Az összes.A rozsomák az rozsomák... /Igen az egy kifejlett rénszarvas bika/
@Ramzana szerinted hány természetfilmes/fotós adná oda a fél kezét egy ilyen felvételért?
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Az összes.A rozsomák az rozsomák... /Igen az egy kifejlett rénszarvas bika/
@Ramzana szerinted hány természetfilmes/fotós adná oda a fél kezét egy ilyen felvételért?
Eddig csak orosz nyelvű leírásokban találkoztam azzal, hogy télen a rozsomák le tud téríteni egy kifejlett rénszarvast.....Az összes.
A beruházás így a jelenleginél nagyobb területet venne el a Fertő tó nádasából és medréből, a környezetére nehezedő turisztikai nyomás sokszorozódna, és ezáltal súlyosan károsítaná a Fertő tó növény- és állatvilágát. A várható kártétel nemcsak a beépítendő területre korlátozódna, mert a megnövekedett autó-, illetve vízijármű-forgalom egy széles zónát és a teljes nyílt vízfelületet érintené. A beruházást már számos nemzetközi szervezet is ellenzi, valamint az osztrák kormány is erőteljesen kifogásolja. Az MTA Biológiai Tudományok Osztálya vélekedése szerint természetvédelmi területen nem engedhető meg egy ekkora volumenű beruházás, ami egyébként a jövő generáció természethez és egészséges környezethez való jogát is veszélyezteti. Ezért kérjük a tervezett túlzó és a helyhez méltatlan beruházás leállítását, és egy, a 21. századi követelményeknek megfelelő, szelíd, ökologikus rekreációs fejlesztéssel való lecserélését.”
A Leopárd/párduc/csui/ingwe/nyalube (és még legalább egy tucat neve van) hol miként nevezik a világ legtökéletesebb szárazföldi ragadozóját gyakorlatilag Dél-Afrikától a tajgáig mindenhol megél . A környezete számára gyakorlatilag láthatatlan megél a rovarokon , békákon , macskán , kutyán , majmon , akár a szarvasméretű antilopokig mindenen és persze olykor emberen is !
Kezdik már kapisgálni , hogy átqurták őket is meg minket is az egész szájbabaxot LIFE programokkal ! Ez már háború , csak panelplori klaviatúra virtuóz magukat környezetvédőnek hívő szerencsétlenek kajálták be , hogy a természet akarta újra ezt ! Pont úgy lehet a nagyragadozókat integrálni a mai túlszocializált életérbe mint konflist az autópályák forgalmába ! De legalább már le lehet írni ! Eddig ezt se lehetett !Visszatértek a farkasok, és a svájci gazdák riadót fújtak
2021.12.26. 19:42
Egy-két, hegyekben kószáló, egy évszázada kipusztult, messziről észrevehető farkas a természet egyensúlya és a sokféleség helyreállításának a jele. Egy egész falka azonban, amely az alpesi falvak környékén téblábol, és a gyerekek iskolába vezető útja mentén ólálkodik, már ijesztő. Csak kíváncsiak – mondja a természetvédő.
Amikor majdnem három évtizede az első farkas Olaszországból a határon át visszakóborolt Svájcba, a környezetvédelmi csoportok lelkendezve fogadták újbóli megjelenését.
Volt ok az örömre, hiszen Norvégiában például a hetvenes években halt ki a farkas, és csak most derült ki, hogy az ott élők Svédországból és Finnországból vándoroltak át. A 19. század végén és a 20. század elején számos faj tűnt el a svájci Alpokból: a barnamedve, a hiúz és a farkas.
A MAGASHEGYI KÖRNYEZETBŐL, AMELYET OLY GYAKRAN TISZTÁNAK ÉS ÉRINTETLENNEK TARTANAK, EGY MÁSIK RAGADOZÓ – AZ EMBER – ŰZTE EL ŐKET.
Most mindhárom faj visszatért. A medvék és a farkasok természetes úton, a hiúzt pedig sikeresen visszatelepítették. Az emberek és állatok harmonikus egymás mellett élésének álma azonban néhány alpesi gazdálkodó közösség számára egyenesen rémálommá vált.
Nincsenek tudniillik pásztorok, akik a nyájakat felügyelik.
