Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Erdész ismerősöm szerint így is lesznek egyéni megoldások, tekintve, hogy eddig kitermelési stop volt, és már a normál tervek teljesítéséhez sincs elég favágó szakember, nemhogy az emelt mennyiséghez. Ebből az idén nem lesz elég normális minőségű tüzifa, az szinte biztos. Majd vesszük az akácot, az frissen is jól ég, bár nem ad le annyi hőt...
Elmegyek egy bő hétre nyaralni és megőrül a világ ! Az éves véghasználatok amiket az erdők 10 éves üzemtervei írnak elő általában már az 1/4 év végére de legkésőbb április végére letermelésre kerülnek , az év többi részére csak a nevelő vágások , nyarasok , fenyvesek , akácosok maradnak az össz mennyiség kb 30%-a mértékben . A képzett favágó tényleg ritka kincs de mivel az erdő/erdészet nem tud egész évre munkát adni így eddig is jó részt idény munka volt ! Lesz elég kapacitás !
A nyers fa mind szar hatásfokkal ég , az akác , a gyertyán és a nyír az kevésbé érzékeny a nedvességre ! De mint mindenre erre is van orvosság . Konyha készre kell hasogatni és úgy kialakítani a fűtés helyét , hogy egy heti hasogatott anyag elférjen 1-2 nap alatt elérheti a bűvös 20% alatti nedvesség tartalmat ! Mellesleg a vegetációs időn kívüli termelések anyaga eleve alacsony nedvesség tartalmú !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Én nem értek ehhez, de nem az van hogy a fát szaradni hagyják mielőtt tűzifaként eladják? Vagyis a frissen vágott fa annyira a következő fűtési szezont nem segíti.
A fa mindig is tartalmaz nedvességet még a műszárított is (10% alatt ) , 15 % alá csak művi szárítással lehet menni , de a fa mindig is mozogni fog és a levegő nedvességtartalma is befolyásolja . 30% feletti nedvesség tartalom felett mondjuk , hogy nedves a fa hagyományos tüzelésre nem javasoljuk mert energiájának nagy részét a nedvesség kifűtésére használja , fog meleget adni de sok lesz füstje ami gőzzel és így fakátránnyal lesz teli (tökéletlen égés ) ami eldugítja a kéményt és rontja az égés hatásfokát !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Egy ismerősömtől jött minap, hogy egy békési településen nem tudja az önkorm megvenni
a szociális tüzelőfát. Nem az, hogy drágáért nincs, hanem NINCS.
Ez most így konkrétan azt jelenti, hogy kb. 300 családnál semmi, nulla, zérus fűtés lesz a jelenlegi állapot szt..... /villany, gáz nincs/

Azt egyébként nem értem, hogy OK kell növelni a kitermelést. DE miért nem kötelező a pótlás??
1. Édes anyám nyár végére a kicsi nyugdíjából 5-6 m3- fát mindig bespajzol , nyilván a kapcsolataimon át és segítjük a hugival de nem vár az önkorira , a szociális tűzifa az nem JÁR hanem csak ADHATÓ !

Az a 300 család mind életképtelen és a végletekig ostoba ha úgy gondolta , hogy az önkoritól fejenként 1m3-nél többet kaphat , de ismétlem magam adható ! Már a bibliában is benne van segíts magadon................

Ma és a jövőben is KÖTELEZETTSÉG terheli a tulajdonost / erdőgazdálkodót a kivágott erdő felújítására és ezt teszik ma már javarészt természetközeli erdőgazdálkodás keretein belül . Amit nem fogok itt elmagyarázni legyen gugli a barátod !
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
1. Édes anyám nyár végére a kicsi nyugdíjából 5-6 m3- fát mindig bespajzol , nyilván a kapcsolataimon át és segítjük a hugival de nem vár az önkorira , a szociális tűzifa az nem JÁR hanem csak ADHATÓ !

