Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 717
11 571
113

Baktériumok és enzimek állítják helyre az olajjal szennyezett talajt​


2021. március 11.


Egyetemi és ipari partnerek példás összefogása a környezeti károk kezelésének új módozatát eredményezte.
„A talajremediációt nagymértékben segítő két mikrobiális oltóanyag regisztrációja a közelmúltban megtörtént: a sikert egy nagyon jól együttműködő, egyetemi és vállalati partnereket egyaránt magában foglaló, ütőképes csapatnak köszönhetjük” – hangsúlyozta a bme.hu kérdésére Vértessy Beáta, a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar (VBK) Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszékének (ABÉT) vezetője, a „Talajremediáció, technológiafejlesztés” NKFIH VKE pályázat témavezetője. Hozzátette, a hetekkel ezelőtt a ráckevei Duna-ág védett nádas-lápos területén bekövetkezett súlyos olajszennyezés ráirányította a közvélemény figyelmét a talajremediáció fontosságára, ám a kárelhárítással kapcsolatos tudományos kutatómunka már sokkal korábban elkezdődött.
A három éves projektben a BME hozzájárulása főként a talajtani és fehérjekutatási gyakorlatból állt, az ELTE kutatói pedig bioinformatikai és mikrobiológiai területen tevékenykedtek. Mindehhez hozzájárult a biotechnológiai termékek nagyobb léptékű előállításával foglalkozó Fermentia Kft. – amellyel a BME már több közös projektben dolgozott együtt –, valamint a konzorciumvezető kármentesítés-specialista ELGOSCAR-2000 Kft., amely piaci szereplőként hatékonyan irányította a majd kereskedelmi forgalomba hozható termékek megvalósulására irányuló lépéseket.
A konzorcium olyan módszer kidolgozását vállalta, amely a poliaromás szénhidrogénekkel terhelt talaj menetesítését segíti: e vegyi anyagok jellemzően olajszennyeződés során kerülnek a környezetbe. A kármentesítés ilyenkor több lépcsőben történik: fizikai, kémiai valamint biológiai folyamatok eredményeként tisztul meg a talaj. A jelenlegi trendek igyekeznek elkerülni a környezetbe történő drasztikus beavatkozást, ezért a szennyezett talajok mikrobiális eszközökkel történő remediációja az utóbbi években felértékelődött.
A kutatók célja egy olyan oltóanyag kifejlesztése volt, amely a talajszennyezés esetén felgyorsítja a természetes regenerációt segítő mikrobák lebontó munkáját. Az eljárás újdonsága, hogy a mikrobiális kármentesítést enzimek hozzáadásával kombinálhatják.
„Az ABÉT tanszéken nagyon régóta foglalkozunk egyrészt vizek, másrészt talajok tisztításának, remediálásának kérdéseivel. Utóbbi területen Molnár Mónika egyetemi docens (VBK, ABÉT) kutatócsoportja már a vörösiszap-katasztrófa előtt megkezdte vizsgálódásait, és számos korábbi projektben együttműködött az ELTE és a Fermentia Kft. szakembereivel” – hangsúlyozta Vértessy Beáta.
A kutató kiemelte, régebben is léteztek olyan technológiák, amelyek baktérium- vagy más mikroba-törzsekkel próbáltak talajtisztítást végezni. A kutatócsoport a munkája során különféle szennyezett talajokból azok lebontását végző baktériumtörzseket izolált, és megvizsgálta, ezek hogyan „teljesítenek” a poliaromás szennyeződésekkel szemben.
„Egy baktérium olyan teljes enzimkészletet tartalmazhat, amelyből egyesek kulcsfontosságúak a szennyeződés lebontásához. A megfelelő baktériumtörzsek kitenyésztésével és felszaporításával tehát célirányosan kezelhetők a poliaromás szénhidrogénekkel terhelt talajok. Az ártalmas anyagok semlegesítéséhez nélkülözhetetlen, és a legnehezebb lebontó lépést katalizáló enzimeket külön is előállítottuk, így nagy koncentrációban juttathatjuk azt a poliaromás vegyületekkelszennyezett talajokba” – ecsetelte a kutató. Hozzátette, a munka során a környezetileg terhelt helyekről származó mintákból – amelyek nagyon sok faj DNS-maradványait tartalmazhatják – ún. metagenomikai adatbázisokra támaszkodva keresik azokat a mintákat, amelyek a hatékony baktériumok megfelelő enzimeit kódoló DNS-részeket tartalmazzák. E hasznos DNS-szekvenciák képezték az alapját a BME és az ELTE későbbi kutatásaiknak, majd végső soron az oltóanyagok, enzimek nagy léptékű előállításának.
bakterium_1.jpg

A szennyező anyagok lebontásában kulcsszerepet játszó enzimek (A: kataláz-peroxidáz, B: dioxigenáz) szerkezeti modelljei.


