Magazinok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Nyilván, sokan vagyunk ezzel így. Arra jó is. Sőt, 14 évesen a kezembe akadt egy HT(mert valami szép repülő volt a címlapon:p, s megvettem, két Top Gun közt türelmetlenül, akkor internet még a mesébe se volt itthon kb), azt megfogalmazódott bennem, hogy ez egy SZAR :p. Azóta revideáltam néhány dologban az álláspontomat :p!
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Gyula bácsi még mindig sok munkát végez. Saját cikkeket is ír, és sok cikkben lektorál. Az én cikkeimet is általában elolvassa, többször javítja is, de dr.Hegedűs Ernő mk.őrnagy úr is több esetben lektorál akárcsak Dr.Hajdú Ferenc mk. alezredes úr főszerkesztő is. Ugyanakkor elkelne egy olvasószerkesztő, mivel sok cikk (saját is, helyesírási, és mondattani) hibákkal van tele, de egy közös titkárnő/asszisztens felsorolásával már a teljes HT szerkesztőségét felsoroltam a fentiekben. tehát: 1 fő főszerkesztő, 1 fő szerkesztő, 1/2 fő asszisztens, Gyula bácsi bejár, de nem tartozik a stábba, mert már nyugdíjas. A szerkesztőségnek nincs egy fényképezőgépe, közös scannere van, PC-i teljesen elavultak, net kapcsolat az modemes korszakú, de állandóan meg is szakad, a raktárban ősz-téli-tavaszi időszakban majd térdig áll a víz a kéziratok alatt. A HT nem tartozik szorosan a Zrinyi médiához, így bár a HM folyóírata, de általában nem kapunk meghívókat automatikusan, és mindenért meg kell harcolni. Az eladott példányszámban 10x-en verjük a nagy költséggel és stábbal készített Magyar Honvédet, amellyet ingyér osztogatnak és eljut a csapatokhoz is. A HT-ből 500 tiszteletpéldány megy a HM-be, illetve a Parlamentbe. Ez többször hála az égnek kevésnek bizonyult... mindenesetre sanyarú körülmények között dolgozik a szerkesztőség, a főállású katonatiszteknek több más feladatuk is van a folyóirat szerkesztésén kívül.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Érdekes, mondjuk valamiért nem is vennék szerkesztőség részére közös fényképezőgépet. Egy jobb gép elég drága, egy fullframes meg egy autó árát súrolgatja:) Aki egy ilyenért pénzt ad az általában nagyon meg is vigyázza.
Olvasószerkesztőre van tippem, de előbb megkérdem mi szólna hozzá.
 
M

molnibalage

Guest
A HT ban az a jó, hogy viszonylag ellenőrzött forrásból jön az információ, mert évekig Sárhidai Gyula volt a főszerkeztő, aztán már igaz csak néha néha lektorál ahogy én tudom, de hozzá közel álló HITELES csoport ír a magazinba.
Ez a komment annak fényében érdekes, hogy engem kb. 3-4-szer kértek fel írni, csak terjedelmi és más okokból nem valósult meg az együttműködés soha.

Az F-15 írásom egy részét leközölték volna, csak teljesíthetetlen feltételekkel. Kicsit sem voltam pipa, miután később a teljes HTKA-s Ticonderoga írást leközölték gyakorlatialg bármiféle szerkesztés nélkül. Ennyi erővel az én írásomat is leközölhették volna. Most is hajlandó lennék erre, de nem kerestek meg...


Pont ezért tartom klasszisokkal "másabb" kiadványnak a HT-t, mint mondjuk egy Aranysast.
Nem értem miért divat szidni az AS-t. Mindig csak szidjátok, de soha senki nem idézett be egyetlen komoly tévedést sem. Ellenben a HT-ben bizony olvastam már azért hajmeresztő dolgokat régen.

Az új AS-t még nem olvastam.
 
M

molnibalage

Guest
Na, akkor még egyszer.

