M1 Abrams (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Hátulról ennek sincs sok védelme, mondjuk a TOW elölről is lebont szinte bármit.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nahát,visszalőttek a gazok?
Miféle ellenzék az ilyen?

Ellenzék? Az ISIS-re még nem hallottam ezt a definíciót.

Hátulról ennek sincs sok védelme, mondjuk a TOW elölről is lebont szinte bármit.

A lőszertároló részt kapta el a jóó nagy (állítólag Kornet volt, de a TOW sem éppen kicsi) rakéta. A lőszertárolónak meg pont így kell viselkednie, vagyis felfelé "kifújnia" az ilyenkor berobbanó lőszerek gázait és a lángot. Tehát eddig normális dolgot láttunk, azt, ami várható egy ilyen találat után. Az lett volna az érdekes, hogy mi történt a személyzettel, de a kameraman nem erőltette meg magát.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Ellenzék? Az ISIS-re még nem hallottam ezt a definíciót.



A lőszertároló részt kapta el a jóó nagy (állítólag Kornet volt, de a TOW sem éppen kicsi) rakéta. A lőszertárolónak meg pont így kell viselkednie, vagyis felfelé "kifújnia" az ilyenkor berobbanó lőszerek gázait és a lángot. Tehát eddig normális dolgot láttunk, azt, ami várható egy ilyen találat után. Az lett volna az érdekes, hogy mi történt a személyzettel, de a kameraman nem erőltette meg magát.

Látszik, hogy tényleg Kornet volt. A lőszertároló rekesz külső fala és maguk a lőszerek nem fejtenek ki túl nagy ellenállást a kumulatív sugárral szemben. A torony hátsó fala sem túl vastag. Tehát rendkívül esélyes, hogy a sugár behatolt a küzdőtérbe is, méghozzá nagy maradék energiával. A Kornet átütőképességének harmada-negyede is bőven elég lett volna, hogy a küzdőtérbe is bejusson. A szög szemre 45-50 fok és a lőszer rekesz aljára, azaz függőlegesen a torony közepére kapta a találatot. Kb. a töltő feje van ott. Ez után jött a lőszer égése. Még ha épp maradt volna a torony hátsó fala, akkor is tepsi. Csak amíg filmezték, az is majdnem 20 másodperc égés volt nagyon magas hőfokon és a végén még javában égett. A torony hátsó fala valószínűleg izzásig hevült. A búvónyílásokon ebbe a lángtengerbe kimenekülni biztos halál. Ha meg a nagyon esélyes torony hátsó fal átütés megvolt, akkor a lyukon úgy fújt be a láng, mintha óriás lángvágó lenne. Az a nyomás, ami 12-15 méter magas lángoszlopot produkál, az bármilyen pici nyíláson is rendkívüli erővel fúj át. A toronyban a kumulatív sugár repeszei után a nyomás és a hőmérséklet is pusztító lehetett. Meg ott vannak az elég egészségtelen égéstermékek is. A vezető valószínűleg túlélte, de a többi 3... Senkinek nem kívánnék ilyet. Az operatőr pedig valószínűleg aggódott, hogy felfedezik, vagy azonnal pozíciót kellett váltani. A lőtáv 2,5 km volt és hátulról. Feltűnő, hogy nincs Allah Akbározás, csak izgatott, ziháló légzés. Kényes helyen lehettek.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
5QbiVbbTieY.jpg

