KF51 Panther MBT (Rheinmetall)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

S

speziale

Guest
Nèzd meg a Trophy-t az EMBT-n. Mintha vertikálisan is mozgatható lenne nem csak horizontálisan.
FVHj-FAYWIAAean-P.jpg

1) ha mozgatható is (bár ezt nem tudom miből látod) nagy kérdés a szögtartomány...annyira biztosan nem mozgatható, hogy egy top attack fegyvert leszedjen

2) nem ez jelenti a fő limitációt....hanem az, hogy ennél nincs valódi 360 fokos és multihit képesség...magyarán könnyen túlterheled, ha 2 atgm-et indítasz....és előrefele nem véd semmit...meg ha jól tudom a minimális távolsága is elég nagy (egy városi környezetbe)
 
  • Tetszik
Reactions: Azzurro and kamm
K

kamm

Guest
Yup:

Highly protected

The first MBT adopting an integrated survivability concept of on and off-platform sensors coupled with active, reactive and passive protection and a dedicated top attack protection system.

 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
S

speziale

Guest
Yup:

Highly protected

The first MBT adopting an integrated survivability concept of on and off-platform sensors coupled with active, reactive and passive protection and a dedicated top attack protection system.


ez a marketing szöveg...amit próbálnánk meg most visszafejteni, hogy vajon mit jelent
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and dudi
K

kamm

Guest
ez a marketing szöveg...amit próbálnánk meg most visszafejteni, hogy vajon mit jelent
Ott a reactive, amit @krisss is mondott, arra valaszoltam.

Amugy eleg egyertelmu: active az APS/Trophy-alternative akarmi, reactive = annak az AMAPS-DS resze, passive = armor meg ROSY, dedicated top-attack = TAPS.
Plusz szenzorok csilliardja, ami megfeleloen triggerel.
 
  • Tetszik
Reactions: Kalormen

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 821
77 982
113
1) ha mozgatható is (bár ezt nem tudom miből látod) nagy kérdés a szögtartomány...annyira biztosan nem mozgatható, hogy egy top attack fegyvert leszedjen

2) nem ez jelenti a fő limitációt....hanem az, hogy ennél nincs valódi 360 fokos és multihit képesség...magyarán könnyen túlterheled, ha 2 atgm-et indítasz....és előrefele nem véd semmit...meg ha jól tudom a minimális távolsága is elég nagy (egy városi környezetbe)
Az irányonként 2 töltet (a képek alapján) szerintem mégrosszabb.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 197
66 945
113
Amin viszont meg egyaltalan nincs top-attack vedelem. :cool: Egy Spike stb eseten passziv vedelemben bizva halott vagy, az aktivnal legalabb valami eselyetek lehet tulelni (mondjuk egy Hellfiret nem fog kivedeni, de egy Javelint, NLAWt avagy Spikeot mar elkepzelheto.)
Jaja, trophynál nem említett dolog az egyetlen top attack védelmű aps....
 
  • Hűha
  • Tetszik
Reactions: Kalormen and kamm
S

speziale

Guest
Az irányonként 2 töltet (a képek alapján) az szerintem mégrosszabb.

ezt nem igazán értem...az amap-ads-nél ha a 2. atgm nem pontosan abba a "téglába" megy mint az első, akkor az amap ads simán megfog egyszerre 2 atgm-t

ha a trophy-nál 2 atgm jön egy oldalon (egyszerre, vagy nagyon kis eltéréssel), akkor nem fogja tudni megfogni a másodikat....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 821
77 982
113
ezt nem igazán értem...az amap-ads-nél ha a 2. atgm nem pontosan abba a "téglába" megy mint az első, akkor az amap ads simán megfog egyszerre 2 atgm-t

ha a trophy-nál 2 atgm jön egy oldalon (egyszerre, vagy nagyon kis eltéréssel), akkor nem fogja tudni megfogni a másodikat....
Nem ez a problémám, hanem az, hogyha 1 tegla elműködött, akkor forgatni kell a tornyot, hogy legyen az adott irányból védelem. Ez ATGM ellen nem gáz ha messziről jön, de közelről leadott kézi pancéltörőrakéta ellen kevés, hogy az elég gyorsan császkáló APFSDS-ről ne is beszéljek.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
S

speziale

Guest
én személy szerint úgy gondolom, hogy mivel az atgm-ek mérete korlátozott, és mivel a penetration/warhead diaméter arány már csak korlátozottan növelhető, ezért egy modern hk ellen szemből (vagy jellemzően olyan +/- 30 fokos szögből) egy atgm-nek már nincs sok esélye....

