Leopard 1 MBT (Németország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 953
32 828
113
Az arab-izraeli háborúkból én alapvetően nem indulnék ki. Engem annyi érdekel belőle, hogy a zsidók mint mondtak a zsákmányolt technikáról.
Ők a MIG-21-ről úgy nyilatkoztak, hogy alacsony és közepes magasságon sok szempontból jobb a Mirage III-nál.
A T-55-ről megállapították, hogy egy tök jó harckocsi, a T-62-es tűzereje előtt meg kalapot emeltek, az IS-3-nál meg nem hitték el, hogy van olyan tank amelyik annyi találatott elbír....

Amiről te beszélsz rendszeresen az a felhasználás. Homoki vadparaszt írástudatlan vallási babonás emberek vs. európai mentalitású és mintájú európai hadsereg. Ez jelentette a különbséget.
Maguk az izraeliek mondták azt, hogy az arabok a legtöbb esetben jobb eszközökkel harcoltak mint ők, mind ezt létszám fölényben.
De nem ez döntött.

Azért butaság ezt kivetíteni egy európai háborúra, mert itt európai hadseregek harcoltak volna európai hadseregekkel szemben.
Ezt szerintem fontos kiemelni. És ebből a szempontból nem érzem relevánsnak az arab-izraeli háborúkat.


A Leopárd 1-es meg szar volt. Védhetetlenül szar.
Igazából nem is harckocsi, hanem páncélvadász. Ugyanis a jó mobilitású, jó tűzerejű de páncélozatlan járműveket páncélvadásznak hívjuk, nem harckocsinak.
Az meg egyáltalán nem botorság, hogy az AMX-30, a Chieftain, a T-10M és a T-62-es óriási tűzerő fölényben voltak a Leopárd 1-el szemben.
Ugyan úgy óriási páncélzati fölénye is volt a Chieftain, M60, T-55, T-62, T-10M tankoknak. De még az AMX-30 páncélzata is sokkal jobb volt, mint a Leopárdé.
És ezek bizony nagyon sokat számítanak akkor amikor az ellenség fő ütőereje a T-54/55 harckocsi.
Ugyanis a Leopárd 1 csak álló T-54/55-öt tud eltalálni HESH-el. A T-55 már menetből is harcképes, és a II. VH-s lőszerei is kilövik a Leopárd 1-et.
Miközben az M60 vagy a Chieftainnal szemben erre nem képes a T-55-ös. És az M60 meg a Chieftain a KE lőszereivel képes menetben lévő T-54/55-öket eltalálni.
Aztán előhoztátok a 70's éveket.... 1973 környékétől létezett az L52-es. Az volt az első hatékony lőszer a 105-mm-s kaliberben.
Addigra a túloldal már a T-64/72-nél járt csúcsszinten. Több ezer T-62-es volt, mellé több, mint 1000 db T-10M-el.
A több 10,000 T-54/55 erre csak ráadás volt.
Igen a 70's években a Leopárd 1 a modernebb lőszerekkel ki tudta volna lőni az orosz tankok egy részét.
Viszont ugyan úgy minden orosz tank ki tudta volna lőni a Leopárdot, miközben az M60+Chieftain lényegében immunins volt a legnagyobb számban létező T-55-re.
Ezek nagyon nagy különbségek!

