Lengyel haderőfejlesztési program (2032) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 809
36 002
113
Off és uff...

A lengyelek túltolják...
  • MBT: Sok féle Leopárd (A4, A5, PL, PLM1, a jövőben új verziókra tervezik modernizálni ezeket), M1A2 sepv3, K2PL, lecserélés alatt álló T-72M változatok (M, M1, M1R, PT-91, PT-91M1, PT-91MA1, talán a jövőben M2 is)
  • IFV: Borsuk, Redback, lecserélés alatt álló BMP változatok, Rosomak
  • SPG: 2 féle Krab, K9A1, talán még van Dana is, meg ide vehetjük a két féle M120 Rak önjáró aknavetőket is...
  • MRLS: Chunmoo, Himars, Langusta, RM-70
  • APC: Rosomak, MTLB változatok
  • kevésbé nehéz technika pedig még nincs csere alatt, tehát BRDM, különböző MTLB alapú járművek, Osa, ZSU-23-4, ZU-23-2 alapú légvédelmi ütegek még egy ideig nem lesznek lecserélve... Pedig a sok HMMWV, Cougar, egyéb nyugati tech már jelen van, meg saját is, pl Poprad, Wirus
Ez nem normális...
Nem lesz mindenhez elég szakember, a logisztikások aludni sem fognak tudni...
Lesz még lengyel-japán határ?!? :D
Az orosz haderő állapotát és képességeit látva ez a szintű bevásárlás már jóval túl mutat a honvédelmen...
 
  • Tetszik
Reactions: sisimoto

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 100
27 384
113
Miukor is lett aláírva a szerződés?
-January 2020 Poland announced negotiations with Hyundai Rotem for license production of the K2
-13 June 2022 Polish Ministry of Defence announced that it had signed a memorandum of understanding to purchase at least 180 K2 tanks for the Polish military

és a magyar Leopárd szerződés? 2018-ban.
és hol van az első 10 Leo?
Ezek eredetileg a koreai hadseregnek voltak legyártva
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 906
8 215
113
Az a nép, amelyiknek nincs ekkora hadipara, jobban sajnálja a másét, mint akinek van a sajátját. Kapni fog eleget a nagy pénzekből a hazai ipar, hogy ne sírjon, de egyszer mondjuk ki, hogy nincs gazdasági modell, amely kielégítené azt a türelmetlenséget, amik ezeket a készen vásárlásokat eredményezi.
-------------------
A mondanivalónak sok értelme, van, de nem veszed figyelembe, hogy Ők Belorusszal és az Oroszokkal állnak szemben valamint közvetlenül segítik Ukrajnát. A lengyelek gyakorlatilag a "keleti" harckocsik jelentős (T-72M-ek és a PT-90/92-ek részét átadták). A koreaiak viszont láthatóan nagy ipari kapacítással sorozatban tudják gyártani. Persze jó a hazai hadiipar, de olyan is van amikor olcsóbb a beszerzés és gyorsabb is mint a gyártás. (ráadásul lehet, hogy a minőség is). Nézz utána, hogy mennyi ford típusú teherautót használt a magyar Királyi honvédség a tengerentúlról, annak ellenére, hogy közben mert a haderőfejlesztés és a RÁBA gyártotta teherautók is folyamatosan érkeztek. Aztán kiderült, hogy a Ford szállítással együtt is olcsóbb volt, és gyorsabban érkezett mint a hazai gyártás , valamint minősége is verte a mienket.. (Ez nem a Botondról szól).
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 481
113
Miukor is lett aláírva a szerződés?
-January 2020 Poland announced negotiations with Hyundai Rotem for license production of the K2
-13 June 2022 Polish Ministry of Defence announced that it had signed a memorandum of understanding to purchase at least 180 K2 tanks for the Polish military

és a magyar Leopárd szerződés? 2018-ban.
és hol van az első 10 Leo?
Ez így nagyon kisarkított ,
1.) a szállítást mi kértük így (leírtam már párszor hogy miért)
2.) ezek nem most gyártott gépek , eredetileg a koreai haderőnek lettek gyártva

Így nekünk is ment volna hamarabb , amúgy is ment volna hamarabb ha úgy akarjuk.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 090
13 496
113
ezek nem most gyártott gépek
Mi számít "most gyártot" gépnek? Ugyanis a Batch III gyártása ebben az évben kezdodot, szoval a legoregebb se lesz fél évnel idosebb.

--------------------------------
Abrams és AS-21 – egy gyilkos páros
Mivel úgy döntöttek, hogy a 18. gépesített hadosztályt Abrams-szel szerelik fel, a többi felszerelés kiválasztását ehhez kell igazítani. Azt vizsgáljuk, hogy a koreai AS-21 Redback IFV-ként működni fog-e az amerikai tankok mellett – mondja Jarosław Gromadziński vezérőrnagy, az Ukrajnának nyújtott segélyek nemzetközi csapatának parancsnok-helyettese.

https://polska--zbrojna-pl.translat...tr_sl=pl&_x_tr_tl=sk&_x_tr_hl=sk&_x_tr_pto=sc

website


Tábornok, amikor Mariusz Błaszczak miniszterelnök-helyettes arról tájékoztatott, hogy az IFV-ket nem csak a lengyel Borsuknál, hanem a koreai AS-21 Redbacknél is elkezdték tesztelni a hadseregben , vita robbant ki a médiában. Mit gondol róla?

