M1 Abrams (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
De az urán miért olcsó? Hulladék a nukleáris iparból? Sugárzás terén nem okoz gondot?
Annyi van belőle, mint a szemét azoknak, akik dúsítással foglalkoznak, legalább nem kell annyit tárolni hulladékként. Amennyire radioaktív azt meg kibírod és a páncélzat többi része meg azt is leszigeteli.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 537
113
Annyi van belőle, mint a szemét azoknak, akik dúsítással foglalkoznak, legalább nem kell annyit tárolni hulladékként. Amennyire radioaktív azt meg kibírod és a páncélzat többi része meg azt is leszigeteli.
Igen, csak nem jó a közelében állni ha valami kinyitja a páncélt. Akkor egy picit kijön onnét ez az a közelében levőkre. De amúgy tényleg nem gáz.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Igen a nukleáris ipar hulladékából csinálják a lőszert meg a páncélt is ezért olyan olcsó.Kvázi ingyen áll rendelkezésre sőt a tárolás költségét is megspórolod.
Továbbá, ha jól értem, itt eleve a hasadásra hajlamos izotópoktól még kevesebb van benne, így a megszokott 99,275% arányban előforduló U238 még inkább jelen van. Annak meg eleve rettenet hosszú a felezési ideje, illetve a kibocsátott alfa-sugárzás még a bőrön se hatol át (kesztyűben meg lehet fogni). Ellenben nem szavad nyalogatni, mert rettenet mérgező (tüdőben és csontokban rakódik le, plusz vesék), illetve szeret meggyulladni is. Ami még érdekes, hogy foszfátok és műtrágyák környezetében is szeret előfordulni (mondjuk műtrágyát sem szokás meggyújtani, mert az sem egészséges). Illetve ami még vicces, az a széntüzelés - volt vmi cikk, hogy egyes szénerőművek több cuccost tolnak ki a kéményen, mint az atomerőművek...
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram and endre

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 697
113
Igen az eromiuvi salak is eleg veszelyes dolog /sugarozhat./ ahogy a sima szen is /a sugarzo szenizotop is eleg gyakori sugarzo anyagok kozt./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 697
113
A szenbe minel rosszabb minosegu annal tobb minden van. Es nagyon sok minden van benne… nagyjabol a periodusos redszer nagyja./
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
wYAYAJt.jpg


abrams10.jpg


1858.jpg


5jJjYPC.jpg


4a0f2608a015_sf_1.jpg


IS%2Bcaptured%2Band%2Bdestroyed%2BIraqi%2BArmy%2BM1A1M%2BAbrams%2Btank%2Bin%2B%23Baiji%2BIraqi%2Barmy%2Bsuffer%2Bheavy%2Bloss%2B2.jpg
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Ugyanis a sugár eleje indítja be a reakciót, és ez a sugár rész minden esetben átjut. Az 5 vagy a 10 rétegű NERA között már csak a beépített acél védelme jelenti a különbséget. Ráadásul minél jobban csökken a sugár ereje annál jobban csökken a NERA ellen reakciója is. (tudtommal)
Nem hallottam arról, hogy ezen a téren történt volna bármi lényeges fejlődés.


Először is ott a probléma, hogy a BM-42-vel jöttél, ami nem kumulatív gránát, hanem nyíllövedék, tehát akkor mindkettőt nézzük?

Nézzük mindkettőt.

NERA vs. ERA @ Kumulatív lövedék: A NERA legfőbb hátránya az ERA-hoz képes, hogy sokkal több helyet igényel, a működési elvéből fakadóan többet profitál a nagy "üres" helyekből, amelyek az energia elvezetésében segédkeznek. A másik helyigényes dolog, hogy a NERA direkt több rétegre épít, és az optimalizált anyagokra (1999-es anyag):

NERAwyniki2.jpg


Érdemes megnézni az IBD anyagában, hogy mindössze két NERA réteg a 950mm-nyi RHA átütési képességből hagyott 14-81mm RHA értéket. Ehhez pedig mindössze 2x 25mm-es, 65°-ban megdöntött rétegre volt szüksége.

