Légvédelemi radarok működéséről általában

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 872
47 476
113
Ha megy nekik akkor nem próbálják hanem csinálják.
Bizony. Ők a legszegényebb nagyhatalom a háromból, de hogy katonailag mindent egybevéve nem a leggyengébb, abban biztos vagyok. A Szu örökség természetesen részben igaz, de azért sokmindent már ami most megvan nekik, mint Oroszország fejlesztettek és gyártottak. Akkor meg ez az állampolgároknak rossz, mert sokat elvisz a haderő erőn felüli fenntartása, de azok meg csak nem akarják leváltani azt a politikumot, ami ezt idézi elő. Van néha olyan érzésem, hogy az átlag Orosz ember ÉLVEZI, hogy bár nem él olyan jól mint a nyugati polgártársa, mostanában egyre inkább nagyhatalomként KELL tekinteni mindenkinek Oroszországra.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 872
47 476
113
Hagyjuk már ezt az Olasz=Orosz GDP-t. Ez egy faszság.
Tegyük fel, hogy te ugyanannyit keresel, mint én, de te drágábban veszel mindent és tele vagy adóssággal, én pedig nem. Akkor melyikünknek marad több pénze?
Igazad van, nyilván hülyeség az Olaszokhoz hasonlítgatni az Oroszokat, hiába teszik ezt sokan sokszor parádésan. Ettől függetlenül, a három nagyhatalom között tényleg az Oroszok a koldus.
 
M

molnibalage

Guest
Esélyesen több kis töltet van nagyságrendekkel rendszerben, mint alacsony érzékelhetőségű vadászgép összesen az egész világon. Rakéta is van szarásig. Oroszország baszott nagy, és a legnagyobb része tök lakatlan. Nem olyan butaság ez, ha nem abból indulsz ki, hogy Moszkvát vagy Szentpétervár légterét kell így megvédeni.
Jaj..

1. Hogy a tökömbe kerül F-22 Szibéria közepére?
2.
Hagyjuk már ezt az Olasz=Orosz GDP-t. Ez egy faszság.
Tegyük fel, hogy te ugyanannyit keresel, mint én, de te drágábban veszel mindent és tele vagy adóssággal, én pedig nem. Akkor melyikünknek marad több pénze?
Kapitalizmus van jó reggelt... Ha az orosz mérnököt nem fizetik, akkor meg nyugatra. Mellesleg nyugati cuccos is importálnak. Szóva nem faszság. Ilyen méretű gazdasággal nem lehet szuperhatalmat játszani büntetlenül. Ebbe rokkant bele a Szu.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 383
26 767
113
Azt hiszem sokan megirigyelhetik ezt a koldus szintet tőlük, hiába akarják sokan beállítani katasztrófának. Nem véletlenül mennek a szankciók, hogy ne tudjanak megerősödni egyhamar.
 
  • Tetszik
Reactions: zolkas and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 872
47 476
113
Jaj..

1. Hogy a tökömbe kerül F-22 Szibéria közepére?
2.

Kapitalizmus van jó reggelt... Ha az orosz mérnököt nem fizetik, akkor meg nyugatra. Mellesleg nyugati cuccos is importálnak. Szóva nem faszság. Ilyen méretű gazdasággal nem lehet szuperhatalmat játszani büntetlenül. Ebbe rokkant bele a Szu.
Balázs, az Orosz gazdaság bár sokkal kisebb mint az Amerikai vagy Kínai, de adósság szempontjából az Amerikainál egy picit jobban áll... HA a két ország közül hamarosan belrottyan az egyik a túl sok bevállalt háborúba/fegyverkezésbe, az bizony nem az Orosz lesz...