Jarosław Gromadziński vezérőrnagy: Az a döntés, hogy egy adott egység milyen felszereléssel lesz felszerelve, többek között attól függ, attól a területtől, ahol esetleges konfliktus esetén harci műveleteket végez. A 18. gépesített hadosztály felelős a területért keleti irányban, a Bresti kaputól Przemyślig, amely nem olyan változatos, mint az, ahol a 16. hadosztály állomásozik, vagyis a Bresti kaputól Podlaszián át Warmiáig és Mazuriáig. Ezért 18 DZ-t Abrams-szel, 16 DZ-t pedig K2-vel szerelnek fel, ami dombok, tavak, folyók és csatornák között könnyebben kezelhető lesz.

Más kérdés, hogy a DZ 18 elsőrangú taktikai szervezet, mert azon a területen működik, amelyet leginkább fenyeget egy esetleges Oroszország támadása Fehéroroszországon keresztül, így ebben az esetben neki kell lecsapnia az első csapásra. Szóval nehéz tankokra van szükségem, és ezért nehéz IFV-kre. És ilyenek a Redbacksek.

Ebben az irányban kell egy erős hadosztályt kialakítanunk, amely „ma este harcra kész”, vagyis minden pillanatban készen áll a harcra. Ezért a nagyobb és jobb páncélzatú Redbackek tűnnek a legmegfelelőbbnek, és az amerikai Abrams-szel is kompatibilisek. Nagy előnyük, hogy ez a felszerelés már bevált, a koreai hadseregben bevett, és elérhető is. Náluk nincsen az a probléma, mint a Borsuknál, aminek a gyártása még nem kezdődött el.

A többi részleg feladatai eltérőek. Feltehetően a szárnyon kell megközelíteniük és manőverezniük, hogy szétzúzzák az ellenséget, ezért rendelkezniük kell az ehhez szükséges felszereléssel. A manőverezhetőség pedig a Badger egyik legfontosabb jellemzője. Séta közben képes leküzdeni a vízi akadályokat. Egyes szakértők véleményével ellentétben az ilyen képességek nem a múlt emlékei. Ez egy nagy előny, amely előnyt jelent a csatatéren, különösen olyan nehéz terepen, mint a 16. hadosztály fog működni.

Tehát nem lesz olyan helyzet, hogy kétféle IFV fog egymás mellett működni egy taktikai kapcsolatban - a Borsuk és az AS-21?

A felszerelések egy taktikai unión belüli egyesítése a kulcs, már csak logisztikai okokból is. Mivel eldőlt, hogy a 18 DZ-t Abrams-szel szerelik fel, a többi felszerelés kiválasztását ehhez kell igazítani. Természetesen, ha ez a berendezés beválik ilyen szerepkörben, tudni fogjuk, mikor érnek véget a tesztek. A Lengyel Fegyveres Erők tesztelőcsoportja ellenőrzi, hogyan teljesít a jármű különböző körülmények között, teljes terhelés mellett. Azt is felméri, hogy mely elemei igényelnek alkalmazkodást az igényeinkre.

A Borsuk legnagyobb problémája az, hogy a gyártása még nem kezdődött el. Ezért az AS-21 beszerzése gyorsabb lesz, és a felszerelés beszerzésének időpontja ma, az ukrajnai háborúval szemben a legfontosabb. De világosan ki akarom mondani, nem vagyok Borz ellenfele. A Lengyel Hadsereg vezérkarának csapata az én vezetésem alatt dolgozta ki 2011-ben a Universal Modular Tracked Platform, pk. koncepcióját "Szekér". Feltételezésének része volt a Borsuk könnyű úszó gyalogsági harcjármű megépítése hét könnyű társplatformmal és egy nehéz platformmal, a Leopard tankokkal, valamint három támogató járművel. Teljes szívemből támogatom ezt a projektet, és várom a pillanatot, amikor Borsuk szolgálatba áll. De hangsúlyozom, hogy ma, amint azt az ukrajnai helyzet is megerősíti, az idő a kulcs. És nekünk nincs. Gyorsan növelnünk kell a lengyel hadsereg harci potenciálját, ezért gyorsan le kell cserélnünk a posztszovjet felszerelést újakra.

Tehát nem fenyeget az a veszély, hogy a koreai Redback kiűzi és eltemeti a lengyel Borsukot?

Nem. Változatos eszközökkel kell rendelkeznünk a pusztításra. Nem fogadhatsz egy AA-ra, ahogyan egy AA-ra sem. A védekezés többrétegű legyen, mert a szinergia erőt ad. Tehát ha feltételezzük, hogy a DZ 18 fogja elvinni a legnagyobb sikert, akkor neki kell állnia a feladathoz. A többi részlegnek más feladatai vannak, és rendelkezniük kell a megfelelő felszereléssel is. És ilyen lesz. Mármint a K2-es tankokra és a Borsukra.

Mennyiben befolyásolja a koreai IFV-k esetleges beszerzését az, hogy Ukrajnának adományoztuk a berendezést?

Ebben az esetben a kulcs egyszerűen a posztszovjet berendezések cseréjének szükségessége. Elavult, nehéz hozzá alkatrészt és lőszert szerezni. Ezért mielőbb át kell állnunk a fegyverkezésre, amivel elkerülhetjük a logisztikai problémákat, és szükség esetén támogatást kaphatunk szövetségeseinktől. A koreai vásárlások esetében előny, hogy ezen berendezések gyártása Lengyelországba kerül, ami garantálja a működés és az ellátás folyamatosságát.

