M1 Abrams (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

S

speziale

Guest
A küzdőteren keresztül vannak kétségeim. Nézd meg a Leopard 2 vagy Abrams toronyának oldalsó páncélzatát. Az 30 fokos becsapódás mellett marha vastag.
Melyik Leo változat?
Mert az A4 torony oldalsó védelme 20 fok esetén olyan 360, 30 fok oldalszög esetén meg kb 260mm…. gyanítom a 80-ás évekbeli M1 is hasonlóval bírt…ez bőven nem az átlőhetetlen kategória
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Én inkább jó megközelitő pontosságunak mondanám,becslésekre és következtetésekre alkalmasnak.

Pont hogy a valóságban lemértek pár külső lemez vastagságot (reméljük az nem kamu, csak a mértékegység váltás ;) ), és a lemért adatok elég jól egyeznek a rajzból számítottal.

M1-arm.jpg

M1-Abr-arm.jpg
 
S

speziale

Guest
én úgy tudom értelmezni az ábrát,

Ne haragudj de egy löveg accuracy test az nem Rorsach teszt, hogy azt lát bele az ember amit akar...;)

hogy jó minőségbiztosítású löveggyártás, és az FCS megjelenése miatt azt is telibe tudják megkapni,

látom nem jártál utána ennek a szórás dolognak, úgyhogy segítek:
a hk irányzó igyekszik az ellenséges hk közepét célozni...ennek 1 elképesztően egyszerű oka van: mert a löveg/lőszer szórása miatt így a legnagyobb az esély a találatra...ez nem a Star Trek, hogy "Zulu lője a pajzsgenerátort" :hadonaszos:

és a teknőt jóval nagyobb célfelületként sokkal könnyebb,

ott vannak a berakott méretadatok...számoljál és mériscskélj picit....meg fogsz lepődni...persze lehetőleg a teknőhöz ne számold hozzá a lánctalpakat :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 845
34 741
113
Pont hogy a valóságban lemértek pár külső lemez vastagságot (reméljük az nem kamu, csak a mértékegység váltás ;) ), és a lemért adatok elég jól egyeznek a rajzból számítottal.

M1-arm.jpg

M1-Abr-arm.jpg
Elhiszem.De ez a belső rész és az anyagminőség szempontjábol még mindig nem nevezhető tűpontosnak.Mai szintről meg csak találgatunk.
Ráadásul a gyakorlati működés szempontjábol annyira sok az esetlegesség,változó,hogy megbecsűlni sem merem.Csak a találat szögének változása jelentősen képes befolyásolni a páncélzat védelmi képességét.
Összeségében meg még mindig a régi pct tüzér bölcsesség hasznos minden pc-os céllal szemben-törekedjünk az oldalazó tűzhatásra.Mert szemből lehet,hogy kibirja,de oldalrol biztos,hogy nem. :oops:
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
5 213
17 195
113
Ott a rajz. 2480mm magas a Leoprd 2. Ami efelett van az vagy optika vagy antenna, semmilyen formában nem számít érdemben lőhető résznek semelyik tanknál. A Leopad 2-nek 1930mm a teknő és a torony együttes lőhető magassága. A teknő szélessege láctalpak felett 3540mm, a lánctalpak közt szélesség 2270mm. A torony 830mm magas és 2553,5mm széles. Mindent kimazsoláztam ahhoz (ha valami véletlen kimradt az rajta van a rajzn), hogy jó közelítéssel kiszámold hány nm² a Leopard kettő lőhető felülete szemből.

Várom tőled ugyanezt Abrams-re, azt majd kiszámolom én.

Ui.: Kérlek olyan nyilvánvaló, hogy finoman fogalmazzak csúsztatást ne csinálj, hogy az M1-nél magasságnak a torony tetőpáncéljának magasságát adod meg míg a Leopard 2-nél nem. Remélem nem kell magyarázni, hogy miért...

Elnézést, nem volt semmi csúsztatási szándékom, csak későre járt, fáradt voltam, és bevágtam egy rosszul egy félig rosszul emlékezett számadatot.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Amúgy a mekkora a végzetes lőszerrobbanás és vagy tűz esélye egy adott típusnál "játék" számai, abban az esetben ha a frontpáncélon átmegy a lövedék.
A tornyot 65%-ban, míg a teknőt 35 %-ban éri találat.
main-qimg-92c1f1f734eb3e570452a60f3c1e1e8e

Ezt eloszjuk bal és jobb oldalra. Így kapunk:
32.5+32.5 torony. És 17.5+17.5 teknő találati arányt.

