Légvédelemi radarok működéséről általában

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Feltételezem, hogy bármilyen ezekhez hasonló rendszer esetén a potenciális exportverzió adatait adják meg nyilvánosan. A saját maguknak szánt rendszereikét nem is lenne értelme, mivel azok "belső" használatra vannak és ezért nem is akarnák bárki orrára kötni. Szóval nyilván mindegyikél a potenciálisan exportálható verziók adatit adják meg. Szerintem. :) Amúgy az 55Zs6ME-ben az "E" betű nem azt jelenti, hogy (potenciális) export? Kérdezem, nem pedig tudom. :)



Nem feltétlenül. A Nyebo-UM már elég régi cucc, jópár évvel ezelőtt már láttam, ha jól emlékszek. És az nem AESA. Persze, ha azonos elektronikai háttér lenne, akkor, az antenna mérete/kiterjedése miatt egyértelmű lenne a Nyebo-UM fölénye. De az még elvileg nem független T/R-es AESA, hanem csak PESA (és emiatt elmarad a képességeben a Nyebo-M-től).

Természetesen mindenhol a Nyebo-UE-t értettem és nem tudom, miért írtam UM-et.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 655
113
Akkor ez nem a kereső + célmegjelölő összeállítás, amire én gondoltam, hanem mindekettő kereső radar. Viszont centiméteres hullámhosszat írnak a 48Ja6-K1-nak ami sokak szerint nem megfelelő az alacsony észlelhetőségű gépek felderítésére, a Nyebo-U 55Zs6U már inkább alkalmasnak tűnik a méteres hullámhosszával. Vagy más a lényege a két radar egy rendszerben használatának?
Célmegvilágítónak nagyon is alkalmas a centiméteres radar lopódzkodók ellen. Keresőnek kell méteres. A célmegjelölő energiasűrűsége gondolom ezerszer akkora, mint a keresőé. Vagy miliószor.
 
  • Tetszik
Reactions: joker

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 463
27 227
113
Az RLM-M lokátorai és a 2016-ban telepített Nyebo-UM lehet AESA rendszerű, a régebbi verziók nagy valószínűséggel még PESA kialakításúak.
A 48Ja6-K1 Podlet lokátor mostanában lett rendszeresítve, még nincs információm, hogy AESA, vagy PESA, de valószínűleg hamarosan kiderül majd.
Az antenna és forgató rendszere. Az alsó az IFF (saját-ellenség) felismerő antennája.
PODLET_ARMIY-2015_12.JPG

Kis és extrám kis magasságú, 3D, mobil, cm-es hullámhosszú harci lokátor EW képességekkel.
PODLET_ARMIY-2015_17.JPG


A Podlet-E (export verzió) lokátor adatai
PODLET_ARMIY-2015_19.JPG
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 889
31 447
113
Az RLM-M lokátorai és a 2016-ban telepített Nyebo-UM lehet AESA rendszerű, a régebbi verziók nagy valószínűséggel még PESA kialakításúak.
A 48Ja6-K1 Podlet lokátor mostanában lett rendszeresítve, még nincs információm, hogy AESA, vagy PESA, de valószínűleg hamarosan kiderül majd.
Az antenna és forgató rendszere. Az alsó az IFF (saját-ellenség) felismerő antennája.
PODLET_ARMIY-2015_12.JPG

Kis és extrám kis magasságú, 3D, mobil, cm-es hullámhosszú harci lokátor EW képességekkel.
PODLET_ARMIY-2015_17.JPG


A Podlet-E (export verzió) lokátor adatai
PODLET_ARMIY-2015_19.JPG
Ez az AESA technológia átültethető fedélzeti radarokba is? Mert sokszor fel volt emlegetve, hogy az oroszok nem képesek AESA radarok gyártására a PAK-FA-ba vagy akár a Szu-35-be.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 463
27 227
113
Az AESA technológia "univerzális", viszont az, hogy milyen lokátornál fejlesztik és alkalmazzák, az idő, pénz és akarat kérdése, mivel vannak azért sajátosságaik. A prioritások nagyon fontosak.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 655
113
Dani Zoltán azt mondta, miután megtalálták a célt az égen, a célkövető radarnak semmi gondja se volt vele.
 
M

molnibalage

Guest
Az sem vágom, hogy milyen fizikából közvetkezne azt, hogy az eleve kisebb hatótávolságú tűzvezető radar nagyobb energiasűrűségű. Én úgy látom a nagyláb méretekről és egyebekről túl sok fogadlmad nincs...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 212
81 538
113
Az sem vágom, hogy milyen fizikából közvetkezne azt, hogy az eleve kisebb hatótávolságú tűzvezető radar nagyobb energiasűrűségű. Én úgy látom a nagyláb méretekről és egyebekről túl sok fogadlmad nincs...


OFF

Molni megkaptad a privát üzenetem?

ON
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Az RLM-M lokátorai és a 2016-ban telepített Nyebo-UM lehet AESA rendszerű...

Amennyiben a Nyebo-UM "elektronikája" van olyan "szintű" (hasonló érzékenység, számtech kapacitás, önálló T/R-ek) mint a Nyebo-M-é, akkor, az antenna mérete miatt esélyesen többet is tud. De ha csak a Nyebo-UE kicsit "upgrade-elt" (szoftverfrissítés, meg a jelfeldolgozók kicserélése) verziója, akkor nem.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 463
27 227
113
Nem az UE lett upgradelve, UM-re. Az U verziót 1995-ben rendszeresítették, annak van UE export verziója. Az UM 2011-ben lett kész és csak most telepítették először. Ebből számomra az jön le, hogy a pár éves RLM-M, ezzel az UM-el van egy súlycsoportban.
Különben a Nyebo 3D méteres hullámhosszon üzemelő lokátorok első változatát 1988-ban rendszeresítették a P-13 és P-14 lokátorok helyett a Bakony-II szervezeti intézkedésben a magyar honi rádiótechnikai századoknál! Ezekhez tartoztak a Polje és Osznova automatizált adatfeldolgozó berendezések. Sajnos 1990-ben törölték a Nyebo programot és visszaállították a P-13 és P-14 lokátorokat a rendszerbe!
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 463
27 227
113
Rosszul tudod. A P-18 alig 25 km-nél találta meg az F-117-et és az SzNR-125-tel 15 km táján tudták csak követésbe venni.
Ha figyelembe vesszük, hogy a felderítő lokátornál az adott célról legalább 3 visszavert jelnek kell lennie, hogy célként azonosítsa és még rá is kell kérdeznie, plusz az átdobás ideje, akkor nem is rossz az SZ-125 Nyeva 15 km-es követésbe vétele.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 655
113
Új fejlemény. Egyik ismerősöm beszélt Dani Zoltánnal. Azt mondta, az, hogy megpiszkálta a radart, csak dezi volt. A gyári P-18as simán látta a célokat.