Ha ilyen méretes kiegészítő védelem kellett a toronyra elölről, akkor a Kornet az M1A2 SEP V2 tornyát elölről, meredek szögben még valószínűleg átviszi. Ezt pedig már esélyes, hogy nem. Bármilyen más irányból kisebb a védelem. Nyilván szögfüggő az átütés, de M1A2 SEP V2-ig a rakéta van előnyben. A TUSK reaktív páncélt sem viccből gyógyították rá az elmúlt években. A nélkül oldalról még az RPG-29 is elintézheti az iraki tapasztalatok alapján.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
A mai harckocsikat oldalról viszonylag könnyű átütni hisz szemből azért lehet bődületesen erős páncél,hogy hátulról gyakorlatilag nincs oldalról pedig csak közepesnek mondható védelem jut.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
állítólag Kornet volt, de a TOW sem éppen kicsi
Ha jól vettem észre a videókon, a hátul pirosan világító rakéta az TOW, a Kornet hátulról fekete és némi fekete füstnyom is van rövid távon, szinte csak közvetlen a rakétánál. Ha valaki másképp (jobban) tudja javítson ki.

A nélkül oldalról még az RPG-29 is elintézheti az iraki tapasztalatok alapján.
Irakban az RPG-29 szemből is kapott szét M1-est különösebb probléma nélkül.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Látszik, hogy tényleg Kornet volt. A lőszertároló rekesz külső fala és maguk a lőszerek nem fejtenek ki túl nagy ellenállást a kumulatív sugárral szemben. A torony hátsó fala sem túl vastag. Tehát rendkívül esélyes, hogy a sugár behatolt a küzdőtérbe is, méghozzá nagy maradék energiával. A Kornet átütőképességének harmada-negyede is bőven elég lett volna, hogy a küzdőtérbe is bejusson. A szög szemre 45-50 fok és a lőszer rekesz aljára, azaz függőlegesen a torony közepére kapta a találatot. Kb. a töltő feje van ott. Ez után jött a lőszer égése. Még ha épp maradt volna a torony hátsó fala, akkor is tepsi. Csak amíg filmezték, az is majdnem 20 másodperc égés volt nagyon magas hőfokon és a végén még javában égett. A torony hátsó fala valószínűleg izzásig hevült. A búvónyílásokon ebbe a lángtengerbe kimenekülni biztos halál. Ha meg a nagyon esélyes torony hátsó fal átütés megvolt, akkor a lyukon úgy fújt be a láng, mintha óriás lángvágó lenne. Az a nyomás, ami 12-15 méter magas lángoszlopot produkál, az bármilyen pici nyíláson is rendkívüli erővel fúj át. A toronyban a kumulatív sugár repeszei után a nyomás és a hőmérséklet is pusztító lehetett. Meg ott vannak az elég egészségtelen égéstermékek is. A vezető valószínűleg túlélte, de a többi 3... Senkinek nem kívánnék ilyet. Az operatőr pedig valószínűleg aggódott, hogy felfedezik, vagy azonnal pozíciót kellett váltani. A lőtáv 2,5 km volt és hátulról. Feltűnő, hogy nincs Allah Akbározás, csak izgatott, ziháló légzés. Kényes helyen lehettek.

Amennyire látom, a tank elég ferde szögben állt a rakéta haladási irányához képest, szóval nem tartom elképzelhetetlennek, hogy a kumulatív sugár nem is érintette a küzdőteret. A lőszer begyulladásának lehetőségével és hatásaival meg elvileg számoltak a tervezők, szóval... Ezért lenne jó biztosat tudni. De talán lesz róla hír és ott elmondják, hogy volt-e veszteség és hány fő....

Ha jól vettem észre a videókon, a hátul pirosan világító rakéta az TOW, a Kornet hátulról fekete és némi fekete füstnyom is van rövid távon, szinte csak közvetlen a rakétánál. Ha valaki másképp (jobban) tudja javítson ki.


Ezen a huszi videón elvileg Kornet van:


Aztán ki tudja, az irániak is lemásolták a TOW-ot, szóval...

Irakban az RPG-29 szemből is kapott szét M1-est különösebb probléma nélkül.

Szemből? Ez biztos? Challengerről tudok szemből. Meg oldalról Abrams-t.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Akkor lehet ha nem ennyire egyszerű, hogy a hátul világító az mind TOW. Viszont akkor melyiknél látszik csak a fekete vége a rakétának?