Egyszerűen a helyzet az, hogy minden kortárs nyugati típus, AMX-30/M60/Chieftain jobb volt, mint a Leopárd 1.
A vele egy korszakból származó orosz típusok , T-62/64/T-10M mind jobbak voltak nála.
Az meg, hogy a 40's évek végéről származó T-54-et sikerült 1970-ben meghaladni az külön röhejessé teszi a típust.
Én nem tudom, hogy ezek másoknál miért nem szúrnak szemet...
73ban az arabok jol felkészültek,és elszántan,bátran harcoltak.
Igen,az orosz T tipusok egészen a 80as évekig fölényben voltak a nyugati tipusok felett-mint rohamharckocsik.Más viszonylatban azonban nem.
Leo 1 egy hegyi védelmi helyzetre kihegyezett hk,gyakorlatilag páncélvadász.A T sorozat legfontosabb tervezési szempontja a roham volt.Leo 1 meg a hegyi védelmi harc.Nincs mit csodálkozni azon,hogy más kialakitású hk-k.
Ez a nem tudja kilőni meg biztosan nem igaz.NATO szabvány lövegekkel az IDF kilőtte a T55/62 hk-kat.Akkor a NATO szabvány lövegű Leo 1 is ki tudta volna lőni őket.Max nem mindegyik lőszerrel,nem minden szögből,és nem bármely távolságbol.És ez utóbbi a lényeges.Nem igazán számit,hogy 2km-ről mit bir ki egy T62,ha 1km alatti az átlagos harctávolság.És a Könnyek Völgye meg elég eklatánsan bizonyitotta,hogy akár 3km-ről is ki tudták lőni szemből a T hk-kat(találati arány persze ebből a távbol nem volt fényes,de a kor szinvonalán és lehetőségeinek jol megfelelt.És a háború tapasztalata az volt,hogy közelről sem volt valami fényes a találati arány).El tudták találni a haladó T62-t is HEAT és HESH lőszerrel,és azok képesek voltak megsemmisiteni azokat.Ez meg egy gyakorlati tény.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 710
56 882
113
Ukrajnának utolsó szériás Leao 1A5-öket ajánlották fel.EMS18(lézeres,infravörös kélkotó) célzó rendszerének köszönhetően jóval nagyobb távolságból képes célpontokat megsemmísiteni mint egy T55/62 vagy egy alap T72-es főleg rossz látási viszonyok között.

Mind kettő tank 0.25 mil pontosságot tud, leszámítva azt, hogy az orosz tankok nagy része ATGM indításra képes.
A helyzet az, hogy hiába lát meg egy Leopárd 1-es 4 km-ről egy T-72-est ha nem tudja eltalálni, mert fizikailag lényegében nem képes rá...
Ellenben ha a T-72-es 3 km-ről meglátja a Leopárdot akkor ha ATGM képes a tank akkor repülhet a Reflex, az meg 80-90%-os találati arányt tud....

E mellet a Leopárd és a modern 105 mm-s lőszer kapcsolata ismét érdekes, ugyanis tudtommal nem kapták meg az amcsik erősebb 105 mm-s lövegét. Így meg csak elég harmatos pct. lőszerek vannak hozzá, ugyanis az eredeti ágyú mai szemmel nézve nem enged meg nagynyomású lőszereket.
Szóval igen, T-62-est ki tud lőni, a T-72B-t inkább csak oldalról, a többit meg már meg sem említem.

Ettől még szurkolok az ukrajnai bevetésüknek, ahogyan a Leopárd 2 esetén is :cool:


Pontosabban "tömegtámadásra kifejlesztett harckocsi", T-54/55/62/72.
Elit gárda harckocsi, T-10M/T-64/80.

Leo 1 meg a hegyi védelmi harc.Nincs mit csodálkozni azon,hogy más kialakitású hk-k.

Milyen kár, hogy németország tele van síksággal és a városok sem a hegyekben vannak.... :rolleyes:

Ez a nem tudja kilőni meg biztosan nem igaz.NATO szabvány lövegekkel az IDF kilőtte a T55/62 hk-kat.
Más lőszerkészleten volt 1967-ben az IDF, mint a németek. Nyugodtan nézz utána. És az IDF is csak nagyon közelről ért el sikereket.

Max nem mindegyik lőszerrel,nem minden szögből,és nem bármely távolságbol.És ez utóbbi a lényeges.

Bizony, hogy lényeges, mert ezt kellene mindenkinek megértenie.
A leopárd 1 még egy T-55-ös sem tudott
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 710
56 882
113
Előbb megette:
Max nem mindegyik lőszerrel,nem minden szögből,és nem bármely távolságbol.És ez utóbbi a lényeges.

