W
Wilson
Guest
Tévedsz én a tényeket írtam le de egyetértek, veled koncentráljunk inkább a Fertő tóra .....Az első felét ignorálom részedről, mert túlzásokba és valótlanságokba esel, de szerintem ezt itt és most hagyjuk.
A hozzászólásod második felével meg tulajdonképen elismered, hogy a tó ökoszisztémája az osztrákok részéről szét van cseszve. Tehát elég álságos dolog ennyire nekiesni az itthoni beruházásoknak, miközben nem megy senki neki az osztrákoknak mondjuk azért, hogy az osztrákok is számolják fel a turisztikai központjaikat. És nem, nem kellene szétcseszni, de egy tónál a határok elég nehezen értelmezhetőek, és ha az egyik oldal -a nagyobbik résszel- már kvázi megtette (ahogy el is ismered); illetve már az 50-es években megtették az első lépéseket e felé itthon is- akkor úgy vélem, hogy kicsit furcsa az egész helyzet.
"A Fertő tó osztrák oldala valóban sokkal beépítettebb, mint a magyar. Ennek oka az, hogy az osztrák parti területeket még az előtt építették be, mielőtt az egész Fertő tavat 1991-ben nemzeti parkká nyilvánították.
A másik oka a különbözőségnek az, hogy a magyar oldal természeti értékekben mindig is sokkal gazdagabb volt amiatt, hogy az északról délre irányuló szél és vízmozgás a magyar oldalon halmozta fel az üledéket, iszapot, és ezen tudott ez a hatalmas, viszonylag érintetlen nádas a rengeteg értékes élőlénnyel kialakulni. Hogy ez ilyen épségben megőrződött, az részben annak is köszönhető, hogy a vasfüggöny lebontásáig ez a terület elzárt, háborítatlan terület volt, ahová nem lehetett belépni."
Miért különleges terület a Fertő?
A Fertő Magyarországra eső része egy nádas-mocsaras, kis belső tavakkal és csatornákkal tarkított vadregényes vízivilág, amely madarak tízezreinek nyújt fészkelőhelyet, a vonulási időszakban pedig biztonságos táplálkozó- és pihenőhelyet. Ez a Kárpát-medence egyik legfontosabb madárvonulási központja. Mindezek alapja az az élőlényekkel teli iszapréteg, amely fenntartja az itt kialakult élővilágot. Különlegesek még a part menti szikes gyepek, valamint a kisebb területen fekvő, melegkedvelő fás élőhelyek, sztyepprétek is. A Fertő a legnagyobb kiterjedésű szikes állóvizünk (315 km2), a „legnyugatibb sztyepptó”.Egy ilyen különleges természetvédelmi területen az állam célja nem a turisztikai bevételek növelése, hanem a még megmaradt élő rendszerek védelme kellene legyen. A Fertő Part beruházással járó több mint 13 hektárt lefedő mesterséges burkolatok, új épületek, kihasználhatatlanul nagy kikötők építése a természet kárára történik. Az ebből következő óriási mértékben megnövekedett forgalom elfogadhatatlan egy nemzeti parkban.
Milyen hazai jogszabályokat sért a beruházás?
- Magyarország Alaptörvényét;
- a természet védelméről szóló törvényt;
- a Natura 2000 területekről szóló kormányrendeletet;
- a vizes élőhelyek parti sávjának védelméről szóló kormányrendeletet;
- Magyarországnak a nemzetközi jelentőségű vizes területekről, különösen, mint a vízimadarak élőhelyéről szóló Ramsari Egyezményben vállalt és törvényben rögzített kötelezettségvállalásait;
- a Világörökségi területekről szóló törvényt;
- a határon átnyúló környezeti hatásbecslésről szóló nemzetközi Espoo Egyezményt.
De hát kikotorják a medret, az nem jó?
A sekélység a Fertő legfőbb jellemzője, a mederkotrás itt jelen esetben pedig nem más, mint természetpusztítás. Hiszen ezzel épp azt az iszapot teszik ki a partra száradni, pusztulni a benne lakó élőlényekkel együtt, amely az ott lévő élet alapját adja, amely ennek területnek talán a legfontosabb része.A lúgos (szikes-sós) víz egyetlen cseppjében több millió lény található: mikroszkopikus kékalgák és szabad szemmel is látható egysejtű lebegő rákocskák, amelyek számos madárfajnak az alapvető táplálékot jelentik. Ezek a madarak a csőrükkel kaszálnak a vízben, és úgy szűrik ki az apró lényeket, lebegő planktonokat, mint az óceánban a bálnák. Az iszap, a víz ásványianyag-tartalma, valamint a benne található élőlények szoros összefüggésben, kölcsönhatásban vannak egymással."
Tehát az osztrák oldallal szemben a magyar oldalon sokkal gazdagabb természeti értékek vannak a magyar oldal felel a Fertő tó ökológiai gazdagságáért.......
A cikk többi részét itt találod nem akartam az egészet bemásolni jól összefoglalja a problémát.....
Fertő: természetpusztítás közpénzből
Fertő: természetpusztítás közpénzből A Fertő egy vadregényes vízivilág, amely kis csatornáival, belső tavaival, nádasaival madarak tízezreinek nyújt otthont, és az európai vándormadarak százezreinek táplálkozóhelyet. Különleges élővilága miatt hazai és nemzetközi védelem alatt is áll, nemzeti...
sites.greenpeace.hu