Az a 300 család mind életképtelen és a végletekig ostoba ha úgy gondolta , hogy az önkoritól fejenként 1m3-nél többet kaphat , de ismétlem magam adható ! Már a bibliában is benne van segíts magadon................

Ma és a jövőben is KÖTELEZETTSÉG terheli a tulajdonost / erdőgazdálkodót a kivágott erdő felújítására és ezt teszik ma már javarészt természetközeli erdőgazdálkodás keretein belül . Amit nem fogok itt elmagyarázni legyen gugli a barátod !
Köszi, nem kértem senkitől sem konkrétan semmilyen magyarázatot.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Tudom. Megmondta egy békési tüzépes a tavasszal, hogy nem lesz. ;) Amúgy is képtelenek normális időben, normális mennyiséget vásárolni.

Azért nem kötelező -szerintem- mert kevés a munkás és nem mindegy, hogy adott emberanyag a döntésnél dolgozik, vagy telepítésnél. Mert ezek kb. egy idő esnek. Legalábbis nyáron nem döntenek és nem telepítenek.
Ez amit leírtál szimpla dilettantizmus ! Kedvelem a hozzászólásaidat de ez nem sikerült !

Mondhatom , hogy sok tíz sőt száz ezer m3 fa ment át már a kezemen ! Javaslom mindenkinek megnézni a Rácz Gábor féle 12 Hónap az erdőn c. örökzöld dokumentum filmjét . A lényeg nem változott az elmúlt 40 évben csak annyi , hogy a nagyüzemi tarvágásokat felváltotta a természetközeli erdőgazdálkodás !

A vidéki Magyarországnak még mindig bőven megvan az az idény jellegű rétege aki nyáron mezőgazdálkodik és erdőt ápol majd télen fát termel !

A telepítések már csak a lágy lombosoknál jellemzőek , természetközeli erdőgazdálkodás egyik fő pillére , hogy addig nem vághatják le az öreg erdőt amíg alatta nincs ott már az új erdő !
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Azért a szoc tüzelőre eddig volt. Meg akkor most mi lesz? Megfagynak?

Később sem kell pótolni. Így mégis ki fog önmagától plusz ktgbe verni magát?
Kva jó, hogy megint nem sikerül pár évre előre gondolkodniuk.
Ki nem gondolkodott előre ? Mert az okos parasztnak 2 évnyi tüzelője már minden tavasszal bent szárad a fáskamrában !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
"A téma fontosságát jelzi, hogy – mint arra friss tanulmányukat ismertetve Pinke Zsolt is felhívta a figyelmet – az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatósága idén június 22-én benyújtott egy élőhely-restaurációs törvényre vonatkozó javaslatot az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz. A törvény révén uniós jogszabályban rögzítenék az EU Biodiverzitás stratégia legfontosabb céljait, és többek között előírnák a tagállamoknak, hogy 2030-ig állítsák vissza a természetes élőhelyeket az EU szárazföldjeinek és tengerpartjainak legalább 20 százalékán,




A nettó sötétzöld jogalkotási menet !
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Ki nem gondolkodott előre ? Mert az okos parasztnak 2 évnyi tüzelője már minden tavasszal bent szárad a fáskamrában !
Látom nagyon bele lovalltad magad. Azért agyvérzést ne kapj kérlek.
Honnan tudjam? Amit hírem volt, azt leírtam.
Feltételezéseket meg nem kívánok megfogalmazni, mivel nem tudom minden részletét (ahogy Te sem).
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ez amit leírtál szimpla dilettantizmus ! Kedvelem a hozzászólásaidat de ez nem sikerült !

Mondhatom , hogy sok tíz sőt száz ezer m3 fa ment át már a kezemen ! Javaslom mindenkinek megnézni a Rácz Gábor féle 12 Hónap az erdőn c. örökzöld dokumentum filmjét . A lényeg nem változott az elmúlt 40 évben csak annyi , hogy a nagyüzemi tarvágásokat felváltotta a természetközeli erdőgazdálkodás !