ami marad az a top attack mód, illetve a KE lőszer...(illetve városban nyilván mindenféle rpg, amikkel közvetlen oldalról/hátulról lehet támadni)

úgyhogy a passzív páncélon túli elemeknek (hardkill aps) leginkább ezektől kell védeine
 
S

speziale

Guest
Nem ez a problémám, hanem az, hogyha 1 tegla elműködött, akkor forgatni kell a tornyot, hogy legyen az adott irányból védelem. Ez ATGM ellen nem gáz ha messziről jön, de közelről leadott kézi pancéltörőrakéta ellen kevés, hogy az elég gyorsan császkáló APFSDS-ről ne is beszéljek.

1) ehhez az kell, hogy a következő lövedék pontosan oda az elműködött téglába menjen...azért az nem olyan triviális ám....

2) én nem tudom, hogy egy APS tégla hány töltetet tartalmaz

3) szerintem az egyes aps elemek tudják védeni a melletük lévő tégla részét is....

de lehet 2)-3)-ról @krisss többet tud , hogyan van a strikeshieldnél
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and Aladeen

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 430
120 727
113
1) ehhez az kell, hogy a következő lövedék pontosan oda az elműködött téglába menjen...azért az nem olyan triviális ám....

2) én nem tudom, hogy egy APS tégla hány töltetet tartalmaz

3) szerintem az egyes aps elemek tudják védeni a melletük lévő tégla részét is....

de lehet 2)-3)-ról @krisss többet tud , hogyan van a strikeshieldnél
Elvileg a strikeshield aktív része fémporos elven működik, szóval egy töltet viszonylag nagy felületet betakar. Ahány tégla majdnem annyi rakéta
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 821
77 982
113
1) ehhez az kell, hogy a következő lövedék pontosan oda az elműködött téglába menjen...azért az nem olyan triviális ám....

2) én nem tudom, hogy egy APS tégla hány töltetet tartalmaz

3) szerintem az egyes aps elemek tudják védeni a melletük lévő tégla részét is....

de lehet 2)-3)-ról @krisss többet tud , hogyan van a strikeshieldnél
Ezt én sem tudom, de amit leírtam az még elvi szinten sem fordulhat elő a Trophynál (csak ha kifogy természetesen), persze ennek az az ára, hogy nincs azonosidejű 360⁰-os védelem.

Őszintén megvallva nem nagyon tudom eldönteni, hogy az Afganit féle, a Trophy/Iron Fist féle vagy a Strikeshield féle megoldása jobb. Minddel szemben ugyabannyi előnyt tudok felsorolni mint hátrányt. Ami viszont lényeges, hogy a Trophy/Iron Fist módszere már élesben bizonyított ráadásul 100%-os hatékonysággal.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 050
92 087
113
Az első magyar cikk a KF51-ről.


Látványos videóval robbant be a Párduc, Európa legmodernebb tankja

Új harckocsit mutatott be a Rheinmetall, az egyik legnagyobb hadiipari vállalat Európában. A járműtípus a KF51 Panther, vagyis Párduc névre fog hallgatni. A Rheinmetall elég komoly felszereltséget adott a harcjárműnek; alighanem a Panther lesz a világ legmodernebb és legütőképesebb harckocsija, ha valóban olyan formában kerül sorozatgyártásra, rendszeresítésre, ahogy azt a Rheinmetall eltervezte.

Eddig is pletykáltak arról, hogy a Rheinmetall egy teljesen új harckocsitípuson dolgozik, ma be is mutatták a harcjárművet egy látványos videó formájában.

A harcjármű élőben is látható volt az Eurosatory 2022 haditechnikai konferencián, ahol több részletet árultak el a típussal kapcsolatosan a Rheinmetall illetékesei.

