Magyar őstörténet és a sztyeppei civilizáció

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 659
32 274
113
Sem Te, sem én nem láttunk olyan életvitelt. Amiket viszont igen; lapockánál majdnem 2x akkora izomletapadási helyet, mint a mai átlag (honfoglaláskori férfi sírok), 50 gramos súlynál nehezebb vesszők kilövése 150 m fölé (általánosan), amihez a korszak anyagai miatt 80-150 fontos húzóerő kell. Utóbbi, h sok vagy kevés...bőven 100 kg felett nyomok fekve, de 70 fontos húzóerejű tradit "nem kényelmes" kihúznom még 28-29 collra sem. Én elismerem, h sokkal gyengébb vagyok egy akkori átlag harcosnál (pedig volt idő, h egy wartburgot oldalról két kerékre emeltem). De azt is belátom, h a napi aktivitásom messze elmarad tőlük. Túl sokat feltételezel a ma emberéről.
A napi rendszerességű fizikai munkavégzést nem pótol az edzőterem.
Eleink átlagmagassága 170 cm.
Az íjfeszítés inkább azt mondanám, hogy technika kérdése is az erő mellett. 100-150 fontos íjakkal nem igazán lövöldöztek, 60-70font lehetett az átlagos húzóerejük. Nem tartották kihúzva mint a mai csigás íjakat. Szerintem...
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 727
17 139
113
A napi rendszerességű fizikai munkavégzést nem pótol az edzőterem.
Eleink átlagmagassága 170 cm.
Az íjfeszítés inkább azt mondanám, hogy technika kérdése is az erő mellett. 100-150 fontos íjakkal nem igazán lövöldöztek, 60-70font lehetett az átlagos húzóerejük. Nem tartották kihúzva mint a mai csigás íjakat. Szerintem...
Egy kovácsolt vashegyes nyilat (60 gramm +), akkori kompozit reflexből 70 fonttal nagyon kicsi hatótávra tudsz kilőni. Ez ügyben ajánlom Mónust. Mostani kompozit tradi 60 fontos Kassaival (30-40 gram körüli vesszővel) jó ha megvan a 100-150 méter. Ez egy csatában elégtelen (bot íjak hatótávja). Mindegy a technika, hogy milyen oldalon fut ki, gyűrűvel v. nélküle ...a fizika (kezdősebesség, légellenállás, ballisztika) ennyit enged. Tudom azt is, h nem álcsúcsra húzós-hosszan célzós műfaj, de azért na...nem 8-10 vesszőt lőttek ki (pl. kedvenc Carrhaei-csata) hanem sokszor ennyit.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 672
79 941
113
Egy kovácsolt vashegyes nyilat (60 gramm +), akkori kompozit reflexből 70 fonttal nagyon kicsi hatótávra tudsz kilőni. Ez ügyben ajánlom Mónust. Mostani kompozit tradi 60 fontos Kassaival (30-40 gram körüli vesszővel) jó ha megvan a 100-150 méter. Ez egy csatában elégtelen (bot íjak hatótávja). Mindegy a technika, hogy milyen oldalon fut ki, gyűrűvel v. nélküle ...a fizika (kezdősebesség, légellenállás, ballisztika) ennyit enged. Tudom azt is, h nem álcsúcsra húzós-hosszan célzós műfaj, de azért na...nem 8-10 vesszőt lőttek ki (pl. kedvenc Carrhaei-csata) hanem sokszor ennyit.
Nem kellett messzire lőniük, mert lovon ültek, így oda tudtak menni az ellenséghez és el is tudtak onnan jönni, ha valami nem volt jó, hisz könnyűfegyverzetű harcosok voltak fürge lovakon szemben az európai nehézfegyverzetű lovasokkal akik csataméneken ültek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 672
79 941
113
Tudod az ember általános fizikumának mérése nem merül ki bizonyos izomcsoportok mérésében. Az, hogy ki az erősebb akkor derül ki, ha megméred a teljes testének fizikai erejét, nem csak egy részének.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 727
17 139
113
Nem kellett messzire lőniük, mert lovon ültek, így oda tudtak menni az ellenséghez és el is tudtak onnan jönni, ha valami nem volt jó, hisz könnyűfegyverzetű harcosok voltak fürge lovakon szemben az európai nehézfegyverzetű lovasokkal akik csataméneken ültek.
Könnyűlovasa mindenkinek volt akkoriban (rómától-kínáig), ahogy íjásza is. Lóról megnézlek, hogy emeled az ideális 45-fokra az íjat, míg talpas íjász ezt megteszi könnyen. Ha elfogadjuk a véleményed, miszerint nem kellett messzebb lőni, az alábbi történne:
talpas íjászok messzebb és pontosabban lőnek, míg a lovasíjászok belelovagolnak a nyílzáporba, h egyáltalán elérjék az ellent (a forgás itt nem segít).
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 727
17 139
113
Tudod az ember általános fizikumának mérése nem merül ki bizonyos izomcsoportok mérésében. Az, hogy ki az erősebb akkor derül ki, ha megméred a teljes testének fizikai erejét, nem csak egy részének.
Kihagytad a Songoku féle kít meg a harci energia növelést, mint opciót.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 192
113
Egy kovácsolt vashegyes nyilat (60 gramm +), akkori kompozit reflexből 70 fonttal nagyon kicsi hatótávra tudsz kilőni. Ez ügyben ajánlom Mónust. Mostani kompozit tradi 60 fontos Kassaival (30-40 gram körüli vesszővel) jó ha megvan a 100-150 méter. Ez egy csatában elégtelen (bot íjak hatótávja). Mindegy a technika, hogy milyen oldalon fut ki, gyűrűvel v. nélküle ...a fizika (kezdősebesség, légellenállás, ballisztika) ennyit enged. Tudom azt is, h nem álcsúcsra húzós-hosszan célzós műfaj, de azért na...nem 8-10 vesszőt lőttek ki (pl. kedvenc Carrhaei-csata) hanem sokszor ennyit.
Az angol hosszúij,és a magyar ij hatótávja valójában kb ugyan akkora volt.
Különbözó nyilhegyeket használtak a különbözó céloknak,és lőtávoknak,lővésformáknak megfelelően.Mongolok még Muhinál is távlövésre könnyű csonthegyű nyilvesszőket használtak.
És egyébként a szintén gyermekkortol ijásznak nevelt angol hosszújász izom és csontrendszerét is deformálta a hosszúij.
Különben akkoriban minden hadseregneg voltak ijászai.Pl Harald királyt is Hóditó Vilmos ijászai teritették le.
Kutatások és a kisérleti régészet eredményei szerint is,valójában 70 fontosnál nagyobb ijat nem használtak kéziijként katonai célokra.Az ennél erősebb távlövő ijak,direkt erre a célra készült db-ok voltak,nem szabvány hadieszközök.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 192
15 869
113