A HT ban az a jó, hogy viszonylag ellenőrzött forrásból jön az információ, mert évekig Sárhidai Gyula volt a főszerkeztő, aztán már igaz csak néha néha lektorál ahogy én tudom, de hozzá közel álló HITELES csoport ír a magazinba.
Ez a komment annak fényében érdekes, hogy engem kb. 3-4-szer kértek fel írni, csak terjedelmi és más okokból nem valósult meg az együttműködés soha.

Az F-15 írásom egy részét leközölték volna, csak teljesíthetetlen feltételekkel. Kicsit sem voltam pipa, miután később a teljes HTKA-s Ticonderoga írást leközölték gyakorlatialg bármiféle szerkesztés nélkül. Ennyi erővel az én írásomat is leközölhették volna. Most is hajlandó lennék erre, de nem kerestek meg...

Pont ezért tartom klasszisokkal "másabb" kiadványnak a HT-t, mint mondjuk egy Aranysast.

Nem értem miért divat szidni az AS-t. Mindig csak szidjátok, de soha senki nem idézett be egyetlen komoly tévedést sem. Ellenben a HT-ben bizony olvastam már azért hajmeresztő dolgokat régen.

Az AS mióta rövidebb a nagyobb karakterek és kevesebb oldalszám miatt is, azóta alapvetően hígabb és az egész az olvasóközönség számára is "műszaki tartalom" szempontjából könnyített.

Figyelembe kell venni azt, hogy a HT ki által finanszírozott és mi a célja (vagy mi volt valaha) illetve azt, hogy az AS a profitról szól. Ha nagyon HC lenne, akkor az olvasók egy része sanszosan elpártolna tőle.

Az új AS-t még nem olvastam.
 
M

molnibalage

Guest
Mi a franc van a rendszerrel...? Az idézet nem megy rendesen...

<i>Szintaktikai hiba volt az egyik blockquote HTML-tagnél, de hogy a rendszer tette be hibásan, vagy véletlenül te töröltél bele, az passz :) (Tcat)</i>
 
M

molnibalage

Guest
Egyet értek. A regiment szerintem is jobb kiadvány az AS-nél, pontosan a hasonló cikkek miatt szerzem be néha-néha én is.
Ez a kijelentés meg azért vicces, mert kb. ugyanazok csinálják, némi átfedéssel és eltéréssel... Az AS-ből kivették a szárazföldi és haditengerészeti tartalmat és abból lett a Regiment.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Érdekes, mondjuk valamiért nem is vennék szerkesztőség részére közös fényképezőgépet. Egy jobb gép elég drága, egy fullframes meg egy autó árát súrolgatja:) Aki egy ilyenért pénzt ad az általában nagyon meg is vigyázza.
Olvasószerkesztőre van tippem, de előbb megkérdem mi szólna hozzá.

Az állománytáblában nem fér el, nem az a baj, hogy ne lenne rá szerintem jelentkező :)..

Molni: Már többször vitatkoztunk a témában. Az F-15, vagy akár a többi írásod is egyszerűen túl hosszú, ahhoz, hogy egy magazin leközölje. Több írásod, megérdemelne egy különszámot a HT-ban, de erre nincs lehetőség. 15 részes cikkeket meg nem lehet közölni, mert az olvasó már a 3. után nem emlékeznek az 1-re. (Ennek ellenpéldája lesz a Mi-24-ről egy cikksorozat, de ezt nem a Szerkesztőség találta ki, hogy benne kell lenni. Angolosan fogalmaztam.. Két másik probléma is van, az egyik az olvasmányosság, a másik pedig a források, képek amelyeket nem lehet használni, mert nem legális forrásokból vannak. Vannak nem olvasmányos cikkek, tanulmányok, de azok 3-5 oldalasak és nem több számban jelennek meg sorozatként. Tipikusan doktoranduszok, stb. diplomavédéséhez szükséges írások, ugyanis a HT-t elismerik egyetemeken mint publikációs formát. Ezzel nem akarlak megsérteni, hiszen olvasom amit írsz meg tetszik is, azonban például a sok angol rövidítés, vagy akár magyar rövidítés is pld. lérak, nem lehet még a HT-ban sem. Annál is tudományosabb, bután fogalmazva. A rövidítések magyarításával pedig ahogy látom még 10-15%-al nőne a terjedelem. Nekem tetszene egy olyan magazin amelyben a Te nagyméretű irásaid jelennének meg, mások társaságában, és szinte 1-1 számnyi terjedelemben (kb. HT minőségi kivitelezésben). Már csak szponzor kéne....
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Balázs, tudom hogy lehozták volna az F-15 írásodat, már írtad párszor. A terjedelmi okok érthetőek, a HT vagy F-15 írásod is kb. 4 teljes évfolyamra szétosztva is csak úgy férne bele, ha az adott 2 hónapra vonatkozó lap felét a te írásoddal töltenék meg. Azért bár jól összeszedett anyagot csináltál, mivel nem hinném, hogy az emberek csak azt szeretnék olvasni 4 éven keresztül, én megértem őket.