A koreai fegyverek vásárlásáról szóló vitában az érveltek, hogy ez egy Lengyelországtól távol eső ország, amely válság esetén problémák forrása lehet.

Én másképp látom. Nem vagyunk szomszédok, így nem áll fenn annak a veszélye, hogy egy időben ugyanabban a helyzetben kerüljünk szembe. Ha kiderül, hogy Lengyelországot megtámadták, akkor folyamatosan Koreából tudjuk majd beszerezni az utánpótlást. Ezenkívül a koreai partnerrel folytatott tárgyalások kezdete óta feltételezik, hogy ennek a berendezésnek a gyártása Lengyelországban történik. Ez viszont azt jelenti, hogy ha Korea nehéz helyzetbe kerül, mi lehetünk a beszállítója. Úgy gondolom, hogy ez egy kiváló megoldás. Véleményem szerint van egy stratégiai partnerünk, akivel vészhelyzet esetén kiegészíthetjük erőforrásainkat.

Magdalena Miernicka interjút készített
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
-------------------
A mondanivalónak sok értelme, van, de nem veszed figyelembe, hogy Ők Belorusszal és az Oroszokkal állnak szemben valamint közvetlenül segítik Ukrajnát. A lengyelek gyakorlatilag a "keleti" harckocsik jelentős (T-72M-ek és a PT-90/92-ek részét átadták). A koreaiak viszont láthatóan nagy ipari kapacítással sorozatban tudják gyártani. Persze jó a hazai hadiipar, de olyan is van amikor olcsóbb a beszerzés és gyorsabb is mint a gyártás. (ráadásul lehet, hogy a minőség is). Nézz utána, hogy mennyi ford típusú teherautót használt a magyar Királyi honvédség a tengerentúlról, annak ellenére, hogy közben mert a haderőfejlesztés és a RÁBA gyártotta teherautók is folyamatosan érkeztek. Aztán kiderült, hogy a Ford szállítással együtt is olcsóbb volt, és gyorsabban érkezett mint a hazai gyártás , valamint minősége is verte a mienket.. (Ez nem a Botondról szól).

Én értem, amit mondasz és ettől függetlenül úgy érzem, hogy kicsit másról beszélünk.

1, Én szoktam a lengyel rendelések méreteit kritizálóknál mondani sokszor, hogy mindenki arra költi a pénzét, amire szeretné. A mondatom egyik kulcs eleme, hogy szerintem ők az elején ezt nem így akarták.

2, Tudom, hogy mi lettünk földrajzi adottságunk miatt a szén- és acél országa a történelemben, úgy, hogy egyébként nekünk nincs is érdemi nagy bányakincsünk ezekből. Ahol volt említésre méltó, Ózd hagyományosan hazai forrásra épült volna, ott nagyon szegény a kőzet vastartalma (saját szememmel láttam a felhagyott bányát), a szén pedig szintén silány. Nem véletlenül lett piacképtelen a '90-es években, míg Dunaferr arra a jó minőségű dunántúli szénre épül, amihez nincs a környéken ugyan ilyen minőségű vas, nem véletlenül lett tudtommal az import vasérc ott nyerőbb a kapitalista fordulat után.
Szóval mit is hasonlítunk mivel? II. vh. idején örültünk, hogy valamit elő tudtunk állítani. Amiről te beszélsz a felhozott példádban, hogy egy ország akár drágán is fenntart képességeket, mert ha leembargózzák mondjuk a minket bombázó amcsik, akkor onnantól kezdve lehet egy időszak, amikor csak hazai gyártásra tudunk támaszkodni. És ennek a magas egységárát lehúzzuk azzal, hogy olcsó importtal hígítjuk. Ez egy fajta tervezés, egy fajta stratégia.

3, Lengyeleknél évek óta olvasom a "100% polonizációt" és nem éreztem azt sem a cikkekben, sem az alatta lévő kommentekben, hogy nekik lenne egy tervük, ami megegyezne a mi két vh. közötti elképzelésünkkel. Ők tényleg komolyan gondolták, hogy az utolsó csavarig megszerzik a Leo2 gyártási jogát, fejlesztik a minőséget és nem említettem, hogy eredetileg a eurotankot nézték ki váltó típusnak. Volt 10 évvel ezelőtt egy elképzelésük, amit nem vittek végig.
Amit én látok, hogy nem volt egy ütemterv, hogy mit mikorra kell és mennyit legyártani. Ebből a pénzből ma hozzá férnek a legmodernebb gépekhez, meg lehetett volna építeni egy olyan gyártósort, amivel a kívánt időre leszállítják az árut. Az elmúlt években ez nem történt meg. Tavaly miért nem K2 gyártását jelentették be, ha ebből akarnak legnagyobb darabszámot és a koreai kapacitások bírják? Logikus üzleti lépés lett volna, hogy ha én a K2PL-t akarom a fő csataharckocsimnak, vagyis a flottám derékhadának és az eredeti gyártó nagyobb szabad kapacitásokkal rendelkezik, mint az USA, akkor először a K2 koreai változatával pótolom a "hadsereg sürgősségi igényét". És csak ha ezzel a mennyiséggel idén nem vagyok elégedett a háború miatt átadott T-72 hiánya miatt, akkor pótlom a típusidegen amerikai megoldással. Nem ez történt. Szerintem te is látod, hogy logikátlan, kapkodásból eredő döntések vezettek ezekhez. Ezt tükrözi a listámba nem feltüntetett "sürgősségi", ami eleve kizárja, hogy ez egy tervezett eljárás lett volna. Amire a hazai ipar sehogy nem tud felkészülni.

