Közlekedés (infrastruktúra, vasút, autó-motor, elektromos járművek, ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gatya

Well-Known Member
2012. március 30.
72
293
53
Nézegettem francia autókat az elmúlt években, és az van, hogy a benzinesek felejtősek. Ford benzinesei detto.
Talán 2017-18-tól gyártja a Renault a benzines 1,3-t, az úgy néz ki, jó.
Volt 2020-as Clio az asszonynak, 1 literes háromhengeres varrógép motorral, nekem nem volt vele bajom.
Az 1,3as benzinese a Renaultnak, az Merci motor, a céges kocsijaimban volt mindenféle teljesítménnyel, jól vezethető, pörgős kis motorok, Mild hybridként a fogyasztás is jobb volt.

Amúgy fogyasztásban, az 1.4 TSI motoros, 2014es Octaviám volt a csúcs, románia oda-vissza megvolt 5,7-el.
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 756
11 950
113
Az 1.3 T nem is a legjobb de nem is rossz. A mostani 1.2 meg 1.0 T képest sokkal jobb konstrukció. Ha veszel franciát a dáciában is nyugodtan gondolkodjál. Joggert vett az ismerősöm neki bevált. Igaz némi kompromisszumot kell kötni.
Öcsémnek Lodgy van 1.3 benzinnel. Neki bejön, igaz nem egy petrolhead (mondjuk én sem).
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 756
11 950
113
Volt 2020-as Clio az asszonynak, 1 literes háromhengeres varrógép motorral, nekem nem volt vele bajom.
Az 1,3as benzinese a Renaultnak, az Merci motor, a céges kocsijaimban volt mindenféle teljesítménnyel, jól vezethető, pörgős kis motorok, Mild hybridként a fogyasztás is jobb volt.

Amúgy fogyasztásban, az 1.4 TSI motoros, 2014es Octaviám volt a csúcs, románia oda-vissza megvolt 5,7-el.
Használt Octavia-kat is nézegettem, csak nekem húzós az ár. Vagyis inkább újabbat kapok Peugeot/Citroen/Renault vonalon.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo
T

Törölt tag 1711

Guest
Volt 2020-as Clio az asszonynak, 1 literes háromhengeres varrógép motorral, nekem nem volt vele bajom.
Az 1,3as benzinese a Renaultnak, az Merci motor, a céges kocsijaimban volt mindenféle teljesítménnyel, jól vezethető, pörgős kis motorok, Mild hybridként a fogyasztás is jobb volt.

Az Nissan motor amit EU-ban a Merci gyártott licenszben és a Renault-Nissan szövetség miatt használhatott a Renault, így a Dacia is.
 

gatya

Well-Known Member
2012. március 30.
72
293
53
Az apróka 1.0 T-GDI-n azt érzékelem a Miskolcot elkerülő még országúton, (majd csak ezután autópályán) már délután, - mert forgalmi okokból reggel a városon verekszem át magam -, hogy bár a hűtőfolyadék hőmérő bár már üzem meleg állapotot mutat (miközben ebben a digitális világban tudjuk, hogy ez is csak ámítás) hidegindítás és 4-4.5 kilométer után, de a három hengeres motor hetedikben nyolcvannál még morog.
(Vissza is szoktam húzni ilyenkor átmenetileg kézzel hatodikba)
Ahhoz még kell egy pár kilométer - már a pályán haladás után lehajtáskor - hogy nyolcvannál egyenletes tempónál "vizsgálva"(szintén tempomattal, hogy objektív legyen) már ez az "erőlködő" morgás ne legyen.
Sajnos minden gyártó ezt csinálja, a fogyasztáscsökkentés, és ezáltal a CO kibocsájtás csökkentése miatt, szándékosan alulforgatják a motorokat automatával.
Most voltam tankolni a saját 2.0 TSi Arteonommal, és 60 fokos hűtőközegnél, siman elváltogatja a DSG 1800as fordulatnál, és engedi terhelni 1200-1300as fordulatról..
Bármilyen hülyén hangzik, de S-ben, vagy Sport módban kell használni hidegen, mert akkor magasabb fordulatszámon hagyja a motort, kb úgy, ahogy én csinálnám, ha kéziváltós lenne.
 

