Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest

13 560 kilométert repült megszakítás nélkül egy Limosa lapponica, ez magától értetődően új madárvilágrekord.....​

október 26., szerda 21:19

Világrekordot állított fel egy kis goda (Limosa lapponica): 13 560 kilométeren át repült megszakítás nélkül, Alaszkától egészen Dél-Ausztráliáig.

Kis goda Fotó: SAVERIO GATTO/Biosphoto via AFP

A műholdas jeladók adatai azt mutatják, az öt hónapos, 234684-es műholdas azonosítószámú vándormadár nem állt meg az út során. Október 13-án indult Alaszkából, majd 11 nap és 1 óra alatt érte el Tasmániát.

A korábbi rekordot ugyanennek a fajnak egy kifejlett hímje tartotta – 4BBRW –, amely tavaly 13 ezer kilométert repült, megdöntve saját korábbi, 12 000 km-es rekordját, amelyet egy évvel korábban állított fel.

A tudósok a madarat a hátának alsó részére erősített 5G műholdas jeladó segítségével követik nyomon.

Sean Dooley, a BirdLife Australia munkatársa elmondta: „A legelképesztőbb dolog az, hogy a fiatal madarak a felnőttektől elkülönülten vonulnak. A felnőttek néha hat héttel korábban is felszállnak az Északi-sarkvidékről.”A fiatal egyedek ezt az időt azzal töltik, hogy felhizlalják magukat a hosszú déli vándorlásra. Dooley azt is elmondta, hogy a madarak képesek összezsugorítani belső szerveiket, hogy több hely maradjon zsírraktározásra. (via Guardian)

 
W

Wilson

Guest

Egyévesek a budapesti méhlegelők: megsokszorozódott az élővilág, és egy hódcsalád is megjelent.....​

2022. június 20. – 16:10

Egyévesek a budapesti méhlegelők: megsokszorozódott az élővilág, és egy hódcsalád is megjelent


Méhlegelő a Déli pályaudvar mellett, a Vérmezőn 2021. júniusban – Fotó: Telex

Tavaly indult Budapest méhlegelősítése Vadvirágos Budapest néven 28, átlagosan egy-egy hektárnyi mintaterületen, amelyek száma idén néggyel nőtt. Bár a Városházán az első év után még nem számítottak jelentős sikerekre, a természet mégis meglepte őket: már egy év alatt megsokszorozódott a növények és az állatok száma a vadvirágos réteken, az egyik helyszínen előbújt a hazai természetvédelem egyik legfontosabb növénye, a másikra pedig egy hódcsalád költözött. Az még kérdéses, hogy a kémiai szúnyogirtás vagy az influenszerek jelentenek-e nagyobb veszélyt a városi vadvirágos foltokra, az viszont biztos, hogy egyre inkább a nagyvárosok zöldfelületei lesznek a beporzók menedékei. Bardóczi Sándorral, Budapest főtájépítészével vettük végig az eredményeket, meglepetéseket és konfliktusokat.


Az első év adatai alapján a méhlegelőkön 2-5-szörösére nőtt az élővilág.
Ezt onnan tudja a területeket kezelő Főváros, hogy a 28-ról idén 32-re bővült vadvirágos foltokat az Ökológiai Központtal együttműködésben monitorozzák: vizsgálják a növényi és állati biodiverzitást, figyelik, hogyan változik a fajok száma. A módszerükben a kontroll is jelen van, ugyanis a helyszínekhez közeli kaszált területeket, az úgynevezett kontrollnégyzeteket is vizsgálják.
Egyre több helyen alakítanak ki méhlegelőket a világ számos pontján azért, hogy növeljék a beporzó rovarok városi életterét. A Városháza csapata a Nyugat-Európában 10-15 éve zajló hasonló esetekből inspirálódott és indította el 2021-ben közel harminc hektáron a Vadvirágos Budapest nevű programját.
Mi is az a méhlegelő, és hogy lehet bárkinek olyan?
A méhlegelő röviden: nem bolygatott zöld felület. Nyugat-Európában már szinte minden kiskertben – még a pár négyzetméteresekben is – van szabadon hagyott rész, amit a többség egyszerűen csak hagy nőni, míg mások vadvirág-keverékkel támogatják meg az itt élő növényeket. Évente legfeljebb kétszer ajánlott lekaszálni az ilyen területeket, ennek az egyik legjobb időszaka az első magszórás utáni, a másik az ősz beállta előtti. A kaszálékot érdemes a helyszínen hagyni, ez táplálja a talajt. Akinek nincs kiskertje, akár az erkélyén is kialakíthat méhlegelőt minimálisan több energiaráfordítással. Ide érdemes olyan virágkeveréket vásárolni, amely jó mézelőféléket tartalmaz.