4, Hivatalosan a eurotank meghiúsulása óta a K3 lesz a mostaniak váltótípusa. Halkan kérdezem én, hogy mikor és mennyi? Ha 15 év múlva elkészülnek a K+F-fel a koreaiakkal közösen, akkor 500-at gyártanak majd belőle? Lesz 2000 mai szemmel nézve modern MBT-jük 2040-re? Valaki végig tudná vezetni nekem, hogy ami ezzel a K+F-fel most fut náluk, az hogyan illeszkedik bele a jelenlegi beszerzésekbe és elképzelésekbe?

5, Közmegegyezés van a fórumon, hogy három műszakkal Zalaegerszeg kapacitását meg lehet háromszorozni megfelelő államvédelmi parancs esetén. Ez évi 135 járművet jelent. Pontos számaink vannak a német mentalitásnak köszönhetően. A szerződés aláírása után 2 évvel áll a gyár a semmiből. A lengyeleknek meglévő gyárépületeik voltak és hosszú idő óta a szakmában tevékenykedő, kiképzett szakember gárdája, nem a semmiből kellett volna kezdeniük, hanem max bővíteni.
10 év alatt egy Zala szintű gyárban csúcsra járatva el lehet készíteni 1200-1350 egységet. Ha ők előre akarják hozni a T-72-es cserék egy részét és megpörgetni, akkor bőven lett volna lehetőségük mondjuk ha azt vesszük, hogy a mi programunk 2016-tól 2026-ig lett eredetileg tervezve. És ők előttünk jártak.
Itt a fő kérdés, hogy ha vegyíteni akarták az olcsó importot és a nemzeti büszkeség hazaival, akkor miért nem felelt meg nekik a Leo2-es részben Lengyelországban történő gyártása? Egy típuson belül 2026-ra egy zalai méretű gyár odaszánásával elérhették volna szerintem ugyan ebből a pénzből minimum a fent említett darabszám felét.
Valaki gondolkodott már azon, hogy amikor a lengyelek önállóan csinálhatnának olyan kritikus fődarabokat, mint a 120-as ágyú gyártása, vagy önállóan vihetik a kommunikációs rendszert, akkor miért nem volt megfelelő választás számukra, hogy legyen nekik 2026-ra mondjuk 600 db saját gyártású Leo2-esük a korábban megkapott használt gépek mellett? (És nem a maximum darabszámmal számoltam, csak a mi elméleti maximumunk felével. Mivel nekik állt az épület és volt gárdájuk, gyorsan felkapcsolhattak volna a mi évi 45 darabos békeidős ütemünkre és akkor 10 év alatt azzal 450 kész terméket előállíthattak volna, részben import alkatrészekből, nagy mértékben hazai gyártással. És egy max egy termékcsalád különböző altípusai lettek volna mind a Leo2-ből. Nem 4-6 féle egymásra nem hasonlító MBT típus!)