A PUMA esetében az IBD modernebb anyagokra váltott: régebben sima gumi volt két fém réteg között a NERA modulokbanm de például a PUMA esetében valamiféle elasztikus műanyagot használnak, amely a korábbi modulhoz képest 5--8x alacsonyabb értéket ad meg (gumi réteg esetén 107mm-nyi RHA maradt egy teszt kumulatív gránát sugarából, az új modulnál mindössze 15-22mm). Tehát a NERA is fejlődik...

ERA vs. NERA @APFSDS: Nem véletlen, hogy a Kontakt-5 közismerté válása óta a "Heavy ERA" mégse terjedt el nyugaton, gyakorlatilag minden modern nyugati harckocsin NERA kiegészítő páncélzatot használnak. A NERA fő különlegessége ez esetben, hogy a lövedék energiáját használja fel,

Ezt csinálja egy 1/20 arányú nyillövedékkel egy NERA, amely két 16mm-es HHS fémlemezből és egy rugalmas köztes rétegből áll

MCSVwLk.png


Most lépjünk vissza egy lépést: ott tartottunk, hogy az export M1A1/A2 Abrams páncélzata egy T-72+BM-42 szintet nem tudna megállítani - no ezt vonom kétségbe ugyebár. A fentiek alapján, meg ami alul lesz még.


Attól, hogy eltérő edzési minőségek vannak még homogén acél. Nincsenek benne üregek vagy laminált részek.

Akkor egyéni értelmezés kérdése, de az RHA esetében nincs szó különböző edzési minőségről. Pont ez a lényege, én azt írtam, hogy nem lehet egyszerű RHA-nak tekinteni az M60 páncélzatát.

Általában ez van rajtuk:
http://www.army-guide.com/eng/product3849.html
Ez is lehetséges, de ez nem hatékonyabb, csak könnyebb:
http://www.army-guide.com/eng/product3060.html
http://www.army-guide.com/eng/product3060.html

No ez az, a sima Blazer csak kumulatív ellen hatékony, a Super Blazer mér bizonyos szintig a kinetikai lövedékek ellen is véd. De itt jön megint a vastagság problémája. A Super Blazer amennyire én tudom, csak a nem köppenyes APFSDS ellen hatásos - egyszerűen túl kicsi a nyíróereje, hogy komolyabb erőt fejtsen ki a lövedékre. Ez az, ahol egy integált NERA egyértelműen előnyben van.



Ha konkrétan tudnám mi van benne, nem írhatnék ide. A Burlington az nem valami csuda kompozit cucc, hanem egy sima NERA:...
A képen szereplő cuccnál azért komolyabb van az M1-ben, de a T-72B-ben is :)
Az M1-ben nem azért használnak szegényített uránt, mert az valami csodás szuper megoldás. Hanem azért mert kis vastagságban is hatékony és rohadt olcsó, mondjuk a kerámiákkal összehasonlítva. Az export cuccokban ez nincs benne. Kétlem, hogy drágább anyaggal helyettesítették volna..... Erős a gyanúm, hogy sima 500 HB-s páncél acél van helyette az export tankokban.


Én ezt vonom kétségbe. ;)

Az Ausztrálok biztos, hogy nem választották volna az Abramsot, ha ilyen "kendácsolt" páncélzattal érkezik. Ott simán el tudnám képzelni, hogy kerámia réteg került oda...
Az Arab Abramsok esetén véleményes. Az Egyiptomi harckocsiknál még talán lehet, hogy így történt (1980-as évek vége), a Szaudi és Kuvaiti harckocsiknál viszont nagyon erősen kétlem.