Meglepetések nőttek ki a földből​

A legtöbb kísérleti területen nem vetettek, hanem arra voltak kíváncsiak, mi nő ki magától a békén hagyott földből. Egyáltalán nem számítottak arra, hogy már az első évben felbukkannak védett növények, mivel „általában ők hosszabban kelletik magukat” – ahogyan Bardóczi Sándor okleveles tájépítészmérnök, a Főpolgármesteri Hivatal Tájépítészeti Osztályának vezetője fogalmaz a Telexnek.
Ugyanakkor idén három védett és egy fokozottan védett növény jelent meg a méhlegelők egyikén:
„Köztük a hazai természetvédelem zászlós faja, a méhbangó; erre annyira vigyázunk, hogy még a kerületet sem merjük elárulni, hol bukkant fel. Észrevettük ugyanis, hogy ha valahol megírják, hogy hopp, itt egy pipacsmező, az influenszerek pillanatok alatt szétszedik a területet. Így mondjuk nagyon nehéz eredménykommunikációt folytatni”
– töpreng az influenszerjelenség hátulütőin a főtájépítész.
A méhbangó mellett két védett Duna menti csillagvirág és a budai imola is váratlan visszatérő; utóbbi a budai hegyvidéken is egyedinek számít, a csillagvirág pedig a Duna menti ártéri keményfás ligeterdők virága volt. „Miután ezeket a fákat mind kivágták, nincs már ilyen erdő. Ez a virág jó indikátora annak, hogy a természeti kezelésnek milyen irányba kellene mennie a megtalált élőhelyen” – magyarázza Bardóczi.
A MÜPA melletti rézsű – Fotó: Kovács Orsi


A MÜPA melletti rézsű – Fotó: Kovács Orsi
A többi visszatérőre, elsősorban a mezei virágokra, tulajdonképpen számítottak, itt a meglepetést az okozta, hogy váratlan helyszíneken – mint a vasúti töltések, út melletti rézsűk – jelentek meg nagy számban és fajgazdagságban. Bardóczi Sándor szerint
ezek a növények már eleve a földben voltak, csak a kaszálás nem hagyta őket érvényesülni.
A kísérleti területek közül az egyik legmeglepőbb a Rákóczi híd pesti hídfőjénél található rézsű volt: „Érdekes, hogy ez az egyik legszuperebb vadvirágos rétünk, a botanikusok is a fajgazdagság csodájára jártak itt”.

Négyféle élőhelytípus van Budapesten​

Három jellegzetes helyszínen jelöltek ki méhlegelőket:
  • természetközeli állapotban lévő területeken, amelyeket korábban intenzíven kaszáltak,
  • nagyon meredek rézsűkön,
  • útelválasztó zöld sávokon.
A zöld sávoknál arra is kíváncsiak, hogy milyen az úgynevezett hőszigethatás, hiszen ezek a területek természetes légkondicionálóként működnek.
Forrás: Főpolgármesteri Hivatal Tájépítészeti Osztály