A HT-t pedig azért tartom mégis klasszisokkal minőségibb, s pont ezért jóval inkább réteglapnak, mert katonák készítik, de legalább is MÉRNÖK:p katonák lektorálják a végén, hogy mi kerülhet bele. Sárhidai Gyula meg amíg ott lesz a HT közelében, addig szerintem az garancia már önmagában a hitelességre, meg az elfogulatlanságra. Ugyan ezt, mondjuk egy Kővári fémjelezte AS-nél én nem látom biztosítva, ez persze a magánvéleményem, nem kell ezzel más is egyet értsen...
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Kővári Lacit kb. 3 évtizede ismerem, és tudom, hogy amit leír, annak utánamegy, és minden oldalról körüljárja. Nagyon sokáig,nemcsak hogy orosz technika mellett dolgozott, hanem javította is azokat (akár helikopterek, akár repülőgépek). Sokkal többet tud, mint egy sztenderd mérnök. Aztán a ASAS-ban ott van pld. Kárpáti Endre, aki sárkányos mérnök, szintén 3 évtizede ismerem. Ő ugyancsak amit leír annak 90%-ig legalább pontos, és úgy van. Az ASAS hangneme, írásai a nagyközönségnek szólnak a 7 éves gyerektől a 70 éves nagypapáig, de nekünk is. Mindenki megtalálhatja a neki való cikket. A képanyag egy része bizony lopott, net-ről szedett, de ez szerzőnként válogatja. Az ASAS magazin színvonala nem rosszabb mint a hasonló Air Forces Monthly, vagy Air Combat Aircraft, vagy Air International.
A HT más tészta. Ott én rontom a színvonalat :)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
<blockquote>Egyet értek. A regiment szerintem is jobb kiadvány az AS-nél, pontosan a hasonló cikkek miatt szerzem be néha-néha én is.
Ez a kijelentés meg azért vicces, mert kb. ugyanazok csinálják, némi átfedéssel és eltéréssel... Az AS-ből kivették a szárazföldi és haditengerészeti tartalmat és abból lett a Regiment.</blockquote>

Nem azt mondtam, hogy jó^^, hanem azt hogy jobb. Szubjektívan NEKEM jobban tetszik. Tudom hogy kb. ugyan azok csinálják, csak nem ugyan arról írnak. Igen ritkán, ha van egy egy olyan téma, mint. pl a 82-esekről(tán vijjogó Sasok?) néven leközölt cikksorozat ment, azt elvétve megveszem, jó képek, meg van olyan téma gondolom mindenkinek, amiről mindent szeret a magáénak tudni. Ettől még, mondjuk mikor pl. most a napokban kezembe került egy régebbi HT évszám, ahol pl. most mit mondjak, a KV-2 ről olvastam egy cikket, azért az KICSIT komolyabb volt, minőségben, kutató munkában, felhasznált irodalomban. Ég és föld a kettő.