Pontosan, ezt kellene megérteni. A Leopárd 1 egy T-55-öt sem tudott minden szögből, minden távról kilőni.
Ellenben még a T-55-ös is kilőtte lényegében minden szögből és távolságból a Leopárdot, nem , hogy más tankok.
Ha egy típus (Leopárd) minden kortársánál gyengébb, akkor az a tank szar. Ez a helyzet.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 646
14 160
113
Most már azok is szarok. Hihetetlen, hogy 50 éves technikák egész jól megvoltak évtizedekig, aztán beír valaki valamit egy forumra, és másnapra mind szar. Ez egyre jobb lesz, én már csak a show miatt nézem, meggyőzni úgysem lehet, ébren álmodja, láthatóan vmi WoT/WT forumokon felszedett okosságokból (lsd ‘rükvercelés’).

Szerinted nincs látványos különbség átütőképességre a primitív, 105-ös fémmag vs 115 milis nyíl között ?

Láttál te már megsorozott, de simán egyben maradt JSz-3-ast, a nagyra tartott 105-össel ?

c3JEVHL.jpg


nSYCZGW.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 345
79 206
113
Előbb megette:


Pontosan, ezt kellene megérteni. A Leopárd 1 egy T-55-öt sem tudott minden szögből, minden távról kilőni.
Ellenben még a T-55-ös is kilőtte lényegében minden szögből és távolságból a Leopárdot, nem , hogy más tankok.
Ha egy típus (Leopárd) minden kortársánál gyengébb, akkor az a tank szar. Ez a helyzet.
Megint hülyeséget beszélsz. A T-62 tornya (ami jobban védett mint a T-55 tornya) is csak 800méternél nagyobb távolságból volt védett a DM13-al szemben (800 méter és alatta, ha jól emlékszema torony 40%-a átlőhető volt szemből), a teknő pedig csak a találat "szögétől" függetlenül 2000 méter felett átlőhetetlen, 2000 méter alatt távolság és találati szög függő. És ez a T-62 nem a T-55!
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: Wilson and fip7

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 646
14 160
113
Megint hülyeséget beszélsz. A T-62 tornya (ami jobban védett mint a T-55 tornya) is csak 800méternél nagyobb távolságból volt védett a DM13-al szemben (800 méter és alatta, ha jól emlékszema torony 40%-a átlőhető volt szemből), a teknő pedig csak a találat "szögétől" függetlenül 2000 méter felett átlőhetetlen, 2000 méter alatt távolság és találati szög függő. És ez a T-62 nem a T-55!

A Franciák szerint a 100 - 120 milis teknő már 1,200 felett átlőhetetlen, lásd az AMX-30-as topicját.

A Britek szerint is csak a Chief tudta nehézségekkel, de 2,000 méteren átlőni ezt a 100 - 120-as T-55-ös teknőszimulációt.
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: Kurfürst and fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 345
79 206
113
De itt van az állításhomhoz a forrás is (nem mellesleg ez a kép már nagyon sokszor szerepelt a fórumon, csak a fanok folyton elfelejtik, mert nem értenek vele egyet):

15-1-1974-soviet.jpg


De kiderült, hogy rosszul emlékeztem, a 40% a T-55 tornyára vonatkjozik és nem 800, hanem 2000 méteres távolságra...
 
S

speziale

Guest
Speziale képtelen elfogadni, hogy sajnos nem kedveljük a Leopárdját. Megtehetném, és legközelebb talán meg is teszem, hogy szimplán nem válaszolok rá.

Utoljára elkezdve.

