Hát talán neccesen fér fel ez a 4.7 méteres rakéta a túl kicsi Gripenre.Kindzsal egy légi indítású ballisztikus rakéta (ALBM) - nem az amit a szakma hiperszónikus fegyvernek tart (Hypersonic Glide Vehicle).
Attól még nem feltétlen rossz fegyver, mert a legtöbb légvédelmi rendszer nem tudja elfogni, de nem kell róla többet állítani mint ami valójában. ALBM-je több országnak is van - lásd népi Kína. Messze nem olyan különleges és ritka mint ahogy az orosz média és propaganda beállítja.
Nem teljesenen tartom kizártnak, hogy nálunk is lesz ilyen fegyver: Böröndi mondta, hogy akarnak Gripenre stand-off fegyverzetet. Ezen a téren izraeli vonal nagyon esélyes - pláne ha bejön a PULS mint MLRS rendszer.
PULS EXTRA rakétájának légi indítású változata a RAMPAGE, ami egy kisebb ALBM - nem kizárt hogy látunk egyszer ilyet a a magyar légierő gépein.
Rampage – Wikipédia
hu.wikipedia.org
Az Rb-15 is 4.35 méteres, már karcolja a megengedhető hosszt, még úgy is, hogy a belső pilonokon van csak neki elég hely.
De nem kizárt, hogy felfér.
Viszont a hatótávja és a sebessége nem ad akkora előnyt, mint ami miatt a Kinzshal önálló kategória.
A Rampage-nak se a sebessége, se a harci része, sem a hatótávja nem különösebben kiemelkedő, vagy egyedi.
A szubszonikus Taurus-Storm Shadow/SCALP akkor már hatékonyabb.
A Kinzshal különlegességét az adja, hogy nagy a hatótávja, az extrém nagy sebesség miatt nagyon rövid a repülési (és felderíthetőségi) ideje, meredek szögben érkezik és nagy a rombolóereje, de EGYSZERRE.
Ehhez viszont fizikai méret kell, de így akkor nem csak a fegyvernek, hanem a hordozó platformnak is.
Máskülönben nem hátrány, ha lenne a Gripenhez is stand off fegyver, csak napjainkban, mikor az A-50-esről vezérelnek Sz-400-asokat, meg Szu-35Sz-ről indítanak R-37M-et, a 150km-es indítási távolság és a szuperszonikus repülési profil jelentette rizikóhoz képest a 120kg-os harci rész nem biztos, hogy arányos pusztító erő.