Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
74078163-masolat.jpg

02-3.png
MOHOS MÁRTON / 24.HU

A felületi egység, ami sose volt​

„Most épp táblázatba írtam azokat a dolgokat, ahol év közben döntenünk kell, hogy erre vagy arra megyünk, és hogy hány ponton megy ezzel szembe a borászati szabályozás, de nem azért foglalkozom a szabályozással, mert érdekel vagy szeretem, hanem mert úgy szar, ahogy van.

A borászatnak nem az a baja, hogy nincsen lobbiereje. Az a baja, hogy pártállástól függetlenül minden miniszter hagyja magát ott meggyőzni, ahol éppen jár,
és miután nincs egységes álláspontunk, a különböző méretű és szándékú borászatokkal még egy felületi egységet sem vagyunk képesek soha összehozni, a miniszter hazamegy a végén, és azt mondja, hogy gyerekek, ezeket nem lehet követni. Ezért oda-vissza rángat minket a szabályozás, a hatóságok, és nincs olyan borász, akinek ne lenne egyfolytában bűntudata, mert az éppen aktuális szabályok valamelyikét nem tartja be” – mondja.

Vonódott már be ennél mélyebben is az érdekképviseletbe: az EU-csatlakozási tárgyalások idején aktív volt a családi borászatok európai szövetségében, ő is segített a Medgyessy-kormány agrárcsapatát abba az irányba terelni, hogy álljon ki a magyar bortermelőkért, akiket lelobbiztak volna a francia-olasz borászok. Azok végül a történelmi joguk okán magasabb támogatást kaptak – az újonnan csatlakozók meg egy külön címkézett póttámogatást, amivel pont ugyanakkorára jött ki a nekik jutó összeg. „Tipikus kecske is, káposzta is európai uniós megállapodás volt. Azóta is minden uniós megállapodás ilyen.”

Azt még többedmagával sikerült elérnie, hogy a Csopakhoz hasonló történelmi bortermelő területeken ne lehessen uniós támogatással szőlőt kivágni – szerzett is ezzel bőven ellenséget, mondja. Azt már passzívan figyelte, ahogy ezeken az alacsonyabb rangú szőlőterületeken a kivágások után egy ciklussal tömegével hívnak le újratelepítési támogatásokat.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
W

Wilson

Guest
„8-10 éve mindenféle érdekképviseletből kivonultam. A Szepsy Pista vagy a Tiffán Ede okosabb volt, ők már régebben abbahagyták. Szepsy akkor ült be utoljára a borászati albizottság ülésére, amikor valamelyik egyetemi vezető, akinek komoly üzletei voltak egyik-másik nagy üzemmel, úgy nyilatkozott, hogy félreértés azt hinni, hogy a hegyaljai vagy a Szepsy-féle dűlős válogatások nagyobb értékűek, mint egyik-másik alföldi asztali bor. Az ember belegondol, a tanárnak milyen szempontjai lehettek: hát az, hogy az egyetemről kikerülő diákjainak a nagy részének ezek biztosítanak munkát, és kutatási megbízásokat is ők adnak. Mi kicsik is vagyunk, szegények is vagyunk: aki pénzt akar csinálni, az ne borászatba fektesse. Akinek nagyon sok van, az csinálhat presztízsborászatot, hátha attól majd kevesebb lesz. Ezzel együtt se cserélnénk senkivel.”

74078027-masolat.jpg
MOHOS MÁRTON / 24.HU

Az EU megmenti a hagyományos agráriumot. Vagy mégsem?​

„Nincsen annyi bor, nincsen annyi szőlő a Balaton-felvidéken, se Somlón jelen pillanatban, mint amennyire európai uniós támogatással pince épült.

Mindenki pincét akar építeni, mert pincét építeni, építkezésből az építőiparon keresztül pénzt kivenni, az üzlet: nem véletlen, hogy építőipari vállalkozók is olyan aktívak lettek a bor környékén. Szőlészkedni, borászkodni önmagában nagyon rossz üzlet.
Miközben megnövekedett a szőlőfeldolgozó kapacitás, idén 43 ezer hektárról szüreteltek Magyarországon. Az uniós csatlakozáskor 90 ezer hektárról beszéltünk, 1990-ben 120 ezerről, a történelmi Magyarországon 240 ezer hektár szőlő volt, és az is főleg a mai ország területén. Ezeket az újonnan épült, hatalmas pincéket nem tudták megtölteni tartalommal, viszont a legegyszerűbb módja annak, hogy még több pénzt vegyenek ki belőlük, az volt, hogy megépítették szemben a tükörképét is. Ilyen több is van az országban. Közben a piac is arrébb ment, kevésbé fogy például az érlelt vörösbor, úgyhogy ezekből az érlelőpincékből most rendezvényhelyszínek lettek.

