M1 Abrams (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 292
13 736
113
Kérdés milyen mennyiségű támogatással, mert az volt mögöttük bőven. Na meg ugye egy rövid hadjárat volt. Viszont évekig üzemeltetni ott, balfax szereplőkkel és legénységgel, úgy hogy vásárolni kell mindent hozzá (amihez vagy hozzájárulnak a jenkik vagy évekig gondolkodnak rajt a szenátusi útvesztőiben) egy amúgy is gyűlölt tankot, az már lehet nyom eleget a latba. Szerintem precízebb és bonyolultabb az Ábrams, szokatlan és új nekik, talán a mertekegysegesdi is, talán a lőszer is drágább amit lehet csak usabol vesznek, ezzel szemben az oregapjuk is 72-est szerelt már és családi legendák lehetnek a hős faterrol aki Kuvaitban fosztogatott, meg a nagyfaterrol aki Irán ellen nyomta a 72-es uleseben. Ráadásul a fél sereg elfutott pár éve, így akiket ki is képezték Abramsre azoknak a fele se lehet már katona. A T-90 viszont valamennyire többeknek lehet ismerős szerkezetileg. Mondjuk ettől függetlenül ezeknek az irakiaknak lehetne akár birodalmi lepegetoje is, azt is otthagynak az első puskaloveskor az ellensegnek sértetlenül.
Használják még páran akiknél van sivatag
https://en.wikipedia.org/wiki/M1_Abrams#Operators
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 389
55 138
113
Mackensen

NATGEON volt a gyáróriások sorozatban a LIMA-i harckocsi javító/gyártó üzem. Ott újították föl az M1-eseket. Mutatták, hogy milyen komoly szinten megette a gázturbina lapátjait a homok. És mivel a gázturbinát se gyártják már, így fel kellet őket újítani.... Nem kis meló.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 389
55 138
113
molnibalage

Szerintem ide jöjjünk át az M1 témával :)

"Melyik export M1-ben van DU? Az M60-hoz képest az M1A1-től kezdve tűzerőben nagyon lépett előre, de DU nélkül az M1 védettsége megközelíthetőe ERA-val M60-nal is tudtommal. Tehát úgy értettem az "örülj, hogy van", hogy ha nem tetszik, a GT, akkor lehet máshoz menni...

Még a legszorosabb jenki szövi Ausztrália sem kaphatta meg a DU páncélt..."


DU nélkül az M1 páncélja nem túl "acélos". A NERA jól működik RPG-7 szintig, így egy alap M60-snál többet tud egy export M1. De az M60+ERA lehet, hogy már combosabb nála. Szerintem DU páncél nélkül egy sima T-72+BM42 is veszélyes lehet egy export M1-esre.

A gázturbina meg egy tipikusan olyan dolog ami a mai IR érzékelők korában egy nagy Achilles sarok. Volt egy műsor anno a TV-ben és ott mutogatták, hogy mit tud az M1 IR felderítő rendszere. A gázturbina úgy felfűtötte a homokot a tank alatt, hogy szabályos IR csíkot húztak maguk után az M1-esek a felvételen :D
Gyakorlatilag világítottak az M1-s tankok a sivatagban, nappal az IR érzékelő képén. Ez nem egy elhanyagolható hátrány.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Szerintem ide jöjjünk át az M1 témával :)

"Melyik export M1-ben van DU? Az M60-hoz képest az M1A1-től kezdve tűzerőben nagyon lépett előre, de DU nélkül az M1 védettsége megközelíthetőe ERA-val M60-nal is tudtommal. Tehát úgy értettem az "örülj, hogy van", hogy ha nem tetszik, a GT, akkor lehet máshoz menni...

Még a legszorosabb jenki szövi Ausztrália sem kaphatta meg a DU páncélt..."


DU nélkül az M1 páncélja nem túl "acélos". A NERA jól működik RPG-7 szintig, így egy alap M60-snál többet tud egy export M1. De az M60+ERA lehet, hogy már combosabb nála. Szerintem DU páncél nélkül egy sima T-72+BM42 is veszélyes lehet egy export M1-esre.

