Lengyel haderőfejlesztési program (2032) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

torsen

Guest
Ez az a mentalitás az, ami miatt ma iszonyat sokat költünk a nagy büdös semmire. A honvédelem lényege nem az, hogy leszerelem a hadseregem, hogy lássa rajtam mindenki, hogy én vagyok a békegalamb. Csak azt látja így mindenki, hogy totál védtelen vagyok. Azt látja mindenki, hogy a geopolitikai fajsúlyom nulla. Ha van fegyverem, de se földgáz, se olaj, se komoly ipar, akkor is kapok szót. Ha nincs hadsereg, a gazdasági is mások úri szeszélyétől függően létezik, vagy sem, akkor már tényleg nem osztanak nekünk lapot. Amíg volt a 50-70 ezer fős kilencvenes évekbeli Honvédség, amiről mind tudjuk, hogy már akkor se lett volna képes sokáig a területvédelemre, mégis generált egy olyan lokális erőfaktort, ami miatt minden helyi sakklépést minden akkori nagy tényezőnek emiatt is át kellett gondolnia. Egyszerűbben fogalmazva, ha akkor valami helyi dologban tárgyalás volt, Magyarország nem hiányozhatott az asztaltól.
Tök mindegy, hogy a valóságban az a haderő egy másik haderővel szemben mire képes. Emlékezzetek vissza. A kilencvenes évek közepén Pápán már nagyon haldoklott a MiG-23-as század, ahogy másutt is inkább csak papíron volt meg a repülőképes gépek száma. Mégis a ténylegesen létező gépmennyiség után állította minden akkori elemzés, hogy a Magyar Honvédség harci gépeinek létszáma a három teljesen felszerelt repülőezrednél több mint hetven darab, miközben a CFE szerződés 180 darabban maximalizálja ezt. Műkőképe volt akkor kevesebb mint a fele se. Senkit se érdekelt.
Ma nem mondhatjuk azt, hogy 14-nél több gépünk van, ami egy vicc. Teljesen mindegy, mit tud a Gripen, mindenki tudja, hogy egy repülőtéren, egy repülőszázadnyi gép van egyszerre egy időben, ezzel pedig kényelmesen lehet számolni. És még csak meg se kell támadni az országot. Egy darab bombát se kell ledobni, elég csak utalni rá, hogy ezt az "erőt" adott helyzetben, egy hullámban le lehet nullázni, így leszünk szívesek kussolni.
Igy aztán elég megalázó módon tényleg bárki végrehajthat ellenünk agressziót, anélkül, hogy akár látnánk belőle valamit. Ez a legrosszabb mert azt még számon se lehet kérni.

Pontosan erről beszélek én is!
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 764
4 159
113
Az lehet, de állig fel lesznek fegyverezve. És szerintem egy palimadár nem így néz ki, hanem sokkal inkább úgy, hogy víztisztítóval, meg hímzőműhellyel rohamozza az ellent...vagy még rosszabb, próbálja megvédeni önmagát!
Nem azt mondtam, hogy azok, hanem azt a szerepet osztják rájuk.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 649
16 107
113
Én is osztanám Csibészke gondolatát... Bármilyen potens is lesz a Lengyel Légierő az X darab Falconnal meg a sereg az egyéb modern cuccokkal, van egy olyan sanda érzésem, hogy palira vannak véve. Anno is óriási seregük volt (igaz, nem a legfejlettebb), de a németek és oroszok megegyeztek a fejük fölött és onnan kezdve esélyük sem volt. Most az USA a lengyel ideál, de az sem fogja őket megvédeni. A németeknek, az oroszoknak, szlovákoknak, ukránoknak szálka a szemében Lengyelország puszta léte is. Az USA számára pedig a Nyugat és Németország értékesebb. Persze, míg tudnak fizetni, eladnak nekik és "csodálják" őket. A lengyeleknek is jobb lenne, ha a Visegrádi Négyeket teljesítenék ki katonai kvázi szövetséggé....
+ 96 Falcon..... Ha beüt a gebasz, egy órával tovább bírják..... na jó... kettővel.... mert a Falcon nekem is tetszik :)
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 150
9 313
113
Egy gebassz nem szokott, csak úgy beütni. Ilyen méretűhöz, már hónapokkal előbb fel kell készíteni a csapatokat, össze kell kovácsolni az összfegyvernemi haderőnemeket, a hadrafoghatóságot nővelni kell, maximálizálni - ahhoz meg a szupportnak már fél évvel előtte tudni kell, hogy mennyit gyártsanak, különösen most, hogy nem számolatlanül gyártják a pótalkaltrészeket. Üzemanyagokat kell tárolni, csapatokat előrevonni a támadási allokációs körzetekbe stb. Már a II. vh. idején is tudták az oroszok, hogy támadnak a németek, csak politikai döntést miatt a felelős katonai vezetőkhöz illetve a tényegesen a csapatokat irányítókhoz és a csapatokhoz nem ment az info, és nem szervezték meg a védelmet stb.

