Székelyföldön még lehajolnak a pityókáért
A természetközeli népek kényes egyensúlyban gazdálkodnak még a nagy globalizált világ peremén. A létfenntartás bája.
index.hu
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Természetvédelmi értéke 1.000.000 Ft...
Olyan madarat lőttek le a Hortobágyon, amelyből már csak alig pár tízezer él az egész világon
A vörösnyakú lúd egyébként is a veszélyeztetett fajok közé tartozik, 20 ezernél is kevesebb pár él belőle. Most azután lőttek le belőle egyet Magyarországon, hogy az Agrárminisztérium engedélyezte a vadludak október-novemberi vadászatát.hvg.hu
Nem lehetett volna a beton helyett másból építeni a duzzasztó műtárgyat? Már ha tök jó dolog és környezet/táj védelem.Megmentik a mocsárréteket a Dráva árterében......
A területen élő növények és állatok érdekében építettek vízvisszatartó műtárgyakat és töltöttek fel földterületeket.
A közelmúltban befejeződtek a GRASSLAND-HU Life pályázat kertében megvalósult, a Berzencei-rétek vízháztartásának javítását célzó beavatkozások – írta Facebook-oldalán a Duna-Dráva Nemzeti Park.
A területen korábban több csatorna, lecsapoló árok létesült, amelyek jelentősen hozzájárulnak a mocsárrét szárazodásához.
Az üde gyepek és vizes élőhelyek megőrzése érdekében a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság a GRASSLAND-HU Life projekt keretében olyan beavatkozásokat valósított meg, amelyek segítik a terület vízháztartásának javítását, lehetővé teszik a tavasszal lehulló nagyobb mennyiségű csapadék visszatartását, a jó vízellátású területek növelését, a vízborításos időszak meghosszabbítását.
Duna-Dráva Nemzeti Park
A Pannon gyepek és a hozzájuk kapcsolódó élőhelyek megőrzését célul kitűző pályázat keretében 2021-ben a Kisgerendai-árok öt pontján létesültek kisebb vízvisszatartó műtárgyak, néhány helyen pedig földfeltöltés gátolja a víz túlzottan gyors lefolyását a területről.
A Berzencei-rétek a Duna-Dráva Nemzeti Park, és egyben a Nyugat-Dráva-sík Natura 2000 terület részét képező, mintegy 350 ha kiterjedésű, fasorokkal, facsoportokkal tarkított gyepes területek. Mélyebben fekvő részein tavasszal vízborítás alakulhat ki, nyárra többnyire ezek a területek is kiszáradnak.
Az ilyen vízállásos mélyedések és az időszakos vízfolyások meanderező medreinek közelében sokfelé található mocsári növényzet. A rétek sok védett és közösségi jelentőségű állat- és növényfaj számára biztosítanak élőhelyet. A vöröshasú unka és több más kétéltű számára jelentenek szaporodóhelyet a tocsogós, vízállásos területek, ezeket sok madár, például a gólyák is rendszeresen látogatják táplálékszerzés céljából.
A virágzó rétek számos méh– és lepkefajnak, például a nagy tűzlepkének nyújtanak ideális élőhelyet. A terület védett növényfajai a tavaszi tőzike, a mocsári békaliliom és a szibériai nőszirom. A mocsárrétek a terület meghatározó élőhelyei, fennmaradásuk alapfeltétele a megfelelő vízellátottság és a rendszeres kaszálás vagy extenzív legeltetés.
Megmentik a mocsárréteket a Dráva árterében | Sokszínű vidék
A közelmúltban befejeződtek a GRASSLAND-HU Life pályázat kertében megvalósult, a Berzencei-rétek vízháztartásának javítását célzó beavatkozások - írta Facebook-oldalán a Duna-Dráva Nemzeti Park. Asokszinuvidek.24.hu
A kezelési tervben jellemzően elő szokták írni, hogy miből kell kivitelezni. Többnyire fából vagy rőzsekötegből készítenek ilyesmit, amit mondjuk agyaggal tapasztanak be.Nem lehetett volna a beton helyett másból építeni a duzzasztó műtárgyat? Már ha tök jó dolog és környezet/táj védelem.