A gázturbina meg egy tipikusan olyan dolog ami a mai IR érzékelők korában egy nagy Achilles sarok. Volt egy műsor anno a TV-ben és ott mutogatták, hogy mit tud az M1 IR felderítő rendszere. A gázturbina úgy felfűtötte a homokot a tank alatt, hogy szabályos IR csíkot húztak maguk után az M1-esek a felvételen :D
Gyakorlatilag világítottak az M1-s tankok a sivatagban, nappal az IR érzékelő képén. Ez nem egy elhanyagolható hátrány.
Korszerű IR érzékelőnek teljesen mindegy...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 389
55 138
113
molnibalage

"Korszerű IR érzékelőnek teljesen mindegy..."

Nem egészen.
AMAP-S_Bild_1_picture_big.jpg

AMAP-S_Bild_2_picture_big.jpg


A szárazföldi járműveket ma már elég jól lehet IR maszkolni. Bele értve a motorteret és az onnan távozó meleg levegő elkeverését is.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 389
55 138
113
molnibalage

"Ez nem jön be. A képek nekem pont azt bizonyítják, hogy mindegy. Az álcázás hatását látom rajta a GT eltérést nem..."

Nem tudok olyan képet hozni ahol dízel vs. GT van. De gondolom azzal tisztában vagy, hogy a GT több forró levegőt állít elő maga körül, mint a dízel.
A képek meg szerintem elég jól bizonyítják azt, hogy az IR álcázás hatékony dolog.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 795
113
A fenti kepek lehet hogy imfraalca nem tagadom vagy hasonlo.
Csak megjegyzem hogy en is lattam mar hasonlot hokameran.
Megjegyzem a harckocsi egy forro nyri napon este kellemes meleg hajnalba iszonyat hideg... Akkora vas mire le illetve felveszi a hot nem keves ido... /csak egy pelda. Elyszakai bevetes hkknak. Az eggyik a tuzo napon volt egesz nap a masik a fak allatt arnyekba elyszakara az arnyekban levo kevesbe latszik majd. /inrfa alca nelkul is egyebkent a mosas ugyan ez./ tehat hokep szempontjabol nagyon nem mindegy hogy muvelet elott hol es hogyan volt letarolva a vas./lehet egy "idiotanak tuno" mosas menti meg a kezszem eletet./ hajnalba hideg a vas kihul hokep szempontjabol ez a legalkalmassabb ido./normal latasi viszonyok szerint is. Es bioritmus hasonlok./ de ekkor is van varva/... Min1...

Abrams a gt bizony nyomot hagy a panceltestet sokkal jobban atmelegiti mint az atlag dizel. /+ egy kis kieg. A torony hatuljan elhelyezett loszertarolo is felmelegszik ez messzirol latszik /egyik oka annak hogy miert szeretnek oda malhazni vagy helyeznek oda latszolag semmit nem ero pancellemezt./kiforditott torony eseteben hamarabb felveszi a kornyezet homersehkletet./ es amit nem lehet alcazni rendesen hopellengator ide vagy oda az a kipufogo gaz ami egy gt nel hatalmas mennyiseg a dizelhez kepest. /a72 ugye balra nyomja de ez a doktrinaiba be is van kalkulalva harceljarasaiba szabajzataiba./ m1 hatra egy reszet bar kitakarja szembol maga a hk de azert latszik. Oldalvasbol meg meginkabb /hkra ha lehet mindig oldalvast kell tamadni/frontalisan orultseg/ tehat pont onnan veheto eszre a nyoma es a forro gazok tavozasa ahonan a legnaagyobb eselyel erheti vegzetes talalat./ ez a sivatagban annyira nem jott ki /tobbek kozt a talaj alacsony viztartalma miatt is./ es sok egyeb miatt amit nem kell magyarazni mint terep adta lehetosegek es fajtak./

Nem azt mondom hogy az abrams rossz lenne azt se mondom hogy a gt nem valo hk ba...