Ebben a hónapban egy juhtenyésztő a svájci főváros, Bern közelében arra ébredt, hogy 35 juha közül hétnek a torkát egy farkas harapta át, amely a jelek szerint egyszerűen átugrott a nyáj védelmére szolgáló elektromos kerítésen.
A középkori elődökkel szemben, akik folyamatosan tudatában voltak a farkasok jelentette veszélynek, a mai gazdák a legritkább esetben alkalmaznak pásztort, aki szemmel tartja nyájaikat. Még a hagyományos juhászkutya is kiment a divatból, amely hatásosan tartotta távol a farkasokat.
Az eltelt harminc évben a magányos svájci farkas száma csaknem százra szaporodott, és legalább nyolc falkába verődve csatangolnak országszerte.
Magyarországon 2018-ban a Börzsönyben elhelyezett kameracsapda örökített meg farkast, és a napokban ugyanott újra feltűnt egy, ami már csak azért is szokatlan, mert igencsak rejtőzködő állat.
Riadót fújtak a svájci gazdák
A Svájcban elszaporodott farkasok rendszeresen megdézsmálják az állományt, ami feldühíti a gazdákat. A nyár folyamán a Svájci Gazdaszövetség arra panaszkodott, hogy „az állatállomány elleni támadások új dimenziót öltöttek”. A gazdák kénytelenek voltak korán lehozni állataikat a nyári legelőkről, hogy megvédjék őket.
A gazdák szerint az egész alpesi gazdaság veszélyben van – jelentette a BBC.
MÉG AGGASZTÓBB, HOGY EGYES FARKASFALKÁK NEMCSAK A JUHOK, HANEM AZ EMBEREK IRÁNT IS ÉRDEKLŐDÉST TANÚSÍTANAK.
Tavaly télen egy farkast figyeltek meg, amely távolból szemlélte, miként tanulnak a gyerekek síelni. Augusztusban Grisons kantonban egy gazdát és kutyáját követte egy ólálkodó ordas, majd napokkal később ugyanennek a gazdának három farkas eredt a nyomába, amelyek végül a kutyájára támadtak.
Ugyanebben a térségben kirándulók számoltak be arról, hogy farkasfalka osont utánuk. Ebben a hónapban pedig Heinzenbergben egy csoport gyerek találkozott farkasokkal az ösvényen, miközben az iskolába bandukoltak.
Lőtilalom: a farkasok védettek
Száz éve az emberhez túl közel kerülő farkasokra adott válasz gyors és kegyetlenül hatásos volt: végeztek velük. Ma Svájcban a farkasok védettek, és csak akkor lehet őket megölni, ha bizonyíthatóan valós veszélyt jelentenek az állatállományra vagy az emberekre.
Ez egy hosszadalmas és bürokratikus folyamat. A kantonok vadvédelmi illetékesei bizonyítékokat küldenek a berni, szövetségi környezetvédelmi hivatalnak, amely – ha a bizonyítékokat elégségesnek találja – eseti alapon engedélyezi az egyes farkasok levadászását.
Fotó: Oliver Berg / picture alliance / Getty Images
A gazdák eközben egyre türelmetlenebbek. Tavaly népszavazást kezdeményeztek, és törvénymódosítást követeltek, leegyszerűsítendő a veszélyt jelentő ordasok elejtését. A jobbára városokban élő svájci szavazók többsége elutasította az indítványt.
A farkasfalkák szomszédságában élő közösségek így az elrettentéssel próbálkoznak.
VALÓDI GOLYÓK HELYETT GUMILÖVEDÉKEKKEL JELZIK, HOGY A FARKASOK NEM SZÍVESEN LÁTOTT VENDÉGEK A LAKOTT TERÜLETEK KÖRNYÉKÉN.
A gyerekeket arra figyelmeztetik, hogy tartsák nyitva a szemüket, és minden farkas észlelését jelentsék. Végső megoldásként azt javasolják, hogy teli torokból kiabálva riasszák el a túl közel ólálkodó farkast. Ez a módszer bevált annak a gazdának, akinek a kutyáját megtámadták az ordasok.