Forrás: Főpolgármesteri Hivatal Tájépítészeti Osztály
További lehetőséget látnak még a városi vízfolyások medrében, például a Rákos- vagy a Szilas-pataknál. Utóbbinál például a természetvédelmi terület mellett már megtiltották a kaszálást, és ennek a hasznát mi sem mutatja jobban, mint hogy
az egyik ilyen területre beköltözött egy hódcsalád.
Jelenleg egyeztetnek néhány olyan kerülettel, ahol patak is csörgedezik, hogy némely patakszakaszokon évi két alkalomra csökkentsék a kaszálások számát.
A szakembereket talán nem lepte meg, a városlakók számára viszont újdonság lehet, hogy Budapesten négy eltérő élőhelytípus van, ezek pedig annyira elkülönülnek egymástól, hogy a fajkészletük is más. Mindegyikben alakítottak ki méhlegelőket. Ezek:
  • a hegyvidéki,
  • a pesti homoki pusztagyepszerű képződmény,
  • a Duna menti nedves láprét jellegű
  • és a nagyon urbanizált városi (a főtájépítész szerint még itt is meg lehet szólítani a természetet)

Emberi reakciók: a politikai akciókaszálástól a képregényig​

Az állat- és növényvilág tehát meglepően jól reagált a programra, ugyanakkor a humán reakciók sem mellékesek – itt már színesebb a kép, mint egy frissen kialakított méhlegelő látványa. Pozitív meglepetésként érte a szakembereket, amikor június elején egy grafikus hölgy küldött nekik egy gyerekeknek szánt képregényt, amit a programjuk ihletett: az egyik főszereplők a vadvirágok, a másik a kullancsok. De ugyanilyen pozitív meglepetés volt az, hogy
a budapesti kerttulajdonosok tömegével kezdték el másolni a módszereiket, illetve a legutolsó közvélemény-kutatás azt mutatta, hogy a budapestiek 74 százalékban támogatják a programot.
És a másik oldal: elhíresült az akció, amikor a Fidelitas aktivistái a klímaválságot és az arra adandó válaszokat balos hóbortként értelmezték, pedig csak Székesfehérvár fideszes polgármesteréhez kellett volna elugraniuk mentorálásra, aki – mialatt ők épp kaszával estek neki a budapesti méhlegelőknek – városában a leendő vadvirágos réteket alakítgatta.
De végső soron akciókaszálásuk is csak a biodiverzitást fokozta: „Rossz élmény volt, amikor bekerültek a politikai influenszerek látómezejébe a méhlegelők, mert meg sem hallgatták vagy lehurrogták az érveinket. De például a Fidelitas kaszálása átfordította a közvéleményt, miután így mindenki megismerte a programunkat, és ezért nagyon hálásak voltunk” – keretezi át a történteket a szakember.

A méhlegelő kiszorítja a kutyakínzó egérárpát​

A Fidelitas szabadcsapatán kívül a szénanáthások (erről később még lesz szó) és a kutyatartók fogadták ellenérzéssel vagy kritikával a programot. „Budapesten a legnagyobb közterület-használók a kutyások. Sok gazda úgy élte meg a méhlegelők megjelenését, hogy elvettük tőlük a területüket, pedig a meredek rézsűkön például nem annyira szívesen sétálnak a kutyák” – mondja Bardóczi.

Fotó: Bardóczi Sándor / Facebook


Fotó: Bardóczi Sándor / Facebook
Jelenleg három olyan, konfliktusokkal övezett terület van, ahol a kutyások türelmét és megértését kérik: az Óbudai-sziget, a Tabán és a Vérmező. A főtájépítész megnyugtatásként elmondta, hogy a kutyák orrát és fülét irritáló egérárpa pont a méhlegelőket utálja a legjobban, idővel vissza is szorul onnan, mivel elnyomják a versenytársak. Ezzel szemben vidáman terjed mindenütt, ahol kaszálják, tapossák, zavarják a területet.
 
W

Wilson

Guest

Mérgezett méz, kutyák, allergiások – kinek jó ez?​

Ahogy föntebb is írtuk, a méhlegelők egyik fő célja, hogy a beporzók száma nőjön – és ezzel egy újabb gyakori félreértéshez érkeztünk: nem azért vannak a méhlegelők a városban, hogy a szakemberek szmogos mézet állítsanak elő belőlük, és azzal mérgezzék a lakosságot. A fajgazdagság mellett az élőhely-helyreállítás, a városklimatikus hatás szabályozása szerepel a célok között.