Megvették a pályázati pénzből a legkorszerűbb gépeket is, amiket öt évig nem lehetett eladni a szerződés miatt, utána aztán megjelentek a piacon a soha nem használt, márkás hordók meg gépek, gyakorlatilag egy másodlagos piaca alakult ki a támogatott eszközöknek. Mindez oda kellett volna vezessen, hogy növekszik a szőlő iránti kereslet, a szőlő ára, ezáltal növekszik a termelési kedv, elkezdünk újra szőlőt telepíteni. Furcsa módon nem ez történt. 90 forint körül van egy kiló szőlő átlagos felvásárlási ára, miközben nálunk 200 forint alatt nem nagyon állnak meg a termelési költségek, de az Alföldön is legalább 150. És fölépült egy olyan borfeldolgozó kapacitás az országban, aminek se piaci, se szőlőbeli kapcsolódási pontja nincsenek a maga nagyságrendjében. Ezért nem hiszek az infrastrukturális beruházásokon, tudományos alapkutatások támogatásán, oktatási támogatáson kívül semmilyen európai uniós támogatásban.”

Volt az idők során pályázat olyan fogadók, bemutatóterek létrehozására is, mint amilyenben az interjú során ülünk. „Amikor pályázni próbáltunk, kiderült, hogy nem a hozzánk hasonlókra gondoltak, mindenféle hülye indikátorokban nem feleltünk meg az elvárásoknak. Akkor írtam egy cikket az Indexre arról, hogy mennyire felülszámlázzák ezeket, mi hogyan zajlik és mennyire nincsen értelme. Behívtak az akkori állami ügynökségbe, ahol a sajtófőnök azt mondta, túl jó volt a cikk, kénytelenek vagyunk támogatást adni: hárman együtt kaptunk 100 millió forintot. A mai fejemmel jobban jártunk volna, ha nem kérjük, mert hat-nyolc évig biztosan elhúzódott, mire kifizették. Annyi idő alatt magunk is megcsináltuk volna, miközben nagyon hülye kötöttségeket vállaltunk érte.

Egy csomó barátom belement hasonló dolgokba: fölépítette a hatalmas pincéjét, éttermét, mindenét, és csak közben jött rá, hogy az 50 százalékos támogatáshoz fel kellett venni 50 százalék hitelt is, amit a piacról a kamatokkal soha nem fog kitermelni. Azóta úgy élnek túl, hogy minden két évben milliárdos támogatást kell kapniuk, különben megáll a verkli. Az egész egy hólabda, és ha valaki egyszer nem löki utánuk a pénzt, abban a pillanatban ekkora hólabdát kell a bankban kisöpörni.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
W

Wilson

Guest

Azok a nigériai úszómedencék!​

Jásdi az egykori veszprémi püspöki birtok legújabb kori gazdájaként, egy terebélyes, hithű evangélikus család sarjaként több kötetet is jegyez: van, amelyikben családi vagy a birtokához kötődő történeteket mesél, van, amiben megfigyel, moralizál, elmélkedik. A legutóbbiban, a Lyukas órában sok téma kerül elő Bill Gatestől odáig, hogy meddig lehet átverni az istenadta népet, akár 23 millió románnal riogatva, akár rezsicsökkentéssel varázsolva a számok körül. Bőven ír Kádárról – szorgos polgári öntudatot hozva otthonról, nem épp a rajongás hangján –, aki a beszélgetésünkben is szóba kerül. „Nagyon jó időszakot éltem meg, az én generációmnak mázlija volt. Viszonylag alulról indultuk: nekünk az ‘50-es években a családban gyakran csak egy szobában volt fűtés, ehhez képest óriási fejlődésnek éltük meg azt, hogy padlókefélőgépünk és fűtésünk lett. A kor végén már hagyták, hogy az ember tanuljon, és ha nem vonta kétségbe a rendszert, majdnem mindenhova el lehetett jutni. Ahova meg nem, azok meg majdnem láthatatlanok voltak. Ettől még a gazdaság léggömb volt, amiről ‘68 óta Magyarországon nagyon sokan tudták, hogy léggömb. Csak fújtuk együtt tovább, és volt, akinek még az egész élete lezajlott békében.”

74078000-masolat.jpg

04-4.png
MOHOS MÁRTON / 24.HU
Adódik a kérdés, most mik a hasonló közös illúzióink. „Ilyenkor télen Szathmáry Eörs evolúcióbiológussal szoktunk itt bor mellett beszélgetni, például arról, hogy a mai legközösebb és legveszélyesebb illúziónk, hogy fenntartható az életmód, amivel az emberiség ma él. Kitört egy járvány, aminek mindenki keresi az egyetlen pontját és felelősét, ahol, aki miatt kitörhetett. De nem a labor és nem a halpiac a felelős, hanem az, hogy nyolcmilliárdan élünk egy bolygón, aminek lassan kimerítjük az erőforrásait.