Vértessy Beáta hangsúlyozta, az ABÉT tanszéken működő környezettoxikológiai munkacsoport nagyon sikeres munkát végzett a jelenlegi kutatás során is. Egyebek között nemzetközileg is bevett eljárást – ún. talajlégzésmérő mikrokozmoszt – használtak a talajok jellemzőinek vizsgálatához. A kis kísérleti edényekben elhelyezett földmintákban az élő mikrobaközösségekre jellemző különféle paramétereket mérték. Az egyes mintákban különböző körülményeket teremtettek: például eltérő szennyezőanyag-koncentrációt biztosítottak, a többféle helyről származó talajokat pedig különböző mennyiségű mikrobával vagy enzimmel oltották be. Ezekben az edénykékben mérhették az oxigén fogyását, a lebontás menetét, amiből a kármentesítés sikerére, a mikrobapopuláció diverzifikálódására, azaz egészségesebbé válására következtettek a szakemberek.


Mikrokozmosz%20k%C3%ADs%C3%A9rletek%20sz%C3%A9nhidrog%C3%A9nekkel%20szennyezett%20talajokkal.png



Mikrokozmosz kísérletek szénhidrogénekkel szennyezett talajokkal


„A megvalósulás felé haladó oltóanyagok a célterületen kiszórható izolált mikrobiális törzsek és a fehérjekészítmények, amelyeket külön és együtt is lehet alkalmazni” – emelte ki Vértessy Beáta, hangsúlyozva azt is, hogy a 2021. június 30-ig tartó projekt zárása után is keresik a lehetőségeket a tématerületen a további kutatásokra.


„A Műegyetem komplex egyetemfejlesztési előpályázatában is szerepelnek a szakterületünkhöz kapcsolódó további fejlesztési lehetőségek, és az Európai Unió új, hét éves költségvetési ciklusában, valamint a Norvég Alap pályázatában is remélünk forrásokat a remediációs kutatásokhoz” – vázolta fel a jövő terveit Vértessy Beáta.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 717
11 571
113

Saját baktérium-koktéljukkal kínálnak forradalmi megoldást​


2021. március 12.


Műegyetemi mérnökök fejlesztésével csökkenthető az egyszer használatos műanyag hulladékok által okozott szennyezés mértéke.
„Úgy éreztük, nekünk is tennünk kell valamit azért, hogy bolygónkat megőrizzük a következő generációk számára” – fogalmazták meg küldetésüket a Poliloop tagjai, akik a BME-n végeztek. Köztük Madaras Liz és Lévay Krisztina, a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar (VBK) gyógyszervegyész mérnökei, valamint Antal Gábor, a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar (KJK) közlekedésmérnöke. A csapat a világon egyedülálló baktériumkoktélt hozott létre, amely minden előzetes kémiai kezelés vagy alapos tisztítás mellőzésével, káros melléktermék keletkezése nélkül lebontja a hagyományos, könnyű szerkezetű, egyszer használatos műanyag csomagolási hulladékot. A folyamat végeredményeként 6-8 hét alatt a baktériumok anyagcseréjében hasznosuló, természetazonos anyagok, szerves iszap, komposzt jön létre. A fiatalok a felsőoktatásban és magánszférában elsajátított ismereteket használták fel fejlesztésükhöz.
Poli_1.jpg