M1 Abrams:
65% esély a lőszer robbanásra
35% esély az üzemanyag tűzre

Leopárd 2:
50% esély a lőszer robbanásra
17.5% esély az üzemanyag tűzre (érdekes az üzemanyag rendszer osztottsága***) és 32.5%-os esély a torony hidraulika tűzre.

T-72:
35% esély a lőszerrobbanásra és az üzemanyag+hidraulika tűzre egyszerre

Leclerc:
82,5% esély a lőszerrobbanásra
17,5% esély az üzeamanyag tűzre

Persze ez egy nagyon leegyszerűsítő gondolat kísérlet. Főleg, hogy a főpáncél átlövése önmagában elég durva dolog.
Viszont jó adalék a "hol van jó helyen" vitához.

***Leopárd 2 teknő elrendezés:
hcApzrhuBFh36nOzfF3L28ZoDxbC-Lm9fZfSYpU1RDRWYC4PKfXS0vRMKQLgm0BSSlCBwqF07k9oquSYgs_K9NUnyrBQoIyaoDrwgeC6dFT8GfCsckEFaTM_ia_GUplBsIC2r1iIUk2ZEg

A lánctalp fölötti üzemanyag elrendezés hasonlít a T-80 és a Challenger megoldására, ami jó a belső tüzek elkerülésére.
Viszont városi harcban tök jól fel tudod gyújtani a saját tankodat, mivel az üzemanyag páncélozása ilyenkor nevetséges mértékű. A lőhető felület meg fentről és oldalról alég nagy.

Kicsit finomítanám a számokat.

Nem csak azt kell nézni, hogy hová esik a lőszer, hanem átmegy-e a páncélon. Ez persze hülyeség, ha általában akarjuk állítani, hogy pl. a T-72-nél sosem vagy mindig.
Ahogy én is felhívtam Márk figyelmét rá, az Abrams pont ott tartja a lőszert, ahová a találatok leggyakrabban esnek és a mostani rakéták és drónok célzottan is céloznak, de tankcsatában az egyik legjobban páncélozott rész a torony. Ezt a kettőt egyben kell nézni. Pont emiatt nem gond a jenkiknél, az Abrams a folyamatos plusz páncélozás útja. Amíg felhozod mindig az utolsó verzióra, addig jól működik. (Jelenleg a kérdés, hogy megadod-e neki az APS-t az új fenyegetéssel szemben.)
És emiatt van az, hogy Leopárd más szemszögből sokkal jobban viselkedik. Abszolút nem tesz neki jót, ha az európai üzemeltetők többsége elhanyagolja és meghagyja A4 szinten, de a kevesebb lőszer a toronyban elszeparáltan azt is jelenti, hogy egy erősebb fegyver, nagyobb átütés esetén még mindig kisebb a telitalálat esélye. Mert a lövések 80%-a oda megy, ahol a Leopárd kevesebb elszeparált lőszert tartogat, mint a tengerentúli riválisa.

Mi az amerikai cél? Támadó háborúk sorát vívni alacsonyabb szinten lévő hk-k ellen. Mivel egy gyengébb, elavult ágyúval még annyira sincs esélyed a tornyot átlőni, mint két egyenrangú fél között, nem jelent nagyobb kockázatot az Armynak, cserébe a kevesebb testben lévő lőszer miatt azt nehezebb eltalálni, ha oldaladon felbukkan valahonnan egy ellenség.

Mik voltak az európai célok? Hollandia például nem nagyon híres arról, hogy harmadikvilágbeli országokat rohanna le ott T-72A-kat mészárolni. Amikor sok európai üzemeltető megragadt az A4-es szinten és nem áldoztak rá, hogy teljesen lecseréljék a felfüggesztést, erőátvitelt a plusz páncél megnövekedett súlya miatt, akkor ma 2021-ben érezhetően nagyobb harcértéke van egy egy Leopárd2A4-nek, mint egy korabeli Abramsnek. (Lásd, Törökország bevetette a sajátjait Szíriában és sok szakmai hiba ellenére sikeres támadó háborút folytatott, miközben ha Lengyelországnak '90-es évek elei Abramseket kínálnának modernizáció nélkül megvételre, körbe röhögné őket.) A különbség talán valahol a 65% és az 50% által mutatott értékek környékén van.

Abramsből a csúcskategória viszont mindig jobb egy kicsit pusztán a harctéren nézett értéket számítva, mint a csúcskategóriájú Leopárd2. Drágább üzemben tartási költség mellett, de a legutolsó verzió tudatosabban épít a technológiai előnyre.