Én továbbra is fenntartom, hogy a szívem fáj a lengyel hadiparért, mert Európa jelenleg legnagyobb rendeléseinek töredékéből részesül. És ez alapvetően meg fogja határozni, hogy a jövőben milyen kapacitásokkal fognak rendelkezni a termeléshez, például a most megrendelt cuccok ellátásában és mennyiben fognak kényszerűen támaszkodni import alkatrészekre.
Én mindig azt mondtam, hogy teljesen jó az arabok hadipari koncepciója. Nincs hadiparuk. Ami náluk történik, az lényegében a liberális elgondolás szabadpiaca. Nekik az az adottságuk, hogy jelentős valutabvételekkel és erős civil gazdasági háttérrel rendelkeznek. Ugyan olyan jó és elfogadható döntés ilyen esetben, hogy a piacról a legolcsóbb és nekem legmegfelelőbb terméket polcról megveszem és nem költök pénzt hazai előállításra. És ugyan olyan jó megoldás, amit a lengyelek mindig emlegettek, hogy az utolsó csavarig mindent ők akarnak csinálni. (Ha ezt végig tudták volna vinni, az teljesen ugyan olyan jó lett volna, megtervezték volna rá gyártási kapacitást.) És nekem a Zrínyivel sincs ilyen szempontból gondom, mindig azt mondtam, Hazánk nem Ukrajna, nekünk hozzájuk képest van egy erőteljes civil iparunk (a vírus előtt erős külkereskedelmi többlettel, vagyis kellő valutabevétellel), korlátozott pénzügyi erőforrásokkal. Amit saját magunk akarunk gyártani, arra tervezzük meg az optimalizált gyártást, amit piacról akarunk beszerezni, ahhoz van elég gazdasági erőnk, hogy a pénzt beütemezve fizessük. Egyedül attól áll fel szőr a hátamon, ha tíz év alatt háromszor gyökerestől módosulnak az átfegyverzés elképzelései és akár fő számai is.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 906
8 215
113
Idézet nélkül írom. Voltam Kielcében a hadiipari kiállításon. A Lengyelek jelenleg amolyan indiai utat járnak "harckocsik, repülőgépek és helikopterek tekintetéebn egyrészt, tehát több nemzettől közel azonos harcértékű harckocsikat vesznek, modernizálnak. Ennek oka sokrétű. A legfontosabb, hogy most nekik gyorsan kell modern fegyverzet az ukránoknak adott pótlására MBT-k tekintetében. A IFV-k tekintetében szintén, az önjáró lövegek tekintetében szintén. A kifuto orosz típusokhoz a pótalkatrészek hiánya miatt - és talán mert azt is át akarják adni az ukránoknak, szintén kellett repülőgép. Stratégiai partnert leltek egy olyan országban, amely nagy mennyiséget képes legyártani exportra, ez pedig Dél-Korea. Ezek a harceszkzök vannak közel olyan magas minőségűek mint az európai, amerikai gyártóké. Érdekes módon még Amerika is áldását adta a műveletekre, pedig az FA-50-est az LM nem engedi megrendelni európai országoknak mert rontja az F-16V és F-35 eladást, de mivel Greenwille gyakorlatilag áll , ezért, és az F-35 vásárlásért megengedték a polák rendelést.
Ugyanakkor a lengyelek, nagyon paranoiasak. Történelmük során cca. annyit voltak megszállva több ország által mint mi, önálló Lengyelországról sok időszakban nem lehetett beszélni. Csalódtak a nyugatban a második vh-ban (hadüzenet után nem támadták meg a III. Birodalmat, majd elvéreztették a nyugaton lévő lengyel csapatokat (False katlan 1.pc.ho, majd Sosabowsky eje dandár Arnhem.) Utána még a Londoni disszemlén sem vehettek részt, majd "elfelejtették őket".
Csalodtak a keletben (Oroszország), pedig szláv nemzet mindkettő értik egymás nyelvét.. (sok hasonló ételük, italuk van, valamint az oroszok nem csak rosszat hoztak minden esetben Lengyelországnak). Most ezért Amerikától várják a csodát, hogy háború esetén kvázi megmenti őket, de ez leányállom. Ráadásul vazallusai lettek, ugyanakkor a másik olyan nemzet, amely az EU-s tagként sem veszi figyelmbe az közös normák egy részét. Viszont külpolitikában egyetért Oroszország elleni ukrán háborús erőfeszítésekben, sőt szerintem részt vesznek lengyelek is a harcban (sok lengyel él egyébként is Ukrajnában).
Én személy szerint azt látom, csak sok-sok lengyel uttal a háttérben, hogy a hadsereg respektje sokkal magasabb mint hazánkban, nekik van nyersanyaguk is, mindig volt saját gyártásuk, de mellette mindig beszerzetek külföldi fegyverrendszereket is, akár abból a fegyverfajtából is, amelyet Ők más típusként gyártottak. Igy persze nehezebb a szupport és a logisztika megszervezése, de a redundancia is segíthet sok esetben, akár úgy, hogy valamelyik harc vagy harctámogató eszközhöz nincs valami, vagy csödőtt mond, ott egy másik típus.
De a fő az, hogy volt és van rendes hadseregük, légierejük.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Amikor az lengyel kiadás meg sem közelíti az oroszt ,de erősebb sereget építenek mint az oroszok! Jóóóvan az !!!
Figyu Roncsi ! Nem rendelni művészet -azt még én is tudnék szinte bármit - hanem a rendelést kifizetni ! Na most láthatja bárki világsztároknak a polákokat de nem azok , nagyon nem azok ! Ügyesek de amiket rendeltek azok külön külön is letérdeltetnék a költségvetésüket nemhogy egyben . Na most erre azt mondom , hogy várjuk ki a végét ! Egyelőre ugyan úgy érzékenyen érinti őket az EU források vissza tartása mint minket ! Szóval hátrébb az agarakkal figyeljünk és tanuljunk ! Éberség elvtársam ! Éberség ! Az erősséget meg majd akkor értékeljük és hasonlítsuk bármivel !
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 481
113
Mi számít "most gyártot" gépnek? Ugyanis a Batch III gyártása ebben az évben kezdodot, szoval a legoregebb se lesz fél évnel idosebb.
fél év kerek fél évvel több a nullánál, így értem, ezzel pedig ugye az jár hogy átfutási idő szintén nulla, a supply chain-nek nem kell nulláról építkeznie, ez hatalmas előny, így értettem a nem most gyártott gépeket de mondom nálunk nem ez vitte el a dolgot
 
K

kamm

Guest
Miukor is lett aláírva a szerződés?
-January 2020 Poland announced negotiations with Hyundai Rotem for license production of the K2
-13 June 2022 Polish Ministry of Defence announced that it had signed a memorandum of understanding to purchase at least 180 K2 tanks for the Polish military