F-22 nem szibéria közepére kerül, de jó eséllyel már a Bering tenger RUS felségvizei felé megkapná ha sok jön belőle egyszerre hivatlanul a taktikai töltetet... Ezt mondom soha nem fogjuk megtudni. Ha jól tudom pont van belőlük Alaszka területén, és van azért szibériában is kiemelt célpont, amit érdemben támadhatna B-2/F-22. Az hogy melyik SZ-sokszázas tubusban és rakétában van spéci harci rész, azt senki sem fogja megmondani.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 383
26 767
113
Én speciel régebben sem és most sem mennék nyugatra, hiába fizetnének többet. Lehet, hogy bennem van a hiba, de azért ez nem olyan egyértelmű dolog, mint sokan gondolják. Azért a pénz nem minden, tapasztalatból tudom, hiába van ez a marha "jó" kapitalizmus. Az oroszok messze nem a hadsereget kezdték 2000 után fejleszteni és szerintem most sem tennék, ha nem kényszerítenék rá őket. Van egy szint, amit hozniuk kell. Ha életben akarnak maradni, sajnos nincs más választásuk.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 872
47 476
113
Azt hiszem sokan megirigyelhetik ezt a koldus szintet tőlük, hiába akarják sokan beállítani katasztrófának. Nem véletlenül mennek a szankciók, hogy ne tudjanak megerősödni egyhamar.
Természetesen, de ettől még nem egy liga az Orosz gazdaság teljesítőképessége a Amerikai, vagy Kínai gazdasággal. Viszont a hadereje az bőven arra predesztinálja, hogy olyan erővel tud az asztalra csapni, bármilyen geopolitkiai játszmában, mint a másik kettő. Nem lehet nem komolyan venni őket. Ami nekem igen fáj, hogy az EU meg kb. már most is a futottak még kategóriában van érdekérvényesítésben, és ez csak rosszabb lesz idővel.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Pedig nagyon adja magát, hogy egy egy gyors reagálású, mozgatható SAM rendszerbe betöltve egy egy kisebb taktikai pár kt-s "vicces" töltet ott legyen, mivel tipikusan egy F-22/B-2 első vonalat ezzel tudnának a legkönnyebben kiütni. A nagy teljesítményű nagy hullámhosszon üzemelő radarhálózatukat építik. Az F-22/B-2 veszélyről évek óta tudnak. Már tüzérségi szintre megoldott volt régen is az atomtöltetek zsugorítása, ez tehát nem lehet gond. Nagyon is adja magát ez a megoldás, ha jönne az F-22 első hullám, aminek a feladata az lenne hogy a sok 4gen nato vadász előtt üsse az utat, akkor ahogy érzékelik őket a nagy és bonyolult kevésbé mobilis L sávú radarok, akkor kb. odavernének pár 10-15km között megrobbantott töltetet hirtelen. Én nagyon meg lennék lepve, ha pont az Oroszok nem gondolkodnának el ilyen megoldáson...
Mindig is voltak rendszerben náluk atom légvédelmi rakéták.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Én is elgondolkodtam rajta már régebben, és egyszerűen mivel nem látok rá okot hogy miért NE csinálnák meg, arra jutottam, hogy esélyesen meg van csinálva. Túl könnyen kivitelezhető nagy harcértékű megoldás ez, ami elég csípős válasz lehet egyébként nagyon kifinomult és az ellenlábas kedvenc high tech fegyverrendszereire. Nem szép, és nem fifikáns, de sanszosan pont elég hatásos. Azt ki merem jelenteni, hogy minden technológiai adottságuk és képességük megvan hozzá, hogy ha akarat is van, akkor megcsinálják. Szerintem van ilyen, nyilván nem reklámozzák. Ha tippelnem kéne, én azt mondanám kész van és rendszerben is áll egy ilyen fegyverrendszer.
Obelix: Bemegyünk,laposra verünk mindenkit, és kihozzuk Hangianixet.
Asterix: Fifikás egy terv..
Ha még valaki olvasta az ALFÁt. http://www.anyaknapja.eoldal.hu/img/mid/57/alfa-magazin.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: endre and misinator

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Esélyesen több kis töltet van nagyságrendekkel rendszerben, mint alacsony érzékelhetőségű vadászgép összesen az egész világon. Rakéta is van szarásig. Oroszország baszott nagy, és a legnagyobb része tök lakatlan. Nem olyan butaság ez, ha nem abból indulsz ki, hogy Moszkvát vagy Szentpétervár légterét kell így megvédeni.
Pedig pont Moszkva légterét védendő rendszeresítették. Mondjuk atomtámadás esetére.
 