Azóta az 197-es 1973-as háború volt amikor nem tudták pontosan a meghatározni a támadás idejét. Kuvait megszállásakor pedig olyan erőviszony különbségsek voltak, valamint az Iraki hadsereg szinte évekig harckészültségben volt, hogy ott sem lehetett pontosan sok idővel a támadás előtt annak idejét tudni, és amúgy sem lehetett volna Kuvaitot megvédeni, pld, akármilyen erők odatelepítésével..

Legyel vs Orosz meccs azonban ezeknél nagyobb szabású lenne, és NATO vs Orosz dolog lenne belőle.. Más kérdés ha a Lengyelek támadnának, de hát ez is elképzelhetetlen, akárcsak az első scenario. A NATO nem Ukrajna... Ezt mindenki tudja.. és mindegyik oldalon..
 
A

altx

Guest
Nagyon meszire mentetek el...nemkell nekik 96 gep. Ha csak legvedelmi celokra akarnak gepet, ako eleg az ami van, az elso par oraba a meglevo gepeik kibirjak, aztan meg ugy is jon majd a segitseg..
Nem az elzart kalingrad lenne ott a baj, hanem a feheroroszok, azok meg 100% a ruszkik mellet lesznek.
A lengyelnek nem azert kell + gep hogy lerohanya kalingradot hanem azert hogy birjon csapast merni a ruszki csapatokra amik be fognak torni feheroroszorszagbol.
A ruszkik meg be fognak torni...es szerintem total felesleges az a 96 f16, kell majd szamolni a ruszki legvedelemel is, ott meg a f16, barmenyire jo gep is, mar nem biztos hogy helyet all rendesen. A ruszki legierot meg maguk megalithassak valahogy, de a foldon levo csapatokkal mit csinalnak?
Mit csinalnak ha elfoglajak a lengyel terulet egy reszet es oda kell majd tamadni? Tan f16tal fognak bombazni a hemzsego ruszki csapatvedelem kozzot?
Inkabb vegyenek azon a penzen egy 30 F35, az a gep epp csapasmeresre jo lenne (ha az lesz amire reklamozzak).
Inkabb a minosegre nezzenek mint a darabszamra.

Na meg ehhez a 96 gephez, kell legalabb 150 pilota (1.5 pilota egy gepre) + szemelyezet. Van nekik egyaltalan annyi?
 
M

molnibalage

Guest
németeknek, az oroszoknak, szlovákoknak, ukránoknak szálka a szemében Lengyelország puszta léte is.
Halkan kérdezném meg, hogy miért is...? Lengyel Királyság régebb óta létező állam, mitn Ukrajna. Az, hogy Lengyelország bármelyik szomszédos ország része legyen annyira nettó hülyeség, mint Ukrajnát Oo. részeként tekinteni. A szlovák rész meg tényleg megmosolyogtató. A lengyelek kb. 8-szor többen vannak. Szlovákia súlyútalan versenyző az európai politikában. Haderejük még annyira sincs, mint nekünk és még kisebbek is.

Az USA számára pedig a Nyugat és Németország értékesebb. Persze, míg tudnak fizetni, eladnak nekik és "csodálják" őket. A lengyeleknek is jobb lenne, ha a Visegrádi Négyeket teljesítenék ki katonai kvázi szövetséggé....
Nem értem ezt a földöntúli vonzódást a visegrádi négyekhez. Csak azért, mert évszázadokkal ezelőtt volt valami kötelék miért kell mindig erre alapozni? A turbók a szlovák és magyar oldalon utálják egymást és azt veszem észre, hogy lengyel-szlovák vonalon is megvan ez. Nem világos, hogy miért lenne jobb a lengyeleknek egy olyan szövetség, amiben gyakorlatilag csak nekik van katonai erejük...