és a magyar Leopárd szerződés? 2018-ban.
és hol van az első 10 Leo?
Hadd tippeljek: azt nem sikerult megerteni, hogy ezek raktarrol jottek...?
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Idézet nélkül írom. Voltam Kielcében a hadiipari kiállításon. A Lengyelek jelenleg amolyan indiai utat járnak "harckocsik, repülőgépek és helikopterek tekintetéebn egyrészt, tehát több nemzettől közel azonos harcértékű harckocsikat vesznek, modernizálnak. Ennek oka sokrétű. A legfontosabb, hogy most nekik gyorsan kell modern fegyverzet az ukránoknak adott pótlására MBT-k tekintetében. A IFV-k tekintetében szintén, az önjáró lövegek tekintetében szintén. A kifuto orosz típusokhoz a pótalkatrészek hiánya miatt - és talán mert azt is át akarják adni az ukránoknak, szintén kellett repülőgép. Stratégiai partnert leltek egy olyan országban, amely nagy mennyiséget képes legyártani exportra, ez pedig Dél-Korea. Ezek a harceszkzök vannak közel olyan magas minőségűek mint az európai, amerikai gyártóké. Érdekes módon még Amerika is áldását adta a műveletekre, pedig az FA-50-est az LM nem engedi megrendelni európai országoknak mert rontja az F-16V és F-35 eladást, de mivel Greenwille gyakorlatilag áll , ezért, és az F-35 vásárlásért megengedték a polák rendelést.
Ugyanakkor a lengyelek, nagyon paranoiasak. Történelmük során cca. annyit voltak megszállva több ország által mint mi, önálló Lengyelországról sok időszakban nem lehetett beszélni. Csalódtak a nyugatban a második vh-ban (hadüzenet után nem támadták meg a III. Birodalmat, majd elvéreztették a nyugaton lévő lengyel csapatokat (False katlan 1.pc.ho, majd Sosabowsky eje dandár Arnhem.) Utána még a Londoni disszemlén sem vehettek részt, majd "elfelejtették őket".
Csalodtak a keletben (Oroszország), pedig szláv nemzet mindkettő értik egymás nyelvét.. (sok hasonló ételük, italuk van, valamint az oroszok nem csak rosszat hoztak minden esetben Lengyelországnak). Most ezért Amerikától várják a csodát, hogy háború esetén kvázi megmenti őket, de ez leányállom. Ráadásul vazallusai lettek, ugyanakkor a másik olyan nemzet, amely az EU-s tagként sem veszi figyelmbe az közös normák egy részét. Viszont külpolitikában egyetért Oroszország elleni ukrán háborús erőfeszítésekben, sőt szerintem részt vesznek lengyelek is a harcban (sok lengyel él egyébként is Ukrajnában).
Én személy szerint azt látom, csak sok-sok lengyel uttal a háttérben, hogy a hadsereg respektje sokkal magasabb mint hazánkban, nekik van nyersanyaguk is, mindig volt saját gyártásuk, de mellette mindig beszerzetek külföldi fegyverrendszereket is, akár abból a fegyverfajtából is, amelyet Ők más típusként gyártottak. Igy persze nehezebb a szupport és a logisztika megszervezése, de a redundancia is segíthet sok esetben, akár úgy, hogy valamelyik harc vagy harctámogató eszközhöz nincs valami, vagy csödőtt mond, ott egy másik típus.
De a fő az, hogy volt és van rendes hadseregük, légierejük.

Megint nem arról beszélsz, amiről én. Senki nem vonta kétségbe, hogy a lengyelek paranoidok. Sem ennek történelmi okait. Sem azt, hogy költenek a hadseregükre.
A világnézeti dolgokat jobb lenne, ha kihagynád, szerintem a szabadságot szerető nép. Oké, neked ez fáj, mert ezért most nem térdelnek le egy olyan EU előtt, amit amúgy nem kis mértékben a német gazdasági érdek vezet. Az ilyen megjegyzéseid, hogy ők ne ragaszkodnának a szabadsághoz és a demokráciához, jobb lenne, ha vinnéd a biz polba. Oda való.
Amit nem tudsz nekem megmagyarázni, és meg sem próbáltad, hogy ha tudják, hogy szükségük van 1000 MBT-re, akkor miért nem arra készítik fel a gyártásukat? És miért nem az elejétől fogva azt az ütemtervet kommunikálták, hanem egy másikat? Vagy miért érte őket meglepetésként a támadás megindítása, ha 10 éve erre készülnek? Mondasz valamit, csak nem arra, amire válaszolsz.
Én nem gondolom, hogy több száz Abrams harckocsi kurrenciában való eladása költséghatékony és könnyű megoldás lenne a típuskülönbözőségek megoldására. Ezt te komolyan gondoltad? Beszélsz először a mi világháborús Ford beszerzésünkről, papolsz hosszan, hogy a nemzeti gyártás milyen pénz pocsékló volt nálunk is, és be kell látni, hogy a világpiac milyen hihetetlenül olcsó. Felépítesz egy teljes (és elég hosszú) kommentet arra, hogy a lengyelek igazából csak ezt ismerték fel, amit mi a Rába drága gyártása után az olcsó Ford kocsik beszerzésével... Majd amikor kapsz egy levezetést arról, hogy az elmúlt 10 évben hogyan lehetett volna külföldi importot is ötvöző gyártással már bőven a nemzetbiztonságilag kielégítő mennyiség fölött lenni... Akkor elkezded mondani, hogy ők egyébként csak csalódtak az európaiakban és amúgy meg csak az ukrán háború miatt gyorsan kellett... És majd megoldják a logisztikai nehézséget azzal, hogy eladják használt árban az Abramseket...