De azt igen hogy a jelenlegi es varhato konfliktusokba nem a leg idealisabb megoldas. Es nem csak hokep szempontjabol.

Abramsz egy jo harckocsi de a sikereit korant sem a konstruktcio tokeletessegenek koszonheti sokkal inkabb az amerikai logisztikanak jol kikepzett kezeloszemelzetenek es a fegyvernemek haderonemek jo osszhangjanak ossszehangolasanak. /no meg az ellenseg minosegenek mimd technika mint minden mas teren./

Hogy milyen is a tokeletes hk? Milyen a meghajtasa?milyen a felszereltsege? Nem tudom de igazabol nem is ez a legfontosabb hanem hogy milyen a kezszem minosege milyen a logisztika es a fegyvernemek haderonemek hogy tudnak osszedolgozni milyen az osszhang kozottuk es milyen minoseguek azok akik mind ezt koordinaljak /vezenylik-vezerlik/
lentrol folfele fentrol lefele minel inkabb egy egysegkent /testkent/ mukodik egy hadsereg annal sikeresebb.

Megjegyzes hkkat elobb hallod mint latnad /gtsre fokozottan igaz./
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
DU nélkül az M1 páncélja nem túl "acélos". A NERA jól működik RPG-7 szintig, így egy alap M60-snál többet tud egy export M1. De az M60+ERA lehet, hogy már combosabb nála.

Megkérdezhetem, hogy mire alapozod ezt? Az összes komolyabb nyugati harckocsiban NERA van a toronyban, Merkavákat ideértve (csak a régebbi harckocsikra pakolnak ERA-t az izraeliek, a modern, saját tervezésű harckocsijaik mind integrált NERA-sak).

A másik dolog, hogy eddigi ismereteink szerint 5 féle Abrams toronyfront verzió létezik, a torony jobb oldalán feltüntetett szériaszámból lehet azonosítani:

4 szám = BRL-1 vagy BRL-2 (Cobham-alapú) páncélzat
4 szám, a végén U - első generációs DU páncélzat
4 szám, a végén M - második generációs DU páncélzat
4 szám, a végén A - Austrália számára készült nem DU páncélzat
4 szám, a végén E - Az arab országok számára készült nem DU páncélzat

Példa:

m1a2sepv2_027.jpg

Amerikai M1A2SEP, szériaszám 9840U

IMG_0087.jpg

Ausztrál "kenguru" verzió, 5315A a szériaszám

Egyptian_Tank_in_the_streets_of_Cairo_February_2011.jpg

Egyiptomi M1A1, szériaszám 8338E

Szerintem DU páncél nélkül egy sima T-72+BM42 is veszélyes lehet egy export M1-esre.

Nem tudjuk pontosan melyik hogy néz ki az adott páncélzat, így én nem nagyon mernék tippelni sem, hogy vajon egy BM-42 valóban veszélyt jelent-e a toronyfrontra...

A gázturbina meg egy tipikusan olyan dolog ami a mai IR érzékelők korában egy nagy Achilles sarok. Volt egy műsor anno a TV-ben és ott mutogatták, hogy mit tud az M1 IR felderítő rendszere. A gázturbina úgy felfűtötte a homokot a tank alatt, hogy szabályos IR csíkot húztak maguk után az M1-esek a felvételen :D
Gyakorlatilag világítottak az M1-s tankok a sivatagban, nappal az IR érzékelő képén. Ez nem egy elhanyagolható hátrány.

Volt mellette Diesel-motoros harcjármű? Mert úgy lehet mérvadó csak az adott felvétel.

Itt egy kép egy járműoszlopról: BRDM-2, T-62, MT-LB(?):

sofradir2.jpg


Leclerc:

JQw46Ax.png


Ilyen szempontból nem feltétlenül a távozó levegő hőmérséklete a lényeg, hanem alapvetően az, hogy mekkora hőmenyiséget sugároz ki. Ilyen téren pedig a diesel-motor sem képes csodákra...