Ráadásul a beporzókat – tévesen – a többség kizárólag a házi méhekkel azonosítja, miközben például a lepkék vagy a zengőlegyek is hasonlóan viselkednek. A méheket ugyanakkor azért szokták megtenni az efféle programok címerállatának, mert a legtöbb ember már hallott arról, hogy veszélyben vannak. A szakemberek szomorú statisztikája, hogy az utóbbi húsz évben a beporzó rovarok 40 százaléka kipusztult Európában, márpedig a termesztett haszonnövények – élelmiszereink alapjai – nagy részét ezek a rovarok porozzák be.
„Paradox módon az utóbbi évtizedekben a mezőgazdasági vegyszerhasználat miatt a nagyvárosok zöldfelületei lettek a beporzók ökológiai menedékei”
– fűzi hozzá Bardóczi Sándor.
Oké, akkor nem lesznek tömeges mézmérgezések, de mi a helyzet a pollenallergiásokkal? Ha minden csak úgy nőhet mindenhonnan, hogyan lehet majd kordában tartani a parlagfüvet?
„Részben úgy, hogy pont a július-augusztusi pollenképzés idejére szoktuk időzíteni a kaszálást. De a beállt gyepen, ahol a terület minden négyzetméterét növény takarja, úgysincs parlagfű, így indokolatlan ez a fajta félelem. A parlagfű ott tud megtelepedni, ahol nincs gyökerekkel sűrűn átszőtt terület, például a szántóföldek szélén, vagy ahol lebontottak egy épületet” – magyarázza a főtájépítész.
Szarvaskerep – Fotó: Kovács Orsi


Szarvaskerep – Fotó: Kovács Orsi

Ez mind szép, de ha jön a légi szúnyogirtás, mi lesz a beporzókkal?​

A szúnyoggyérítés továbbra is erősen megosztó téma, különösen a drasztikus kémiai szúnyogirtás (ami az EU-országaiban két éve elvileg be van tiltva, csak aztán nálunk mégsem; és amit a lakosság úgy ismerhet, hogy jön a kisrepülő, és jól megszór mindent vegyszerrel). Hogy ez mennyire veti vissza a méhlegelők állatvilágát, még nem egyértelmű, ahogyan az emberre gyakorolt káros hatásait is vizsgálják.
Egy biztos, a főváros mintaterületein ez nem a legszerencsésebb szúnyoggyérítési módszer: „Vegyszerezni mindig olcsóbb, de mi arra törekszünk, hogy ott, ahol átálltunk az extenzív gyepkezelésre, inkább a sokkal kíméletesebb biológiai szúnyogirtás legyen jellemző.” Utóbbiról azt érdemes tudni, hogy nem kémiai vegyszerekkel hat a már kifejlett szúnyogokra, hanem célzottan a szúnyoglárvákra irányuló megelőző intézkedés, a szaporodóképességüket gátolja biológiai úton. Ezt a módszert a földön kialakult vizenyős területeken alkalmazzák nagyjából tavasz végén. A Katasztrófavédelem büdzséjét lényegesen jobban megterheli, mint a légi, vegyszeres módszer, plusz Magyarország jelentősen el van ebben maradva több EU-s országhoz képest.

A Monet-festményre még pár évet várni kell​

Összegezve: nagyobb biodiverzitást szeretne Budapesten a főtájépítész, és ez mozgatja az apró ötleteiket is, mint amilyenek a parkokban kiállított bogárhotelek. Végső soron mire jó a biodiverz zöldfelület? „Sokkal jobban tud alkalmazkodni a klíma változásához, mert mindig van olyan faj, amely túlél valamilyen extremitást” – mondja.
Szeretne továbbá a fent említett négy fő terület jellemző virágaiból egy-egy magkeverékcsomagot létrehozni, amellyel bárki bevethetné a kertjét. Ez viszont még nagyon sok munkát igényel, így ideális esetben is csak egy évtized múlva szórhatják szét az első magokat a budapestiek.
A növényvilág kialakítása és helyreállítása nem úgy zajlik ugyanis, mint egy épületé, ahol az utolsó festékréteg felvitelével elkészül a mű. A növényekhez türelem kell, így a budapestieknek még legalább 3-4 évnyi türelemre van szükségük ahhoz is, hogy „ne gazos, elhagyatott területként érzékeljék a méhlegelőket, hanem úgy, mint egy Monet-festményt”
– mondja Bardóczi.


