• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Mondom én. hogy "nagyon mennének" azok a svájci Leo2-k az ukrikhoz....

@Pogány ajánlom figyelmedbe az általam feketével kiemelt részt , úgy néz ki csak van szándék a svájci kormányzat részéről 46 Leo2 modernizálására...


Svájc (hagyományosan semleges ország) jóváhagyta 25 Leopard 2 harckocsi leszerelését Németországba történő újrakivitel céljából. Utána átkerülhetnek Ukrajnába​

2023. június 15., 17:54
Forrás: Basler Zeitung

A Svájci Nemzeti Tanács (a parlament két házának egyike) jóváhagyta 25 Leopard 2 harckocsi leszerelését, az SRF és a Basler Zeitung jelentése szerint . Ha a Kantonok Tanácsa (a parlament második kamara) is jóváhagyja ezt a döntést, akkor Svájc újraexportálhatja a tankokat Németországba, a német hatóságok pedig Ukrajnának.

Az SRF szerint 132 képviselő támogatta a harckocsik leszerelését a Nemzeti Tanácsban, 59 ellenezte. Az ilyen döntés ellenzői úgy vélik, hogy ez sérti a Svájc által követett semlegességi politikát. A képviselőket az állam védelmi képességének csökkenése is aggasztja.

Viola Amerd svájci védelmi miniszter a Nemzeti Tanácsban tartott beszédében hangsúlyozta, hogy a raktárban lévő 96 harckocsiból 25 tank továbbértékesítése semmilyen módon nem befolyásolja az állam védelmi képességét. Megígérte, hogy ha a megállapodást jóváhagyják, a katonai osztály további 46 harckocsit eltávolít a raktárból, modernizálja őket, majd katonai egységekhez szállítja.

A teljes körű ukrajnai háború kezdete óta néhány európai ország Svájchoz fordult azzal a kéréssel, hogy engedélyezze a svájci fegyverek Ukrajnának történő átadását. Az ország kormánya elutasította ezeket a kéréseket, azzal érvelve, hogy egy ilyen döntés sértené Svájc semlegességét.
2023 júniusában a Kantonok Tanácsa úgy döntött , hogy a svájci fegyverek reexportálása a "Svájc értékeit osztozó" országok által bizonyos feltételek mellett nem mond ellent az ország semlegességi koncepciójának, ezért azt engedélyezni kell.


 
  • Hűha
  • Tetszik
Reactions: hendrick and Vogon

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 965
38 234
113
Ha mar totozunk, szerintam Lancat.
Abban kumulatív töltet van az meg más sérülést okoz: apró lyukat üt csak és berobbantja belül a lőszert ha eléri.
Ez egyértelműen egy nagyobb külső robbanás volt, vagyis repeszromboló gránát lehetett. 120-as akna vagy legalább 122-es tüzérségi gránát vagy Grad. Olyan ez mintha kívülről rá ütnének agy több tonnás kalapáccsal: törtek a dolgok kívül-belül.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 805
57 591
113
Mint minden harckocsi. Vagy azt gontolod, bogy az öntött acél tetőpáncélos szovjet harckocsik jobban bírják?

Az ESR eljárásos acéltornyosak (Pl. T-80B, T-72B, T-80U) amúgy jobban. Vastagabb a tetejük és nincs hegesztési varrat.
Ha jól néztem a Leopárd tetejéről a képet, a hegesztésnél adta meg magát.

A nyugati harckocsiknál a torony oldala azert jóval erősebb, de még az is csak arra jó, hogy egy PG-7V gránátot megfogjon ha oldalról találják el.

Ez így van az M1-nél, a Challenger 2-nél, a Merkava IIIBAZ+IV-nél és a Leclerc XXI-nél.
A Leopárdból egyedül az A7 képes erre, a többi nem bírja ki merőlegesen az RPG-7 becsapódását.
(Ezt maguk a németek állították akkor, amikor közölték a marketingben, hogy most már bírja oldalról az RPG-7-et. Magyarán eddig nem bírta. Meg az A4 metszetein is látszik, hogy biza nem bírja.)

Más típusok pótpáncèl nèlkül jobbak?

Ez megint érdekes kérdés, mert vannak típusok amit eleve pótpáncélhoz terveztek. Vagyis béke időben nincs rajtuk pótpáncél, harcban fölteszik. Ilyen pl. a Challenger 2-es.
Vagy vannak amik külső moduláris páncéllal bírnak, ami ugye pótpáncél, ilyen a Merkava III és IV-es, vagy akár a Japán Type-10-es.
Ezek béke időben is ezekkel mászkálnak.