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 327
55 753
113




Drága kenyér,ennyi fasság.
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 146
7 613
113
Nem baj, ha a mítoszok is erősítik az identitást, csakhogy nem ismerünk sajátos ősmagyar mítoszokat. Csak hiteltelen forrásokból származó hamis mítoszok vannak, amelyeket meseköltők és tankönyvírók terjesztettek el a 19. századi nemzeti romantika jegyében: ilyenek például a hun-magyar mondák.


Ha Csaba királyfit tanítjuk a kisiskolásoknak, mint identitáserősítő tényezőt, óhatatlanul a hun-magyar azonosság hazugságára tanítjuk őket.

Identitásunkat nem csak az „ősmagyar” mítoszok erősíthetik. Hiszen ilyen tényező lehet a magyar kultúra bármely szelete: például a magyar költészet az Ómagyar Mária-siralomtól Balassin, Vörösmartyn át Petri Györgyig, vagy Liszt, Bartók, Ligeti muzsikája. Vagy ez nem elég izgalmas?

el van borulva kissé a néni.o_O
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 231
113
el van borulva kissé a néni.o_O
Nincsen. Ez a valóság. Gyakorlatilag semmit se tudunk az ősmagyarok hitvilágáról. A kevés forrás extrém ellentmondó, míg a régészet csak nagyon korlátozottan tud hozzájárulni.