Oké! Körül írtad azt, amit én megfogalmaztam úgy, hogy nem tartották az ütemtervet, bármi is volt bármilyen céldátummal. De 250-300 kurrenciában leírt Abrams pótlása nem lesz olyan költséghatékony, mint Horthy FORD teherautó beszerzése.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Pogány
K

kamm

Guest
Na valami érdekesebb. Lengyelbe most megy a 'Redbackgate'

A redbacket az Izraeli Elbit Mt30as toronnyal akarja a védelmi minisztérium venni, de az 'okosok' szerint ez sokkal rosszabb, mint a lengyel ZSSW-30as. Az Elbit toronnyal gondok voltak a román Piranhányokon és a litván boxereken.
Az ausztraloknal is remlik valami gond az ELbit tornyok korul... nem emlitsd Negan elott, mert szerinte minden, ami izraeli, az remek es fantasztikus stb. :D
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 906
8 215
113
Lassan írom le, hogy megértsd. A lengyelek lépéskényszerben vannak. Az erőforrásaik egy komoly részét átadták Ukrajnának. Az amerikai függést talán felismerték és diverzifikálnak, ezért egyszerre amcsi és korai technikát szereznek be. Vélhetőleg azért is ezek az országok képesek nagyobb mennyiséget gyorsan szállítani. Lásd a koreaik már most - persze gondolom nem nekik gyártották - de már tudnak szállítani egy tucat járművet. A németek szerintem nem tudnának. Mivel ott voltam Kielcében a német modernizációval nem hagytak fel, saját lengyel Leopard2A5PLM1 típus a következő lépés. Valószínűleg erre akarják felhúzni az összes német tankot.
Ugyanakkor szerintem NATO tagként ne kéne ennyire parázni és ténylegesen végig kéne gondolni a beszerzésiket, de ez ahogy írtam a diverzifikáció miatt is teszik, valamint úgy gondolják, hogy bírja a nemzetgazdaságuk. Ugyanakkor büszkék a Leo2-es saját modernizációra.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 906
8 215
113
Ja egyébként bírom a lengyeleket, voltam náluk már vagy egy tucatszor, szinte valamennyi repülőbázison és néhány helikopteresen is. Segítőkész tök normális társaság (most is azok voltak Kielcében). Érdekes módon már 15 éve sem szerették az oroszokat :)... Egyszer egy étteremben pierogi helyett pierog-nak modtam a tésztájukat, erre azt mondták az orosz étel ők olyat nem készítenek :)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Lassan írom le, hogy megértsd. A lengyelek lépéskényszerben vannak. Az erőforrásaik egy komoly részét átadták Ukrajnának. Az amerikai függést talán felismerték és diverzifikálnak, ezért egyszerre amcsi és korai technikát szereznek be. Vélhetőleg azért is ezek az országok képesek nagyobb mennyiséget gyorsan szállítani. Lásd a koreaik már most - persze gondolom nem nekik gyártották - de már tudnak szállítani egy tucat járművet. A németek szerintem nem tudnának. Mivel ott voltam Kielcében a német modernizációval nem hagytak fel, saját lengyel Leopard2A5PLM1 típus a következő lépés. Valószínűleg erre akarják felhúzni az összes német tankot.
Ugyanakkor szerintem NATO tagként ne kéne ennyire parázni és ténylegesen végig kéne gondolni a beszerzésiket, de ez ahogy írtam a diverzifikáció miatt is teszik, valamint úgy gondolják, hogy bírja a nemzetgazdaságuk. Ugyanakkor büszkék a Leo2-es saját modernizációra.

Ezzel megint van pár probléma. Mégpedig az, hogy újabb mindent eldöntő érvet akarsz és mindent arra építesz ezúttal, hogy lépéskényszerben voltak. Szó szerint így fogalmaztál.
Vizsgáljuk meg csak ezt egy kicsit tüzetesen! Ha megtörténik az, amit én felvázoltam, hogy az átfegyverzés indulásakor letárgyalják a kiválasztott típusra a hazai-import arányt és legyártanak minimum 600 modern MBT-t, akkor bármennyire is próbálod úgy elhinteni, hogy most lépés kényszerben lennének, ténylegesen nem lennének. Több, mint fél ezer T-72 lenne raktáron átadható, hiszen nem azok beolvasztásából akarták készíteni az újat. És jelenleg sem biztos, hogy ennél többet külföldi gyors gyártásból közeljövőben le tudnak cserélni és nyugdíjba küldeni... Vagyis lényegében hosszan elemezted a döntésük egy újabb aspektusát, de továbbra sem jutottál közelebb ahhoz, amiről én beszélek. Az Ukrajnának átadott szovjet technika nem függ attól, hogy azt külföldi vagy hazai gyártású tankkal váltották-e le, csupán az átfegyverzés tényétől.

Mivel tavaly rendelték meg az Abramseket és most ősszel a K2-eseket, ezekből tudtommal még be sem érkeztek, így igazából nem befolyásolta az Ukrajnának küldött raktárkészletet. Bármennyire is úgy tűnik. (Még az sem befolyásolja érdemben a Herszoni-csata kimenetelét, ha 10-15 K2-es megérkezik Karácsonyra Lengyelországba.)