Jó kérdés, megmondom őszintén mivel nem vizlépcsô méretű műtárgyakról van szó így ekkora méretben engem abszolút nem zavar,hogy betonból készültek, de ez csak az én véleményem...Nem lehetett volna a beton helyett másból építeni a duzzasztó műtárgyat? Már ha tök jó dolog és környezet/táj védelem.
Alapvetően nyilván nem egy akkora mérvű dolog; csak így képen meghökkentő volt. Meg máshol meg épp olyanról lehetett olvasni, hogy olcsó, kéznél levő, természetes anyagokból oldottak meg hasonló problémát (bár ha jól emlékszem az nem víz visszatartás, hanem elsődlegesen a víz folyási sebességének lassítása volt).Jó kérdés, megmondom őszintén mivel nem vizlépcsô méretű műtárgyakról van szó így ekkora méretben engem abszolút nem zavar,hogy betonból készültek, de ez csak az én véleményem...
Gondolom, ahol lehet természetes anyagokból próbálják megoldani ezeket a műtárgyakat és csak ott alkalmaznak a példának okáért betont ahol az már szükséges, szerintem azért döntöttek a beton mellett mert egy nagyobb árvíz esetén egy természetes anyagból létrehozott műtárgy nem biztos, hogy megbízhatóan "működne", vagy minden nagyobb áradás után gyakorlatilag újjá kellene építeni....Alapvetően nyilván nem egy akkora mérvű dolog; csak így képen meghökkentő volt. Meg máshol meg épp olyanról lehetett olvasni, hogy olcsó, kéznél levő, természetes anyagokból oldottak meg hasonló problémát (bár ha jól emlékszem az nem víz visszatartás, hanem elsődlegesen a víz folyási sebességének lassítása volt).
Sajnos én is tapasztalom, hogy a lakókörnyezetemben szinte teljesen eltűntek a verebek és még csak nem is a 80-s évekbeli helyzetről beszélek hanem pl a 10-15 évvel ezelőtti helyzetről,ellenben megjelentek a dolmányos varjak és szarkák. Szinte eltűnt a balkáni gerle (amely a múlt század 20-30-as éveiben és helyette megjelent az örvös galamb, kíváncsi lennék,hogy mások is ezt tapasztalták-e?247 millióval kevesebb házi veréb él Európában a nyolcvanas évekhez képest
Négy évtized alatt 247 millióval kevesebb házi veréb lett Európában, és több másik olyan madárfaj, melynek egyedei egykor mindenfelé előfordultak, szintén jelentősen visszaszorult a kontinensen egy új kutatás szerint, írja a Guardian.
A Royal Society for the Protection of Birds, a BirdLife International és a Cseh Ornitológus Társaság által készített elemzés során az Európában őshonos 455 madárfaj populációját vizsgálták, és az adatok elemzéséből úgy tűnik, hogy 378 fajból ma már kevesebb egyed él velünk, mint 1980-ban. Összesen 17-19 százalék közötti lehet a visszaesés, de a populációk zsugorodása különösen érinti azokat a fajokat, melyek mezőgazdasági területek mellett, rétek közelében élnek.
Egy tojó házi veréb Fotó: Wikipedia
A változások különösen érzékenyen érintették a házi verebeket: e madárfaj populációja a felére zsugorodott össze, míg a mezei verébből 30 millióval lett kevesebb. Az elemzés szerint mindkét faj elsősorban a megváltozott mezőgazdasági gyakorlatok miatt szenvedett veszteségeket, de a házi verebekből a városokban is kevesebb van. Hogy miért, az egyelőre még kérdéses, lehetséges magyarázatként az élelemhiány, különféle járványok, illetve a légszennyezés merült fel.