 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
5 914
33 115
113
Az egérárpa nem irritálja a kutyák fülét és orrát, hanem mivel kis kampók vannak rajta, visszafelé nem tud menni, csak befelé. A kutyák hallójáratába, orrába, bőr alá. Idegen testként gyulladást okoz, aminek kezelése több 10 000 HUF esetleg műtét. Nem kis kellemetlenség. Bardóczi az elején meg sem volt hajlandó hallgatni a kutyásokat. Egyébként Szegeden is combközépig érő egérárpa az ún. méhlegelő.

Oké, a vegyszer árt a méhecskéknek meg a méznek. A kipufogógáz nem?

Papíron tök jól hangzik, amit Bardóczi leír, a valóság meg kicsit más. Az sem véletlen, h a Fészbúk nevű tudományos folyóiratban publikálja.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
12 137
33 348
113

Egyévesek a budapesti méhlegelők: megsokszorozódott az élővilág, és egy hódcsalád is megjelent.....​

2022. június 20. – 16:10

Egyévesek a budapesti méhlegelők: megsokszorozódott az élővilág, és egy hódcsalád is megjelent


Méhlegelő a Déli pályaudvar mellett, a Vérmezőn 2021. júniusban – Fotó: Telex

Tavaly indult Budapest méhlegelősítése Vadvirágos Budapest néven 28, átlagosan egy-egy hektárnyi mintaterületen, amelyek száma idén néggyel nőtt. Bár a Városházán az első év után még nem számítottak jelentős sikerekre, a természet mégis meglepte őket: már egy év alatt megsokszorozódott a növények és az állatok száma a vadvirágos réteken, az egyik helyszínen előbújt a hazai természetvédelem egyik legfontosabb növénye, a másikra pedig egy hódcsalád költözött. Az még kérdéses, hogy a kémiai szúnyogirtás vagy az influenszerek jelentenek-e nagyobb veszélyt a városi vadvirágos foltokra, az viszont biztos, hogy egyre inkább a nagyvárosok zöldfelületei lesznek a beporzók menedékei. Bardóczi Sándorral, Budapest főtájépítészével vettük végig az eredményeket, meglepetéseket és konfliktusokat.



Ezt onnan tudja a területeket kezelő Főváros, hogy a 28-ról idén 32-re bővült vadvirágos foltokat az Ökológiai Központtal együttműködésben monitorozzák: vizsgálják a növényi és állati biodiverzitást, figyelik, hogyan változik a fajok száma. A módszerükben a kontroll is jelen van, ugyanis a helyszínekhez közeli kaszált területeket, az úgynevezett kontrollnégyzeteket is vizsgálják.
Egyre több helyen alakítanak ki méhlegelőket a világ számos pontján azért, hogy növeljék a beporzó rovarok városi életterét. A Városháza csapata a Nyugat-Európában 10-15 éve zajló hasonló esetekből inspirálódott és indította el 2021-ben közel harminc hektáron a Vadvirágos Budapest nevű programját.
Mi is az a méhlegelő, és hogy lehet bárkinek olyan?
A méhlegelő röviden: nem bolygatott zöld felület. Nyugat-Európában már szinte minden kiskertben – még a pár négyzetméteresekben is – van szabadon hagyott rész, amit a többség egyszerűen csak hagy nőni, míg mások vadvirág-keverékkel támogatják meg az itt élő növényeket. Évente legfeljebb kétszer ajánlott lekaszálni az ilyen területeket, ennek az egyik legjobb időszaka az első magszórás utáni, a másik az ősz beállta előtti. A kaszálékot érdemes a helyszínen hagyni, ez táplálja a talajt. Akinek nincs kiskertje, akár az erkélyén is kialakíthat méhlegelőt minimálisan több energiaráfordítással. Ide érdemes olyan virágkeveréket vásárolni, amely jó mézelőféléket tartalmaz.