Még az "ősvallás" fogalom is tisztán modern konstrukció. Nem tudjuk volt e egyáltalán domináns hitvilág.

Annyi biztos, hogy a régi hit vagy hitek elhagyása vagy százéves folyamat volt és nem állt mögöttük szilárd ideológiai konstrukció, mert az ún pogánylázadások is politikai és szociális konfliktusok voltak.

Magánvallás lehetett, nem determinálta a közösséget, mint a monoteizmusok konstrukciója.
 
  • Vicces
Reactions: Pogány

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
809
1 579
93
Drága kenyér,ennyi fasság.
Átolvasva sajnos ez van! No de azért találtam a mondandójában egy képet amit meg is mutatok.:

ePNoKCR.png

A régészek által „napos-holdas világfának” minősített díszítmény honfoglalás kori fémvereteken, az ún. sóshartyáni korongokon (Fodor István nyomán)

- Szóval én nem találtam napot rajta, holdat meg kettőt is! Középen meg a kereszt nem nevezhető fának! Szóval kicsit elgondolkodtam a régészeti ismeretein az emberkének. Én másra gondolok.

Z0P9ORn.png


- 90°-ban elfordítottam az amulettet, (baloldalt lehet látni a 3 furatot) Így egy kicsit mást lehet kinézni az ábrázolásából. Hogy mégis képben legyünk egy térképet is felteszek ide.

fXmaXR2.png


Mint látható a térképen megrajzoltam a keresztet. Azaz ez az amulett egy kereskedelmi utat ábrázol, azt is mondhatjuk hogy a hunok útvonalát, területükön. Milyen városokat köt össze ez az útvonal? Kezdjük a hunok központjával Urumcsival, majd délen Szamarkand, nyugaton Magnyitogorszk, Majd északon egy már nem ismert Mansi várossal az Ob partján. Szerintem ott lenni kel egy ősi városnak, amit esetleg elpusztítottak. A kereszt közepén pedig Karaganda található, mint kereskedelmi központ. (Ugyanakkor ott van egy kisebb tó is félúton itatás céljára).

- Miből gondolom én hogy ez az amulett ide tartozik? Abból hogy a második képen bejelöltem két pöttyöt. Azaz az is két város, amiből az egyiket ismerjük is Szverdlovszk, a másik sajnos eltűnt az idők homályába a Kaszpi-tenger kis öblénél.
Szverdlovszk volt a Hantik fővárosa, az Ural átjárónál. Ebből látható hogy elődeink a hunok nagyon is tudták merre járnak a sztyeppén, nem csak kóvályogtak rajta legeltetés közben. Minden tervszerűen folyt. Akár a kereskedők irányítása, akár áruszállítás, akár harc! Nagyon is tudták a pásztorokig bezáróan hogy merre járnak. Ezért kérdezem én hogy elődeink tudatlanok voltak ahogyan a nyugat beállít minket? Egy frászt! Nem véletlenül kértek fel minket a kínaiak hogy egyesítsük nemzetüket.
- Tehát az amuletten a két holdalak a felső a (Szaján-Altáj) hegyvonulat, ameddig az alsó a (Tiensan s a Kun-lun) hegyvonulat hold formája. Baloldalt pedig a két medence látható, alól a Turáni-alföld, fölül pedig a Nyugat-Szibériai-Alföld.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 659
32 274
113
Nincsen. Ez a valóság. Gyakorlatilag semmit se tudunk az ősmagyarok hitvilágáról. A kevés forrás extrém ellentmondó, míg a régészet csak nagyon korlátozottan tud hozzájárulni.

Még az "ősvallás" fogalom is tisztán modern konstrukció. Nem tudjuk volt e egyáltalán domináns hitvilág.

Annyi biztos, hogy a régi hit vagy hitek elhagyása vagy százéves folyamat volt és nem állt mögöttük szilárd ideológiai konstrukció, mert az ún pogánylázadások is politikai és szociális konfliktusok voltak.