gatya

Well-Known Member
2012. március 30.
72
293
53
Az Nissan motor amit EU-ban a Merci gyártott licenszben és a Renault-Nissan szövetség miatt használhatott a Renault, így a Dacia is.
Az egy Merci-Renault közös fejlesztés, a furat megegyezik a Nissan HR családdal, de elég sok minden nem a Nissantól jön. A Merciben hengerlekapcsolás is van, asszem ez Renaultban nincs.
Kaptunk képzést a különbségekről, de már nem emlékszem teljesen :)
A hengerfej az Merci, az alja meg inkább Renault? Valami ilyesmi..
Van sok közös project a Renault-val.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 110
4 099
113
Opel Astra K, 1,6T, 200LE egy igazi méregzsák, szentgotthárdi motorral.
Átlagfogyasztása nálam 6,3l, 10.000km-re vetítve, és szeretek haladni, nem spórolok vele.
1700-4700-ig adja le a maximális, 300Nm nyomatékot, szóval már a "pincéből" húz. És ez 1 sima 1,6-os turbós motor, nem OPC, vagy GSI! Végsebességre 235-öt írnak, még nem volt alkalmam tesztelni.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 405
11 171
113
Sajnos minden gyártó ezt csinálja, a fogyasztáscsökkentés, és ezáltal a CO kibocsájtás csökkentése miatt, szándékosan alulforgatják a motorokat automatával.
Most voltam tankolni a saját 2.0 TSi Arteonommal, és 60 fokos hűtőközegnél, siman elváltogatja a DSG 1800as fordulatnál, és engedi terhelni 1200-1300as fordulatról..
Bármilyen hülyén hangzik, de S-ben, vagy Sport módban kell használni hidegen, mert akkor magasabb fordulatszámon hagyja a motort, kb úgy, ahogy én csinálnám, ha kéziváltós lenne.
Már megint egyetértünk!

Ezt "megénekeltem" a népítéletben is.
Az enyém a legalacsonyabb felszereltségű verzió; itt (hála a Magasságosnak, aki engem is megteremtett a saját hasonlatosságára) nincs elektromos kézifék, az Auto Hold csak két másodperces, az érintőképernyő, a klíma automatizálása, nem csak simán elektromos, de úgy be is hajló tükör csak felárért lehet (nekem meg eszem ágában nem volt ezeket megrendelni, megfizetni).
S nem lágyhibrid - akkor nem lehet rendelni vészpótkereket, csak defekt"javító" szettet, s itt nincs váltó üzemmód (tél, sport) választó mód sem, csak egy szép vak kapcsoló;).

S nem az a gond, hogy hidegen is 1500-2000 között gyorsít - azt a többlet üzemanyaggal könnyedén és morgás nélkül megteszi , hiszen van elég nyomaték és teljesítmény hidegen is (eleve 40-60 mp a hidegindítás állóhelyzeti járatás javasolt protokollja, ráadásul ilyenkor határozottan másabb a motor hangja, gondolom játszik az EGR-el is).
Ennyi járás után így van elég ereje. (Valami hatféleképpen keveri a vizet összevissza az ITM a motorban a különböző üzemállapotokban...)
Ez a számított görbe a lágyhibridé, de hasonló lehet az enyémnek is:
Van ott elég kraft hidegen is.
...jártam én Nysaval, meg kikötött szívatós Nagypolákkal eleget...

Hanem az a gond, hogy egyenletes tempónál, nemcsak melegen (ahol ez nem gond), de hidegen is oda vált, hogy ilyenkor 1500-on morog a motor. Ahogy te is utalsz rá, szerintem jól elszegényíti a keveréket ilyenkor is (megteheti üzembiztosan, égéskimaradás nélkül a direktbefecskendezés miatt).
Nahát reggel ilyenkor még - elővárosi útszakaszok, ez három, egyre gyorsabb tempójú utca - mielőtt elérné a váltást gyorsítás után, átbillentem kézibe, s szépen forog 2000-rel, kisimulva.

Mellesleg így még kevesebbet is eszik.

De nem mindenkinek van sem érdeklődése, sem érzéke (nem is kell hogy legyen ma már, ezek már nem esetleges működésű karburátoros motorok) ezekre a nüanszokra.

Amik aztán lehet, hogy idővel benyújtják a számlát...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and nyugger

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 195
92 594
113
Jól értem hogy ezt még a twitter posztoló sem tartja hihetőnek és nevet rajta?
Igen, sztem külföldön ( Olaszországban??) élő németeként nem akarja elhinni. De a tweet alatti kommentekben megoszlanak a vélemények, hogy tényleg ennyire leromlott a német vasút.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 280
67 192
113
Ezeket vállalja a magyar kormány a budapesti mini-Dubaj kapcsán...

A tervezet szerint a kijelölt terület közbeszerzés nélkül az Egyesült Arab Emírségek által megnevezett beruházó tulajdonába kerülhet, akivel a kormány stratégiai megállapodást is köt. A projektet a kormány nemzetgazdaságilag kiemelt beruházássá minősíti, és a megvalósításhoz szükséges infrastrukturális fejlesztéseket megvalósítja, 808 millió eurót, vagyis mintegy 303 milliárd forintot biztosítva ezekhez.
Emellett a kormány biztosítja, hogy közvetlen vasúti kapcsolat lesz a mini-Dubaj számára épített vasútállomás és a budapesti reptér között, ha megvalósul a reptéri gyorsvasút fejlesztése. Törekedni fognak arra is, hogy a fejlesztések 5 százalékos ÁFA-kulccsal valósuljanak meg. Az Egyesült Emírségek vezetése mindezekért cserébe vállalja, hogy a beruházó 5 milliárd euró értékű beruházást valósít meg.