A Panther fő fegyverzetét egy 130 milliméteres löveg képezi majd, melyet egy 20-as kapacitású automata utántöltőrendszer szolgál ki. A fegyverrendszer a "Future gun system" nevet kapta és a Rheinmetall elmondása szerint képes bármilyen jelenleg ismert páncélozott harcjárművel felvenni a harcot. A harckocsi emellett gyárilag fel lesz szerelve egy 12,7 milliméteres párhuzamosított géppuskával és opcionálisan egy távirányítható géppuskával vagy drónvédelmi rendszerrel is.

A harcjármű lelkét egy komplex számítógépes rendszer adja majd; a tűzvezérlő rendszer például el lesz látva egy "hunter killer" funkcióval is, amely mesterséges intelligenciával segíti a kezelőt a pontos célbemérésben, találatleadásban.

A Rheinmetall azt ígéri, hogy a Panther a széles körben használt passzív és aktív védelmi rendszerek mellett fel lesz szerelve olyan technológiával is, amely a felülről becsapódó lövedékek (tehát pl. dróntámadások vagy fire-and-forget páncéltörők) ellen is védi a harcjárművet és annak kezelőit. Emellett kibervédelmi képességekkel is felszerelik majd.

A harckocsi 59 tonnát nyom, hatótávolsága 500 kilométer.

Mint ismert, a Rheinmetall több területen (például a Lynx IFV-k) is együttműködik a magyar kormánnyal és magyar vállalatokkal, azt nem tudni, hogy a Panther fejlesztésében milyen részt vállal hazánk. A Rheinmetall mindössze arról tett említést, hogy "globális ellátási láncokat" fognak hasznosítani a harcjármű fejlesztéséhez, és hogy a gyártásba bevonják majd azokat az országokat is, amelyek rendszeresíteni tervezik a harckocsitípust.

Széljegyzeten érdemes annyit megjegyezni, hogy ennek a harcjárműnek semmi köze a második világháborús Panzerkampfwagen V Pantherhez, melynek a fő fegyverzetét, egy 7,5 centis löveget, szintén a Rheinmetall gyártotta. Máskor is előfordult, hogy korábban használt neveket újra elővettek a német harcjárműgyártók (pl. a Marder esetén).
 
K

kamm

Guest
Ezt én sem tudom, de amit leírtam az még elvi szinten sem fordulhat elő a Trophynál (csak ha kifogy természetesen), persze ennek az az ára, hogy nincs azonosidejű 360⁰-os védelem.

Őszintén megvallva nem nagyon tudom eldönteni, hogy az Afganit féle, a Trophy/Iron Fist féle vagy a Strikeshield féle megoldása jobb. Minddel szemben ugyabannyi előnyt tudok felsorolni mint hátrányt. Ami viszont lényeges, hogy a Trophy/Iron Fist módszere már élesben bizonyított ráadásul 100%-os hatékonysággal.
A Trophy nem top-attack defense, ott az alapvető probléma vele az EMBTn.
Nincs single silver bullet megoldás, ez világos, a RM ezt korán tudta, legalabb nekiálltak és megcsinaltak egy-egy oldal es egy top vedelmi rendszert, amit kozos vezérlés alá helyeztek.
A bizonyitott kérdése meg aztan vegkepp a levegőben lóg, a Strikeshieldet szarrá teszteltek, mig az állítólagos 100% a Trophynal max par RPG volt, ha jol emlekszem, nem?
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B and Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 821
77 982
113
A Trophy nem top-attack defense, ott az alapvető probléma vele az EMBTn.
Nincs single silver bullet megoldás, ez világos, a RM ezt korán tudta, legalabb nekiálltak és megcsinaltak egy-egy oldal es egy top vedelmi rendszert, amit kozos vezérlés alá helyeztek.
A bizonyitott kérdése meg aztan vegkepp a levegőben lóg, a Strikeshieldet szarrá teszteltek, mig az állítólagos 100% a Trophynal max par RPG volt, ha jol emlekszem, nem?
RPG és ATGM.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and kamm
K

kamm

Guest