A vidéki Magyarországnak még mindig bőven megvan az az idény jellegű rétege aki nyáron mezőgazdálkodik és erdőt ápol majd télen fát termel !

A telepítések már csak a lágy lombosoknál jellemzőek , természetközeli erdőgazdálkodás egyik fő pillére , hogy addig nem vághatják le az öreg erdőt amíg alatta nincs ott már az új erdő !
Mármint mire gondolsz?
Hogy békésben van-e fa, vagy sincs?
Arra, hogy van-e elég ember, vagy sem? (Mert ha van, akkor miért a Dél-Alföldről jár brigád Észak-Mo-ra?)
Csemetéket nyáron telepítik? -Gyümölcsfáknál nem jellemző, gondolom erdészeti célnál sem.
Termelés nyáron van? -Gyanítom, hogy a dandárja vegetatív időszakon túl.
De! Nem is állítottam, hogy szakember lennék. Le is írtam többször, hogy szerintem, meg, hogy én sem vagyok szakember. Ezért nem tartom azt se bántónak, ha dilettáns dolgot írtam.

amúgy meg:
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Elmegyek egy bő hétre nyaralni és megőrül a világ ! Az éves véghasználatok amiket az erdők 10 éves üzemtervei írnak elő általában már az 1/4 év végére de legkésőbb április végére letermelésre kerülnek , az év többi részére csak a nevelő vágások , nyarasok , fenyvesek , akácosok maradnak az össz mennyiség kb 30%-a mértékben . A képzett favágó tényleg ritka kincs de mivel az erdő/erdészet nem tud egész évre munkát adni így eddig is jó részt idény munka volt ! Lesz elég kapacitás !
A nyers fa mind szar hatásfokkal ég , az akác , a gyertyán és a nyír az kevésbé érzékeny a nedvességre ! De mint mindenre erre is van orvosság . Konyha készre kell hasogatni és úgy kialakítani a fűtés helyét , hogy egy heti hasogatott anyag elférjen 1-2 nap alatt elérheti a bűvös 20% alatti nedvesség tartalmat ! Mellesleg a vegetációs időn kívüli termelések anyaga eleve alacsony nedvesség tartalmú !
Ne velem perelj, én csak leírtam, amit erdei ügyekben járatosabbtól hallottam. :cool:
A frissen vágott akácot azért említettem, mert azzal egy elhúzódó hideg időt kénytelen voltam kifűteni, így a tapasztalatot írtam le. Jól ég, de nem ad le annyi hőt. (Én is a kandallókályha mögött szárítottam a következő felaprított adagot, hogy valamennyit veszítsen a nedvességtartalmából :) )
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Azt mivel magyarázod, hogy engedélyezték a természetvédelmi területeken való tarvágást, illetve vágás után már nem kell újra fásítani? Vagy rosszul értelmeztem valamit?
Igen rosszul értelmez mindenki ! Majd ha kijön a végrehajtási akkor majd benne lesz a teljes protokoll ! Amiről beszélsz természetvédelmi területeken komplikáltabb volt erdőt művelni , most leegyszerűsítik és nem az újra telepítését engedik el hanem nem írják kötelezően elő az élőhelyre jellemző őshonos fajokkal történő újra telepítést hanem felújítható az eredeti invazív fajjal is pl akácos !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Mármint mire gondolsz?
Hogy békésben van-e fa, vagy sincs?
Arra, hogy van-e elég ember, vagy sem? (Mert ha van, akkor miért a Dél-Alföldről jár brigád Észak-Mo-ra?)
Csemetéket nyáron telepítik? -Gyümölcsfáknál nem jellemző, gondolom erdészeti célnál sem.
Termelés nyáron van? -Gyanítom, hogy a dandárja vegetatív időszakon túl.
De! Nem is állítottam, hogy szakember lennék. Le is írtam többször, hogy szerintem, meg, hogy én sem vagyok szakember. Ezért nem tartom azt se bántónak, ha dilettáns dolgot írtam.

amúgy meg:
Az alföldi tüzépes fakupeceket hagyjuk nagy részük a leghitványabb lehúzós tróger ! Persze most vinnyognak mert eddig óccón vették a kárpátok lopott fáját , ők nem fizették meg a hazai , szigorúan szabályozott környezetben kapható tűzifát . Most koppanás van mert nyilván a hazaiak is annak szállítanak előbb akik ez előtt is ügyfeleik voltak !