Nem volt még BM-42 a kezemben , de minden rajzon acél köpenyes a cucc:
3BM-42.jpg


Felépítéséből adódóan nem is lehetne más milyen. E mellet a NERA-k nyíró ereje működési elvükből fakadóan jóval kisebb, mint egy komolyabb ERA-é. Az ERA az egy nagyon "intenzív" dolog.

Az nem keményfém-köppeny, hanem egy sima acéltest. Amennyire én tudom.
Az oroszoknál is a 2000-es években meg a köppenyes nyillövedék, a Szvinyetsz-1/-2 esetében
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 862
15 265
113
Tudómmal egy ideig nem használtak wolfram magot a ruszkik (több tízezer tankot elég nehéz lenne ellátni, hanem acél penetrátort, az viszont nem törik annyira), ott lehet hogy nem volt köpeny, de az eléggé meglepne ha a wolframmagos APDFSDS-nél az amúgy full olcsó acélköpeny elmaradt volna. Egyrészt emberemlékezet óta mindenki így csinálja a keményfémmagvas cuccokat, pont ezért, másrészt meg nem tétel.

BM 42 egyértelműen köpenyes.

3VBM-17 (3BM-42 projectile; 3BM-44 projectile assembly) (DOI 1986)
Research topic "Mango" initiated 1983. An advanced round designed to defeat modern laminate armor arrays. Had a very complicated design, including the solid frontal ballistic/penetrating cap, shock absorber/secondary penetrating cap, and then two WHA penetrators of very high elongation. The penetrators interfaced with the projectile body by means of a sheath manufactured of a low-melting-point alloy; during the penetration the sheath would melt allowing the penetrators to slide freely forward without losing energy and integrity on separation from the projectile body. Used a further evolution of the sabot introduced on 3BM-29, manufactured out of improved V-96Ts1 alloy. This round is common in current Russian inventory, and has also been exported in the recent years for use with more modern Russian and Ukrainian export tanks (T-80U, T-80UD and T-90).

http://fofanov.armor.kiev.ua/Tanks/ARM/apfsds/ammo.html
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Mi is a difi az ERA és NERA között? Állandóan elfelejtem...
Egyáltalán hány féle kiegészítő páncélzat fajta van? Tehát onnan indulva, hogy volt sima acélpáncél, aztán T-64 kompotiz páncél és utána jöttek különféle "téglák".
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Mi is a difi az ERA és NERA között? Állandóan elfelejtem...
Egyáltalán hány féle kiegészítő páncélzat fajta van? Tehát onnan indulva, hogy volt sima acélpáncél, aztán T-64 kompotiz páncél és utána jöttek különféle "téglák".

Ezt olvasd el.

amúgy meg a rövidítés magáért beszél:
ERA - Explosive Reactive Armors
NERA - Non Explosive Reactive Armor
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 697
113
Mi is a difi az ERA és NERA között? Állandóan elfelejtem...
Egyáltalán hány féle kiegészítő páncélzat fajta van? Tehát onnan indulva, hogy volt sima acélpáncél, aztán T-64 kompotiz páncél és utána jöttek különféle "téglák".
Az era robban a nera nem. Ket egymastol nagyon eltero ratet pancelzat. De az elv ugyan az.Sok eltero pamcelfajta van. De Roviden. Nera 2 acelreteg gozott rugalmas anyag /szendvics/ Era ket acel reteg kozott robbanotoltet. Az elv itt nagjabol ugyan az a 2 hatasmechamizmus all fent.1. A felso lemez elmozdul ezzel kvazi fekezi a toltetet /surlodas/ folyamatosan nekifeszul a kulso pamcelreteg a toltetre./igy az kvazi belevag mi energiat vesz el illetve kumulativ sugarba meg bele is szagathat jobban momdva kimarht belolle./ majd mikor a maodik pancelreteget eleri jon a 2. Hatas kvazi pillanatra beszorul a ket reteg koze a toltet mikouben az eggyik mozog a masik nem./enyhe kibillentes esetleg tores /eranal/ lehet a kovetkezmeny.