„A rendkívül komplex szerkezetű szintetikus anyagok esetében csak a pontos és jól meghatározott baktériumkoktél érhet el pozitív változásokat, végeredményként a műanyagok lebontását” – számoltak be a csaknem két évig tartó kísérletsorozat révbe éréséről a fiatalok. A könnyű szerkezetű műanyagok a bolygó legnagyobb szennyezőinek számítanak, nagy részük az óceánokban halmozódik föl, ráadásul a Poliloop csapat fejlesztése ezek újrahasznosításában is egy forradalmi alternatíva, ugyanis a lebomláskor létrejött végterméket talajjavító készítéséhez is alkalmazhatják előválogatás és tisztítás nélkül.
A fejlesztés eredetileg hobbiprojektként indult, a fiatalok még hallgatóként kezdtek foglalkozni a témával, saját forrásból béreltek laboratóriumot, és szabadidejükben, hétvégén szakítottak időt a saját szakállukra végzett kísérletekre. „Az ideális baktériumkoktél receptjének megtalálása olyan volt, mintha patikamérleggel kerestük volna egy vegyület arányának helyességét. Nem hittünk a szemünknek, amikor meglettek az első sikeres eredmények. Idővel javult a degradációs (bomlási) idő, finomra hangoltuk a körülményeket, majd újra és újra elvégeztük vizsgálatainkat, mire megbizonyosodtunk róla, hogy tényleg valami forradalminak a küszöbén állunk” – idézték fel technológiájukhoz kapcsolódó kezdeti sikereiket a csapattagok, akik több százszor is meggyőződtek eredményük hatékonyságáról. Tudomásuk szerint egyébként cégük az egyetlen a világon, amely az egyszer használatos műanyagok lebontására ennyire innovatív technológiát fejlesztett vagy ilyen mértékű áttörő eredményt ért el.
image1_02.jpg

A Poliloop számos együttműködést kezdeményezett megalapítása óta: „több jelöltet is meghallgattunk, mert olyan partnert kerestünk, akire az anyagi támogatás mellett szakmai és üzleti tanácsadóként is számíthatunk, és végigkíséri a pályánkat”. A csapat jelenlegi magyar befektetője a Vespucci Partners, továbbá a fiatalok bő egy évvel ezelőtt bekerültek a Techstars Accelator programba. Ennek részeként három hónapot Abu Dhabiban töltöttek, ahol újabb szponzorokat sikerült szerezniük. A csapat célja most a méretnövelés, azaz minél nagyobb mennyiségű műanyag egyszeri lebontása, illetve az üzleti kapcsolatok szélesítése.
image0%20%282%29.jpg

Az ifjú innovátorok a szellemi jogok levédésének tisztázását követően többféle üzleti alternatívával is készülnek a jövőre. Céljuk, hogy a technológiai tudásbázis Magyarországon maradjon, ám nyitnak a külföldi piac: az európai és a tengeren túli felhasználók irányába is. „Ideális működési modell lenne, ha a baktériumgyártás Magyarországon maradna, ám a know-how licenszt is elképzelhetőnek tartjuk. Egyelőre az eljárás ipari alkalmazásával számolunk, amelynek feltétele a jelenlegi kísérletek sikere. A háztartásokban történő műanyagbontásnak egy biztonságos és gördülékeny folyamatnak kell lennie, ennek elősegítésére már van gépészeti elképzelésünk, ám egyelőre inkább a nagyobb volumenben gondolkodunk” – osztották meg a tehetséges fiatalok.
A műegyetemi hallgatók örömmel munkálkodnak saját ötletük megvalósításán, multinacionális cég helyett szívesebben dolgoznak saját alapítású vállalatuknál. „Szeretjük a kihívásokat, ezért a kitaposott ösvény helyett a járatlan utat választottuk, amely sok felfedezésre váró ismeretlennel kecsegtet és generációk életét meghatározó környezetvédelmi jelentőséggel bír” – vallják az élhetőbb Földért dolgozó Poliloop csapat tagjai, hozzátéve: „barátságunk, az egymás közötti kohézió és mindannyiunk téma iránti elhivatottsága segített át a mélypontokon”. Jövőképük részeként a baktériumkoktélban rejlő portfólióbővítés lehetőségét is számba veszik, ám ezek a tervek egyelőre még rejtve maradnak a nyilvánosság előtt.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 952
30 566
113
Most komolyan ezek tényleg ennyire meghülyültek a kurva nagy jólétben? Ennyi erővel kössünk mindenkire plombázott légző szondát, hogy mégis hogyan mersz egyáltalán lélegezni. Komolyan mondom lassan ezekhez a zöldtálibokhoz képest az eredeti afgán társaik akadémiai professzoroknak kezdenek tűnni. Az EU lassan már nem tökön lövi magát hanem vaszektómiával egybekötött lobotómiát hajt végre egy rozsdás pajszerrel miközben kb minden konkurencia röhögve nézi a háttérből
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 160
10 562
113
Amúgy egyszerűen szánalmas, hogy a médiában a környezetszennyezés=CO2. Hát baromira nem. A hobby állattartás környezeti lábnyoma óriási, de nem a co2 miatt
A kutyázás ami itt megy Budapeste, bizony környezetszennyezés, pont olyan mint a nagy hummer.
-a Kamaraerdőben már nincsen szarvas, őz, nyúl, a zöld gyíkok is eltűntek, mert dugig van kutyával. A mellette lévő Tétényi-fennsiíkon már csak annyit kérnek hogy legalább kösd meg azt a dögöt, ha már muszáj egy természetvédelmi területen szaratni. És minden város közeli erdőben ez megy.
- mindenhol ott a szar
-igen, húst zabál, amit környezetszennyező előállítani
Semmi bajom a munkakutyákkal, tanyasi/falusi házőrzőkkel, de ami itthon megy az borzasztó! összesen 2.5 millió kutya van már, gondolom az össztömegük meghaladja a vadon élő gerincesekét.
A másik ilyen a macska, totális madár-holokausztot követnek el a kertvárosban ahol élek, nekünk is van egy 15-16 éves, ez az utolsó macskánk. A kertben madárfüttyszó alig van lassan, főként miattuk. (a mienk is egy kisállat terrorista volt a míg ki nem jött a lumbágója talán 7 éve)
Én baromira támogatom hogy a kutya/macska után adót kelljen fizetni!
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 717
11 571
113
Erre utaltam a nagy a környezeti lábnyomával.
Igen, a kutyázás hazánkban egy nagyon durva agybetegség.
Azért ne általánosíts, kutyás és kutyás között is van jelentős különbség.
Nekem is van egy erdélyi kopóm és sokszor csak fogom a fejem, amikor egy olyan idióta kutyással találkozom, aki csak lejárat minket.
 