Dél Alföldi brigádok de bármelyik alföldire igaz ?????? De sokhoz volt szerencsétlenségem , mert jöttek az ottani hitvány akácosokból , fenyvesekből fel a hegyekbe termelni olcsó pénzért hiszen csak 50-es mezítlábas Mtzjük volt sokszor csörlő nélkül kopasz gumival , képzet favágójuk , döntősük meg sose volt ! Minek a 20-30cm-es 15m magas akác/fenyő oda dől ahová nyomják , bezzeg a 50-es KTT vagy a 80-as bükk 25-30m magassan már nem ! Oda már pontosan tudni kell mit miért teszel és mi a különbség a hajkolásos és a hajk vágásos döntés között , tudni kellet mekkora legyen a döntési lépcső és mi legyen az irány etc -nem fogom leírni a teljes szakmát - . Igen hamar legkésőbb az első dekádnál vagy esőnél rájöttek , hogy ez nem nekik való és nem ok nélkül van minden rendes brigádnak LKT-ja és a marcona szőrös emberek nem divatból öltöznek védőfelszerelésbe és van min 5le fűrészük min 50cm 3/8" vágókészelttel . Így inkább haza kullogtak , nagyon kevés olyat tudok akik pár hónapnál tovább bírták !

A csemetéket pl egy egy nyaras tarvágás után ha kellő mély lyukat fúrtak a nemes nyár suhángnak akkor akár nyáron is ! De valójában a csepergős ősz vége és a nedves tavasz eleje a legjobb ültetésre már ahol kell mert ma már kemény lombos erdőt csakis kényszerből telepítenek !

Termelés egész évben lehet a kérdés a fafaj ! A kemény lombosokat igazából télen (régen még a hóban fagyban kitételek is ott voltak ) vegetációs időn kívül lehet tehát a lombhullástól rügyfakadásig ! A fenyőket , nyarasokat , akácosokat egész évben sokszor inkább a megközelíthetőséget szem előtt tartva végzik ! A nevelővágásokat (tisztítások , gyérítések) szintén nyáron kitöltő munkának adjuk , 1 kőbevésett szabály van NEM LEHET TŐSÉRÜLÉS a munkák miatt !

