A méteres lokátornak
egyetlen előnye hogy a HARM REL-ek nem csapják el, így nyugodtan üzemelhet balhé alatt.
Minden más tulajdonságuk roszabb mint a deciméteres lokátoroké, nagyobbak, pontatlanabbak, ha 3D-t is akarsz akkor egyenesen hatalmasak.
(másik előnyük hogy a méteres hullám jobban terjed mint a deciméteres)
Tudom, hogy nem kedveled a méteres radarokat, de ez akkor is erősen elfogult vélemény volt
Jó pár előnyük van:
- A harci gépek besugárzásjelzői 0,5 GHz alatt nem érzékelnek. Tehát az összes méteres hullámhosszú radar alapból nehezen érzékelhető kategória (LPI).
- Ebből következik, hogy a VHF radarok helyzetének beméréséhez is speciális gépek/eszközök kellenek, amiből nincs túl sok.
- A harci gépek önvédelmi zavarói és a legtöbb konténeres zavaró nem tud mit kezdeni ezzel a frekvencia tartománnyal.
- Ami képes ilyen alacsony frekvencián zavarni (például EA-18G ALQ-99 zavaró konténerének egyik változata), az sem tud irányított zavarást (mert ahhoz túl nagy antenna kellene). Kevésbé hatékony.
- A radarelhárító rakéták passzív vezérléssel nem tudnak rájuk menni.
- Egy aktív radarral kiegészített AARGM sem kapja el olyan túlzottan könnyedén. Egyrészt ha a harci gép nem tudja merre van a radar, mert a besugárzás jelzője nem érzékeli, akkor el sem tudja indítani az AARGM-et. De még ha tudják is, hogy merre kell elküldeni az AARGM-et, akkor is a VHF radarok antennarácsa rendkívül "szellős". A rakéta aktív radaros fejének milliméteres hullámhosszán az antennarács nem ad egységes képet. Vannak kétségeim afelől, hogy a rakéta milliméteres radarja képes-e időben észlelni és célként azonosítani az ilyen antennarácsot. A VHF radar minden más része pedig álcázható, földhányás, fák, vagy bármi egyéb takarást és találat elleni védelmet nyújtó tereptárgy mögé-közé állítható.
- A szellős antennarács kevésbé sérülékeny. "Telitalálat" esetén is inkább csak átmegy rajta a rakéta, legfeljebb letörve egy-két elemi sugárzó egyes darabjait, mint hogy elműködjön a csapódó gyújtó. Ekkora sérülés pedig nem teszi működésképtelenné a radart és könnyen javítható is. A közelségi gyújtó is kétséges, hogy elműködik-e egy ilyen szellős antennarácson (ami még mozog is). Elég esetleges, hogy milyen visszaverődést kap a közelségi gyújtó. Ezen kívül közelségi gyújtás esetén a röpködő repeszek nagy többsége is károkozás nélkül repül keresztül az antennán. Ami meg okoz kárt, az is csak jó eséllyel megrongálja az elemi sugárzók egy részét, de ez közel sem végzetes a radar számára.
- A méteres hullámhosszon jobb a hullámterjedés. Ezek a valóban böhöm nagy szerkezetek tekintélyes kisugárzott teljesítménnyel is rendelkeznek. A radar egyenlet szerint a jó hullámterjedés, a hatalmas antenna felület és a nagy teljesítmény combos felderítési távolságot eredményez.
- Valóban pontatlanabbak, de a feladatuk ellátásához azért ahhoz bőven elég pontosak. Már a Nyebo SVU is 200 méteres távolságmérési, 0,5 fok oldalszög és 1,5 fok helyszög mérési pontosságot tud. Azaz 100 km-en egy 2,62 km magas, 0,87 km széles és 0,2 km mély dobozban van a cél. A több elemi antennával és szűkebb nyalábbal dolgozó Nyebo-M ennél is pontosabb. kb. 100-200 méter távolságban, 0,3 fok oldalszögben és 1,3 fok helyszögben, azaz 0,1-0,2 x 0,5 x 2,2 km-es a doboz 100 km-en. Ez bőven elég felderítéshez; célkövetéshez, vadász rávezetéshez; magasabb frekvenciás radarok keresési szögtartományának drasztikus leszíkítéséhez és ezáltal felderítési távolságuk, pontosságuk növeléshez; magasabb frekvenciás radarok működtetési idejének minimumon tartásához; tűzvezető, alávilágító radarok nyalábjának célon tartásához akkor is, ha a tűzvezető radar nem látja a célt; ezáltal félaktív rakéták kvázi célra vezetéséhez (a rakéta az adatkapcsolaton keresztül a VHF radar adatai alapján közelíti meg a célt és a VHF radar biztosítja az alávilágító radar nyalábjának célon tartását); aktív, vagy passzív önirányított rakéták cél közelbe vezetéséhez.
- Továbbra sem tudtál érdemi cáfolatot felmutatni a radarkeresztmetszet hullámhossz függése (Rayleigh visszaverődés) ellen. Azaz továbbra is igaz, hogy a lopakodó harci gépek felderítésére a méteres hullámhosszú radarok jóval alkalmasabbak.
Nem nézzük már komplett idiótának az oroszokat, kínaiakat, irániakat, meg úgy nagyjából mindenkit, aki ilyen radarokat fejleszt, korszerűsít, vagy használ. Néhány tucat országot. Ideértve Magyarországot is, hiszen mi is csináltunk P-18 radar korszerűsítést. Biztos azért, mert csak egyetlen előnye van és rengeteg hátránya.