Van meg tobb fele kiegezitopancel. /pl ami csak szimplan berobban nem az acellap jatsza a fo szerepet /neha nem is acelba van hanem uveg/szen szal kompozitba./ itt a robabnas erelye pusztit./ van elektromos /ez meg nincs rendszerben./ vannak kulonbozo kompozitok /nem a leghatekonabb se a legkonnyebb/ kulonbozo racsok vannak kotenyzetek stb. /meg rugossal is folytak kiserletek /es rugalmassal./
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 041
113
Mi is a difi az ERA és NERA között? Állandóan elfelejtem...
Egyáltalán hány féle kiegészítő páncélzat fajta van? Tehát onnan indulva, hogy volt sima acélpáncél, aztán T-64 kompotiz páncél és utána jöttek különféle "téglák".

Az ERA az robbanó reaktív páncél a NERA pedig nem robbanó reaktív páncél.Az előbbi a robbanás energiájával próbálja csökkenteni a HEAT átütést az utóbbi pedig légrésekkel,közegváltásokkal és a beépített anyagok reakciójával(itt elsősorban nem a fémre gondolok hanem a különböző"műanyagokra"amik hő hatására valamilyen kémiai vagy fizikai reakcióval energiát "nyelnek el").

Van homogén acél páncél,van a nem homogén acél páncél(pl cementált lemezek),ez eddig marha egyszerű innentől kezdődik a nem egyszerű része,hisz innentől már nem csak acél van beépítve a páncélba hanem más anyagok is szendvicsszerűen.Itt aztán van annyi fajta,hogy szerintem felesleges belemenni,ezért maradjunk annál,hogy szendvicspáncél.Ezután jönnek a "rátét" páncélzatok kezdve a homokzsákkal,ágybetéttel(ez csak félig vicc!!!),tömör fémlemezzel,perforált fémlemezzel,hálókkal, rácsokkal,betonnal(ez nem vicc!!!) majd megint egy ugrás és eljutunk az ERA páncélokig és az ezeket váltó NERA páncélokig.Persze nem ilyen egyszerű az élet ezért NERA-t lehet alkalmazni beépítve és rátét páncélként is.Nagyjából ennyi a páncéltörténelem címszavakban.Belemélyedni a NERA-ba azért macerás mert az ahány típusváltozat annyi féle.
 
M

molnibalage

Guest
Az era robban a nera nem. Ket egymastol nagyon eltero ratet pancelzat. De az elv ugyan az.Sok eltero pamcelfajta van. De Roviden. Nera 2 acelreteg gozott rugalmas anyag /szendvics/ Era ket acel reteg kozott robbanotoltet. Az elv itt nagjabol ugyan az a 2 hatasmechamizmus all fent.1. A felso lemez elmozdul ezzel kvazi fekezi a toltetet /surlodas/ folyamatosan nekifeszul a kulso pamcelreteg a toltetre./igy az kvazi belevag mi energiat vesz el illetve kumulativ sugarba meg bele is szagathat jobban momdva kimarht belolle./ majd mikor a maodik pancelreteget eleri jon a 2. Hatas kvazi pillanatra beszorul a ket reteg koze a toltet mikouben az eggyik mozog a masik nem./enyhe kibillentes esetleg tores /eranal/ lehet a kovetkezmeny.

Van meg tobb fele kiegezitopancel. /pl ami csak szimplan berobban nem az acellap jatsza a fo szerepet /neha nem is acelba van hanem uveg/szen szal kompozitba./ itt a robabnas erelye pusztit./ van elektromos /ez meg nincs rendszerben./ vannak kulonbozo kompozitok /nem a leghatekonabb se a legkonnyebb/ kulonbozo racsok vannak kotenyzetek stb. /meg rugossal is folytak kiserletek /es rugalmassal./
Az ERA az robbanó reaktív páncél a NERA pedig nem robbanó reaktív páncél.Az előbbi a robbanás energiájával próbálja csökkenteni a HEAT átütést az utóbbi pedig légrésekkel,közegváltásokkal és a beépített anyagok reakciójával(itt elsősorban nem a fémre gondolok hanem a különböző"műanyagokra"amik hő hatására valamilyen kémiai vagy fizikai reakcióval energiát "nyelnek el").