Én csak szakmailag reagáltam azt amit ! Ha sértett akkor elnézést !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
A sarjakrol valo erdo felujitas, meg ha sikeres is, de csak 2. Osztalyu erdo letrejottet eredmenyezi....
Nettó hülyeség ebben a formában , már leírtam miért de a tuti a végrehajtási rendeletben lesz !! Idehaza sarjerdő csakis kényszerből vagy ritkán hanyagságból keletkezik elenyésző mértékben . Régebben divatos volt főleg ott ahol makkoltatták a disznókat ! Amúgy odafigyeléssel , szakértelemmel a sarjerdőből is simán lehet jó faanyagot adó erdő legfeljebb a tőszakaszokon bukik az ember egy kicsikét de az meg jó lesz tűzifának .
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
A nedves fatol jol ego szerves leparlasi maradekok halmozodhatnak fel es kedvezotlen helyzetben szetdobja a kemenytuz a kemenyt. Epulettuzet is okozva, foleg ott, ahol regi, rossz allapktu kemenyek vannak.. .
Ez igaz ha felelőtlen a gazda és nem tisztíttatja a kéményét rendszeresen és nem tartja karban !
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
  • Hogy nincs elég ember az erdei munkára. Többen, többször leírták, leírtuk. De jajj, mi lesz, lehet, hogy két évig nem lesz kötelező (tehát, aki meg tudja tenni, az ezután is megfogja, mert senki sem a pénztárcája ellensége és nem tiltott) a magoncról való tervszerű telepítés. Ja, hogy az nem is azt jelenti, hogy egyáltalán nem lesz újulat az erdőn? Ó, az a mostani rettegésben senkit nem érdekel. - Mert hát a fák olyan buták, hogy mielőtt ember lett volna, az előtt nem tudott mondjuk egy viharkár, vagy teljes leégés után sem megújulni. Ja, de; például sarjról. Ja meg van egy olyan, hogy szaporodás. Leesik a termés, mondjuk a makk és kihajt. Például a tölgynek hihetetlen potenciálja van magról szaporodni.
  • Meg hát a fakivágás. A hazai erdők nagy része telepített erdő. Hasznosításra. A zöme -ó, mily skandallum- kivágásra van telepítve. Nem, nem csak az újabb keletű energiaerdők. És értelemszerűen nem csak tüzelőnek, hanem pl. ipari feldolgozásra. Lehet majd lesz olyan, ami a tervezett kitermelés előtt mondjuk, elképzelhető, hogy pár évvel hamarabb kerül hasznosításra.
  • Hogy ez fűtésre nem használható? Akkor fel lehet ébredni az álomvilágból és meg lehet kapaszkodni. Az emebrek nagy része kvázi friss fával fűtött eddig is...mert meg van győződve, hogy az még jó is; vagy fingja sincs róla, hogy nem jó; vagy nincs annyi forrása, hogy befektessen egyszer két évnyibe.
  • A szabályok módosításának jelentős része a bürokratikus idők, munkák csökkentéséről szól.
  • Hogy jó van ez így? Mármint, hogy fát kell kivágni, nagyobb ütemben? Igen is, meg nem is. Nagyon sok olyan erdő, erdősáv van, amit ki kellene termelni, mert nem zárt erdőnek kellene lennie (minden terület erdő akar lenni) és tele van invazív fajokkal -más társulás kárára. Nincs jól, mert kényszerhelyzet, mert biztos lesz olyan, aki túltolja a kerékpárt.
  • Azonban ha választani kell, tegye fel a kezét, aki 2-3 évnyi telepítés kimaradás és emberek megfagyása, megbetegedése között nem a másodikat rangsorolná előrébb.
1. Van és lesz elég ember mert a fa iránti kereslet ezt is fogja generálni !

2. Nem telepített hanem mesterséges és a hivatalos megnevezésük : Faanyagtermő erdők ! A többivel egyet értek .

3. Sajnos igazad van lehetni lehet a nedvessel is fűteni csak rossz a hatásfoka !

4. Ez maxi így van de majd a végrehajtási rendelet tisztázza !

5. Ebben is igazad van .Emberek háborús vészhelyzet van ! Attól , hogy valamit lehet még nem lesz kötelező . De lesz rá lehetőség !

6. A környezetvédelem az tetszik nem tetszik a jóléti társadalmak úri huncutsága ! A muszáj bármikor felülírja a környezet védelmi elveket !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Ha nagyon demagóg szeretnék lenni, akkor mondhatnám azt, hogy az elmúlt 12 évben a kormányzat fordíthatott volna nem kevés támogatást a lakossági energiahatékonysági beruházásokra és akkor most kisebb éves gázfelhasználással is meglennénk. Mivel a rossz hatásfokú gázkonvektorok, a szigeteletlen házak mértéktelenül pazarolják az energiát.
Volt rá több pályázat is és fut is év végéig a 6:3 !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
És ha ennyi telepített erdőnk van, akkor miért is kellett a védett erdők tarvágását is engedélyezni?
Nagyon sok helyen pl a BNPI területén a kezelő az Állami erdészet de a BNPI vétózhat ! Így maradt a 2017-es áprilisi hótörés után uszkve 200 000 m3 kidőlt /összeszakadt fa a Bükkben ! Akkori áron kb 7 mrd jó HUF ! Na ezért !