Bármennyire is szereted a diverzifikálást(logisztikai rémálom) csupán pozitív dologként beállítani, szerintem ma Lengyelországban az emberek 95%-a nem tudja megmondani, hogy annyira büszkék-e a Leo2-esekre, hogy ez lesz-e az a típus Leo2PLM1 változatban, amit a K2-es mellett megtartanak és az Abramseket adják el kurrenciában (a német ellenérzés épp úgy dolgozik ellenük, mint a hazai gyártás mellettük) vagy épp a Tábornokot tartják meg a K2-es mellett és a Nagymacskákat teszik eladásra... Ha már azt mondtad pár kommenttel korábban, hogy a logisztikai kihívásokat így fogják megoldani. Remélem érted, amit mondok. Jelenleg is fut egy K+F program a Leok folyamatos fejlesztésére, fő csata harckocsinak, de egy K2PL és egy K3 is fut. Ezekre mind külön kutatási kerettel.

Ha egy percre elgondolkodol azon, hogy Maróth Gáspár honnan tudta azt, hogy 2030-ig elindul a támadás. És hogy ehhez a forráshoz vajon a lengyel testvéreink hozzá férhettek-e. Akkor igazából a háború ezen szakasza gazdaságilag, mármint termelés szervezésileg bekalkulálható volt. Tudható volt jóval korábban, hogy lesz egy igény, hogy akár több száz T-72 harckocsit átadjanak és nyitott volt a kapu, hogy átgondolják, hogy ezt hazai kapacitások ütemezésével vagy külföldi forrásból oldják-e meg. Csupán azt mondhatjuk, hogy ez nem történt meg, hiszen ideálisabb lett volna még a külföldi beszerzés mellett döntéskor is nem idén ősszel, hanem évekkel korábban megrendelni a koreai K2-eseket. És az amerikai beszerzést is úgy ütemezni, hogy februárban az invázió elindulásakor már átadható T-72-esek legyenek azok, amiket le kívánnak velük váltani.

Nem ekézni akarom a lengyelek azon döntését, hogy fegyvert adtak át egy szerintük baráti népnek vagy nem adtak-e; mert az az ő részükről teljesen érthető és logikus döntés volt. Miközben próbálod megmagyarázni nem tudom hányadik magyarázattal, hogy gazdasági meg előre nem látható politikai meg történelmi okai voltak annak, ténylegesen nem azok voltak.


Az igazi ok az volt, hogy a lengyel hazai iparnak kellett volna egy ütemterv, és ez jó, ha illeszkedik a belátható időn belül felmerülő igényekhez. Egyszer mondjuk ki, és többé ne vitatkozzunk róla, hogy a lengyel átfegyverkezési programnak ez talán a leggyengébb pontja. És ezt nagyon súlyosan megérezte a lengyel hadipar, de nem fog összeomlani. Nekem nem esik le a gyűrű az ujjamról kimondani, hogy a Leo2 tárgyalásokon túlzott elvárások vezettek a típus háttérbe szorulásának, miközben hozzánk vagy szinte majdnem minden többi vásárlóhoz képest sokkal jobb hazai arányt tudtak elérni és ahogy említetted a Leo2A5PLM1-et nekik ez jó választás lett volna. És végig mehetnénk az összes típuson, hogy rosszat nem vásároltak a katonáknak. Csak amit te diverzifikációnak nevezel, az igazából tárgyalások megszakítása érzelmi döntés alapján, és többször újra kezdeni szerintem túlzott reményekkel.

Bár nem tartozik a gyártási ütemezés témájához, amiről egyedül szólnia kellett volna az én sóhajomnak a lengyel hadiparért, de ha már behoztál minden ebbe nem illő szempontot, emeljük ki a lengyel átfegyverzési program erősségeit! Az első, és ezt nem szarkazmusnak szánom, hogy megtörtént. Románia a legjobb példa rá, hogy mi lett volna ha... A politikai célokat, amik a fegyver programok elindításának alapját képezték, elérték. Kellően tág teret biztosít a politikai vezetésnek a tárgyaláson vagy akár operatív műveletek elindításához. (És egyszer mondjuk ki, és utána ne vitatkozzunk róla, hogy a hadsereg felállításának ez az igazi célja. Nem az, hogy sokért veszek Amerikából fegyvert vagy kevésért. Amíg nem dönti be a gazdaságot, és eddig a lengyeleknél nem tette, addig egy tisztán külföldi vásárlás is legitim a céljaim eléréséért. Amikor pozitívumokat keresünk a lengyel költésekhez, akkor nem kéne görcsösen ragaszkodni ahhoz, hogy ugyan kérem, nem történt itt semmi termelés szervezési hiba, az egészet egy furfangos elmével így terveztük. Mert ez nem igaz. De jóval jelentősebb pozitívumokat is említhetne az, aki feledtetni akarja a gyengének bizonyuló oldalakat.)

Legyen egyértelmű, hogy én a lengyel haderőfejlesztést még mindig a legsikeresebbnek tartom a térségben a jelen pillanatban, hangsúlyozom, hogy a jelen állás szerint. És nem csak a románokról beszélek. A szlovákok semmivel sem ügyesebbek azzal, hogy ők sokáig nem költöttek nehéz dandárra, most meg roham tempóban igyekeznek pótolni. Van esélyük kihozni egy döntetlenre. A csehek pedig tényleg leszerepeltek. És remélem nem bántok meg sok mindent vele, de a Zrínyi meg eddig nem bizonyított. Nem tudjuk, hogy a déli háború, amire tervezték, abban el tudjuk-e érni a stratégiai céljainkat. Az elindított új vállalkozások megtérülését meg igen korai lenne máris értékelni. Szó szerint a miénk a fekete ló. Persze bizakodó vagyok és optimistán várom a jövőnket.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 132
113