De, hogy konkrétabb legyek, az 1990's évek után komolyabban vették a felülről támadó EFP-s tölteteket.
Szóval az eleve erősebb tetőpáncéllal, vagy eleve kiegészítő páncéllal tervezett típusok fényévekkel jobbak, mint a Leopád 2 A4-A6.
Ilyen tank a Leopárd 2 alapú STRV-122-es is amit linkeltem. Eleve ilyennek gyártották, moduláris erősítésekkel.
Ilyen a Merkava 4-es is. Jól látszik a képen, hogy itt nem 20 mm-s acéllemezzel oldották meg a dolgot, csak natúrban:
cd265cd50d371c3f6eeb635730efc437.jpg

A kép alsó felén jól látszik a tető páncél vastagsága, ráadásul reaktív is, ahogyan a tank teljes kiegészítő páncél készlete.
Ezt nem lövöd ki felülről EFP-s kazettás töltettel.

Nagyjából ez a legtöbben tudjuk. Csak mégis, valahogy nehéz elfoga i mikor élőben látod. Többször nézegettem márvarpalotán a lőtéren a szétlőtt tankokat, és ott is mindig megdöbbentem, hogy milyen "papír". ( gyakorlatilag az elején kívűl mindenhol)

Igen. A frontpáncélhoz képest mindenhol azok.
Alapvetően a 30 mm-s gépágyúk ellen méreteztek az oroszok, a többiek 20 mm ellen.
A mai nyugati tankverziók is már a 30 mm-s gépágyút tekintik fő ellenségnek, arra méreteznek.
E mellet reaktív technikákkal RPG-k ellen.
Ennél többet nem kell tudnia egy tanknak sem.

Persze.
Csak ezt fip7 pontosan tudja.

Jobban mint az átlag forzmozó.

De mègis úgy állítja be mintha ez egyedi lenne.

Ne kezdjük már megint el a kamuzást ha kérhetem! ;)
A szent leopárdra csúnyát mertem mondani, mert a papír tető tetőpáncélját annak neveztem ami?
Vagy mert beraktam képen, hogy a svédek tudtak a problémáról azért kijavították? o_O
Már bocsi, de nem hisztikézni kellene, hanem a magyar tankokon is megoldani ezt a gondot, pl. az A4-eseken.
Az A7-esek páncél csomagját a svéd alapján tették össze, remélem nem spúroskodták ki rajta a tető védelmet.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 905
123 278
113
Az ESR eljárásos acéltornyosak (Pl. T-80B, T-72B, T-80U) amúgy jobban. Vastagabb a tetejük és nincs hegesztési varrat.
Ha jól néztem a Leopárd tetejéről a képet, a hegesztésnél adta meg magát.



Ez így van az M1-nél, a Challenger 2-nél, a Merkava IIIBAZ+IV-nél és a Leclerc XXI-nél.
A Leopárdból egyedül az A7 képes erre, a többi nem bírja ki merőlegesen az RPG-7 becsapódását.
(Ezt maguk a németek állították akkor, amikor közölték a marketingben, hogy most már bírja oldalról az RPG-7-et. Magyarán eddig nem bírta. Meg az A4 metszetein is látszik, hogy biza nem bírja.)



Ez megint érdekes kérdés, mert vannak típusok amit eleve pótpáncélhoz terveztek. Vagyis béke időben nincs rajtuk pótpáncél, harcban fölteszik. Ilyen pl. a Challenger 2-es.
Vagy vannak amik külső moduláris páncéllal bírnak, ami ugye pótpáncél, ilyen a Merkava III és IV-es, vagy akár a Japán Type-10-es.
Ezek béke időben is ezekkel mászkálnak.

De, hogy konkrétabb legyek, az 1990's évek után komolyabban vették a felülről támadó EFP-s tölteteket.
Szóval az eleve erősebb tetőpáncéllal, vagy eleve kiegészítő páncéllal tervezett típusok fényévekkel jobbak, mint a Leopád 2 A4-A6.
Ilyen tank a Leopárd 2 alapú STRV-122-es is amit linkeltem. Eleve ilyennek gyártották, moduláris erősítésekkel.
Ilyen a Merkava 4-es is. Jól látszik a képen, hogy itt nem 20 mm-s acéllemezzel oldották meg a dolgot, csak natúrban:
cd265cd50d371c3f6eeb635730efc437.jpg

A kép alsó felén jól látszik a tető páncél vastagsága, ráadásul reaktív is, ahogyan a tank teljes kiegészítő páncél készlete.
Ezt nem lövöd ki felülről EFP-s kazettás töltettel.



Igen. A frontpáncélhoz képest mindenhol azok.
Alapvetően a 30 mm-s gépágyúk ellen méreteztek az oroszok, a többiek 20 mm ellen.
A mai nyugati tankverziók is már a 30 mm-s gépágyút tekintik fő ellenségnek, arra méreteznek.
E mellet reaktív technikákkal RPG-k ellen.
Ennél többet nem kell tudnia egy tanknak sem.