Olyan piacgazdaságban működünk, ahol minden egyéni cél szembe mehet az emberiség közös céljaival. Akkor tudunk nyereséget termelni, ha a legtöbbet vesszük ki a közös kincsekből, a levegőből, a vízből.
Eörsnek mindig evolúciós párhuzamai vannak: elértünk egy pontot, ahol egy csomó faj már kihalt volna, és ránk is egész más szabályok lesznek érvényesek. Csak belülről ezt nem lehet látni, és ha fel is ismerem, akkor sem szállok ki a kocsimból, mert holnap Budapestre kell mennem. A Seychelles-szigetekre már nem megyek el, de aki eddig járt, azt mondja, amint újraindulnak a járatok, megy vissza. Nyáron hozzánk már sokan jönnek gyalog vagy biciklivel, de közben Kínában, Afrikában, Indiában ugyanazokat a hülye hollywoodi filmeket nézik, ahol mindenkinek úszómedencéje van az udvaron. Ez az egész illúzió: olyasmit építettünk, építgetünk nyugati társadalmakként, amiben nagyon jó élni, de már tudjuk róla, hogy a világ minket utánzó társadalmai számára nem lehet modell. A működő piacban sokáig hittem, ma is hiszek, de a közjót a piac soha nem fogja jól szabályozni.

Most épp sumérokról olvasok, akiknek hihetetlenül magas színvonalú irodalmuk volt, innen tudjuk, hogy még az időszakuk végén, az utolsó ötven évben is volt olyan szerzőjük, aki meg volt róla győződve, hogy ez a történelem vége, ennél nincsen följebb. Ugyanezt látom itt is, és a leépülésnek is ugyanazok a jelei. A történelemben is mindig időjárási okok jelentették a nagy cezúrákat: átszakadt egy gát a Sárga-folyón, aztán a 38 méter magas árvíz után kezdtek mindent elölről; jött a kis jégkorszak a középkorban és a háborúk az erőforrásokért. Ilyen dolgok felé megyünk, csak nem esik jól belátni, mert már annyira okosak vagyunk, hogy lakótelepet akarunk építeni a Marsra, és az erőforrásainknak a nagyobb része megy el erre, mint az afrikai felzárkóztatásra. De ott is épülnek az autópályák, egyre nagyobb a középréteg, valószínűleg ők maguk is úgy élik meg, hogy ha van is, aki leszakad közben a város szélén, ez velejárója a fejlődésnek.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
W

Wilson

Guest
Szétszakadunk: nem tudunk egymás fejével
gondolkodni, mert nem is akarunk. Helyette megmondjuk, hogy hogyan kellene gondolkozni a társadalomról, az egyenjogúságról, a kisebbségi jogokról, ki tekinthető kisebbségnek.
Mindenre érzékenyek vagyunk és mindenkinek joga van annak lenni, hogy aztán az érzékenyített iskolából kikerüljön egy piacra, ami egy picit se érzékeny. Se Jeff Bezos, sem a Pfizer nem szívbajos, amikor ezreknek kell felmondani egy tollvonással.

74078134-masolat.jpg
MOHOS MÁRTON / 24.HU

Illúziók a hírek is: ami eljut hozzánk, annak a 80 százalékát úgy gyártották nekünk. Aki felmegy egy közösségi oldalra, pontosan tudja, hogy már csak olyan hirdetéseket kap, amik érdeklik, és olyan emberekkel érintkezik, akikkel nem lehet vitatkozni, mert ugyanazt gondolják. De hát ki merné, ki tudná megtiltani a Facebooknak vagy a Google-nek, hogy adatokat gyűjtsön rólunk, és jobban tudja nálunk, hogy mi mit akarunk holnap? Hiszen ez a céljuk. És onnantól kezdve, hogy ők előbb tudják, hogy mit fogunk akarni, gyakorlatilag már azt akarunk, amit ő akar. Ezt én még a politikai csapdáknál is sokkal nagyobb csapdának érzem. Pedig a Mátrix is mekkora hülyeségnek tűnt húsz éve!”

Egymás mellett, koncentrikus körökben​

Két évszázadot felölelő családregényében, a 2018-as Mi maradunkban generációk sorsa fonódik össze az országéval (köztük a világháborús hadseregparancsnoké, Jány Gusztávé, aki Jásdi nagybátyja volt). Nem meglepő módon az egyik ismétlődő motívum az, ahogyan a Kárpát-medencében rendszerint valaki rajtunk kívülit – törököt, osztrákot, oroszokat – szükséges túlélni. A polarizáló marketinggépezettel, a teremtett táborokkal most nem egymást próbáljuk túlélni – és nem volt-e valójában mindig így, kérdezem. „Ennyire biztosan nem volt ez tudatosan gerjesztett. A politika marketingkérdés lett. Azok lesznek a jelszavak, amiket a big data tanulmányozása után a legalkalmasabbnak találnak arra, hogy a következő választásig a legtöbb embert győzzék meg” – vezeti le. „Megint csak Szathmáry Eörs tudja nagyon szépen elmondani, hogy a legközelebbi rokon fajunkból, a háborús alkatú csimpánzból hogyan lettünk egy viszonylag békésen együtt élni képes faj. Amiket most csatáknak hívunk, élesek ugyan, de valójában viszonylag kevés vér folyik. Az a kevés vér viszont a médián keresztül mindenkihez eljut. Ha fölrobbantanak egy kocsit Párizsban, akkor azt én itt megélem személyes katasztrófaként. Falu lett a világ, miközben a falun belül lehet, hogy nem nagyobbak az ellentétek, mint amikor a csopakiak átmentek az arácsi kocsmába, és valakit megkéseltek. Volt ilyen, de utána visszajöttek az arácsiak, és ők késeltek meg itt valakit. Akkor ez volt az együttélés formája.

