A VHF radarnak most már azért összeszedtük néhány "egyetlen" előnyét.
Most épp az a fő problémád vele, hogy azt hiszen, ha valami nagy, akkor biztos nagyon drága. Ez így közel sem igaz, mivel ezek a radarok viszonylag kevés elemi sugárzóból állnak és olyan elemekből épülnek fel, amik önmagukban olcsók. Ezek elemek csak a kereskedelemben - katonai léptékkel mérve fillérekért - kapható társaik felturbózott változatai. A VHF radarok egyik jellemzője, hogy költséghatékony megoldást kínálnak. A P-18 is a maga idejében a kifejezetten olcsó radarok közé tartozott. A Nyebo-UM 3 radaros komplexum 2018-ban 394,8 millió rubelbe, mai árfolyamon 5,2 millió dollárba került. Ezen belül a VHF radar önmagában 100 millió Rubel, azaz 1,3 millió dollár alatti tétel. Nyilván exportra drágábban mérik, de 2-3 millió dollárból azért megvan darabja.
Rendkívüli módon csodálkoznék, ha ebből 5-6 Sentinelt tudnál venni. Az orosz radar export árával kb. az utánfutós Sentinel A3 amerikai piacos ára van pariban. Exportra az utánfutós amerikai kistestvér más drágább. A Sentinel F1 pedig még drágább. Bármilyen furcsa, az általad elképzelt arányosság fordított. 1 Sentinel F1 árából több orosz böhöm radart lehet venni.
Az a baj hogy nem nézed meg a konkrét adatokat, csak az elképzeléseidből és előítéleteidből indulsz ki.
De ha ennyire fáj neked a Nyebo-M, Nyebo-UM mérete, hát lásd kivel van dolgod, ajánlok kisebbet, egyszerűbbet, olcsóbbat, mobilabbat. Az orosz, fehérorosz technika nekünk most úgyis tilos. Kínai a szentem. A JY-27 mobil változata. Persze nem egészen 3D-s, az inkább csak a vontatott, félmobil 6x16 elemes változatra igaz. De mivel nem kell hajtogatni, összeharmonikázni a radart, ez már 10 percnél rövidebb idő alatt települ menetből. Szerintem a platóra pakolt Sentinel F1 sem gyorsabb. 280 km a max felderítési távolsága 2 m2 radarkeresztmetszetű célra, ami a Sentinel F1 120 km-hez képest mégis csak szebben mutat. Nyilán pontatlanabb, hiszen VHF és nem is 3D-s, hanem inkább 2D-s (a mobil változat a 4x8 elemi sugárzóval határeset), de mondjuk 50 km távolságból már magasság szemponthjából is abszolút használható pontossággal méri a célokat ahhoz, hogy egy aktív radaros (mondjuk kínai) légvédelmi rakétát a célközelbe vigyen.
másikat