Tehát már nem is a nők fognak dubajozni járni innen, hanem helybe jönnek értük. :mad:
 

gatya

Well-Known Member
2012. március 30.
72
293
53
S nem az a gond, hogy hidegen is 1500-2000 között gyorsít - azt a többlet üzemanyaggal könnyedén és morgás nélkül megteszi , hiszen van elég nyomaték és teljesítmény hidegen is (eleve 40-60 mp a hidegindítás állóhelyzeti járatás javasolt protokollja, ráadásul ilyenkor határozottan másabb a motor hangja, gondolom játszik az EGR-el is).
Ennyi járás után így van elég ereje. (Valami hatféleképpen keveri a vizet összevissza az ITM a motorban a különböző üzemállapotokban...)
Nem csak a vizzel jatszik az elektromos vizpumpával, hanem az olajnyomással is. Az Euro6 norma nézi a hidegjárati üzemet is, csökentik az olajnyomást is alacsony fordulaton, hogy csökkentsék a surlódási veszteséget.
Az 1.5 Tsi motor 3000es fordulat alatt, épp csak 3 BAR olajnyomást csinál. 3000 felett valami 6 BAR..
Elektromos EGR, elektromos termosztát, elektromos vízpumpa, a változó vezerlés, mindent állítaz ECU és csak a fogyasztás a lényeg, gyakorlatilag nem normál üzemi tartományban járatja a motort, és az elektronika folyamatosan korrigál és tartja életben.. Szörnyű..
Hanem az a gond, hogy egyenletes tempónál, nemcsak melegen (ahol ez nem gond), de hidegen is oda vált, hogy ilyenkor 1500-on morog a motor. Ahogy te is utalsz rá, szerintem jól elszegényíti a keveréket ilyenkor is (megteheti üzembiztosan, égéskimaradás nélkül a direktbefecskendezés miatt).
Nahát reggel ilyenkor még - elővárosi útszakaszok, ez három, egyre gyorsabb tempójú utca - mielőtt elérné a váltást gyorsítás után, átbillentem kézibe, s szépen forog 2000-rel, kisimulva.

Mellesleg így még kevesebbet is eszik.

De nem mindenkinek van sem érdeklődése, sem érzéke (nem is kell hogy legyen ma már, ezek már nem esetleges működésű karburátoros motorok) ezekre a nüanszokra.

Amik aztán lehet, hogy idővel benyújtják a számlát...
Ezek a mai turbós, közvetlen befecskendezésű benzinesek nagyon sokat mennek szegénykeverék üzemmódban, részterhelésen, mert ezzel faszán lehet fogyasztást és CO-t csökkenteni, mondjuk a NOx kibocsajtas meg megnő emiatt, de az NOx csapdával/katalizátorral tudják csökkenteni..

Multkor ment elottem egy 1200es biguli, olyan finom dús keverékes szaga volt, hogy szippantottam is párat, a gyerekkorom emlékére;):)
 

nonames67

Active Member
2022. április 12.
100
191
43
Nem csak a vizzel jatszik az elektromos vizpumpával, hanem az olajnyomással is. Az Euro6 norma nézi a hidegjárati üzemet is, csökentik az olajnyomást is alacsony fordulaton, hogy csökkentsék a surlódási veszteséget.
Az 1.5 Tsi motor 3000es fordulat alatt, épp csak 3 BAR olajnyomást csinál. 3000 felett valami 6 BAR..
Elektromos EGR, elektromos termosztát, elektromos vízpumpa, a változó vezerlés, mindent állítaz ECU és csak a fogyasztás a lényeg, gyakorlatilag nem normál üzemi tartományban járatja a motort, és az elektronika folyamatosan korrigál és tartja életben.. Szörnyű..

Ezek a mai turbós, közvetlen befecskendezésű benzinesek nagyon sokat mennek szegénykeverék üzemmódban, részterhelésen, mert ezzel faszán lehet fogyasztást és CO-t csökkenteni, mondjuk a NOx kibocsajtas meg megnő emiatt, de az NOx csapdával/katalizátorral tudják csökkenteni..

Multkor ment elottem egy 1200es biguli, olyan finom dús keverékes szaga volt, hogy szippantottam is párat, a gyerekkorom emlékére;):)
Van az az arány, amit nem tudsz túllépni hasznosan. Valahol fájni fog. Nem véletlenül vannak a knock szenzorok. A mikrofonok.
 

nonames67

Active Member
2022. április 12.
100
191
43
Az egr is addig volt hasznos valamennyire, míg szívócsőbefecskendezés volt. Mivel viszi a kormot, és a szelepek tetejét, fészkét bevonatolja. Elő is jött az összes modern, szart sem érő motoroknál. 1.6? Peugeot? Mini? Egy átok mind, az összes 1.2-vel együtt.
 

nonames67

Active Member
2022. április 12.
100
191
43
Míg felülről jött a benya, az lemosta. Ma már nem. Bár azt olvastam, próbálják visszahozni a kombinált befecskendezést. Elég lenne egy injektor a szívócsőbe, programozni tudnák, mikor mennyit.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger