturbózott változata meghosszabbított hüvellyel.

Valahogy úgy, ahogy a németek megcsinálták a 7,92x33-as Kurz-ot a puskalőszer lerövidítésivel, csak itt fordítva történt, ill. itt picit a kaliberen is növeltek.

A 120x570-es lőszernél a lövedék kalibere 120mm, de a hüvely 160/169mm. Ebbe a 16 cm-be belefér egy kövérebb töltet, főleg hogy a hosszúság növelése miatt a hüvelyben több a kakaó.



Szóval szerintem amennyiben egy autótöltős harckocsinál úgy alakítják ki a töltőt, hogy az elég hosszú/mély ahhoz, hogy ne csak a jelenleg valamivel 1m alatti 120mm-es lőszerek férjenek bele, hanem a nem tudom hány centiméterrel - 1,3m-es teljes hosszról olvastam - hosszabb 130-as lőszerek is, akkor az a tank adott esetben viszonylag egyszerűen átfegyverezhető lesz 130-as kaliberre.

Ha igaz amit feltételezek, ez szerintem megoldható, hiszen a 120-as NATO lőszerek így sem teljesen egyforma hosszúságúak.
Ez oké, csak az alapállításod nem állja meg a helyét, mert a 130-as lőszer hüvelye dagadtabb.
Ha ott van letéve a pofád elé (meg elég hülye vagy hogy emelgesd is) akkor láthatóan nagyobb.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 650
14 626
113
Ez oké, csak az alapállításod nem állja meg a helyét, mert a 130-as lőszer hüvelye dagadtabb.
Ha ott van letéve a pofád elé (meg elég hülye vagy hogy emelgesd is) akkor láthatóan nagyobb.
Akkor miért/hogyan tervezik a koreaiak 130mm-re átfegyverezni a K2-t?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 109
113
Akkor miért/hogyan tervezik a koreaiak 130mm-re átfegyverezni a K2-t?
Ezt tőlük kérdezd meg. Azt nem mondták a koreaiak, hogy milyen 130 mm-essel akarják szerelni. Lehet csinálnak egy sajátot mivel egyelőre szabad a verseny az új nyugati HK ágyú kaliberre.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 650
14 626
113
Ezt tőlük kérdezd meg. Azt nem mondták a koreaiak, hogy milyen 130 mm-essel akarják szerelni. Lehet csinálnak egy sajátot mivel egyelőre szabad a verseny az új nyugati HK ágyú kaliberre.

Majd kiderül, mindenesetre megnyugtató lenen ismerni az RM 130-as lőszerének pontosabb dimenzióit.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 109
113
Ezt értsd úgy, hogy a torony bustle rész amiben a lőszerek mennek modulárisan cserélhető és esetleg a töltőautomatából a dobokat és a hüvelytácát kell cserélni az új lőszerhez ha már az RM megoldása volt eddig a fő téma.
(én pl így fognék hozzá)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 107
31 052
113
Az ilyen hozzászólásokon mosolyognak a zalai gyárban. Nem csak összeszerelés van ott. Azt meg próbáld megérteni, hogy egy harcjármű minden alkatrészét, részegységét, az utolsó csavarig, nem egy adott gyár, vagy gyártó vállalat készít. Beszállítók dolgoznak mindenkinek.
A test lemezeinek összehegesztése a szerelési folyamat része.Semmi több
."A hazai gyártás nem azt jelenti,hogy az összeszerelő üzemnek helyt adó telepen folyik a részegységek/alkatrészbázis gyártása.Hanem azt,hogy a hazai ipar adja a beszállitói hátteret.
Nekünk egyszerűen nincs meg az ipari hátterünk a hazai gyártásra."
Ezen meg nem tudom,hogy mit nem lehet felfogni,megérteni........