M

molnibalage

Guest
Mindig is voltak rendszerben náluk atom légvédelmi rakéták.
Ez így általánossában nem igaz. Az Sz-200-hoz nekük pl. nem volt. Kalinyingrád közelében levő Sz-200-nál meg láthatsz plusz bukerekt, azokban volt atomtöltet. Ezek még a '60-as évek őrületének termékei. A jenkik meg pl. kivonták az USA-ban az összes SAM-et amik nukisak voltak. Európában a Nike Hercules egy nuki háborúban nukit használt volna, nem nuki esetén meg kérdőjelese, hogy mit csináltak volna. HAWK-ból nem volt nukis tudtommal. Patriotból sem...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 872
47 476
113
Pedig pont Moszkva légterét védendő rendszeresítették. Mondjuk atomtámadás esetére.
Ma már ez nem lenne okos dolog, oda vannak valóban finomabb megoldások, amiből nem hullik rájuk vissza annyi káros sugárzás, azért hogy nagy háborúban szúnyognak számító F-22-t lezavarjanak az égről. Viszont máshol, nem sűrűn lakott részeknél, mondom, én nagyon nem lennék meglepve, ha ott néhány Sz-300/400 rakétánál kiderülne majd 100 év múlva, hogy most ott figyelnek az atomtöltetes harci részek.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Én ezt nem merem kijelenteni fixre, de nem látom okát annak, ahogy írtam is, hogy miért ne csinálnák meg. Minden adott hozzá.
Én úgy tudom, a Moszkva körültbe voltak atomrakéták. Az amerikaiaknak is van, de ők a szárazföldi ICBM telepeket védik vele.
The Russian A-35 anti-ballistic missile system, used for the defense of Moscow, whose development started in 1971. The currently active system is called A-135. The system uses Gorgon and Gazelle missiles with nuclear warheads to intercept incoming ICBMs.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 872
47 476
113
Az ABM azért másra van, mint egy Sz-300 rendszer mondjuk hasrapacsira 48N6E2 rakátéja, NEM HAGYOMÁNYOS repeszromboló, hanem egy pl. 15 kt-s töltettel... Én ilyet tudok elképzelni, aminek a feladata az, hogy ritkán lakott területek felett országhatártól nem túl nagy mélységben, viszonylag rejtve telepítve, és mozgatva állandóan, a meglévő hosszú hullámhosszon dolgozó radarok és egyébb elektro optikai berendezések jelzik, hogy jön valami csúnya kötelék, akkor odapukkantanak vele 1-2 km pontossággal, majd ott lesz olyan légnyomás, hő, és EMI hatás, hogy több km-es körzetben lemegy az égről kavicsért minden. Erre egyszerűen nem látom az okot, hogy miért ne csinálnák meg, mert minden adott hozzá, s azért ezt igen szar mellel levenni. S ha erre rájöttem én is, akkor szerintem Ők is.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 903
58 144
113
Mondjuk ez a légvédelmi atomtöltet akkor lenne igazán hatékony ha a neutron bomba technológiáját használná, abból meg nem tudom, hogy készült-e ilyen pici méretben.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 872
47 476
113
Mondjuk ez a légvédelmi atomtöltet akkor lenne igazán hatékony ha a neutron bomba technológiáját használná, abból meg nem tudom, hogy készült-e ilyen pici méretben.
Hatékony ez mindenhogy... Nem sok pilóta szeretne elrepülni sem egy ilyen villanás mellett, ami vagy elég közel van hozzá vagy nem, hogy első körben élve elégessen, második körben a légnyomás szétszakítsa alattad a géped valamelyik főbb vezérsíkját, szárnyát, vagy még távolabb csak leálljon pár elektromos műszered, esetleg nem vagy rá felkészülve és belenézel szabad szemmel, amitől mondjuk pont megvakulsz. Azt gondolnám, ezek a dolgok külön külön is eléggé rombolnák a morált, meg a harcászati hatékonyságot a támadó gépkötelékek pilótái között...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 903
58 144
113
Én arra gondoltam, hogy a hosszútávú környezeti kár nélkül kisütné az ellenség gépeinek az elektronikáját a neutron töltet. Számítógépek nélkül pedig a mai gépek biza nem repülnek :)