Most ez amúgy nagyon hosszú lesz, és részben kapcsolódó, de off. Az off részre kérek mindenkit, hogy a környezetvédelem topikba válaszoljon majd, viszont kettébontani nem akarom, mert a gondolati egységet veszélyeztetné.
Szóval off
Mint már sokszor írtam, hányingerem van a karbonsemlegesség című jelszótól, sőt alapvetően a jelszavaktól úgy általában)
(Ahogy az ossian énekelte majd 30 éve: "az agyakat nem tudták átprogramozni, az agresszív ösztönöket eltiporni, jelszavak helyett szavakat adni, így kellett a Földet sorsára hagyni")
Miért is?
Mert nem arról van szó, hogy nem fontos a széndioxid, és egyéb üvegházgázok légkörbe jutása. Nagyon is veszélyes és, hatással van a globális felmelegedésre. Csakhogy, abban a klímaszkeptikusok értelmesebb részének abszolút igaza van, hogy amúgy egy rohadt nagy interglaciáris közepén vagyunk, így valójában csak gyorsítjuk a folyamatot. A személyes véleményem az, hogy visszafordítani már nem lehet, csak visszalassítani arra a színtre, amit a természet még kezelni tud.
Csakhogy, és itt jön egy nagyon nagy csakhogy, a globális klímaváltozás nem egyenlő a globális felmelegedéssel. Az csak egy eleme. És a rendszer sokkal összetettebb, mint ahogy itt a sötétződek bemutatják. Merthogy a Földünk pufferrendszere a felmelegedésre reagálna. Ha hagynánk. Mondok példákat, mert azért ez nagyon komplex rendszer.
Olvad az északi sark jégsapkája. A víz kezd kihigulni, a golf áramlat lassul. Ha leáll az nagyon durva lesz. Hogy mást ne mondjak még kishazánkban is egy fokos átlaghőmérséklet esést okozna, de ami még durvább a nedveskontinentális klímából átlök minket a száraz kontinentálisba. És amúgy nem mellesleg a jégtakaró emberi léptékkel mérve is rövid időn belül elkezd majd nőni. Mert ez egy természetes puffer amúgy a problémára.
Ezekkel persze nem nagyon foglalkozunk, mert nem látványos. Jönnek helyette a jelszavak: Az esőerdők a föld tüdeje, meg kell menteni. Nagy szagló pacikukit. Az esőerdők kvázi nullszaldósak CO2 re. Ha a heterotróf életközösségeiket is vesszük, akkor nettó CO2 kibocsájtók. A Föld tüdeje a tengerek és óceánok, amikkel viszont minimálisan foglalkozunk. Igazából amúgy az a vicc, hogy ha magukat a trópusi erdőket eltünteted a zárótársulás nem is erdő lesz, és a visszaalakulás nagyon lassú, a megmaradt esőerdőkből mint kondenzációs magvakból történik (biológiában nem így hívják, de itt a többségében műszaki embereknek talán így érthetőbb a fogalom)
De akkor miért is fontosak? Két okból, az első nyílvánvaló: Erősen klímaszabályozó szerepük van, a másodikra mindjárt visszatérek.
Merthogy ugye ott vannak azok a természetes pufferrendszerek. Amik reagálnak az időjárásváltozásra. Ilyen dolog pl: a CO2 feldolgozás különböző útjai. Ugye mint tudjuk, a növények fotoszintetizálnak. Azt viszont már kevésbé, hogy legalább két úton (igazából van egy vízhiányos harmadik is). Na most a hőmérséklet emelkedésével eltolódik az egész a C3as (három szénatomos köztitermék) útból C4es útra. Ez hatékonyabb, legalábbis ilyen időben. És itt kezdünk közeledni oda, ahova ki akarok lukadni. Tehát az életközösségek valójában hosszú idő alatt kialakult rendszerek, amikben reliktum, és endemikum fajok is megjelennek (pl.: csertölgy a Kárpátokon belül). Amik segítenek abban, hogy a természet reagálni tudjon. Újból egy példa: Kaukázusi Medvetalp. Csúf inváziós faj itt Magyarországon. Leszámítva, hogy moltax vizsgálatok szerint őshonos. Aztán ahogy újra kedvező lett számára az időjárás hírtelen terminátorként jött vissza. Mivel amúgy mindig itt volt, csak szinte láthatatlanul.
És akkor nost jön az off vége
Emiatt fáj az egész zöldbuzulás.
Nem az a baj, hogy van PV erőmű. Vagy vízerőmű. Vagy tározós erőmű. Hanem amikor ész nélkül nyomunk mindent.
Pl egy tározós erőmű a dolomit sziklákon, megfelelő talajrekultivációval akár visszaállíthatja a mikroklímát a hajdani természetesre.
De neeem, mi szétszedünk mindent, mert karbonsemlegesek vagyunk. Csak az a baj, hogy a karbonsemlegesség nevű baromsággal létrehozott zölderőművek pont a mikroklímákat, ökológiai rendszereket barmolják szét. Kitermeled az esőerdőt, hogy lítiumbányához juss. Megmérgezed az óceánokat, és vízsivatagokat hozol létre, hogy legyen napelemed.
Életközösségeket szedsz szét, benne lehet, hogy pont a c4es növénnyel, ami ott reliktumkodik, mert pufferelni kell tározós erőművel.
És döbbenten nézed, hogy a nagy karbonsemlegessegeddel igazából azokat a rendszereket szeded szét, ami ahhoz kellene, hogy a természet reagálni tudjon.
Pl, megzabálod az algákat. Amik amúgy a valódi Oxigén termelők. Stb.
Szóval bocsánat, de nekem nagyon is fáj, amikor azért akarunk valahova tározós erőművet/napelemfarmot/szélerőművet/akuparkot, hogy karbonsemlegesek legyünk. Mert közben sokkal nagyobb károkat okozunk vele máshol.