Nem utolsósorban azt tanácsolják, hogy mindenki őrizze meg hidegvérét. Egy farkas felbukkanása – mondta David Gerke, a Wolf Switzerland elnöke – még nem jelenti azt, hogy támadni fog. Szerinte a fiatal farkasok a természetüknél fogva kíváncsiak, ezért néha közel osonnak az emberekhez.
A legutóbb egyébként egy svájci farkast nem a hegyekben, hanem Bázelben észleltek.
(Borítókép: Farkasok Svájcban 2019. augusztus 2-án. Fotó: Oliver Berg / picture alliance / Getty Images)
Visszatértek a farkasok, és a svájci gazdák riadót fújtak
Nyolc falkába verődve már száz farkas kószál az Alpokban.index.hu
Én arra leszek kíváncsi, hogy a füzéri polgi javaslata,a farkasok okozta kártétel állami dotációjáról milyen fogadtatásra talál kormányzati színten, szerintem átfog menni a javaslata jó kapcsolatai vannak a kormányban....Kezdik már kapisgálni , hogy átqurták őket is meg minket is az egész szájbabaxot LIFE programokkal ! Ez már háború , csak panelplori klaviatúra virtuóz magukat környezetvédőnek hívő szerencsétlenek kajálták be , hogy a természet akarta újra ezt ! Pont úgy lehet a nagyragadozókat integrálni a mai túlszocializált életérbe mint konflist az autópályák forgalmába ! De legalább már le lehet írni ! Eddig ezt se lehetett !
Ez Európai játszma , majd egyszer csak adja a sors , hogy sörözve beszélgessünk erről (is) . Nagyon fog kerekedni a szemed !Én arra leszek kíváncsi, hogy a füzéri polgi javaslata,a farkasok okozta kártétel állami dotációjáról, szerintem átfog menni a javaslata jó kapcsolatai vannak a kormányban....
Már hosszú évek óta kellene lennie egy állami kártérítési alapnak, amelyből finanszírozhatnák a védett nagyragadozók kártételeit.Én arra leszek kíváncsi, hogy a füzéri polgi javaslata,a farkasok okozta kártétel állami dotációjáról, szerintem átfog menni a javaslata jó kapcsolatai vannak a kormányban....
Ez lenne a minimum ! De nincs és jelen állás szerint nem is lesz , hiszen a hivatalos propaganda szerint ide haza az Északi kh-ben van kb 15-20 farkas és ideiglenesen 1-2 medve . Ezzel szemben csak a Zemplénben van kb 40-60között , a Bükkben 30-60között , a csereháton 25-40 (Edelényben és Boldván amióta írott emlékek vannak nem volt farkas észlelés most van folyamatosan) , a Mátrában 20-40 farkas lehet és a létszámok meghatározása nem érdeke a megélhetési környezetvédőknek . Úgy indult el a program , hogy ott volt egy hátizsák pénz a '90-es évek végén és nem tudtak vele mit kezdeni és kreáltak -mindenféle hatástanulmány nélkül- programokat , a baj csak az volt , hogy pont az érintetteket nem kérdezték meg csak szimplán rájuk zúdították !Már hosszú évek óta kellene lennie egy állami kártérítési alapnak, amelyből finanszírozhatnák a védett nagyragadozók kártételeit.
Szerintem minden ilyen helyzet megoldható lenne, ha a döntéshozókat egy fikarcnyit is érdekelné a dolog... Én az elhullott haszonállatok piaci értékét (figyelembe véve a fajtát és az egyed korát) téríteném meg a gazdáknak.@Blitz97 olvtárs amit leírsz az akár jó is lehetne , de ha lenne -Romániában van de nem működik normálisan- mi lenne az alapja ? Az adott jószág piaci értéke ? A várható haszon ? A befektetett munka ?
Ez már egy fogas kérdés. Mert azzal, hogy megtérítik a kutya vételárát és mondjuk adnak X Ft kártérítést pluszban, nem tudják betölteni azt az űrt a gazdában, amit a szeretett kedvenc elpusztulása után keletkezik.Mennyire árazod az érzelmi kapcsolatot ? Amikor a kutyádból csak ez marad -már ha megtalálod - :
Neked a barátod a család tagod volt , másnak "csak egy kutya" ! Mi mennyit ér ?