Meglepetések nőttek ki a földből​

A legtöbb kísérleti területen nem vetettek, hanem arra voltak kíváncsiak, mi nő ki magától a békén hagyott földből. Egyáltalán nem számítottak arra, hogy már az első évben felbukkannak védett növények, mivel „általában ők hosszabban kelletik magukat” – ahogyan Bardóczi Sándor okleveles tájépítészmérnök, a Főpolgármesteri Hivatal Tájépítészeti Osztályának vezetője fogalmaz a Telexnek.
Ugyanakkor idén három védett és egy fokozottan védett növény jelent meg a méhlegelők egyikén:

– töpreng az influenszerjelenség hátulütőin a főtájépítész.
A méhbangó mellett két védett Duna menti csillagvirág és a budai imola is váratlan visszatérő; utóbbi a budai hegyvidéken is egyedinek számít, a csillagvirág pedig a Duna menti ártéri keményfás ligeterdők virága volt. „Miután ezeket a fákat mind kivágták, nincs már ilyen erdő. Ez a virág jó indikátora annak, hogy a természeti kezelésnek milyen irányba kellene mennie a megtalált élőhelyen” – magyarázza Bardóczi.
A MÜPA melletti rézsű – Fotó: Kovács Orsi


A MÜPA melletti rézsű – Fotó: Kovács Orsi
A többi visszatérőre, elsősorban a mezei virágokra, tulajdonképpen számítottak, itt a meglepetést az okozta, hogy váratlan helyszíneken – mint a vasúti töltések, út melletti rézsűk – jelentek meg nagy számban és fajgazdagságban. Bardóczi Sándor szerint

A kísérleti területek közül az egyik legmeglepőbb a Rákóczi híd pesti hídfőjénél található rézsű volt: „Érdekes, hogy ez az egyik legszuperebb vadvirágos rétünk, a botanikusok is a fajgazdagság csodájára jártak itt”.

Négyféle élőhelytípus van Budapesten​

Három jellegzetes helyszínen jelöltek ki méhlegelőket:
  • természetközeli állapotban lévő területeken, amelyeket korábban intenzíven kaszáltak,
  • nagyon meredek rézsűkön,
  • útelválasztó zöld sávokon.
A zöld sávoknál arra is kíváncsiak, hogy milyen az úgynevezett hőszigethatás, hiszen ezek a területek természetes légkondicionálóként működnek.
Forrás: Főpolgármesteri Hivatal Tájépítészeti Osztály


Forrás: Főpolgármesteri Hivatal Tájépítészeti Osztály
További lehetőséget látnak még a városi vízfolyások medrében, például a Rákos- vagy a Szilas-pataknál. Utóbbinál például a természetvédelmi terület mellett már megtiltották a kaszálást, és ennek a hasznát mi sem mutatja jobban, mint hogy

Jelenleg egyeztetnek néhány olyan kerülettel, ahol patak is csörgedezik, hogy némely patakszakaszokon évi két alkalomra csökkentsék a kaszálások számát.
A szakembereket talán nem lepte meg, a városlakók számára viszont újdonság lehet, hogy Budapesten négy eltérő élőhelytípus van, ezek pedig annyira elkülönülnek egymástól, hogy a fajkészletük is más. Mindegyikben alakítottak ki méhlegelőket. Ezek:
  • a hegyvidéki,
  • a pesti homoki pusztagyepszerű képződmény,
  • a Duna menti nedves láprét jellegű
  • és a nagyon urbanizált városi (a főtájépítész szerint még itt is meg lehet szólítani a természetet)

Emberi reakciók: a politikai akciókaszálástól a képregényig​

Az állat- és növényvilág tehát meglepően jól reagált a programra, ugyanakkor a humán reakciók sem mellékesek – itt már színesebb a kép, mint egy frissen kialakított méhlegelő látványa. Pozitív meglepetésként érte a szakembereket, amikor június elején egy grafikus hölgy küldött nekik egy gyerekeknek szánt képregényt, amit a programjuk ihletett: az egyik főszereplők a vadvirágok, a másik a kullancsok. De ugyanilyen pozitív meglepetés volt az, hogy

