Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 852
27 322
113
Jelentem, majd be sz@rtam. :D

Kint cigiztem, mikor a házunk végénél megjelent úgy 4-5 cm hosszú, repülő hártyásszárnyú szörnyeteg. Keringett a föld felett, majd leszállt és bebújt egy földhasadékba, amit eddig nem vettem észre, pedig tegnapelőtt fűnyíróztam ott.

Elsőre lódarázsra gondoltam, de valahogy nem teljesen ugyanannak tűnt.

Kiderült, hogy óriás tőrösdarázsról van szó.

Védett a dög és emberre, állatra nem veszélyes, felesleges írtani.

A hím sötét fejű, a nőstény csinosabb.

torosdarazs_03.jpg
1200px-Megascolia_Maculata_-_GFI_2012-06-17_-_01.jpg


Szarvasbogárra, orrszarvúbogárra veszélyes, a lárvája rajtuk élősködik.
(Ugye, milyen veszélyes a dohányzás? :D )
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 342
24 618
113
Mint írtam, hogy védett és 50 e Ft-ot kóstál. Az egyik cikk a cserebogarak gyérítését említik a darázshoz kapcsolódóan. A szarvasbogár és orrszarvúbogarakat sajnálom. :)
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 852
27 322
113
Jelentem, volt nekem a disznóknál durvább találkozásom, szerencsére az is jól végződött.
Járt már valaki a Raxon? Drótköteles szarság egy kisebb vagyonért. A shopban képeslapok, zergével meg cuki mormotával, még cukibb plüss mormoták. Persze a valóságban mormota sehol. Volt helyette kígyó, az is jóképű, cikk-cakkos mintával, meg egészen fekete is, lelkesen fotóztuk, nem is voltak nagyok, olyan 80cm körül. Semmi félelmetes. Aztán az osztrák haver mondta, h ugyan nem reklámozzák, de a Rax tele van viperával, szín stimmel, méret stimmel. És igen, függőleges pupilla a képeken.
Szóval aki arrafelé akar túrázni, tartsa észben.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Hogymivan?
Alapvetően vannak jó, helyes és fontos meglátások benne, de vannak "érdekes" dolgok:

"a gyepek növényzetét egyenetlen hosszúságúra vágták." -Marhára nem. Egy jól kikalapált kaszával, egy rendes kaszás egyenletes tarlót hagy, sőt lehet úgy kaszálni, mint ha fűnyíróval vágták volna. Szégyen volt, ha nem egyenletes a tarló.

"A lassan haladó kézi betakarítás, nagyobb területek esetén, sokszor akár egy hónapig is eltarthatott"
Egy kaszás legalább egy kadrátot (360 nm) kaszál le egy óra alatt. Egy kisholdat legfeljebb két napi munkával kényelmesen lekaszál egy kaszás. Nagyobb területeknél többen kaszáltak. Illetve ha volt 1-2 nagyobbacska fiú, már egy nap alatt egy kisholddal. Persze, biztos voltak nagy kiterjedésű kaszálók, de azok elég ritkán voltak.

"a növények is - ha nem is az egész területen – magot tudtak érlelni" -akkor történik a kaszálás, mikor a fő növényfaj virágzásban van, akkor van benne a legtöbb tápanyag/emészthetőség arány. Ha már magot érlel akkor az más elég silány, szalma minőség. Sőt, mivel sokkal alaposabban kaszáltak, utak, árkok, vasút stb. mentén így tulajdonképen ezeken a területeken sokkal több lehetőségük van ma magot termelni; persze a cserjésedés is sokkal jelentősebbé vált.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Jelentem, volt nekem a disznóknál durvább találkozásom, szerencsére az is jól végződött.
Járt már valaki a Raxon? Drótköteles szarság egy kisebb vagyonért. A shopban képeslapok, zergével meg cuki mormotával, még cukibb plüss mormoták. Persze a valóságban mormota sehol. Volt helyette kígyó, az is jóképű, cikk-cakkos mintával, meg egészen fekete is, lelkesen fotóztuk, nem is voltak nagyok, olyan 80cm körül. Semmi félelmetes. Aztán az osztrák haver mondta, h ugyan nem reklámozzák, de a Rax tele van viperával, szín stimmel, méret stimmel. És igen, függőleges pupilla a képeken.
Szóval aki arrafelé akar túrázni, tartsa észben.
Ezt hívják úgy, hogy kalandpark. :)
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
 
