25 milliót követel a hatóság a Greenpeace-től, így védi az állam fertői beruházását...
A létező legmagasabb, 25 millió forintos eljárási díjat követeli a Közbeszerzési Döntőbizottság cserébe azért, hogy érdemben foglalkozzon a Greenpeace fertői közbeszerzésről szóló beadványával. Csakhogy a kis összegű magánadományokból élő civil szervezet nem tudja kifizetni ezt az összeget. Álláspontjuk szerint
AZ ILYEN MAGAS ÖSSZEGŰ ELJÁRÁSI DÍJAKNAK AZ A CÉLJA, HOGY SENKINEK ESZÉBE SE JUSSON MEGKÉRDŐJELEZNI A KÖZBESZERZÉSI FOLYAMATOKAT.
Múlt héten
támadta meg az újra kiírt közbeszerzési pályázatot a Greenpeace Magyarország a Közbeszerzési Döntőbizottságnál. A testület most postázott válaszában arról tájékoztatta a környezetvédő civileket, hogy a vonatkozó szabályozás alapján 5 napon belül 25 millió forintot kellene befizetniük ahhoz, hogy foglalkozzanak a beadványukkal.
Az egyesület azt állítja: egy új közbeszerzési kiírásban olyan épületek is felbukkantak, amelyekre az állami cégeknek nincs engedélyük.
Aki ma Magyarországon meg akar támadni egy közbeszerzést, annak úgynevezett igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetnie, melynek mértékét egy 2015-ben módosított rendelet állapítja meg. E rendelet szerint a díj a beszerzés becsült értékének 0,5 százaléka, de legfeljebb 25 000 000 forint lehet. Ezt az összeget követeli most a Greenpeace-től a testület.
A CIVIL SZERVEZET SZERINT A JOGALKOTÓ 2015-BEN PONT AZÉRT MÓDOSÍTOTTA ÉS EMELTE FEL IRREÁLISAN MAGASRA AZ ELJÁRÁSI DÍJAKAT, HOGY EZZEL VISSZATARTSA A JOGORVOSLATI PANASZOKTÓL AZ ÉRINTETTEKET.
A döntőbizottság végzéséből az is kiderül, hogy a fertői közbeszerzési eljárás második ütemének becsült értéke majdnem 35,8 milliárd forint. Ez a jelenleg zajló, a Mészáros és Mészáros Kft. által elnyert 9,38 milliárd forint értékű munkákkal együtt már meghaladja a 45 milliárd forintot.
A Greenpeace Magyarország azért kérte a közbeszerzési kiírás jogellenességének megállapítását, mert az még a – a kiemelt beruházásokra vonatkozó rövid határidők miatt megkérdőjelezhető módon kiadott – környezet- és természetvédelmi engedélyekben leírtaknak sem felel meg. A közbeszerzési kiírásban megadott adatok ugyanis jóval túlterjeszkednek az engedélyezett méreteken, szinte minden egyes részelemnek nagyobb a területe, mint ami az engedélyben szerepel, a kiírásban szereplő 26 apartmanház, egy fürdőház és mintegy 150 strandpavilon építésére pedig egyáltalán nincs is engedélye a 100 százalékos állami tulajdonban lévő Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-nek.
Minden valódi hazai és nemzetközi természetvédelmi testület egyetért velünk abban, hogy ez a beruházás alapjaiban veszélyezteti a Fertő-Hanság Nemzeti Park értékeit. Az állam pedig nemhogy megvédené a rábízott közös kincsünket, de ő maga a beruházó
– nyilatkozta Rodics Katalin, a Greenpeace Magyarország természetvédelmi kampányának vezetője.
Ennyit kér a Közbeszerzési Döntőbizottság, hogy foglalkozzon a civil szervezet beadványával.
index.hu