M

molnibalage

Guest
A kutyázás ami itt megy Budapeste, bizony környezetszennyezés, pont olyan mint a nagy hummer.
-a Kamaraerdőben már nincsen szarvas, őz, nyúl, a zöld gyíkok is eltűntek, mert dugig van kutyával. A mellette lévő Tétényi-fennsiíkon már csak annyit kérnek hogy legalább kösd meg azt a dögöt, ha már muszáj egy természetvédelmi területen szaratni. És minden város közeli erdőben ez megy.
- mindenhol ott a szar
-igen, húst zabál, amit környezetszennyező előállítani
Semmi bajom a munkakutyákkal, tanyasi/falusi házőrzőkkel, de ami itthon megy az borzasztó! összesen 2.5 millió kutya van már, gondolom az össztömegük meghaladja a vadon élő gerincesekét.
A másik ilyen a macska, totális madár-holokausztot követnek el a kertvárosban ahol élek, nekünk is van egy 15-16 éves, ez az utolsó macskánk. A kertben madárfüttyszó alig van lassan, főként miattuk. (a mienk is egy kisállat terrorista volt a míg ki nem jött a lumbágója talán 7 éve)
Én baromira támogatom hogy a kutya/macska után adót kelljen fizetni!
Ebből a húst zabál rész az, ami CO2 lábnyom, a többi az más jellegű komoly probléma.
De is olyan, hogy egy kis tacskó vagy egy 50 kilós kuty között azért elég druva eltérés van. Meg a kutya sem csak húst eszik...

Az viszont, hogy ezt a számot hogyan kapták, arra kíváncsi lennék...
Mert egy átlagos kutya nem eszik közel sem annyit, mint egy ember, nem dohányzik, nem iszik alkoholt és nem vezet.
Nekem csak az áramfogyasztásom CSAK ITTHON - mert máshol is létezem - havi 80 kWh átlagban volt. Ez 280 gCO/kWh esetén 268 kg/év. Csak áram.
De fogyasztok vizet, gázt fűtésre, közlekedem, a cégnél is létezem. Aki meg kocsival jár, az hajjaj.

Bocsánat, de a kutyát még csak egyetlen emberhez mérni is kibaszottul vicces és szánalmas.
Egészen elképedek, hogy a szellemifelj lassan nagyon alulfejlett nyugat milyen faszságokat képes kitalálni, hogy mit kell büntetni.

  • De azt bazdmeg, hogy -10%-kal csökkentsék rendeletileg a gépjárművek sebességét, áááááááááááááááááááááá, az magas.

