Az első magyar cikk a KF51-ről.
Új harckocsit mutatott be a Rheinmetall, az egyik legnagyobb hadiipari vállalat Európában. A járműtípus a KF51 Panther, vagyis Párduc névre fog hallgatni. A Rheinmetall elég komoly felszereltséget adott a harcjárműnek; alighanem a Panther lesz a világ legmodernebb és legütőképesebb harckocsija...
www.portfolio.hu
Látványos videóval robbant be a Párduc, Európa legmodernebb tankja
Új harckocsit mutatott be a Rheinmetall, az egyik legnagyobb hadiipari vállalat Európában. A járműtípus a KF51 Panther, vagyis Párduc névre fog hallgatni. A Rheinmetall elég komoly felszereltséget adott a harcjárműnek; alighanem a Panther lesz a világ legmodernebb és legütőképesebb harckocsija, ha valóban olyan formában kerül sorozatgyártásra, rendszeresítésre, ahogy azt a Rheinmetall eltervezte.
Eddig is pletykáltak arról, hogy a Rheinmetall egy teljesen új harckocsitípuson dolgozik, ma be is mutatták a harcjárművet egy látványos videó formájában.
A harcjármű élőben is látható volt az Eurosatory 2022 haditechnikai konferencián, ahol több részletet árultak el a típussal kapcsolatosan a Rheinmetall illetékesei.
A Panther fő fegyverzetét egy 130 milliméteres löveg képezi majd, melyet egy 20-as kapacitású automata utántöltőrendszer szolgál ki. A fegyverrendszer a "Future gun system" nevet kapta és a Rheinmetall elmondása szerint képes bármilyen jelenleg ismert páncélozott harcjárművel felvenni a harcot. A harckocsi emellett gyárilag fel lesz szerelve egy 12,7 milliméteres párhuzamosított géppuskával és opcionálisan egy távirányítható géppuskával vagy drónvédelmi rendszerrel is.
A harcjármű lelkét egy komplex számítógépes rendszer adja majd; a tűzvezérlő rendszer például el lesz látva egy "hunter killer" funkcióval is, amely mesterséges intelligenciával segíti a kezelőt a pontos célbemérésben, találatleadásban.
A Rheinmetall azt ígéri, hogy a Panther a széles körben használt passzív és aktív védelmi rendszerek mellett fel lesz szerelve olyan technológiával is, amely a felülről becsapódó lövedékek (tehát pl. dróntámadások vagy fire-and-forget páncéltörők) ellen is védi a harcjárművet és annak kezelőit. Emellett kibervédelmi képességekkel is felszerelik majd.
A harckocsi 59 tonnát nyom, hatótávolsága 500 kilométer.
Mint ismert, a Rheinmetall több területen (például a Lynx IFV-k) is együttműködik a magyar kormánnyal és magyar vállalatokkal, azt nem tudni, hogy a Panther fejlesztésében milyen részt vállal hazánk. A Rheinmetall mindössze arról tett említést, hogy "globális ellátási láncokat" fognak hasznosítani a harcjármű fejlesztéséhez, és hogy a gyártásba bevonják majd azokat az országokat is, amelyek rendszeresíteni tervezik a harckocsitípust.
Széljegyzeten érdemes annyit megjegyezni, hogy ennek a harcjárműnek semmi köze a második világháborús Panzerkampfwagen V Pantherhez, melynek a fő fegyverzetét, egy 7,5 centis löveget, szintén a Rheinmetall gyártotta. Máskor is előfordult, hogy korábban használt neveket újra elővettek a német harcjárműgyártók (pl. a Marder esetén).