A nemzetek kialakulása viszonylag új jelenség: amikor az ezeréves Magyarországra hivatkozunk, elég kis történelmet olvasni, hogy az ember tudja, ott nemzetről egy pillanatig nem volt szó. Államról, ami az egyén biztonságát szolgálta, és amelyben a szlovákok ugyanúgy magyaroknak tekintették magukat, mint az itt élő németek nagy része. Amikor Bismarck után kialakult Németország, a szászoktól a cipszereken át mindenki elkezdte keresni a német gyökereit – ebben vagyok benne én is, ahogy a villányi svábok és a szekszárdiak is. De ez akkor jó, ha az ember nem azt találja meg, hogy mi az, amitől különbözőek vagyunk, hanem mi az, amiben nagyon egyformák.

Ezért tartom veszélyesnek, amikor egy-egy kisebbség vagy népcsoport elkezd ellenségeket keresni magának. Amikor az összes román ellenség, vagy minden »buzi« ellenség, vagy az LMBTQ-ellenes emberek mind ellenség. Besoroljuk magunkat kis csoportokba, és utána azon kívül mindenkit ellenségnek találunk.
A politikai marketing nyilvánvalóan nem az értelmes embereknek szól. Sehol, semelyik. De miután mindenki tudja, hogy hogyan lehet választást nyerni, senki nem teheti meg, hogy ne azokat a jelszavakat használja, amivel a legtöbb embert szólíthat meg.

Aki átlát azon, hogy őt manipulálják, az az emberiségnek ugyanúgy kis része, mint azok, akik értékelni tudja a termőhelyi borokat.
Nem feltétlenül ugyanaz a csoport, de azért az ordításon túli szólamokat és a halk borokat meghallók között akadhat átfedés.

Jásdi István időről időre a nyomtatott Mandinerben és a pincészet weboldalán is ír naplót, az utóbbi időben kényszerűen gyakorta a járványról és arról, hogy utóbb kinőhet-e valami jobb a megfagyott világból. „Az emberek elkezdték felfedezni a közvetlen környezetüket, legalább a családtagjaikkal gyakrabban beszélgettek, mert többet találkoztak egymással – és arra gondoltam, hogy ebből valami kinőhet. Aztán rájöttem arra, hogy erre is rátelepedett az internet, ami kezdetben puszta eszköz volt, aztán marha sok pénzt lehetett keresni vele, és sok részben megint olyasmire fordítják, ami a kedvező folyamatok ellen hat. Úgyhogy ez a halvány optimizmus már fakult azóta, de még mindig bizakodom. Én alapvetően mindig optimista voltam. Azért, mert ha kinézek az ablakon, vagy reggel kilépek a tornácon, akkor körülöttem a világ rendben van. Családban élni jó, egyedül élni rossz. Barátok közt élni jó, barátok nélkül élni nagyon rossz. A pénz nem hozza meg sem az egyiket, sem a másikat, legfeljebb a fenntartásukhoz lehet szükség rá. De inkább célja legyen annak, hogy élek. Ezért nem tudom elképzelni a munka nélküli társadalomképeket, ahol milyen jó lesz, ha mindenki megkapja az alapjövedelmet. És életcélt ki ad nekik?

Egy időben úgy képzeltem, hogy ha ilyen kis koncentrikus körökben elkezdjük magunk körül rendbe rakni a világot, akkor előbb-utóbb lesznek körök, amik összeérnek. Most azt látom, hogy a koncentrikus körök időnként összemennek. De ettől még lehet, hogy idővel tágulni is fognak.”

 
W

Wilson

Guest

Chile átírja az alkotmányát​


2021.12.31.

logo.png

Meglehetősen ritka az az eset, amikor egy ország alkotmányába tudósok is beleszólhatnak, az pedig eddig egyenesen példátlan volt, hogy klímakutatók és ökológusok tegyék ezt.​
Salar_de_Tara.jpg

Az Atacama sós tavai jelentik az életet.
FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

Chile jelenlegi alkotmánya 1980-ból, abból az időből ered, amikor Pinochet katonai diktatúrája uralkodott az országban. Ez az alkotmány megnyitotta az utat a bányászat, vagy a vízbázis eladása előtt, amely ugyan fellendítette a gazdaságot, ám egyúttal rendkívül kiélezte az egyenlőtlenséget is. Ennek eredménye volt, hogy 2019-ben tiltakozások kezdődtek, majd 2021-ben az új elnökválasztás során a tiltakozásokban élenjáró volt diákvezetőt, a 35 éves Gabriel Boric-ot választották az ország jövőbeli elnökének (2022 márciusától tölti majd be a posztot). Egyik kampányszlogenje volt, hogy állami kézbe veszi a Chile legnagyobb ásványkincsét képező lítium bányászatot, számolt be a New York Times.
A bányászat jelenleg nem éppen környezetkímélő módon zajlik, ahogy más ásványkincsé sem, épp ezért az alkotmányozás egyik célpontja ez az iparág. Boric elkötelezettsége, hogy 2040-re karbonsemlegessé teszi az ország bányászatát, sokakban azt a félelmet kelti, hogy egyenesen be akarja záratni a bányákat.