  • Vagy a német autópályán ahol most nincs sebességkorlát, az legyen.

  • Vagy csak annyit, hogy környezetvédelem ürügyén a kibaszott 1,5 tonna feletti kocsi legyen simán bannolva? Mert az kurvára nem környehetvédelem, hogy 80 kilós tömeget 2,4 tonnás kocsi mozgat villannyal 500 gCO/kWg gridről.

  • Vagy csak annyit sikerülne elérni basszák meg, hogy a kibaszott újrahasznosítás szortírozás egyértelmű legyen. Ami amúgy kurva vicces, mert a céges szennyezésének a szortírozását a fogyasztóra tolják rá. Epic...
De a kutya, igen, az baj.
tenor.gif


Eszemfaszom megáll...
 
G

Galthran

Guest
Azért ne általánosíts, kutyás és kutyás között is van jelentős különbség.
Nekem is van egy erdélyi kopóm és sokszor csak fogom a fejem, amikor egy olyan idióta kutyással találkozom, aki csak lejárat minket.
megis válaszoltad mi az általánosítás :D ha úgy tapasztalod hogy valami a többségre igaz de vannak kivételek, akikre nem...

nekem is van kutyám, sose hagyom ott a szarát, járt iskolába, szófogad, fegyelmezett, nem ugrál soha senkire séta közben és nem harapott meg senkit. attól még a többség gyökér és csak addig jó neki a kutya amíg lehet neki gügyögni és fellehet róla rakni képeket a facebookra. ha etetni kell vagy valami nyavajája van akkor meg már csak kolonc
 
M

molnibalage

Guest
Ebből a húst zabál rész az, ami CO2 lábnyom, a többi az más jellegű komoly probléma.
De is olyan, hogy egy kis tacskó vagy egy 50 kilós kuty között azért elég druva eltérés van. Meg a kutya sem csak húst eszik...

Az viszont, hogy ezt a számot hogyan kapták, arra kíváncsi lennék...
Mert egy átlagos kutya nem eszik közel sem annyit, mint egy ember, nem dohányzik, nem iszik alkoholt és nem vezet.
Nekem csak az áramfogyasztásom CSAK ITTHON - mert máshol is létezem - havi 80 kWh átlagban volt. Ez 280 gCO/kWh esetén 268 kg/év. Csak áram.
De fogyasztok vizet, gázt fűtésre, közlekedem, a cégnél is létezem. Aki meg kocsival jár, az hajjaj.

Bocsánat, de a kutyát még csak egyetlen emberhez mérni is kibaszottul vicces és szánalmas.
Egészen elképedek, hogy a szellemifelj lassan nagyon alulfejlett nyugat milyen faszságokat képes kitalálni, hogy mit kell büntetni.

  • De azt bazdmeg, hogy -10%-kal csökkentsék rendeletileg a gépjárművek sebességét, áááááááááááááááááááááá, az magas.

  • Vagy a német autópályán ahol most nincs sebességkorlát, az legyen.

  • Vagy csak annyit, hogy környezetvédelem ürügyén a kibaszott 1,5 tonna feletti kocsi legyen simán bannolva? Mert az kurvára nem környehetvédelem, hogy 80 kilós tömeget 2,4 tonnás kocsi mozgat villannyal 500 gCO/kWg gridről.

  • Vagy csak annyit sikerülne elérni basszák meg, hogy a kibaszott újrahasznosítás szortírozás egyértelmű legyen. Ami amúgy kurva vicces, mert a céges szennyezésének a szortírozását a fogyasztóra tolják rá. Epic...
De a kutya, igen, az baj.
tenor.gif


Eszemfaszom megáll...
Ja, és ez az én magyar szerény fogyasztásom. A nyugati egy főre eső áram fogyasztás és lábnyom az sajátom úgy 3-6-szorosa....
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Ehhez a hírhez kapcsolódik ez a hír is.

https://24.hu/belfold/2021/03/26/mol-kutfuras-orsegi-nemzeti-park-nem-tamogatja/

Kíváncsi vagyok eljön-e az a pillanat amikor az Őrségi Nemzeti Park vezetői úgy érzik,hogy az élet más területén próbálnák ki inkább magukat vagy az illetékes miniszter mikor gondolja úgy,hogy ezeknek az embereknek a képességeit illetve felhalmozott tapasztalatait az államigazgatás más területein sokkal hatékonyabban lehetne felhasználni:):)