Van homogén acél páncél,van a nem homogén acél páncél(pl cementált lemezek),ez eddig marha egyszerű innentől kezdődik a nem egyszerű része,hisz innentől már nem csak acél van beépítve a páncélba hanem más anyagok is szendvicsszerűen.Itt aztán van annyi fajta,hogy szerintem felesleges belemenni,ezért maradjunk annál,hogy szendvicspáncél.Ezután jönnek a "rátét" páncélzatok kezdve a homokzsákkal,ágybetéttel(ez csak félig vicc!!!),tömör fémlemezzel,perforált fémlemezzel,hálókkal, rácsokkal,betonnal(ez nem vicc!!!) majd megint egy ugrás és eljutunk az ERA páncélokig és az ezeket váltó NERA páncélokig.Persze nem ilyen egyszerű az élet ezért NERA-t lehet alkalmazni beépítve és rátét páncélként is.Nagyjából ennyi a páncéltörténelem címszavakban.Belemélyedni a NERA-ba azért macerás mert az ahány típusváltozat annyi féle.

Ezt olvasd el.

amúgy meg a rövidítés magáért beszél:
ERA - Explosive Reactive Armors
NERA - Non Explosive Reactive Armor
Köszi.
A NERA volt már hh alatt is vagy csak ERA?
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 697
113
Meg a t 55 osnek is volt pl a brezsnyev szemoldoke resze volt. /nera talan meg elobb volt mimt era /
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
Cifu

Amit a NERA-ról írtál az nem mond ellent annak amit én írtam. Olvass vissza, én is 90% -al számoltam a HEAT ellen.
Az IBD-s anyag annyiban becsapós, hogy nagyon lapos szögben lőttek a NERA-ra. Ezért volt elég 2 NERA réteg. Acél páncélnál is számít a becsapódási szög, de az alapján amit olvastam NERA/ERA esetén ez sokkal mérvadóbb.
Ha egy 90 fokos NERA lapra 0 fokos szögben rálősz , akkor lényegében nem fog elműködni....
Ha ugyan ezt a lapot elfordítod 45 fokban akkor már egész jól kezd működni.
10-15 fokos szögnél meg lényegében az 1 szál lappon se tud áthatolni semmi ami HEAT.
Ha megnézed amit belinkeltem (M1 vagy T-72) ott a lapok 30-45 fok között vannak bedöntve. Ugyanis laposabb szögben nem lenne elég légrés, vagy hézagok lennének a páncélon. Ezért mondtam azt, hogy a tapasztalatok alapján 5 db NERA lap szinte biztosan ki add 90%-nyi védelmet. És ha megnézed a képeket akkor ott is 4-5 db NERA lapon menne át egy HEAT sugár mire a főpáncélhoz ér. Többre meg nincs szükség, mert nem növelné a védelmet észrevehetően, csak zabálná a helyet meg a tömeget növelné.

Én a NERA-k fejlődésében annyit látok csak, hogy PET-től eljutottunk a gumiig, aztán a jobb gumiig, aztán most valami szintetikus polimerig, ami mind a nagyobb reakció erő fele vezet. De a speckó gumikhoz képest én nem látok hatalmas fejlődést.
Az ERA esetén legalább vannak jó ötletek :)

Linkelted, hogy mit tett a NERA valami köpeny nélküli nyíllövedékkel. Én is linkelek egyet, hogy mit tesz az ERA.
NERA:
MCSVwLk.png


Vs. Kontakt-5:
44c56864378ed25d3b7673bf800ec9ae.png



"A Super Blazer amennyire én tudom, csak a nem köppenyes APFSDS ellen hatásos - egyszerűen túl kicsi a nyíróereje, hogy komolyabb erőt fejtsen ki a lövedékre. Ez az, ahol egy integált NERA egyértelműen előnyben van. "