30 APDS és 15 HESH lőszert cipelt a Leó 1-es. Az APDS meg semmire nem volt való, legalábbis 105 milisen.

1) ugye itt megint alap ténybeli tévedéssel indítasz...ugyanis 31 APDS+26 HESH volt a Leopard lőszerkészlete
2) végülis csak eddig vagy 50szer került be az a német teszt amit a zsákmányolt t-62-ön végeztek, és ami alapján 1800 méteren belül ki tudták lőni a T-62-t
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 710
56 882
113
Megint hülyeséget beszélsz. A T-62 tornya (ami jobban védett mint a T-55 tornya) is csak 800méternél nagyobb távolságból volt védett a DM13-al szemben (800 méter és alatta, ha jól emlékszema torony 40%-a átlőhető volt szemből), a teknő pedig csak a találat "szögétől" függetlenül 2000 méter felett átlőhetetlen, 2000 méter alatt távolság és találati szög függő. És ez a T-62 nem a T-55!

Csak te beszélsz hülyeséget.
48f1ac3e0216a934ffe8e5a16e6c7595.jpg

APDS=DM13/L28
KE=L52 (1973-tól...)
Jól látszik, hogy az APDS teljesítménye siralmas.

f03c4bb094d742aebc7a1d99ba130bde.jpg


Itt pedig az látszik, hogy a T-55-ös, még a II. VH-s "APHE" lövedékkel is elképesztően veszélyes a Leopárdra.
A T-62-es egy nyomi szerszámacél nyíllal a világ végéről is képes kilőni a Leopárdot.

De persze van akineél ez nem egy lényeges harcászati momentum.... XD
Én csak annyit mondok nekik, ők üljenek abban a tankban amit bárki bárhonnan kilő bármivel, én meg ülök abban amelyiket nem lehet átdobni egy erősebb kaviccsal....
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 646
14 160
113
2) végülis csak eddig vagy 50szer került be az a német teszt amit a zsákmányolt t-62-ön végeztek, és ami alapján 1800 méteren belül ki tudták lőni a T-62-t

Én is kismilliószor másoltam be, hogy a Franciák szerint az űrméret alatti kinetikus lőszer, az APDS az 1,100 / 1,200 méter felett használhatatlan volt a 60 fokon döntött, 100 - 120 milis acéllap ellen, de nem reagálsz rá semmit, csak továbbra is a Német álláspontot tolod, nem pedig neki állsz korrigálni / cáfolni / reagálni a Francia álláspontra.

Megtehették volna, hogy az AMX-ashoz is ugyanazt az APDS-t meg L7-est veszik, mint a Leó 1-eshez, de nem, mert intenzíven teszteltek, és belátták, hogy sokra nem való.
 
  • Vicces
Reactions: Kurfürst

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 710
56 882
113
De itt van az állításhomhoz a forrás is (nem mellesleg ez a kép már nagyon sokszor szerepelt a fórumon, csak a fanok folyton elfelejtik, mert nem értenek vele egyet):

15-1-1974-soviet.jpg


De kiderült, hogy rosszul emlékeztem, a 40% a T-55 tornyára vonatkjozik és nem 800, hanem 2000 méteres távolságra...

Mekkora kamus csúsztatás betenni a teszt egyik felét a másikat lehagyni. Milyen szerencse, hogy én betettem azt is :rolleyes:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 345
79 206
113
Én is kismilliószor másoltam be, hogy a Franciák szerint az űrméret alatti kinetikus lőszer, az APDS az 1,100 / 1,200 méter felett használhatatlan volt a 60 fokon döntött, 100 - 120 milis acéllap ellen, de nem reagálsz rá semmit, csak továbbra is a Német álláspontot tolod, nem pedig neki állsz korrigálni / cáfolni / reagálni a Francia álláspontra.

Megtehették volna, hogy az AMX-ashoz is ugyanazt az APDS-t meg L7-est veszik, mint a Leó 1-eshez, de nem, mert intenzíven teszteltek, és belátták, hogy sokra nem való.
A németek meglőtték a T-62-t és ez lett az eredménye:

"
It must be noted that the glacis armour is stronger than the LOS thickness may suggest when attacked with AP and APDS rounds due to the slope of the armour as these two ammunition types have degraded penetration on sloped plate.