Ne kezdjük már megint el a kamuzást ha kérhetem! ;)
A szent leopárdra csúnyát mertem mondani, mert a papír tető tetőpáncélját annak neveztem ami?
Vagy mert beraktam képen, hogy a svédek tudtak a problémáról azért kijavították? o_O
Már bocsi, de nem hisztikézni kellene, hanem a magyar tankokon is megoldani ezt a gondot, pl. az A4-eseken.
Az A7-esek páncél csomagját a svéd alapján tették össze, remélem nem spúroskodták ki rajta a tető védelmet.
Az A7HU-n még ahhoz képest is megerősített a tető.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Az ESR eljárásos acéltornyosak (Pl. T-80B, T-72B, T-80U) amúgy jobban. Vastagabb a tetejük és nincs hegesztési varrat.
Ha jól néztem a Leopárd tetejéről a képet, a hegesztésnél adta meg magát.



Ez így van az M1-nél, a Challenger 2-nél, a Merkava IIIBAZ+IV-nél és a Leclerc XXI-nél.
A Leopárdból egyedül az A7 képes erre, a többi nem bírja ki merőlegesen az RPG-7 becsapódását.
(Ezt maguk a németek állították akkor, amikor közölték a marketingben, hogy most már bírja oldalról az RPG-7-et. Magyarán eddig nem bírta. Meg az A4 metszetein is látszik, hogy biza nem bírja.)



Ez megint érdekes kérdés, mert vannak típusok amit eleve pótpáncélhoz terveztek. Vagyis béke időben nincs rajtuk pótpáncél, harcban fölteszik. Ilyen pl. a Challenger 2-es.
Vagy vannak amik külső moduláris páncéllal bírnak, ami ugye pótpáncél, ilyen a Merkava III és IV-es, vagy akár a Japán Type-10-es.
Ezek béke időben is ezekkel mászkálnak.

De, hogy konkrétabb legyek, az 1990's évek után komolyabban vették a felülről támadó EFP-s tölteteket.
Szóval az eleve erősebb tetőpáncéllal, vagy eleve kiegészítő páncéllal tervezett típusok fényévekkel jobbak, mint a Leopád 2 A4-A6.
Ilyen tank a Leopárd 2 alapú STRV-122-es is amit linkeltem. Eleve ilyennek gyártották, moduláris erősítésekkel.
Ilyen a Merkava 4-es is. Jól látszik a képen, hogy itt nem 20 mm-s acéllemezzel oldották meg a dolgot, csak natúrban:
cd265cd50d371c3f6eeb635730efc437.jpg

A kép alsó felén jól látszik a tető páncél vastagsága, ráadásul reaktív is, ahogyan a tank teljes kiegészítő páncél készlete.
Ezt nem lövöd ki felülről EFP-s kazettás töltettel.



Igen. A frontpáncélhoz képest mindenhol azok.
Alapvetően a 30 mm-s gépágyúk ellen méreteztek az oroszok, a többiek 20 mm ellen.
A mai nyugati tankverziók is már a 30 mm-s gépágyút tekintik fő ellenségnek, arra méreteznek.
E mellet reaktív technikákkal RPG-k ellen.
Ennél többet nem kell tudnia egy tanknak sem.



Ne kezdjük már megint el a kamuzást ha kérhetem! ;)
A szent leopárdra csúnyát mertem mondani, mert a papír tető tetőpáncélját annak neveztem ami?
Vagy mert beraktam képen, hogy a svédek tudtak a problémáról azért kijavították? o_O
Már bocsi, de nem hisztikézni kellene, hanem a magyar tankokon is megoldani ezt a gondot, pl. az A4-eseken.
Az A7-esek páncél csomagját a svéd alapján tették össze, remélem nem spúroskodták ki rajta a tető védelmet.
Akkor vizsgáld meg jobban azokat a T-80 tornyokat...

T-80U:
1349674173-5.jpg

T-80B és BV torony:
t-80b-muzei-artillerii-bashnya-04-394.jpg

T-80A:
W8TJ3bO.jpg

Szóval újra ott tartunk, hogy valami olyanról beszélsz amiről vagy nem tudsz semmit, vagy direkt nem mondasz igazat.
És, hogy megelőzzük a fenti kellemetlen helyzetet, a T-90A tornya is felül hegesztett.