+ 96 Falcon..... Ha beüt a gebasz, egy órával tovább bírják..... na jó... kettővel.... mert a Falcon nekem is tetszik :)
A légvédelmi rendszerek HMZ-jén kívül ezekkel a gépekkel a lengyelek konkértabban fejlettebb ÉS nagyobb vadász légierővel bírnának, mint amit az oroszok állandó jelleggel a nyugati végen tartanak. Nem értem a mosoly okát...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and torsen

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 327
60 822
113
Az indiai tender kapcsán felmerült, hogy oda vinnék az F-16 gyártósorát. A lengyelek nem gondolkodnak ilyenben?
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 516
24 251
113
150 darabot kapott a lengyel hadsereg az 5,56-os MSBS-ekből

MSBS.jpg


http://wmeritum.pl/polscy-zolnierze-wreszcie-beda-karabin-rodzimej-konstrukcji/173874
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 476
2 834
113
  • Tetszik
Reactions: arcas and Roni

Star Trek86

Well-Known Member
2017. október 23.
204
398
63
Lengyelország 200 millió dolláros FMS-t kér az F-16 harci jet segélytámogatásért

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma jóváhagyott egy esetleges külföldi katonai eladást Lengyelországnak az F-16 flottájának követő támogatási és fenntartási szolgáltatásaira, becsült költsége 200 millió dollárért, az USA Védelmi Biztonsági Együttműködési Hivatala (DSCA) szerint 2017. december 19-én.
Lengyelország kérte az F-16 flottájának folyamatos nyomon követési és fenntartási szolgáltatásainak megvásárlását a repülőgépek karbantartására; rendszer és javítások és frissítések; motor támogatás; tartalék és javító alkatrészek; támogató és vizsgáló berendezések; kiadványok és műszaki dokumentáció; Amerikai kormány és vállalkozói mérnöki, műszaki és logisztikai támogatás; és a programtámogatás egyéb kapcsolódó elemeit. A becsült költség 200 millió dollár.


" Ez a javasolt értékesítés támogatni fogja az Egyesült Államok külpolitikai és nemzetbiztonsági célkitűzéseit a NATO szövetségese biztonságának javításában, Lengyelország pedig továbbra is a politikai stabilitás és a gazdasági fejlődés szempontjából fontos erő Közép-Európában " - mondta a DSCA.

A múlt hónapban a lengyel MoD további 250 millió dolláros FMS -t kérett a FF-16C / D harci repülőgépek lengyel légi flottájának legfeljebb 150 AIM-120C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air rakétaig (AMRAAM).
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 977
39 825
113

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 829
82 362
113
W

Wilson

Guest

Lengyelország újraindítja a periszkópok gyártását a régi harcjárművek számára​

840_472_matched__qlbq8l_PZOpanowithlogo





Az optikai rendszereket a BRDM-2 felderítő platformokhoz, a BMP-1 IFV-z, valamint a T-72M / M1 és PT-91 Twardy MBT-z gyártanák. A fent felsorolt termékek gyártását néhány évvel ezelőtt felfüggesztették a PZO-l. A TNPO-170A / M, TNP-350W / M, TNPT-1, TNP-B, TNP-A, TNPO-160, BMP-190 és PP-61A / B rendszerek a BRDM-2 / BMP-1 platformokhoz most újra gyártják, a TNPO-168W / M, TNPA-65A / M, TNP-160 M és TNP-165A / M rendszerekkel együtt, amelyeket a T-72 / PT-91 MBT-z terveztek.
A fent felsorolt összes termék gyártása a létesítmény tulajdonában lévő műszaki dokumentáció alapján történik, amelyet korábban használtak a fent említett műszerek gyártásához. Hamarosan újraindul a gyártás más rendszerekkel kapcsolatban is. A katonai optikákkal kapcsolatos PZO termékportfólióját is bővítenék, hogy megfeleljen mind a lengyel hadsereg, mind az export ügyfelek követelményeinek.
A fent említett periszkópok gyártásának újrakezdése négy típusú harci jármű számára lehetővé tenné a hazai ipar potenciáljának helyreállítását a karbantartás és szervizelés körében. A gyártás újraindítása kielégíti azokat az igényeket is, amelyeket a lengyel hadseregnek támaszt ezen szegmenssel kapcsolatban. Jelenleg a lengyel hadsereg kevesebb mint 250 db BRDM-2 platformot (több változatban), több mint 1000 db BMP-1 járművet és több mint 300 db T-72M / M1 MBT-t üzemeltet, valamint 232 db PT-91 Twardy MBT tart rendszerben .
Ezek a fentebb említett harcjárművek többnyire elavultak és elhasználódtak. A leváltásukat célzó programok már elindultak, a következő kódnevekkel: Kleszcz, Borsuk és Wilk. Még akkor is, ha ezeket programokat az ütemezésnek megfelelően fogják végrehajtani, a folyamat még ebben az optimális esetben is 10–15 évet vehet igénybe, Ezért előnyösebbnek tűnik fenntartani ezen járművek teljes rendelkezésre állását, ami szintén folyamatos pótalkatrész-készletet igényel.
 