A German source indicates that the hull of the T-62 can be defeated by 105mm DM13 APDS (West German licence-produced version of the British L28A1 round) from a distance of 1,800 meters. In a separate set of tests, West German data showed that the safety limit of the 100mm upper glacis plate of the T-55 at its constructional obliquity of 60 degrees is 2,000 meters. Here, the safety limit is defined as the distance where it is not possible to defeat the armour. This is consistent with other German info saying that the distance limit of 105mm APDS against this armour is 1,800 meters, where the distance limit is defined as the maximum range at which it is possible to defeat the armour.


When the impact angle increases slightly to 61 degrees, the safety limit against DM13 increases to 1,500 meters. Based on this, the distance limit would be around 1,300 meters. It is possible for the T-62 upper glacis to achieve a compound angle of 61 degrees if the hull is turned sideways by 14 degrees, but the same effect can be obtained if the ground were only slightly inclined. At an impact angle of 63 degrees, the safety limit is 1,000 meters. From this, the distance limit would be around 800 meters. To achieve a compound angle of 63 degrees, the T-62 hull would have to be turned sideways by 25 degrees. At an impact angle of 65 degrees, the safety distance is 200 meters. To have a chance of defeating the upper glacis, DM13 would have to strike it at its muzzle velocity. It is possible for a T-62 to increase the relative obliquity of its upper glacis by being situated on a gentle reverse slope.


These results are valid for DM13 itself, L28A1, and M392A1 which is the L28A1 round licence-produced in the U.S with minor modifications. In the U.K, the L28A1 round was quickly replaced by L52 in the mid to late 1960's and the U.S Army began licence-producing the L52 as the M728 round in the early 1970's. However, even though the L52 round was available by at least 1966, it is important to note that for NATO nations outside of Britain and the U.S, the 105mm L7 itself did not become commonplace until the late 1960's when the Leopard 1 achieved an initial operating capability (IOC) in West Germany, Belgium, the Netherlands and Norway, and when the Dutch finished upgrading their Centurion tanks by retrofitting L7 guns. Dutch and Norwegian Leopard 1 tanks were supplied with L52 rounds whereas in West Germany, DM13 was the standard APDS round for the Bundeswehr's Leopard 1 tanks.

With this in mind, the protection offered by the T-62 hull armour was good when the tank initially entered service and could still be considered adequate throughout the 1960's. It remained somewhat acceptable up to the early to mid-1970's. By then, both the L7 gun and the L52 round had become the new standard for NATO armies with the notable exception of West Germany.

Moreover, it is interesting to note that the 500-meter plummet in the effective range of DM13 with such a small increase in the impact angle from 60 degrees to 61 degrees indicates that despite the enhanced performance of this APDS design compared to early types like the Mk. 3 round for the 20 pdr. gun, sloped homogeneous armour still posed a very serious challenge."
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 646
14 160
113
Csak te beszélsz hülyeséget.
48f1ac3e0216a934ffe8e5a16e6c7595.jpg

APDS=DM13/L28
KE=L52 (1973-tól...)
Jól látszik, hogy az APDS teljesítménye siralmas.

f03c4bb094d742aebc7a1d99ba130bde.jpg


Itt pedig az látszik, hogy a T-55-ös, még a II. VH-s "APHE" lövedékkel is elképesztően veszélyes a Leopárdra.
A T-62-es egy nyomi szerszámacél nyíllal a világ végéről is képes kilőni a Leopárdot.

De persze van akineél ez nem egy lényeges harcászati momentum.... XD
Én csak annyit mondok nekik, ők üljenek abban a tankban amit bárki bárhonnan kilő bármivel, én meg ülök abban amelyiket nem lehet átdobni egy erősebb kaviccsal....

Nem tölti be a képeket a hozzászólásod.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 646
14 160
113
A German source indicates that the hull of the T-62 can be defeated by 105mm DM13 APDS (West German licence-produced version of the British L28A1 round) from a distance of 1,800 meters.