A vastagságok pedig úgy alakulnak, hogy a T-72 családnál 45mm vastag a torony tetőpáncélja, a T-80 családnál 65mm a T-90 családnál pedig 45 mm.
Nem emellesleg ez a 45mm bőven elég is, hisz a Leopard 2 képen is látszik, hogy még a 30mm vastag lemez sem szakadt át, hanem a hegesztés adta meg magát (én is úgy figyelgettem, hogy a varrat mellett szakadt el a páncél). Bár szerintem a rajzok hibásak és nem az irányzó feje felett szakadt át a páncél, hanem a löveg felet, mert az iránytó a pk előtt ül az EMES-15 mögött/alatt nem pedig tőle menetirány szerint balra eltolva (oda sem férne a lövegtől).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 805
57 591
113
Szóval újra ott tartunk, hogy valami olyanról beszélsz amiről vagy nem tudsz semmit, vagy direkt nem mondasz igazat.
És, hogy megelőzzük a fenti kellemetlen helyzetet, a T-90A tornya is felül hegesztett.

Hallod dudi, miért állsz bele olyanba amihez kuka vagy? o_O
Ezeket a tornyokat egy darabból öntik, nincs külön tetőlemez. Az a T-54-esen volt utoljára :D:D:D
A T-90A-nak van értelem szerűen hegesztett tetetje...

A vastagságok pedig úgy alakulnak, hogy a T-72 családnál 45mm vastag a torony tetőpáncélja, a T-80 családnál 65mm a T-90 családnál pedig 45 mm.

Magyarán a T-72 esetén 50%-al, a T-80 esetén 100+%-al vastagabb a tetőpáncél, mint a Leopárdnál, lényegében hegesztések nélkül.
Vagyis igazat mondtam ismét, amikor közöltem, hogy ezeknek erősebb a teteje.

mm.
Nem emellesleg ez a 45mm bőven elég is, hisz a Leopard 2 képen is látszik, hogy még a 30mm vastag lemez sem szakadt át, hanem a hegesztés adta meg magát (én is úgy figyelgettem, hogy a varrat mellett szakadt el a páncél).

De abban megegyezhetünk, hogy ami nincs hegesztve az nem is tud hegesztés mentén beszakadni. Akkor meg melyik az erősebb?
Az általam említett ESR eljárás amúgy a repeszképződés megelőzése miatt kell az öntvényeknél. Meg hát az említett tankokban van szintetikus bélés ez okból is.

T-54-es hegesztett tető lemeze:
iu


Az általad linkelt képeken az optikák háza és a búvó nyílás kerete van hegesztve. Meg a T-80U-nál (és a T-72B-nél is) a páncél bélés anyag fedele.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Hallod dudi, miért állsz bele olyanba amihez kuka vagy? o_O
Ezeket a tornyokat egy darabból öntik, nincs külön tetőlemez. Az a T-54-esen volt utoljára :D:D:D
A T-90A-nak van értelem szerűen hegesztett tetetje...



Magyarán a T-72 esetén 50%-al, a T-80 esetén 100+%-al vastagabb a tetőpáncél, mint a Leopárdnál, lényegében hegesztések nélkül.
Vagyis igazat mondtam ismét, amikor közöltem, hogy ezeknek erősebb a teteje.



De abban megegyezhetünk, hogy ami nincs hegesztve az nem is tud hegesztés mentén beszakadni. Akkor meg melyik az erősebb?
Az általam említett ESR eljárás amúgy a repeszképződés megelőzése miatt kell az öntvényeknél. Meg hát az említett tankokban van szintetikus bélés ez okból is.

T-54-es hegesztett tető lemeze:
iu


Az általad linkelt képeken az optikák háza és a búvó nyílás kerete van hegesztve. Meg a T-80U-nál (és a T-72B-nél is) a páncél bélés anyag fedele.
Most tényleg be kell karikázni rajta, vagy direkt nem látod? Ha más nem akkor a búvók hegesztésének fel kellett volna tűnnie mert azok tényleg kiverik az ember szemét...
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Wilson

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 805
57 591
113
Most tényleg be kell karikázni rajta, vagy direkt nem látod? Ha más nem akkor a búvók hegesztésének fel kellett volna tűnnie mert azok tényleg kiverik az ember szemét...

Mielőtt fullba bele állsz a kreténségbe, a T-55 óta egyben öntik az egészet. Van erről egy jó kis orosz könyv, igaz oroszul van.
Magyarul is lett volna, de sajnos a HTKA-n nem jelent meg az írás, pedig egy fórum társunk sokat dolgozott vele.
Azt, hogy te mit halucinálsz hegesztésnek az más kérdés. Egyben öntik a tornyot :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Mielőtt fullba bele állsz a kreténségbe, a T-55 óta egyben öntik az egészet. Van erről egy jó kis orosz könyv, igaz oroszul van.
Magyarul is lett volna, de sajnos a HTKA-n nem jelent meg az írás, pedig egy fórum társunk sokat dolgozott vele.
Azt, hogy te mit halucinálsz hegesztésnek az más kérdés. Egyben öntik a tornyot :D
Te vak vagy.