Mi számomra a releváns ebből? Ha a románoknál egyszer beérkezik a TR-85 lecserélése Abramsre, mondjuk az évtized végére, akkor remélhetőleg pár év és nekünk lesz 130-as ágyúnk. Ami ha kap olyan lőszert, ami esetleg átlövi az épp aktuális román variáns tornyát (vagyis 1000 fölé megy a pen), akkor gondban lesznek. 45 Leopárd nem fog ellensúlyozni 300 Abramset, csak vásárolják meg szorgosan! De ha 1 Abrams-szel 1 Leopárdot akarnak ellensúlyozni, akkor a közelgő generációs ugrásnál nekik az elavulás sokkal rosszabb. És a nagyobb üzemanyagfogyasztás a kiképzésnél is felveti a kérdést, hogy ők mennyire fognak tudni kellő minőséget biztosítani, de ez más kérdés.

Amit Románia a T-55-ösökkel csinált, az pont ellenkezője annak, mint ami egy jenki MBT-t előnybe hoz Leopárddal szemben. (Hangsúlyoznám, hogy itt nem drasztikus különbségekről van szó, próbáltam őket felnagyítani, hogy érthető legyen, mi a mondandóm lényege. Nem fog egyik sem jól viselkedni akkor, ha elavult verzió megy a csatatérre és átlövik a tornyát. De senki nem is ajánlotta, hogy erre játsszon bármelyik hadsereg.)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 008
85 702
113
Én szinte kizártnak tartom, hogy a frontpáncélt átlőve bármi kárt tudjon tenni a lőszertárolóban. Annyira erős a frontpáncél, hogy ami azt átüti, annak nem marad ereje arra, hogy a lőszertározó páncélját is átüsse.
 
S

speziale

Guest
Én szinte kizártnak tartom, hogy a frontpáncélt átlőve bármi kárt tudjon tenni a lőszertárolóban. Annyira erős a frontpáncél, hogy ami azt átüti, annak nem marad ereje arra, hogy a lőszertározó páncélját is átüsse.
Láttad min tesztelik a ke2020neo-t? ;) Az simán átüti az M1 tornyát is
 
  • Tetszik
Reactions: Miskolci Ogre

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
Mondjuk a T-72 35% Abrams 65% a tapasztalatok tükrében..
Látom nem érted és ezen nem segít a tapasztalat se ! Abból indult ki a tézis , hogy átüti ! Capise ? Az , hogy az USA M1-sei csak régi SZU technikákkal harcoltak és azokat jó eséllyel átlőtték és azok látványosan bevégezték még nem egyenlő azzal , hogyha betalálnak egyikbe másikba az milyen %-ban fog felrobbanni !
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
Namost hivatalos manuált,pláne gyártási dokumentációt azért kicsit is még korszerűnek minősithető rendszerben álló hk-rol azért olyan nagyon sűrűn nem osztogatnak az utcasarkon.....
Ezért röhögök már évek óta azon a fingdaráláson , hogy milyen vastag és erős egy adott páncél és mennyit üt át egy adott lőszer ! És a szakembörök ezeket möggyőződéssel állítják mindenféle netes , bizonytalan eredetű információ alapján !
 

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
Amúgy tényleg nem megy nekik a modern motor. A T-14-nél is a modor a gond. Pedig csak azt kéne megugrani, hogy 1500 lóerős powepack.
Ezt honnan a pacomból tudod ilyen bizton állítani ? Mert a neten valaki/kik írták ? Vagy ott voltál és elemezted , hogy bíza ez nekik nem mögy és kész ?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 008
85 702
113
Látom nem érted és ezen nem segít a tapasztalat se ! Abból indult ki a tézis , hogy átüti ! Capise ? Az , hogy az USA M1-sei csak régi SZU technikákkal harcoltak és azokat jó eséllyel átlőtték és azok látványosan bevégezték még nem egyenlő azzal , hogyha betalálnak egyikbe másikba az milyen %-ban fog felrobbanni !
Én pedig azt mondom, hogy ami szemből átüti az Abrams tornyát az nem fogja még átütni a lőszertároló páncélját is.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
Ezeket az adatokat honnan teccik venni ? És milyen irányból ?
A figyelmes és értő olvasás csodákra képes ! Amúgy @fip7 olvtárs szokott számolgatni és azt közzé teszi . Mert itt a fórumon tanuld meg a matek és főleg az áltolános iskolai fizika a meghatározó ! Ha tudsz jobb és bizonyíthatóbb számítást akkor nosza elő a formával ha nem akkor maradjon csendes a szemlélődés !