Becslések szerint az Európában költő madarak mintegy hatodával, 600 millió madárral lehet most kevesebb, mint 1980-ban. Sárga billegetőből 97 millióval, seregélyből 75 millióval, mezei pacsirtából pedig 68 millió példánnyal lehet kevesebb.
Az elemzés szerint a mezőgazdaság nagyiparivá válása alapvetően szorította vissza a madarak természetes élőhelyeit, a különféle gyomirtók és egyéb „növényvédő” szerek használata pedig jelentős pusztítást végzett a rovarok között, emiatt sok madár maradt elégséges táplálék nélkül.
A tanulmány egyik vezető kutatója, Fiona Burns szerint a biológiai sokszínűségről szóló jövő évi ENSZ-csúcson muszáj lesz kezdeni valamit a helyzettel, hiszen a klíma- és a természeti válság közös kezelésére van szükség. Ehhez többek között növelni kell a környezetbarát mezőgazdasági területek arányát, erősíteni kell a fajok védelmét szolgáló intézkedéseket, fenntartható erdő- és halgazdálkodásra van szükség, és meredeken növelni kell a védett területek méretét mindenhol.
Vannak ugyanakkor madárfajok, melyek populációja növekedni tudott: 203 faj egyedeiből 340 millióval lett több negyven év alatt, de a növekedés kétharmadát nyolc faj, a barátposzáta, a csilpcsalpfüzike, a fekete rigó, az ökörszem, a tengelic, a vörösbegy, az örvös galamb és a kék cinege hozta össze.
11 ragadozómadár is meg tudta duplázni a populációját 1980 óta, köztük a vándorsólyom, a rétihéja, az egerészölyv, a rétisas és a szirti sas. Ugyanakkor e fajok továbbra is ritkának számítanak, azaz a populációjuk e növekedés ellenére is kicsinek mondható.
Szakértők szerint a ragadozók a hatékonyabb természetvédelmi törekvéseknek, illetve a különféle mérgező mezőgazdasági anyagok visszaszorításának köszönhetik, hogy nőhetett a populációjuk. Az EU Madárdirektívája már jogi védelmet is biztosít egyes fajok élőhelyei számára, ez is kedvezhetett a madaraknak.
A BirdLife Europe vezetője, Anna Staneva szerint a most megjelent jelentés egy egyértelmű figyelmeztetés a természet részéről: bár egyes veszélyeztetett vagy ritka fajok esetében sikerült elérni eredményeket a meghozott intézkedéseknek köszönhetően, azok a fajok, melyekből korábban sok egyed élt velünk, továbbra is veszítenek populációikból.
247 millióval kevesebb házi veréb él Európában a nyolcvanas évekhez képest
Sok olyan madárból lett sokkal kevesebb, melyek régen mindenfelé felbukkantak.444.hu
Sajnos igen. Szinte alig látok én is verebet. Az eltűnéséhez hozzájárulhat az is hogy már vidéken faluban, tanyákon, tanyabokrokban szinte teljesen felszívódott a háztáji gazdálkodás. Nemhogy sertés de már jószerivel baromfik sincsenek. Így a verebek és a gerléknek főleg az őszi-téli táplálék forrásai is megcsappantak. Továbbá ahol van is csekély baromfi állomány azt is a madár influenza veszélyére hivatkozva szinte állandóan szajkozva hogy zárják be őket il szeperálják el őket a külvilágtól. Amit túlzásnak il részben értelmetlenek tartom. Így részben (nagy) az apadó táplálék források is hozzájárulhattak az állományok drasztikus csökkenéseihez.Sajnos én is tapasztalom, hogy a lakókörnyezetemben szinte teljesen eltűntek a verebek és még csak nem is a 80-s évekbeli helyzetről beszélek hanem pl a 10-15 évvel ezelőtti helyzetről,ellenben megjelentek a dolmányos varjak és szarkák. Szinte eltűnt a balkáni gerle (amely a múlt század 20-30-as éveiben és helyette megjelent az örvös galamb, kíváncsi lennék,hogy mások is ezt tapasztalták-e?