W

Wilson

Guest

Lengyelország lépéseket tesz a fegyveres Gryf UAV-k beszerzésére​

840_472_matched__oz57mi_11bd8a109ff239fbff718443a82960af



Amint azt a lengyel hadügyminisztérium fegyverzet-felügyelőségének rejtélyes közleménye sugallja, megkezdődtek a tárgyalások azon potenciális vállalatok bevonásával, akik hajlandók leszállítani a Gryf közepes hatótávolságú taktikai UAV-t. A Gryf platformok alkotnák az „OBSERWATOR IMINT és Satellite Reconnaissance” operatív program egyik kulcselemét. Az itt említett UAV-oknak minden időjárási körülmények között hírszerzési képességgel kell rendelkezniük. Várhatóan irányított lőszert is szállítanak majd.
Némi előrelépés történt a pilóta nélküli taktikai platformok beszerzését célzó programban. A parlamenti honvédelmi bizottság ülésén, még 2018 márciusában nyilvánosságra hozott információ szerint, a MoD Wojciech Skurkiewicz helyettes vezetője szerint a fenti programnak 6 rendszer (1 rendszer 4 UAV és egy irányító állomás) leszállítását kell magában foglalnia. további 20 rendszer beszerzésének lehetőségével a jövőben. A Gryf-program elemzési-koncepcionális szakasza már 2020 nyarán befejeződött. Mint a Fegyverzeti Felügyelőség szóvivője tájékoztatta, előrelépés történt, de a kiadott információk meglehetősen rejtélyesek voltak.
A GRYF néven ismert taktikai közepes UAV beszerzésével kapcsolatos feladat megvalósítási szakasza jelenleg folyamatban van. A Fegyverzeti Felügyelőség által folytatott eljárásokat megállapodás megkötésével kell lezárni, olyan időpontra, amely lehetővé teszi a feladat végrehajtását a HM-nél hatályban lévő tervdokumentumokkal összhangban. E határidő meghatározása azonban végső soron a vállalatokkal folytatott tárgyalásokon múlik, amelyek kiterjednek a feladat végrehajtásának valamennyi aspektusára, beleértve a megrendelés tárgyának további meghatározását is.
Krzysztof Płatek, a Fegyverzeti Felügyelet sajtóreferense
Ahogy a fenti közlemény is sugallja, a Gryf programban már megkezdődött az UAV beszerzési szakasz. Ezt tárgyalási eljárás formájában hajtják végre, kiválasztott szervezetek bevonásával. Még ebben az évben júliusban Płatek bejelentette, hogy befejeződött a „GRYF közepes hatótávolságú taktikai UAV beszerzésének analitikai-koncepcionális fázisa”. További előrelépés azonban még várat magára. Ma, amint azt a fenti kiadás sugallja, már megtették az intézkedéseket az átadás lehetőségének és a folyamat technikai, szervezeti vagy akár pénzügyi vonatkozásainak meghatározására.

A szállítási megállapodás megkötésének dátuma „a lengyel MoD-l hatályban lévő tervdokumentumok szerint” lehetővé teszi a szállítások előre meghatározott ütemtervvel történő befejezését. Jellemzően a megállapodások önmagukban a megkötés napjától számított 2 éven belül véglegesítésre kerülnek. A reális szállítási határidő 2022-2024 között várható az első hat rendszer esetében. Hacsak a „2021–2035-ös műszaki korszerűsítési terv” ebben a körben nem tér el jelentősen a 2013–2022-es műszaki korszerűsítési tervben megfogalmazott korábbi tervektől és a fent említett információktól, amelyeket a Lengyel Honvédelmi Minisztérium osztott meg a Parlamenttel 2018-ban.
Azt, hogy mely vállalatokat hívták vagy hívják meg a Gryf-program tárgyalásain való részvételre, még nem derült ki. Még 2016-n, mielőtt a rendelkezésre álló korlátozott pénzeszközök miatt elhatározták volna a beszerzés elhalasztását, fontolóra vették a Thales UK Watchkeeper X platformot, FFLMM Fury könnyű PGM-l felfegyverkezve, az izraeli Elbit rendszerek által készített Hermes 450 UAV . A WB Group és a PGZ vállalatokat olyan szervezeteknek tekintették, amelyeknek együtt kellett működniük a rendszerek "honosítása" és gyártása területén (korábban - a Thales UK-l). Feltételezhető, hogy a kérdéses ajánlatokat továbbra is figyelembe veszik.De em zárható ki azonban, hogy új vállalatok illetve "lehetőségek" jelennek meg.
 