Szóval ne gondoljuk, hogy a gázturbina egyértelműen hátrány ilyen szempontból...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Volt mellette Diesel-motoros harcjármű? Mert úgy lehet mérvadó csak az adott felvétel.

Itt egy kép egy járműoszlopról: BRDM-2, T-62, MT-LB(?):

sofradir2.jpg


Leclerc:

JQw46Ax.png


Ilyen szempontból nem feltétlenül a távozó levegő hőmérséklete a lényeg, hanem alapvetően az, hogy mekkora hőmenyiséget sugároz ki. Ilyen téren pedig a diesel-motor sem képes csodákra...

Szóval ne gondoljuk, hogy a gázturbina egyértelműen hátrány ilyen szempontból...

Abramsről csak ezeket találtam:

tank-thermal-panel.jpg



http://www.infrared-id.com/thermal-id

da310f_58adc6ba227d47ec91d6eba4740b2b1e.jpg


https://www.opticorpinc.com/?lightbox=image_1wye

Illetve ezt:
thermaltank2.jpg


innen: http://armor.kiev.ua/ptur/demask/showpic.html

És a képen lévő felirat szerint ugyanattól a készítőtől még van egy:
e307c33eae23-19dzjji.jpg


Viszont van egy doksi:
http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a236843.pdf

Ami szerint a kiáramló gázok/égéstermék annyira forró (több, mint 400 Celsius fokos), hogy ha egy másik tankot kell vontatnia, akkor abban kárt tud tenni (az optikai érzékelőkben, a búvónyílás fedelében, stb.), de még akár a tengerészgyalogság partraszállító járműveinek falában is, ezért terelőlemezeket kell felszerelni ilyenkor.

Viszont úgy tűnik, a Saab Barracudája tényleg csodákat képes tenni és nem csak puszta marketing a szövegük a hőkép csökkentéséről:
https://www.army.mil/article/131663/mrd_abolc_saab_test_tank_camo_system
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 389
55 138
113
Cifu

"Megkérdezhetem, hogy mire alapozod ezt? Az összes komolyabb nyugati harckocsiban NERA van a toronyban, Merkavákat ideértve (csak a régebbi harckocsikra pakolnak ERA-t az izraeliek, a modern, saját tervezésű harckocsijaik mind integrált NERA-sak)."

A keleti tankokban is van NERA, lásd T-72B:
main-qimg-9c356f014a996567332c8271ce71c82c-c


A NERA hasznos dolog de nem csoda páncél. Igazán a HEAT meg a HESH lőszerek ellen jó. A modern nyilak ellen nem tud semmi pluszt nyújtani, csak annyit, mint amit a benne lévő acél tud.
Ez az M1-é:

F5nVTZU3.jpg


cRZZya1.jpg


Vnh5kmM.jpg


Ha megnézed itt is próbálták úgy összeállítani a NERA-t, hogy 4-5 réteg fedést adjon. A múltkor olvastam egy elemzés félét, ahol a szovjet tesztekre hivatkoztak, akiknek az jött ki, hogy 5 réteg lapos szögben álló NERA 90% körül csökkenti a HEAT átütését. Vagyis ezek a NERA-k egy RPG-7-est röhögve megfognak. A gyakorlati tapasztalatok is ezek.
De ugyan erre a teljesítményre képes az orosz Kontakt-5 is. :)
Azt, hogy az izraeli ERA mit tud azt nem tudom, csak feltételezem, hogy tud annyit, mint az ős régi Kontakt-5.
Egy alap DU nélküli export abrams HEAT védelme e miatt hasonló lehet , mint egy M60+ERA-s védelem. Az M60-ba azért tettek acélt rendesen.
M60 páncélzati adatok:
2hzEa49.jpg