És a másik oldal: elhíresült az akció, amikor a Fidelitas aktivistái a klímaválságot és az arra adandó válaszokat balos hóbortként értelmezték, pedig csak Székesfehérvár fideszes polgármesteréhez kellett volna elugraniuk mentorálásra, aki – mialatt ők épp kaszával estek neki a budapesti méhlegelőknek – városában a leendő vadvirágos réteket alakítgatta.
De végső soron akciókaszálásuk is csak a biodiverzitást fokozta: „Rossz élmény volt, amikor bekerültek a politikai influenszerek látómezejébe a méhlegelők, mert meg sem hallgatták vagy lehurrogták az érveinket. De például a Fidelitas kaszálása átfordította a közvéleményt, miután így mindenki megismerte a programunkat, és ezért nagyon hálásak voltunk” – keretezi át a történteket a szakember.

A méhlegelő kiszorítja a kutyakínzó egérárpát​

A Fidelitas szabadcsapatán kívül a szénanáthások (erről később még lesz szó) és a kutyatartók fogadták ellenérzéssel vagy kritikával a programot. „Budapesten a legnagyobb közterület-használók a kutyások. Sok gazda úgy élte meg a méhlegelők megjelenését, hogy elvettük tőlük a területüket, pedig a meredek rézsűkön például nem annyira szívesen sétálnak a kutyák” – mondja Bardóczi.

Fotó: Bardóczi Sándor / Facebook


Fotó: Bardóczi Sándor / Facebook
Jelenleg három olyan, konfliktusokkal övezett terület van, ahol a kutyások türelmét és megértését kérik: az Óbudai-sziget, a Tabán és a Vérmező. A főtájépítész megnyugtatásként elmondta, hogy a kutyák orrát és fülét irritáló egérárpa pont a méhlegelőket utálja a legjobban, idővel vissza is szorul onnan, mivel elnyomják a versenytársak. Ezzel szemben vidáman terjed mindenütt, ahol kaszálják, tapossák, zavarják a területet.
Nem lehetne leszokni ez a két posztnyi idemásolósdiról? Egy link nem bőven elég?
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 792
11 747
113
Az egérárpa nem irritálja a kutyák fülét és orrát, hanem mivel kis kampók vannak rajta, visszafelé nem tud menni, csak befelé. A kutyák hallójáratába, orrába, bőr alá. Idegen testként gyulladást okoz, aminek kezelése több 10 000 HUF esetleg műtét. Nem kis kellemetlenség. Bardóczi az elején meg sem volt hajlandó hallgatni a kutyásokat. Egyébként Szegeden is combközépig érő egérárpa az ún. méhlegelő.

Oké, a vegyszer árt a méhecskéknek meg a méznek. A kipufogógáz nem?

Papíron tök jól hangzik, amit Bardóczi leír, a valóság meg kicsit más. Az sem véletlen, h a Fészbúk nevű tudományos folyóiratban publikálja.
Az egérárpa eltűnése kb. 2-3 éves folyamat eredménye. Alapvetően bolygatott (taposott, gyakran kaszált) területen fordul elő. A méhlegelővé alakítás során folyamatosan alakul át a növényzet összetétele.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and alali77
W

Wilson

Guest
Nem lehetne leszokni ez a két posztnyi idemásolósdiról? Egy link nem bőven elég?
Röviden nem, kicsit hosszabban, ha nem vetted volna észre, ide már egy jó ideje nem másolok be két posztnyi anyagot, és ez a jövőben is így lesz most csak azért tettem kivételt mert a budapesti méhlegelők kapcsán a közelmúltban a Fidesz teljesen alaptalan támadásokat intézet a budapesti méhlegelők ellen, és sok elvakult fidesz hívő csak egy linkre a cím alapján nem fog rákattintani, és ha csak azt elérem ezzel, hogy legalább egy, félig végig olvassa már megérte bemásolni a cikket.