Én is bántás nélkül, de tényleg átjön azért, hogy egy civil műkedvelő/repülőgép szerelő ír valamit egy adott légierős témáról, vagy egy olyan pilóta/légvédelmi rakétás MK tiszt/főtiszt, aki csinálja azt az adott dolgot, X éve élethivatásként, s most publikálnia kell a doktorijához.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Kővári Lacit kb. 3 évtizede ismerem, és tudom, hogy amit leír, annak utánamegy, és minden oldalról körüljárja. Nagyon sokáig,nemcsak hogy orosz technika mellett dolgozott, hanem javította is azokat (akár helikopterek, akár repülőgépek). Sokkal többet tud, mint egy sztenderd mérnök. Aztán a ASAS-ban ott van pld. Kárpáti Endre, aki sárkányos mérnök, szintén 3 évtizede ismerem. Ő ugyancsak amit leír annak 90%-ig legalább pontos, és úgy van. Az ASAS hangneme, írásai a nagyközönségnek szólnak a 7 éves gyerektől a 70 éves nagypapáig, de nekünk is. Mindenki megtalálhatja a neki való cikket. A képanyag egy része bizony lopott, net-ről szedett, de ez szerzőnként válogatja. Az ASAS magazin színvonala nem rosszabb mint a hasonló Air Forces Monthly, vagy Air Combat Aircraft, vagy Air International.
A HT más tészta. Ott én rontom a színvonalat :)

Valaki elmagyarázná akkor, hogy miért nem láttam még olyan hangvételű írást pl. a HT-ban SOHA!, mint amit Kővári úr elkövetett pl. a szíriai Orosz beavatkozással kapcsolatban? Ne mosdassunk már szerecsent... Nyilván egy átlag műkedvelőnél jobban képben van, de most tegye mindenki a kezét a szívére, és ismételgesse el, őszintén, hogy az AS független, korrekt, és mindig az igazat, és csakis az igazat leíró lap, amely a nyugati technikát sosem becsüli túl, a keletit meg le. Sok sikert, nekem nem megy...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Ha a netről levett képekhez odaírod a forrást, akkor az annyira nem "lopott".
Szerintem...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Ez igaz, csak az info hitelességével lehet baj, abban az esetben, ha nem magad készítetted a képet.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Az igaz, de ezzel együtt kell élnem.
Nem mehetek Kínáig, hogy a gyár kerítésénél fényképezzek J-20-asokat:)))
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Pedig tőled ezt várjuk:p!
A nem hivatalos Kína felelős a HTKA-n TE vagy, az Oroszé meg Boki. Eddig marha jól dolgoztok ! Persze csak szerintem:p!
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Bocsánat egyben írok néhány véleményre.
Marhára nincs úgy, hogy odaírod a forrást egy fényképhez és akkor már jogszerű. Egy inetes website-on talán még elmegy, de komoly újságban nem. A képeket szerzői jogok védik. Ha ingyenesen rendelkezésre bocsájtaj valaki az ok. De hányszor látunk, hogy pld. Airlinersre stb. kirakott fotókról levágják a készítő nevét és kirakják a ... magazinban.. Ez már nem kerek. Egyébként jogtiszta fotók beszerezhetőek: szerző saját fotói, gyártók, üzemeltetők direkt a média részére nagyfelbontású fotókat adnak, (sok helyen regisztrálni kell értük). vannak ingyenes fotógyűjtemények, sok helyen archív képekkel.