Ez után jön a kinetikus lőszerek elleni védelem.
M1 esetén:
Egy NERA lap olyan 2-3 cm-nyi acélt tartalmaz. A legjobb esetben ez 5 rétegben kiad 15 cm-nyi acélt. És akkor ugye van előtét acél páncél, meg van mögötte egy teknő páncél. Ha feltételezzük, hogy az M1 esetén az előbbi 5 cm az utóbbi 10 cm acél akkor az összesen 300 mm-nyi acélt jelent páncélzatban.
Itt ugye számít a becsapódási szög, meg a páncél döntöttsége is, de egy 60 fokot feltételezve (összesen) olyan 350 mm körüli érték jön ki. Az, hogy ez RHA-ban mennyi az függ attól, hogy milyen kemény acél lapokat használtak. Én feltételezem az 500 HB-t, szóval ha egyenes arányt feltételezünk akkor ez a páncél RHA-ban maximum 500 mm RHA-nak felel meg. Mindezt DU nélkül persze. (RHA=350 HB)
Az M60 esetén vékonyabb acél lapok vannak , alacsonyabb HB számmal, és homogénen a szerkezet. Itt számolhatunk 1:1 RHA értékkel.
Itt a kérdés ismét az ERA minősége. A Kontakt-5 annak idején a jobb minőségű nyilak áthatolási képességét is kb. megfelezte. A rosszabbakat meg szimplán széttörte. Ha feltételezzük, hogy hasonló teljesítményt nyújt az izraeli ERA akkor a következő értékek adódnak ki nálam:
A szögeket is figyelembe véve az M60 alap páncélzata 200-300 mm RHA között mozog szemből. Az ERA-ról feltételezzünk egy 200 mm RHA-s egyenértéket, ami szerintem nem egy vad elképzelés. Ha a kettőt össze adjuk akkor itt is megvan a 400-500 mm RHA körüli páncél érték szemből nézve.
Így szerintem megállja a helyét az amit mondtam:
"DU nélkül az M1 páncélja nem túl "acélos". A NERA jól működik RPG-7 szintig, így egy alap M60-snál többet tud egy export M1. De az M60+ERA lehet, hogy már combosabb nála."

"Nem tudjuk pontosan melyik hogy néz ki az adott páncélzat, így én nem nagyon mernék tippelni sem, hogy vajon egy BM-42 valóban veszélyt jelent-e a toronyfrontra..."

Azt írtam veszélyes lehet.
Ha fentebbi számítások és ábrák megállják a helyüket , és reális a BM-42-re megadott 500 mm RHA/2000 m átütési érték akkor igen is veszélyes lehet az export M1-re a T-72B+BM-42. Persze van ennél komolyabb csúzli is a T-72B-hez, de tudtommal a BM-42-nél jobbat nem exportáltak nagy mennyiségben az oroszok.

Én ezekre alapoztam az állításaimat, de persze ezek egy része feltételezés és spekuláció. De nem hiszem, hogy messze jár a valóságtól.
A többire pedig wolram már válaszolt szerintem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 418
77 141
113
Cifu

"Megkérdezhetem, hogy mire alapozod ezt? Az összes komolyabb nyugati harckocsiban NERA van a toronyban, Merkavákat ideértve (csak a régebbi harckocsikra pakolnak ERA-t az izraeliek, a modern, saját tervezésű harckocsijaik mind integrált NERA-sak)."