Úgy emlékeztem, hogy szemből kapta az M1-est, de lehet ha oldalból. Itt volt egy jó régi írás amiben viszont azt írta, hogy a 29-es ami a legnagyobb átütőerővel bírt, persze nem biztos mindent leteszteltek akkor és ott.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Akkor lehet ha nem ennyire egyszerű, hogy a hátul világító az mind TOW. Viszont akkor melyiknél látszik csak a fekete vége a rakétának?

Úgy emlékeztem, hogy szemből kapta az M1-est, de lehet ha oldalból. Itt volt egy jó régi írás amiben viszont azt írta, hogy a 29-es ami a legnagyobb átütőerővel bírt, persze nem biztos mindent leteszteltek akkor és ott.

Passz... Nem túlzottan értek a Kornethez.

Az rpg-k közül elvileg a 29-es az egyik legnagyobb áthatolóképességű, ha jól tudom. De a Kornet más liga.
Na, ez volt oldalról:

Két halott és egy sebesült volt az eredmény.

Itt meg szemből lőttek Abramsre, de a videóból nem sok derül ki...

 
  • Tetszik
Reactions: fip7

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Ha jól vettem észre a videókon, a hátul pirosan világító rakéta az TOW, a Kornet hátulról fekete és némi fekete füstnyom is van rövid távon, szinte csak közvetlen a rakétánál. Ha valaki másképp (jobban) tudja javítson ki.


Irakban az RPG-29 szemből is kapott szét M1-est különösebb probléma nélkül.

A TOW és a Kornet is hasonló hullámhosszon működő lámpát használ, így mindkettőnél egy stabil, vörös fény látható. A Konkursz fénye kevésbé stabil, a távolabbra került rakéta néha villogni látszik. A fény szintén vörös, de érzékelhetően fehérebb, mint mint a Kornetnél. A Metisz--M piropatronos, nála majdnem fehér fény látszik és a piropatronról leváló kis világító szikrák, amíg közel van a rakéta.
A TOW motorja 2 másodperc alatt kiég. Ezután nem füstöl. A Kornet nagyobb hatótávolságát a menethajtóműnek köszönheti, így a rakéta enyhe, fekete füstöt húz a röppálya nagy részén. A Konkursz szintén füstöl, de a füst kevésbé fekete és rövidebb ideig látható. A Metis-M füstje gyér és fehér.
A TOW repülése általában simább. A kitérések az irányzóvonaltól esetlegesek. A Kornetre hullámzó mozgás jellemző. A Konkursz már félúton van a hullámzó és spirálozó mozgás között. Többet ugrál, mint a Kornet, nagyobb kitérésekel. A Metisz-M nagyon jellegzetes, gyors spirálozást ad elő.
A Rakéták hangja is jellemző. A TOW hangja indítás előtt egy tompa kattanás/puffanás, majd a hajtómű hangja erős, de gyorsan megszűnik. A Kornet hangja élesebb, magasabb és tovább hallható. A Konkursz nagyon jellegzetes, magas hangot hallat indítás előtt. A Metisz-M hangja halkabb, süvítőbb és rövid ideig tart.
A repülési időből is lehet azonosítani. Ha 21 másodpercnél több, akkor biztosan Kornetről van szó. Ha 12 másodpercnél több, akkor biztosan nem lehet Metisz, vagy Fagot. A Fagotot nagyon sokszor keverik össze a Konkursszal, mert közös az indítójuk. Általában tévesen Fagotnak adják meg a Konkursz rakétát.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 761
113
A TOW és a Kornet is hasonló hullámhosszon működő lámpát használ, így mindkettőnél egy stabil, vörös fény látható. A Konkursz fénye kevésbé stabil, a távolabbra került rakéta néha villogni látszik. A fény szintén vörös, de érzékelhetően fehérebb, mint mint a Kornetnél. A Metisz--M piropatronos, nála majdnem fehér fény látszik és a piropatronról leváló kis világító szikrák, amíg közel van a rakéta.
A TOW motorja 2 másodperc alatt kiég. Ezután nem füstöl. A Kornet nagyobb hatótávolságát a menethajtóműnek köszönheti, így a rakéta enyhe, fekete füstöt húz a röppálya nagy részén. A Konkursz szintén füstöl, de a füst kevésbé fekete és rövidebb ideig látható. A Metis-M füstje gyér és fehér.
A TOW repülése általában simább. A kitérések az irányzóvonaltól esetlegesek. A Kornetre hullámzó mozgás jellemző. A Konkursz már félúton van a hullámzó és spirálozó mozgás között. Többet ugrál, mint a Kornet, nagyobb kitérésekel. A Metisz-M nagyon jellegzetes, gyors spirálozást ad elő.
A Rakéták hangja is jellemző. A TOW hangja indítás előtt egy tompa kattanás/puffanás, majd a hajtómű hangja erős, de gyorsan megszűnik. A Kornet hangja élesebb, magasabb és tovább hallható. A Konkursz nagyon jellegzetes, magas hangot hallat indítás előtt. A Metisz-M hangja halkabb, süvítőbb és rövid ideig tart.
A repülési időből is lehet azonosítani. Ha 21 másodpercnél több, akkor biztosan Kornetről van szó. Ha 12 másodpercnél több, akkor biztosan nem lehet Metisz, vagy Fagot. A Fagotot nagyon sokszor keverik össze a Konkursszal, mert közös az indítójuk. Általában tévesen Fagotnak adják meg a Konkursz rakétát.
Ez igen. Le a kalappal előtted.!!
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A TOW és a Kornet is hasonló hullámhosszon működő lámpát használ, így mindkettőnél egy stabil, vörös fény látható.
Bocsi de szerintem itt valami félreértés van.
A Kornetnek un. "beam riding SACLOS" irányítási módja van míg a TOW-nak wire guided SACLOS. Ahogy én eddig láttam nincs a semmiféle vörös fény a Kornet fenekén mint a TOW-- nak.
A Kornet vezetékes irányítás helyett lézeres irányítású. mint a lenti ábrán látszik 4 különböző "színű" lézer kúp között úgy manőverezik a rakéta hogy megpróbál a középen a "fehér" részen maradni. (U.ezen az elven működik a RBS-70-is).