Kővári Laci: Az említett cikkben és bizony más írásban is, Laci becsempészi politikai hozzátartozását, ebben bizony szubjektív a cikk. De a műszaki tartalomba nem. Egyébként a HTKA-ban is olvasható ki az aki, orosz, és aki euro-atlanti vagy éppen amerikai beállítottságú. De ez nem a műszaki részt érinti. A HT-ban nem lehet ilyet olvasni: miért: aktuálpolitikával nem foglalkozik a magazin, sőt olyan cikkekkel sem, amelyek magyar haditechnika/honvédség problémáival foglalkozik. Egy-két magyar eszköz bemutatása szintén technikai részről történik. Ezzel én nem igazán értek egyet, de a HM lapjában nem lehet leírni, hogy nincs NVG-s helikopteres képességünk, pedig volt. Miért nincs önjáró lövegünk, tüzérségi felderítő lokátorunk stb. Ezt az ASAS felvállalhatná, de nekik sem érdekük, mivel lehet, hogy másnaptól már nem lenne meghívó stb. (Ne feledjük Abszurdisztánban élünk)...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Kelepisti, egyértelmű belecsempészi a politikai nézeteit is, ezt én is így látom. A műszaki tartalom meg most megint bántás nélkül, az AS ben ahogy te is fogalmaztad, úgy van megírva, gondolom pont azért, hogy 7 évestől 70 évesig el lehessen adni, hogy azt a szintet már nehéz lenne nem korrektül visszaadni, mert csak ismétlem magam: NEM egy HT színvonal, ezt azért aki tartott a kezében AS-t, meg HT-t, az gondolom belátja. Nem is baj ez feltétlenül persze, más a célközönség. Amúgy volt egy pár olyan cikk az AS-ben, ami gyanúsan sok ódát zengett már arról az eszközről, amit épp bemutattak, és mondjuk a hátlapon ugyan azon számon meg fizetett hirdetésként ott figyelt az adott eszközt gyártó cég FIZETETT hirdetése. Gondolom mindenki érti, mire gondolok... Nekem egy olyan lap, amiben ilyen történik, meg a szerző beleviszi a szubjektív nézeteit a cikkekbe, nem hiteles. Lehet sokat várok el a mai világban, nem tudom...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Bocsánat egyben írok néhány véleményre.
Marhára nincs úgy, hogy odaírod a forrást egy fényképhez és akkor már jogszerű. Egy inetes website-on talán még elmegy, de komoly újságban nem. A képeket szerzői jogok védik. Ha ingyenesen rendelkezésre bocsájtaj valaki az ok. De hányszor látunk, hogy pld. Airlinersre stb. kirakott fotókról levágják a készítő nevét és kirakják a ... magazinban.. Ez már nem kerek. Egyébként jogtiszta fotók beszerezhetőek: szerző saját fotói, gyártók, üzemeltetők direkt a média részére nagyfelbontású fotókat adnak, (sok helyen regisztrálni kell értük). vannak ingyenes fotógyűjtemények, sok helyen archív képekkel.

Ezzel is egyetértek, viszont még mindig nem tudom, hogyan juthatnék hozzá jogtiszta J-20-as képekhez:)) Ezeket vagy lelkes amatőrök fényképezték és posztolták is, vagy a rendszer szivárogtatta. Kit kéne megkérdezzek ha használni akarok egy ilyen képet?
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
A HTKA-ban szerintem megfelelő, hogy forrás hiányában kirakod a J-20-as képet, és hozzá, hogy hol találtad a nete-en. Sőt ezt alkalmazzák még ilyenkor nyomatott sajtónál is. Sokszor éppen Van Ju, meg Kaan Csen gondolom nem is szeretné igazi nevét kirakni... De ez kivétel. A J-20 uniqum, illetve szinte minden kínai gép, itt európában, tehát nem tudsz mit csinálni. és a website-k magazinok sem.
Nekem például a TEJAS cikkem 3 éve áll és foltozgatom, mert nincs jogtiszta képem. El kéne repülni hozzá Bangalore-ba. Érdekes módon a gyártó nem ad, az indiai fegyveres erők nem adnak, (pedig írtam nekik).. Már csak a nagykövetséget és a védelmi attasét nem próbáltam.

A külföldi nagyobb magazinok, általában csak a gyártótól fogadnak el képet, vagy saját képeket, lehetőleg óriási felbontásban, és RAW-ban, illetve egyre több helyen, légifotó felvételekkel. Ha megnézünk a fentebb felsorolt újságokat, szinte minden tudosításban légifotó is van. Nos erre nekünk, magyaroknak Topci Doc kivételével nagyon ritkán van lehetőségünk.