Szóval az egy réteg nem túl modern ERA hátrányban van vagy 5 réteg NERA-val szemben, úgy hogy a NERA vagy 10-szer több acélt tartalmaz, mint az ERA, súlyban is sokszorosa...
Kicsit is komolyabb ERA esetén lásd. a fenti képet.
A gyakorlatban is működik a dolog, 3BM22 találat, mind a kettő:
Nozbm22.jpg

A használt nyíl nem túl modern, de azért 440 mm RHA-n átmegy. Már ha nem találkozik egy komolyabb ERA-val :D

A lövedékek köpenyéhez vissza térve én nem emlékszem keményfém köpenyes lőszerre. Mi értelme is lenne annak? :rolleyes:
Pont az a lényeg, (tudtommal), hogy a rideg és kemény belső magot egy rugalmasabb de erős anyag megvédje a töréstől. Elsősorban a wolframkarbid hajlamos a törésre a DU-nikkel ötvözetek kevésbé.
Pár kép:
Köpeny nélküli DU-k:
3bm-32.jpg


M829.jpg


M829A2.jpg


A német lőszerek wolframosak , van is rajtuk acél köpeny:
120mm_penetratoen.jpg


Azt meg, hogy ki milyen páncélt kapott az M1-hez?
Egyiptom Izrael miatt biztos szart, és nem is válogathatnak, mert az USA fizeti ki a tankjaikat.
A Szaudiak és az Ausztrálok biztos jobbat, de nem jobbat, mint az amcsik. Ugyanis nekik sem jár a DU.
E mellet ezek a fegyver vásárlások is politikai jellegűek, ős USA szövetségesek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
molnibalage

"A NERA volt már hh alatt is vagy csak ERA?"

Persze, majdnem egy idős a technológia!
Chiftain protó, aztán Challenger 1-2, M1, Leopárd 2, T-72B kései változatok, T-80 egyes változatai.
Az oroszok az ERA-t nem a NERA helyet hanem mellet használják!
Régebben erre itt a fórumon, volt aki azt mondta, hogy az ERA a gyengeség jele (nem szó szerint), de hát azért vannak képek ahol látszik, hogy bizony a T-72B-ben is 4-5 réteg fedésben lévő NERA van ám....
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 537
113
Az ERA az robbanó reaktív páncél a NERA pedig nem robbanó reaktív páncél.Az előbbi a robbanás energiájával próbálja csökkenteni a HEAT átütést az utóbbi pedig légrésekkel,közegváltásokkal és a beépített anyagok reakciójával(itt elsősorban nem a fémre gondolok hanem a különböző"műanyagokra"amik hő hatására valamilyen kémiai vagy fizikai reakcióval energiát "nyelnek el").

Van homogén acél páncél,van a nem homogén acél páncél(pl cementált lemezek),ez eddig marha egyszerű innentől kezdődik a nem egyszerű része,hisz innentől már nem csak acél van beépítve a páncélba hanem más anyagok is szendvicsszerűen.Itt aztán van annyi fajta,hogy szerintem felesleges belemenni,ezért maradjunk annál,hogy szendvicspáncél.Ezután jönnek a "rátét" páncélzatok kezdve a homokzsákkal,ágybetéttel(ez csak félig vicc!!!),tömör fémlemezzel,perforált fémlemezzel,hálókkal, rácsokkal,betonnal(ez nem vicc!!!) majd megint egy ugrás és eljutunk az ERA páncélokig és az ezeket váltó NERA páncélokig.Persze nem ilyen egyszerű az élet ezért NERA-t lehet alkalmazni beépítve és rátét páncélként is.Nagyjából ennyi a páncéltörténelem címszavakban.Belemélyedni a NERA-ba azért macerás mert az ahány típusváltozat annyi féle.
A matrac még működik ebben a modern világban?