  • Szomorú
Reactions: formosa1 and Wilson

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 033
10 068
113
Nézem időnként a vasúti pálya víztelenítésének számolása közben ezt a webkamerát, borzasztó!
Ennyi busa, egészen elképesztő mennyisége, a halak fele busa, nagyon szomorú ezt látni horgászként. Nagyon-nagyon. :(
A megoldást nem tudom, az első mindenképpen az kellene hogy legyen hogy leállítjuk a busa tenyésztést is a halastavakban, az onnan kiszökő ivadékok adják egy nagy részét ezeknek dögöknek. A másik sajnos az elektromos halászat szerintem, főként olyan helyeken ahol tudjuk hogy sok van ezekből a szörnyekből.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
Nézem időnként a vasúti pálya víztelenítésének számolása közben ezt a webkamerát, borzasztó!
Ennyi busa, egészen elképesztő mennyisége, a halak fele busa, nagyon szomorú ezt látni horgászként. Nagyon-nagyon. :(
A megoldást nem tudom, az első mindenképpen az kellene hogy legyen hogy leállítjuk a busa tenyésztést is a halastavakban, az onnan kiszökő ivadékok adják egy nagy részét ezeknek dögöknek. A másik sajnos az elektromos halászat szerintem, főként olyan helyeken ahol tudjuk hogy sok van ezekből a szörnyekből.
A megoldás talán a szelektív halászat lehetne, amit a Balatonon is csináltak. Vagy az állam mondhatná azt, hogy busát mennyiségi korlátozás nélkül lehet elvinni a vizekből, még a kívülről akasztottakat is.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 033
10 068
113
A megoldás talán a szelektív halászat lehetne, amit a Balatonon is csináltak. Vagy az állam mondhatná azt, hogy busát mennyiségi korlátozás nélkül lehet elvinni a vizekből, még a kívülről akasztottakat is.
A kívülről akasztottak nem engedni elvinni egy invazív halfaj esetében baromság.
sokkal-sokkal több halászat kellene rá, és ahol láthatóan vonulnak ott elektromos halászgéppel kiszedni őket, például a hallépcsőből is..
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
A kívülről akasztottak nem engedni elvinni egy invazív halfaj esetében baromság.
Egyértelműen az. A rengeteg busa mellett részemről vihetnék az összes ezüstkárászt is. De ugyanígy a kínai razbóra és a naphal is szerepelhetne a listán. (Utóbbi kettőt még nem kóstoltam, de a busát és a kárászt nagyon szeretem.)
sokkal-sokkal több halászat kellene rá, és ahol láthatóan vonulnak ott elektromos halászgéppel kiszedni őket, például a hallépcsőből is..
Igen, ez egy járható út lenne.


Kis kitekintés ehhez képest, de azért érinti a témát...
A lakóhelyemen részt veszek egy vizes-lápos élőhely védetté nyilvánításának előkészítésében. Ezzel összefüggésben rálátásom van egy másik terület védetté nyilvánítására is, ahol már elkészült a környezeti felmérés. ~9,5 ha, többsége Natura 2000 élőhelytípus. A közepén van egy egykori tó (vagy kubikgödör, ma már nem tudni), amelyben halfaunisztikai felmérést is végeztek. Ennek során elektromos halászgéppel végzett standard mintázással
  • 80 db ezüstkárászt,
  • 18 db kínai razbórát,
  • 5 db réti csíkot és
  • 1 db naphalat fogtak.
Számomra egészen elképesztő, hogy egy folyóvízi kapcsolattal nem rendelkező, külvilág elől természetes akadályokkal (~mocsaras térség) elzárt tóba mégis bejutottak (betelepítettek?) idegenhonos és inváziós halfajokat. Ráadásul nagyságrendekkel több él ott, az őshonos és egyúttal védett réti csíkhoz képest.
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93
Ez a "nem tudom, hogy örüljek vagy sírjak"
Biztos sokan örülnének ha a keccóról lerágnák a szigetelést a bogarak egy 2 hetes nyaralásról visszatérve :D


 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 033
10 068
113