Kornet.jpg


A kornet fenekén egy lézer vevő van nem piropatron

Kornet2.jpg


És a videó:
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Bocsi de szerintem itt valami félreértés van.
A Kornetnek un. "beam riding SACLOS" irányítási módja van míg a TOW-nak wire guided SACLOS. Ahogy én eddig láttam nincs a semmiféle vörös fény a Kornet fenekén mint a TOW-- nak.
A Kornet vezetékes irányítás helyett lézeres irányítású. mint a lenti ábrán látszik 4 különböző "színű" lézer kúp között úgy manőverezik a rakéta hogy megpróbál a középen a "fehér" részen maradni. (U.ezen az elven működik a RBS-70-is).

Kornet.jpg


A kornet fenekén egy lézer vevő van nem piropatron

Kornet2.jpg


És a videó:

Hát ez ciki! Igazad van. Elnézést kérek mindenkitől, akit megtévesztettem! Én kevertem össze két típust, valamint a hajtómű lángját néztem lámpának, a lézeres távmérő vevőjét pedig rakétakövető optikának az EM indítóján. Amit a többi rakétáról, meg amit a Kornet hajtóművéről írtam az igaz, de amit a Kornet fényéről írtam az felejtős. Nincs neki stabil vörös fénye. Még egyszer: elnézést kérek!
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
Állítólag RPG-7 is átvitte oldalról Irakban. A kerekek környékén egy szerencsés találat ütötte át a testet.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Van egy videó amin találn ISIS-esek lőnek ki RPG-7-tel valószínűleg export M1-eseket.