Sajnos az a helyzet, hogy az élővilág a természet nagy mértékben degradálódott, károsodott még az én gyermekkoromhoz képest is és szerintem kiemelt fontosságú a méhlegelőkhöz hasonló kezdeményezések minél szélesebb és minél hangsúlyosabb társadalmi támogatottsága....
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and alali77

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 792
11 747
113

A rendőrséghez a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságtól még 2019-ben bejelentés érkezett arról, hogy a vadon élő populációt jelentős kár érte, ugyanis a fokozottan védett állatfajokhoz sorolt ragadozómadarak fészkeit ismeretlenek fosztogatják, és kilopják belőle a fiókákat.

Az elkövetőket 2020 májusában Tahitótfalu külterületén tetten érték. A három férfit és egy nőt akkor fogták el, amikor a 30 méter magas fák koronáján lévő fészkekből a pár hetes héjafiókákat vették ki.

A nyomozók a gyanúsítottaktól laptopokat és mobiltelefonokat foglaltak le, majd további 9 embert fogtak el. Mint az a rendőrök számára világossá vált, a ragadozómadarak megszerzésével az elkövetők célja az illegális solymászat volt. A madarakat kisebb állatok elejtésére trenírozták.

A KR NNI nyomozói az elkövetőktől 12 élő állatot foglaltak le. Ezek között volt 8 héja, 2 szalagos álölyv és 2 afrikai uhu. A madarak elhelyezéséről a környezetvédelmi hatóság gondoskodott. A gyanúsítottak otthonaiban a rendőrök találtak 4 preparátumot: héját, karvalyt, barna rétihéját és sárgarigót. Ezek mindegyike természetvédelmi oltalom alatt áll, birtoklásukhoz érvényes engedéllyel egyikük sem rendelkezett.

A 11 férfit és a 2 nőt összesen 40 bűncselekménnyel gyanúsították meg a nyomozók. Többségében természetkárosítás, lopás és orvvadászat miatt kell felelniük, de páran közülük elkövettek lőfegyverrel visszaélést is, illetve egyiküket a nyomozók meggyanúsították veszélyes állat tartásával kapcsolatos kötelezettség megszegésével is.

Volt egy olyan eset, mikor az egyik gyanúsított a védett példányok eredetét valótlan tartalmú okirattal akarta igazolni, így neki magánokirat hamisítása miatt is felelnie kell – tették hozzá.


 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
19 318
26 284
113
WWF Élő Bolygó Jelentés 2022

 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 792
11 747
113

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
Az észak amerikai farkasok között tényleg nem ritka a 70-80kg-os tömeg . Míg a Kárpátokban már kiemelkedőnek számít ! Viszont az igazi Kárpáti farkas 40-60kg között van , az ilyen súlyú egyedek a legkitartóbbak , legéletrevalóbbak tehát az evolúció ide lőtte be az átlagos farkas súlyát ! Higi bébi egy jó füstös ír whisky mellett sokat tudnék beszélni róla , a tökéletes társas predátorok !
 
  • Tetszik
Reactions: SirHiggins

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
19 318
26 284
113
Az észak amerikai farkasok között tényleg nem ritka a 70-80kg-os tömeg . Míg a Kárpátokban már kiemelkedőnek számít ! Viszont az igazi Kárpáti farkas 40-60kg között van , az ilyen súlyú egyedek a legkitartóbbak , legéletrevalóbbak tehát az evolúció ide lőtte be az átlagos farkas súlyát ! Higi bébi egy jó füstös ír whisky mellett sokat tudnék beszélni róla , a tökéletes társas predátorok !
Írt biztos nem iszom :D
Valóban szép állatok, de nekem elég volt egyszer egy falka malamut között héderelni o_O

Churchillnek egyik jól sikerültje egyébként:
Szeretem a disznókat. A kutyák felnéznek ránk. A macskák lenéznek bennünket. A disznók egyenrangúnak kezelnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Miskolci Ogre

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
12 519
36 507
113

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 792
11 747
113
Azonnali intézkedés!
Az önkormányzat annak adja el, akinek akarja. Megvolt a lehetőség a hazai szereplők számára is, de nem láttak benne fantáziát.