Magánvallás lehetett, nem determinálta a közösséget, mint a monoteizmusok konstrukciója.
Hogyne lett volna domináns hitvilág, ha a kultúrkörök, vallások összeségében az azonosságot keresed, ott tündököl a szemed előtt, az éltető hármas, a Nap és a Hold és a Csillagok. Innentől kezdve igenis beszélhetünk ősvallásról. Az, hogy ezen természeti jelenségeket milyen földi, fizikai tulajdonságokkal ruházzák fel lényegtelen lássuk már a valóságot. Az összes vallás valójában egy Világmodell, amely segít eligazodnia az egyénnek a Kozmoszban.
Mindez a népmesei hagyományainkban is nyomonkövethető. Persze itt lehet kötekedni, hogy ezek mind szláv, germán, zsidó történetek, csak amikor ugyan azok a történetek köszönnek vissza Kínából, Indiából, Perzsiából, Anatóliából, a Kaukázusból, Japánból, Nepálból, Egyiptomból, Mezopotámiából (Észak-Amerikából, Dél-Amerikából) stb. akkor viszonylag nevetséges az az állítás, hogy nincsen ősvallás. Az ún. monoteista vallások ezt a Világmodellt hajlították a saját érdekeiknek megfelően, nyilván az uralmuk biztosításáért, ezzel elvéve az egyszeri embertől egyszersmind a szakrális fantáziát, és ezen keresztül a lelkét és világképét homogenizálva rabságba hajtva őt. Nézzük csak meg a ma emberét!
Hogyne tudnánk.Bizánci és arab irók is leirták,főbb vonalaiban.manicheus,tengrista,zsidó és muzulmán vallások voltak jelen a magyar törzsszövetségben.
Hát véleményes a muzulmán és a zsidó is, főleg a fentebb leírtak miatt. A monoteizmus számára templomok szükségesek, míg az ún. Ősvallás számára az egész Világ egy templom, amiben mindannyian elhivatott szolgáiként/papjaiként élünk, hiszen a eredendő szentség, maga az élet.
,.....,.,,.................
És itt lép be a képbe az örökös Megváltó szerepe.
Egy másik topikban írtam, SOL INVICTUS!
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 327
55 753
113
Átolvasva sajnos ez van! No de azért találtam a mondandójában egy képet amit meg is mutatok.:

ePNoKCR.png

A régészek által „napos-holdas világfának” minősített díszítmény honfoglalás kori fémvereteken, az ún. sóshartyáni korongokon (Fodor István nyomán)

- Szóval én nem találtam napot rajta, holdat meg kettőt is! Középen meg a kereszt nem nevezhető fának! Szóval kicsit elgondolkodtam a régészeti ismeretein az emberkének. Én másra gondolok.

Z0P9ORn.png


- 90°-ban elfordítottam az amulettet, (baloldalt lehet látni a 3 furatot) Így egy kicsit mást lehet kinézni az ábrázolásából. Hogy mégis képben legyünk egy térképet is felteszek ide.

fXmaXR2.png


Mint látható a térképen megrajzoltam a keresztet. Azaz ez az amulett egy kereskedelmi utat ábrázol, azt is mondhatjuk hogy a hunok útvonalát, területükön. Milyen városokat köt össze ez az útvonal? Kezdjük a hunok központjával Urumcsival, majd délen Szamarkand, nyugaton Magnyitogorszk, Majd északon egy már nem ismert Mansi várossal az Ob partján. Szerintem ott lenni kel egy ősi városnak, amit esetleg elpusztítottak. A kereszt közepén pedig Karaganda található, mint kereskedelmi központ. (Ugyanakkor ott van egy kisebb tó is félúton itatás céljára).