1279px-Gabriel_Boric_Front_portrait.jpg
A 35 éves Gabriel Boric, amikor megnyerte az elnökválasztást.FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

Az alkotmányba az is be fog kerülni a tervek szerint, hogy az országban lévő víz közvagyonnak minősül. Ez is érintheti a bányászatot, amely, pont a nevezett lítium kinyeréséhez az Atacama sós vizeit használja. A bányászat által elvont víz befolyásolja azoknak a felszíni sós tavaknak a vízmennyiségét, amely madarak sokaságának jelent élőhelyet (hasonló problémát okozott hazánkban a szén- és bauxitbányászattal járó vízkiemelés, emiatt apadt el rengeteg dunántúli forrás, és emiatt csökkent Hévízen a tó szintje, vagy épp ennek okán száradt ki a tapolcai Tavas-barlang). 1997-től fogva folyamatos csökkenést észlelnek a flamingók állományában. A sós víz kiemelésével párhuzamosan más változásokat is észleltek, például a nappali hőmérséklet emelkedését, vagy épp az ember számára lakható oázisokban a víz mennyiségének csökkenését.

Andean_Flamingo_Salar_De_Atacama_Chile_Luca_Galuzzi_2006.jpg
Flamingó egy chilei sós tóbanFORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

Az alkotmányozó konvenció célja, hogy az ember és a természet szoros kapcsolatát is törvénybe foglalja. Fontos, hogy a klímaváltozás elleni küzdelemben az egyik oldal nyeresége ne okozzon természeti krízist egy másik oldalon. Példaként az elektromos autókat hozta fel Dr. Cristina Dorador, a konvenció egyik tagja: Természetesen fel kell hagyni a fosszilis üzemanyagok használatával, ám ezt úgy kell elérni, hogy közben ne sérüljön a világ egy ökoszisztémája sem.

salar.jpg
A világűrből kimondottan látványos egy lítiumbánya, ám a víz elvonása miatt nem igazán fenntartható a jelenlegi ütemű munka.FORRÁS: NASA EARTH OBSERVATORY

Chile lakossága 78 százalékos arányban szavazta meg, hogy új alkotmányra van szüksége az országnak. Az alkotmányozó konvenció 155 tagjából 77 nő, és 17 fővel az őslakos közösségek is képviseltetik magukat, a konvenció átlagéletkora 44 év. A konvenció számos tagja környezetvédőnek vallja magát, a konvenció elnöke pedig egy őslakos származású hölgy, aki nyelvész-akadémikus.

 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
@Wilson Igaz nem környezetvédelem, csak a borászatos cikkből, cikkhez egy gondolat. Hogy lehet milliárdos valaki, aki egy rohadt pályázati forrást és annak mind lefolyását, mind bármilyen értelemben vett megtérülését nem tudja felmérni?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 214
33 646
113
@Wilson Igaz nem környezetvédelem, csak a borászatos cikkből, cikkhez egy gondolat. Hogy lehet milliárdos valaki, aki egy rohadt pályázati forrást és annak mind lefolyását, mind bármilyen értelemben vett megtérülését nem tudja felmérni?
a milliárdosok többsége nem zseni :) hanem hiányzik a kontrol az agyukból és sokat sokszór kockáztatnak. belevágnak olyan dologba amibe más nem merne... valakinek összejön közülük valakinek nem az nem lessz milliárdos.
 
W

Wilson

Guest
@Wilson Igaz nem környezetvédelem, csak a borászatos cikkből, cikkhez egy gondolat. Hogy lehet milliárdos valaki, aki egy rohadt pályázati forrást és annak mind lefolyását, mind bármilyen értelemben vett megtérülését nem tudja felmérni?
Úgy hogy nem ebből lett milliárdos,és ha már van egy vagon pénzed, és ha nem a hideg üzleti számítás vezeti az embert hanem az érzelmei motiváljàk akkor belecsúszhat egy ilyen üzletbe...Volt már erre nagyon sok példa a világtörténelemben....
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Úgy hogy nem ebből lett milliárdos,és ha már van egy vagon pénzed, és ha nem a hideg üzleti számítás vezeti az embert hanem az érzelmei motiváljàk akkor belecsúszhat egy ilyen üzletbe...Volt már erre nagyon sok példa a világtörténelemben....
Nem az érzelmi üzletpolitikáról van szó, hanem arról, hogy ahogy ingyen sajt csak az egérfogóban van, ugyan úgy a pályázati pénzzel is járnak bizonyos plusz terhek, kötöttségek; ezt nem értem, hogy egy üzletember -mert nyilván nem filológiából lett milliárdos egyik haverja sem, sem pedig ő- nem tudja ezt felmérni és meglepődik rajta. Na nekem ez "szúrt szemet". Mert ha nem a hideg üzlet motivál valakit, akkor leszarja a növekedést, meg a plusz pénzek bevonását és élvezi az életet. -Szerintem. A pályázatok meg nem ezeknek, meg nem erről szólnak. De a pályázatosdi külön téma, nem is akarok belemenni. De alapvetően nincs bajom az írással, érdekes olvasmány. Csak már kevésbé hiszek a mesékben és túl sok "nagy csodát" láttam, hogy csalódjak bennük.

a milliárdosok többsége nem zseni :) hanem hiányzik a kontrol az agyukból és sokat sokszór kockáztatnak. belevágnak olyan dologba amibe más nem merne... valakinek összejön közülük valakinek nem az nem lessz milliárdos.
"Hát hagyjatok fel az okoskodással,
Minden dolognak oly sok színe van,
Hogy aki mindazt végigészleli,
Kevesbet tud, mint első pillanatra,
S határozatra jőni rá nem ér.
A tett halála az okoskodás."