The F1 hollow charge round can perforate 400 mm armour plate at zero incidence, and 152 mm at 64°, at any range, and will function up to an angle of incidence of 80°. In 90 % of cases it will perforate the double NATO heavy tank target and in 50 % of cases the triple NATO heavy tank target.

The 105 mm sub-calibre projectile will perforate 120 plate at 60° incidence up to 1,100 or 1,200 m, but not will perforate the single NATO heavy tank target (152 mm at 60°) whatever the range.

In addition, the perforating power of sub-calibre projectiles is due to the kinetic energy they possess at the moment of impact: it thus depends on their velocity, and decreases with the velocity. The perforating power of the F1 round, however, remains constant regardless of the range and is always greater. Beyond 1,200 m, only the hollow charge projectile will perforate more than 120 mm at 60°. Moreover, the performance of hollow charge projectiles is not reduced in case of impact at a very large angle of incidence, contrary to squash heads and sub-calibre projectiles. In the case of 65° - 70° angles of incidence, the sub-calibre projectile will not achieve full penetration of the target but will score the armour plating or may even ricochet.

The efficiency of hollow charges projectiles therefore exceeds that of sub-calibre and squash-head projectiles since their perforating power is constant whatever the the range.




Erre kérek reagálást.

Meg most abba az önellentmondásba is sikeresen belekeveredünk, hogy a 105-ös L28-as APDS erősebb lesz, mint a 3BM3 / 4-es 115 milis APFSDS.
 
S

speziale

Guest
Mi ne lenne tényszerű ? Hogy bármi beverte a Leopárdodat 3,000 méteren, addig a másik csak 1,000 méteren lett leküzdhető ? És az L7-es, harckocsifüggetlen is használhatatlan volt, legyen Centurion, Patton, és a Leó 1-es is miért lenne kivétel ?

Fanboy az te vagy. Posztolhatok egyformán, egyenlő mennyiségben / minőségben a Chief / Patton / AMX topicjaiba, de ahogy látom, pont ez hagy téged hidegen, a tények, és csak a Németek mellett kampányolsz elkeseredetten, mire jó ez a hozzáállás ?

az a nem tényszerű benne, hogy képtelen vagy felfogni azt a tényt, hogy a kilövés alapfeltétele a találat...és a szóban forgó harckocsik esetében ez volt a korlátozó tényező...
és a legnagyobb vicc, hogy nemrég te magad írkáltál arról, hogy milyan alacsony volt a korszakban a találati valószínűség...

a T-62 APFSDS-el 2km-en valami huszonpár %-kos találati valószínűséget tudott. a ballisztikailag sokkal szarabb 100mm-es AP lőszerrel emg aztán mét tényleg kb. csak véletlenszerűen találtál el bármit 2km-en...


(most olyan úri huncutságokbe bele sem megyek, hogy létezik ám olyan dolog, hogy weakspot...hiába emelsz ki a hk-n bizonyos pontokat ahol jóval erősebb volt a Chieftain páncélja mint a Leo1, volt egy csomó olyan rész, ahol meg alig volt vastagabb, vagy olyan dolgokba, hogy nemcsak szemből lehet kilőni egy hk-t)

de ezek a dolgok vlágoasan kiderülnek a szinteén eddig 100szor berakott Tradoc ábrákból, de arra természetesen soha nem érkezik semmilyen érdemi reakció, csak a félrebeszélés....
mint ahogy az általam berakott BRIT (remélem figyelsz, nem német, hanem brit) elemzés, amiről szintén beraktam forrást, szintén arra a következtetésre jutott, hogy az M60a1 túlélő képesésge semmivel nem volt jobb mint a Leopard-é, de a Cheifatain-é sem volt sokkal jobb...
arra is jött a mellébeszélés, meg az oda nem illő dolgokkal érvelés...

egyébként arról a dokumentumról találtam egy kicsit bővebb leírást:

https://www.quora.com/How-did-Sovie...s-like-the-M60-Leopard-1-AMX-30-and-Chieftain
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: Wilson and fip7