- Miből gondolom én hogy ez az amulett ide tartozik? Abból hogy a második képen bejelöltem két pöttyöt. Azaz az is két város, amiből az egyiket ismerjük is Szverdlovszk, a másik sajnos eltűnt az idők homályába a Kaszpi-tenger kis öblénél.
Szverdlovszk volt a Hantik fővárosa, az Ural átjárónál. Ebből látható hogy elődeink a hunok nagyon is tudták merre járnak a sztyeppén, nem csak kóvályogtak rajta legeltetés közben. Minden tervszerűen folyt. Akár a kereskedők irányítása, akár áruszállítás, akár harc! Nagyon is tudták a pásztorokig bezáróan hogy merre járnak. Ezért kérdezem én hogy elődeink tudatlanok voltak ahogyan a nyugat beállít minket? Egy frászt! Nem véletlenül kértek fel minket a kínaiak hogy egyesítsük nemzetüket.
- Tehát az amuletten a két holdalak a felső a (Szaján-Altáj) hegyvonulat, ameddig az alsó a (Tiensan s a Kun-lun) hegyvonulat hold formája. Baloldalt pedig a két medence látható, alól a Turáni-alföld, fölül pedig a Nyugat-Szibériai-Alföld.



Nem.
Semmi köze a tájékozódáshoz a keresztnek.
Nem véletlenül van ott az egyenlő szárú kereszt,meg a 2 hold,egymás mellett,a két szélső állapotában.
Mindenki csapkodja magát földhöz a keresztény értékekért,meg már keresztények voltunk Vajk előtt is,mert fogalmuk sincs a kereszténységről,mint intézményről,még a fő szimbólumukat,az asszimetrikus keresztet sem tudják mit,jelent,de rajzolják magukra fejreállítva,rendületlenül.
Tudni kellene a hold mágiát,mi a hold számunkra,mi a dolgunk vele,mit jelent az egyenlő szárú kereszt,mit az asszimetrikus,azt már fel sem hozom,hogy fogalmuk sincs mi az áldás,mi az átok,mert a blankolt srác kivesz egy gyereket a tömegből,mozgatja a kezét,és hú,megáldotta a gyereket!
A apátok füle volt az,nem áldás,és akkor finom vagyok,és nőies.
Mindegy,nem toszom fel magam,itthon leszek most 2 hetet,meg lett Magyar billentyűzetem,úgyhogy befejezem amit vagy 1.5 éve elkezdtem,kicsit kibontom nektek ezeket,hogy legyen fogalmatok a világról,magatok körül.
Mármint az igazságról,nem amit j srác láttat belőle,kicsit megkapargatom ki,mitől Magyar,ki a mag ura,mert mint említettem párszor,a genetika érdektelen ebből a szempontból.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 231
113
Hogyne tudnánk.Bizánci és arab irók is leirták,főbb vonalaiban.manicheus,tengrista,zsidó és muzulmán vallások voltak jelen a magyar törzsszövetségben.
Össze-vissza írtak mindenfélét a különféle előitéleteik és az alapján, hogy éppen milyen vallású "magyarral" találkoztak és mit értettek rajta félre. Ezek lényegében rettentő felületes kiszólás szintű megjegyzések csak. Senki nem írt részleteket ez ügyben.

A régészetből többet "nemtudunk" mint a kevés írott forrásból. Nemtudunk, mert bár van anyag, de jobbára értelmezhetetlen. A hozzá fűzhető narratívák szinte minden esetben megalapozhatatlan képzelgések.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 231
113
Az a baj, hogy az egyetlen érdekelt fél, a saját magunk forrásanyagát két nagy pusztulási réteg, a tatárjárás és az oszmán hódítás elhamvasztotta. Talán a XI. században, szerzetesek, térítőpapok, történelmi feljegyzések és hatósági iratok részeként születtek feljegyzések a pogány magyarok hitéről, de nekünk csak könyvveretek maradtak belőle.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 659
32 274
113
Az a baj, hogy az egyetlen érdekelt fél, a saját magunk forrásanyagát két nagy pusztulási réteg, a tatárjárás és az oszmán hódítás elhamvasztotta. Talán a XI. században, szerzetesek, térítőpapok, történelmi feljegyzések és hatósági iratok részeként születtek feljegyzések a pogány magyarok hitéről, de nekünk csak könyvveretek maradtak belőle.
Azért Szent Gellért püspök áldásos tevékenységét se felejtsük el, meg a német lelkesedést se.
 
  • Tetszik
Reactions: papajoe