-Mondja Lucifer az Ember tragédiájában
 
W

Wilson

Guest
Nem az érzelmi üzletpolitikáról van szó, hanem arról, hogy ahogy ingyen sajt csak az egérfogóban van, ugyan úgy a pályázati pénzzel is járnak bizonyos plusz terhek, kötöttségek; ezt nem értem, hogy egy üzletember -mert nyilván nem filológiából lett milliárdos egyik haverja sem, sem pedig ő- nem tudja ezt felmérni és meglepődik rajta. Na nekem ez "szúrt szemet". Mert ha nem a hideg üzlet motivál valakit, akkor leszarja a növekedést, meg a plusz pénzek bevonását és élvezi az életet. -Szerintem. A pályázatok meg nem ezeknek, meg nem erről szólnak. De a pályázatosdi külön téma, nem is akarok belemenni. De alapvetően nincs bajom az írással, érdekes olvasmány. Csak már kevésbé
Na ha van egy vagon pénzed, és a beruházás 50%-t pályázati forrásból megtudod oldani és nagyon akarsz egy szölészetet akkor bizony nem sokat gondolkodom...
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 997
32 356
113

Chile átírja az alkotmányát

2021.12.31.

logo.png

Meglehetősen ritka az az eset, amikor egy ország alkotmányába tudósok is beleszólhatnak, az pedig eddig egyenesen példátlan volt, hogy klímakutatók és ökológusok tegyék ezt.​
Salar_de_Tara.jpg

Az Atacama sós tavai jelentik az életet.
FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

Chile jelenlegi alkotmánya 1980-ból, abból az időből ered, amikor Pinochet katonai diktatúrája uralkodott az országban. Ez az alkotmány megnyitotta az utat a bányászat, vagy a vízbázis eladása előtt, amely ugyan fellendítette a gazdaságot, ám egyúttal rendkívül kiélezte az egyenlőtlenséget is. Ennek eredménye volt, hogy 2019-ben tiltakozások kezdődtek, majd 2021-ben az új elnökválasztás során a tiltakozásokban élenjáró volt diákvezetőt, a 35 éves Gabriel Boric-ot választották az ország jövőbeli elnökének (2022 márciusától tölti majd be a posztot). Egyik kampányszlogenje volt, hogy állami kézbe veszi a Chile legnagyobb ásványkincsét képező lítium bányászatot, számolt be a New York Times.
A bányászat jelenleg nem éppen környezetkímélő módon zajlik, ahogy más ásványkincsé sem, épp ezért az alkotmányozás egyik célpontja ez az iparág. Boric elkötelezettsége, hogy 2040-re karbonsemlegessé teszi az ország bányászatát, sokakban azt a félelmet kelti, hogy egyenesen be akarja záratni a bányákat.

1279px-Gabriel_Boric_Front_portrait.jpg
A 35 éves Gabriel Boric, amikor megnyerte az elnökválasztást.FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

Az alkotmányba az is be fog kerülni a tervek szerint, hogy az országban lévő víz közvagyonnak minősül. Ez is érintheti a bányászatot, amely, pont a nevezett lítium kinyeréséhez az Atacama sós vizeit használja. A bányászat által elvont víz befolyásolja azoknak a felszíni sós tavaknak a vízmennyiségét, amely madarak sokaságának jelent élőhelyet (hasonló problémát okozott hazánkban a szén- és bauxitbányászattal járó vízkiemelés, emiatt apadt el rengeteg dunántúli forrás, és emiatt csökkent Hévízen a tó szintje, vagy épp ennek okán száradt ki a tapolcai Tavas-barlang). 1997-től fogva folyamatos csökkenést észlelnek a flamingók állományában. A sós víz kiemelésével párhuzamosan más változásokat is észleltek, például a nappali hőmérséklet emelkedését, vagy épp az ember számára lakható oázisokban a víz mennyiségének csökkenését.