Ahogy mindenütt, a nyár tavaly is, idén is hálásabb volt a birtokon, megtartották például a belépő nélküli, rendre telt házas teraszkoncerteket, irodalmi esteket. „Ezeket a feleségem szervezi, nem volt hajlandó elengedni őket, és nagyon jól tette. A téli alkalmak, amikor be kell zárkózni egy ilyen térbe, azok nem működtek, nem működnek idén sem.” A szakmai és nyilvános részből álló Vörös Balatonból idén legalább egy podcast született a nagyközönségnek, de a Borászok borásza fórumát Zoomon tartották. Jásdi 2017-ben nyerte el a borászoknak alighanem legkedvesebb címet, amelyet mindig a díj korábbi birtokosai ítélnek oda egy újabb társuknak. „Ezeken nagyon jót beszélgetünk, időnként vitatkozunk: épp ez a személyesség, ami a leginkább hiányzik. Ahogy a fogyasztóknak is más, mondjuk, a hegyborunkkal egy étteremben találkozni egy jó pincér, sommelier segítségével, megfelelő ételkörnyezetben, mint a harmadik-negyedik polcon egy hipermarketben. De üzletileg nincs okunk panaszra, az áruházak átvették a szenvedő budapesti gasztronómia helyét. És jöttek ezek az erős nyarak: aki nem mehetett külföldre nyaralni, az a Balatonra jött, aminek vannak pozitív, vannak negatív hatásai. Vannak régi visszatérő vendégeink, és most lett pár hónap, amikor megjelentek a marbellai meg a Seychelles-szigeteket járó hazánk fiai, akik kicsit azt várják a Balatontól, amit a Balaton nem tud, ugyanakkor nem tudják, hogy mi az, amiről sokkal többet tudna.”Öregszünk itt jó néhányan: Bockkal egyidősek vagyunk, Tiffán még idősebb – nekünk még sokkal jobban hiányzik minden, mert valószínűleg sok mindent nem lehet pótolni abból, ami most kimarad.
Ebből mindenki csak a politikai nyomást veszi észre – lehet, hogy az is van, nem tudom – , de ez alapvetően üzleti nyomás, ami itt van már a rendszerváltás óta.
Ez az, amit az ember hiába magyaráz, amikor pánik van. Az ember Cassandraként azt érzi, hogy a francba, láttam, hogy mi fog történni, de marhára nem érdekel senkit. Akik most fél hektár szőlőkre építenek borospincének nevezett nyaralót, egy idő után azzal szembesülnek, hogy a következő fél hektárra más épít ugyanekkora házat ugyanolyan tűzivíz-tárolónak mondott úszómedencével, ami mellett megrohad a szőlő, mert nyáron párolog. Amikor véget ér a Covid, rájönnek, hogy nem ezt akarták, és mennének vissza Marbellára, de ugyanez érvényes a tóparti lakóparkokra is. És amikor egyszerre akarják eladni, akkor összeomlik a piac. Ha az ember elég időt tölt az üzleti világban is, szőlőben is, borászok között is, természetben is, akkor ezek viszonylag világos képletek. Ha az ember ideérkezik, akkor hajlamos csak egy részét látni.”Elég sokat dolgoztam a gazdaságban, hogy tudjam, ennek a logikus következménye az ingatlanpiac néhány éven belüli összeomlása.
Nekünk az első hat-nyolc évünk ráment arra, hogy kitaláljuk, hogy milyen fajtákkal és hogyan érdemes foglalkoznunk. Egy borászati hibát a következő évben jóvá lehet tenni, de a telepítésekkel sok dolgot ötven évre eldöntünk. Próbálunk ahhoz, amit már egyszer kitaláltunk, ragaszkodni, és a saját stílust megtartani, fenntartani.”a nagy bor halkan és tisztán szól. A legjobb bor költségei soha nem térülnek meg. Az én jó közérzetemben térülnek meg, meg abban, hogy amikor leülünk azzal a hat emberrel, aki tudja itt a közvetlen környezetünkben, hogy mit keresünk. Nem mondom, hogy aki mást keres, az nem ért a borhoz. Dehogynem, csak nem ezt az élményt keresi.