A keleti tankokban is van NERA, lásd T-72B:
main-qimg-9c356f014a996567332c8271ce71c82c-c


A NERA hasznos dolog de nem csoda páncél. Igazán a HEAT meg a HESH lőszerek ellen jó. A modern nyilak ellen nem tud semmi pluszt nyújtani, csak annyit, mint amit a benne lévő acél tud.
Ez az M1-é:

F5nVTZU3.jpg


cRZZya1.jpg


Vnh5kmM.jpg


Ha megnézed itt is próbálták úgy összeállítani a NERA-t, hogy 4-5 réteg fedést adjon. A múltkor olvastam egy elemzés félét, ahol a szovjet tesztekre hivatkoztak, akiknek az jött ki, hogy 5 réteg lapos szögben álló NERA 90% körül csökkenti a HEAT átütését. Vagyis ezek a NERA-k egy RPG-7-est röhögve megfognak. A gyakorlati tapasztalatok is ezek.
De ugyan erre a teljesítményre képes az orosz Kontakt-5 is. :)
Azt, hogy az izraeli ERA mit tud azt nem tudom, csak feltételezem, hogy tud annyit, mint az ős régi Kontakt-5.
Egy alap DU nélküli export abrams HEAT védelme e miatt hasonló lehet , mint egy M60+ERA-s védelem. Az M60-ba azért tettek acélt rendesen.
M60 páncélzati adatok:
2hzEa49.jpg

Ez után jön a kinetikus lőszerek elleni védelem.
M1 esetén:
Egy NERA lap olyan 2-3 cm-nyi acélt tartalmaz. A legjobb esetben ez 5 rétegben kiad 15 cm-nyi acélt. És akkor ugye van előtét acél páncél, meg van mögötte egy teknő páncél. Ha feltételezzük, hogy az M1 esetén az előbbi 5 cm az utóbbi 10 cm acél akkor az összesen 300 mm-nyi acélt jelent páncélzatban.
Itt ugye számít a becsapódási szög, meg a páncél döntöttsége is, de egy 60 fokot feltételezve (összesen) olyan 350 mm körüli érték jön ki. Az, hogy ez RHA-ban mennyi az függ attól, hogy milyen kemény acél lapokat használtak. Én feltételezem az 500 HB-t, szóval ha egyenes arányt feltételezünk akkor ez a páncél RHA-ban maximum 500 mm RHA-nak felel meg. Mindezt DU nélkül persze. (RHA=350 HB)
Az M60 esetén vékonyabb acél lapok vannak , alacsonyabb HB számmal, és homogénen a szerkezet. Itt számolhatunk 1:1 RHA értékkel.
Itt a kérdés ismét az ERA minősége. A Kontakt-5 annak idején a jobb minőségű nyilak áthatolási képességét is kb. megfelezte. A rosszabbakat meg szimplán széttörte. Ha feltételezzük, hogy hasonló teljesítményt nyújt az izraeli ERA akkor a következő értékek adódnak ki nálam:
A szögeket is figyelembe véve az M60 alap páncélzata 200-300 mm RHA között mozog szemből. Az ERA-ról feltételezzünk egy 200 mm RHA-s egyenértéket, ami szerintem nem egy vad elképzelés. Ha a kettőt össze adjuk akkor itt is megvan a 400-500 mm RHA körüli páncél érték szemből nézve.
Így szerintem megállja a helyét az amit mondtam:
"DU nélkül az M1 páncélja nem túl "acélos". A NERA jól működik RPG-7 szintig, így egy alap M60-snál többet tud egy export M1. De az M60+ERA lehet, hogy már combosabb nála."

"Nem tudjuk pontosan melyik hogy néz ki az adott páncélzat, így én nem nagyon mernék tippelni sem, hogy vajon egy BM-42 valóban veszélyt jelent-e a toronyfrontra..."

Azt írtam veszélyes lehet.
Ha fentebbi számítások és ábrák megállják a helyüket , és reális a BM-42-re megadott 500 mm RHA/2000 m átütési érték akkor igen is veszélyes lehet az export M1-re a T-72B+BM-42. Persze van ennél komolyabb csúzli is a T-72B-hez, de tudtommal a BM-42-nél jobbat nem exportáltak nagy mennyiségben az oroszok.

Én ezekre alapoztam az állításaimat, de persze ezek egy része feltételezés és spekuláció. De nem hiszem, hogy messze jár a valóságtól.
A többire pedig wolram már válaszolt szerintem.

Eléggé alábecsülöd az Abrams védettségét.