Andean_Flamingo_Salar_De_Atacama_Chile_Luca_Galuzzi_2006.jpg
Flamingó egy chilei sós tóbanFORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

Az alkotmányozó konvenció célja, hogy az ember és a természet szoros kapcsolatát is törvénybe foglalja. Fontos, hogy a klímaváltozás elleni küzdelemben az egyik oldal nyeresége ne okozzon természeti krízist egy másik oldalon. Példaként az elektromos autókat hozta fel Dr. Cristina Dorador, a konvenció egyik tagja: Természetesen fel kell hagyni a fosszilis üzemanyagok használatával, ám ezt úgy kell elérni, hogy közben ne sérüljön a világ egy ökoszisztémája sem.

salar.jpg
A világűrből kimondottan látványos egy lítiumbánya, ám a víz elvonása miatt nem igazán fenntartható a jelenlegi ütemű munka.FORRÁS: NASA EARTH OBSERVATORY

Chile lakossága 78 százalékos arányban szavazta meg, hogy új alkotmányra van szüksége az országnak. Az alkotmányozó konvenció 155 tagjából 77 nő, és 17 fővel az őslakos közösségek is képviseltetik magukat, a konvenció átlagéletkora 44 év. A konvenció számos tagja környezetvédőnek vallja magát, a konvenció elnöke pedig egy őslakos származású hölgy, aki nyelvész-akadémikus.


A szokásos lózungok. Nőtt az egyenlőség? Hát most majd csökkenni fog, mindenki szegény lesz. Azonkívül miért akarja haiti bevándorolókkal elárasztani az országot a fazon? Az is környezetvédelem?
 
W

Wilson

Guest
A szokásos lózungok. Nőtt az egyenlőség? Hát most majd csökkenni fog, mindenki szegény lesz. Azonkívül miért akarja haiti bevándorolókkal elárasztani az országot a fazon? Az is környezetvédelem?
Azért azt tudni kell, hogy Chile azon országok egyike akiknek a polgárai már most nagyon is a bőrükön érzik, a klímaváltozás/globális felmelegedés hatásait, és ha az ország polgárainak 78%-a arra szavazott, hogy új alkotmányra van szüksége Chilének az már sokkal több mint jelzésértékű....
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 652
55 299
113
Azért azt tudni kell, hogy Chile azon országok egyike akiknek a polgárai már most nagyon is a bőrükön érzik, a klímaváltozás/globális felmelegedés hatásait, és ha az ország polgárainak 78%-a arra szavazott, hogy új alkotmányra van szüksége Chilének az már sokkal több mint jelzésértékű....
Nézzük meg Chilét 5 èv múlva.
Rokonaim éppen menekūlnek onnan.
 
  • Szomorú
Reactions: enzo and formosa1
W

Wilson

Guest

Egyre több él ebből a madárból Magyarországon: évről évre nő a számuk​

AGRARSZEKTOR.HU2022. január 1., szombat 14:00

Az átfogó védelmi intézkedéseknek köszönhetően sikerült stabilizálni a túzokállományt Magyarországon, a legutóbbi felmérésen a fokozottan védett faj mintegy 1600 egyedét regisztrálták a szakemberek hazánkban – jelentette ki az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára. A túzok (Otis tarda) a világ legnagyobb tömegű röpképes madárfaja, éppen 50 évvel ezelőtt, 1971-ben kapta meg a legmagasabb szintű védelmet.

A túzok védelme komplex és sokrétű feladat, hiszen a faj fennmaradása számos tényezőtől függ. Mivel mezőgazdasági környezetben, talajon fészkelő madárról van szó, olyan változatos agrártájban találja csak meg életfeltételeit, ahol a hagyományos, környezetkímélő és emberléptékű gazdálkodási formák vannak jelen. Balczó Bertalan hangsúlyozta, hogy csak olyan rendszerszintű megközelítés lehet sikeres például az agrár-környezetgazdálkodási programok kidolgozásakor, ami a gazdákkal való együttműködésre alapoz, és közben szem előtt tartja a túzok, illetve más mezőgazdasági területhez köthető természeti értékek ökológiai igényeit is. Ezáltal a természetvédelmi célkitűzéseket hatékonyan megvalósítva lehet alakítani a földhasználatot.
A puszta egyik legpompásabb madarának tartott faj egykor egész Eurázsiában megtalálható volt, ám a vadászat és az élőhelyének átalakulása a kipusztulás szélére sodorta, így ma világszerte veszélyeztetett és hazánkban is a legmagasabb szintű védelemben részesül. Az elmúlt fél évszázadban átfogó intézkedések és széles összefogáson alapuló szakmai munka zajlott a túzok megmentése érdekében.
A dévaványai Túzokvédelmi Állomás 1978-ban jött létre, addigra a szakemberek felismerték, hogy a fajt veszélyeztető tényezők jellege miatt az élőhelyi védelem mellett egyedi szintű védelemre is szükség van. Szél Antal István, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi területfelügyelője emlékeztetett arra, hogy a Dévaványai Túzokvédelmi Állomás eredetileg a veszélyeztetett fészkekből mentett tojások keltetése, a fiókák felnevelése és visszavadítása céljából létesült, ám ma már jóval összetettebb feladatot lát el a keletpannon régió túzokvédelmében.