W

Wilson

Guest
Ez a hír a lengyel haderő fejlesztéshez annyiban kapcsolódik ,hogy a Borsuk nagy számban történő sorozatgyártásáig és rendszeresítéséig a BMP 1 alkotják a lengyel hadsereg IFJ a gerincét.

A lengyel BMP-1 korszerűsítési program jól halad.​

840_472_matched__qm5rqr_BWP116Dywizja2
Képhitel: 16.


A lengyel hadügyminisztérium Fegyverzeti Felügyelőségének nyilvánosságra hozott információi szerint 12 pályázó közül 3-t választottak ki a BWP-1 (BMP-1) IFV korszerűsítési programban való munkára, a megkezdett technikai párbeszéd során. A kiválasztott 3 vállalkozás képes a munkát szükség szerint elvégezni. A még mindig üzemben lévő járművek korszerűsítése (körülbelül 1000 darab) kiterjedne a fegyverekre, a C2 csomagra és az elektromos áramellátásra.


A Fegyverzeti Felügyelőség által a BMP-1 platform korszerűsítési feladatát érintő piaci elemzés keretében elvégezték a résztvevők előzetes minősítését, az IFV komplex korszerűsítésének kapacitására vonatkozó átfogó nyilatkozatok alapján. A végső minősítést a kapott válaszok alapján, a funkcionális-technikai követelményekre vonatkozó részletes információkra kiterjesztve végezzük - az alább felsorolt szervezetek között: 1. Rafael Advanced Defense Systems Ltd. 2. CMI Defense Polska Sp. z oo 3. Polska Grupa Zbrojeniowa SA [PGZ Group], valamint a Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA [WZM SA - Katonai Autógyárak]
Krzysztof Płatek, a Fegyverzeti Felügyelet sajtóreferense
Amint azt a fenti közlemény is sugallja, a műszaki párbeszédben kérelmüket benyújtó 12 vállalkozás 75% -t elutasították. A három legerősebb és legvonzóbb ajánlat még versenyben van. Az izraeli Rafael Advanced Defense Systems cég mindkét torony rendszert, valamint a Spike ATGM-t kínálja. Ez a vállalat számtalan emberes és ember nélküli rendszert integrált már különböző harcjármű platformok széles körébe - beleértve a BMP-1/2 platformokat is. A John Cockerill Defense egy másik vállalat amely gazdag tapasztalatokkal rendelkezik a kerekes és lánctalpas platformokra szerelt moduláris toronyrendszerekkel kapcsolatban.

A PGZ Group [Polska Grupa Zbrojeniowa SA] a harmadik ajánlattevő Poznanban található WZM-vállalattal együtt. Évek óta ezek a vállalatok a BMP-1 IFV-k és a BWR-1S / BWR-1R felderítő járművek felújításán dolgoznak. Ez utóbbi platformokon a közelmúltban Poznanban mélyreható átalakítást hajtottak végre, a BMP-1 platformhoz meghatározottakhoz hasonló fejlesztésekkel (a felderítési rendszereket természetesen figyelembe véve), a fegyverzeten kívül. Ez utóbbi kérdés megoldható a PGZ-l való együttműködés révén, például a HSW által nemrégiben bemutatott megoldások alkalmazásával is.És más fegyvergyártók is bekapcsolódhatnak és együttműködhetnek a csoporttal a megfelelő megoldás érdekében.
A figyelembe vett javaslatok számának szűkítése azt mutatja, hogy a BMP-1 korszerűsítésének kulcsfontosságú kérdéseit és követelményeit jól meghatározták. Ez egy pozitív fejlemény, amely arra utalhat, hogy a prototípus fejlesztése és a tényleges megállapodás közötti átmenet gyorsan megvalósulhat. A korszerűsítés elégé égető kérdés, mivel a lengyel BMP-1 IFV-k üzembe helyezésük óta nem hajtottak végre korszerűsítési programokat, így képességeik nem felelnek meg a jelenlegi csatatér követelményeinek. Ennek ellenére a korszerűsítés csak egy hiánypótló megoldás, amelyre addig van "szükség", amíg a BMP-1-t teljes egészében a Borsuk IFV fel nem váltja. Ez azonban még több évig is eltarthat, a Borsuk sorozatgyártásának megkezdését követően..
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 937
72 741
113