image1640860875-0.jpg


A fészekmentések gyakorlata, a rendszeres adatgyűjtések, az egyedi jelölések eredményei, a tudományos kutatások publikálása, a területek adottságaihoz igazodó mező- és vadgazdálkodási gyakorlat alkalmazása, valamint az érintett társadalmi csoportokkal megvalósuló együttműködések tapasztalatai egyértelművé tették, hogy komplex stratégiára van szükség a hazai természetvédelem ikonikus madarának megóvása érdekében. 1988-ban létrejött a Túzokvédelmi Munkacsoport, amely a hazai túzokvédelemben aktívan részt vállaló szervezeteket tömöríti. Az Agrárminisztérium mellett 6 nemzeti park igazgatóság (a Bükki, a Duna-Ipoly, a Fertő-Hanság, a Hortobágyi, a Kiskunsági és a Körös-Maros nemzeti park igazgatóságok) a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Kiskunsági Madárvédelmi Egyesület és a Soproni Egyetem is állandó tagja e szakértői csoportnak.
Hazánk Európai Uniós csatlakozásával és a Natura 2000 hálózat kijelölésével a korábban felaprózódott és országos viszonylatban is kritikus méretűvé zsugorodott túzokélőhelyek további fogyatkozása ugyan megállt, ám az állomány megerősítéséhez további lépéseket kellett tenni az élőhelyek megőrzése terén. A túzok védelmét hazai és uniós költségvetésű programok is segítik, az Agrárminisztérium társfinanszírozásában megvalósuló,
„A túzok határon átnyúló védelme Közép-Európában” elnevezésű LIFE program kiemelt célja, hogy szorosabbra fűzze az együttműködést a fokozottan védett faj megóvásában érintett csoportokkal, így például a mező- és vadgazdálkodókkal, vagy éppen az áramszolgáltatókkal, hiszen a légvezetékek földkábelre cserélése nagyban segíti a madarak szabad mozgását.

Az elmúlt fél évszázad eredményeinek köszönhetően a túzokélőhelyek fogyatkozása megállt, az állomány stabilizálódott és mára már a túzok legnagyobb egybefüggő közép-európai fészkelőállománya a Kárpát-medencében, azon belül is Magyarországon található. A Kárpát-medencei túzokállomány igazoltan 2200 fölé emelkedett, mintegy 200 példánnyal többet regisztráltak, mint korábban. Lóránt Miklós, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi területfelügyelője úgy fogalmazott, elmondható, hogy a szakemberek ma már elegendő információval és szakmai ismerettel rendelkeznek ahhoz, hogy meg tudják tervezni a védelem gyakorlatát és kiszámítható legyen annak eredményessége. Jól ismertek azok a kulcsfontosságú területek, ahol megfelelő kezeléssel, a rendelkezésre álló források összpontosításával, valóban nagyon hatékonyak lehetnek az intézkedések.

Címlapkép: Getty Images

 
W

Wilson

Guest

A zöld küllő az év madara 2022-ben​

GettyImages-601067814


2022.01.03. 10:06

A zöld küllőt választották az év madarának a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) internetes szavazásán.

Az MME 1979-ben indította el az Év madara akciót, melynek célja természetvédelmi problémákkal érintett fajok, madárcsoportok társadalmi szintű bemutatása. A több mint négy évtizede futó program legutóbbi állomásaként, a tavalyi év nyarán ismét a lakosság választhatott három faj – kékbegy, vörös gém, zöld küllő – közül. Az internetes szavazáson a legtöbb voksot a zöld küllő kapta, így idén ez a faj az év madara – közölte az egyesület hétfőn az MTI-vel.
A zöld küllő szajkó termetű, 30-36 centiméteres madár, szárnyfesztávja a fél métert is elérheti. A faj fő elterjedési területe Európa lomboserdő-övezete, élőhelyigénye miatt kimondottan jól érzi magát a településeinken, az idős faállományú parkokkal tarkított nagyvárosokban is.

A harkályok klasszikus rovarlárva tápláléka mellett a zöld küllő esetében a legjelentősebb a hangyafogyasztás (kifejlett rovarok, lárvák és bábok is), amiket a talajon, illetve a testhosszt meghaladó mértékben kiölthető nyelvével mélyen a járatokba hatolva szedeget össze.
Maga ácsolta odúban költ, évente egy, általában 5-7 tojásból álló fészekaljat nevel. Állandó madarunk, a párok alapvetően egész évben, a nyugalmi időszakban is a költőterületükön vagy ennek közelében maradnak, a fiatalok többnyire nagyobb távolságokra kóborolnak. Védett madár, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.

ORSZÁGOS ÁLLOMÁNYA 8-12 EZER PÁRRA TEHETŐ ÉS STABIL-ENYHÉN EMELKEDŐNEK TEKINTHETŐ. IDŐSEBB FÁKHOZ KÖTŐDŐ ÉLETMÓDJA ÉS SZAPORODÁSA MIATT A FAKIVÁGÁS, A MEZŐVÉDŐ ERDŐSÁVOK FELSZÁMOLÁSA ÉS FELSZÁMOLÓDÁSA VESZÉLYEZTETI.

Közös élőhelyükön a jelenléte kiemelten fontos a fokozottan védett, odúköltő, de saját odút készíteni nem tudó szalakóta, továbbá az olyan hasonló életmódú fajok megmaradása szempontjából, mint a füleskuvik és a búbosbanka. Mivel a lakott területeken is jól érzi magát, ráadásul állandó madár, a madárbarátok egész évben vendégül láthatják a zöld küllőket az MME honlapján kidolgozott "harkálykerti" megoldásokkal.

(via MTI)