Magyar őstörténet és a sztyeppei civilizáció

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
809
1 579
93
Íjkészítés.

xf78QaI.png


Nyílkészítés

YlM1aIX.png


LMvSB0P.png
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 672
79 941
113
Viszünk a mostani ember sokkal több és jobb ételhez jut. Így magasabb és erősebb mint a régiek.
Abba bele se akartam menni, hogy a sokkal jobb orvostudománynak, technológiai fejlettsegnek vagy jobb minőségű táplalkozásnak köszönhetően mennyivel jobb általános fizikai állapotban tud lenni ha akar egy mai ember mint egy akkori.

De ettől függetlenül az ember ugyanaz a biológiai élőlény mint akkor.
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 756
11 950
113
a mai átlag ember nem végzi el azt a napi munkát amit anno az őskorban vagy még a középkorban is elvégeztek!
Nyilván nem, hiszen más a világ.
De a középkori paraszt nem sokkal végzett több és másabb munkát, mint mondjuk a két háború közötti parasztság (oké, nem volt cséplőgép) , mint például a nagyszüleim. Én viszonylag sokat voltam velük láttam csináltam amit ők. Nem szakadtunk bele. Ha valami nehéz volt, áthívtuk a szomszédokat.
Szerintem egy gyári többműszakos meló sokkal megterhelőbb, mint a földeken dolgozni vagy állatokat gondozni.
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 756
11 950
113
Kinizsy Pali is 3 törökkel táncolt, leírták, tanultad, ha tanultad. S gondolod nem igaz! Ejnye! Molnár fiú volt s naponta lisztes zsákot hordott!
Kinizsi hozzám képest egy porbafingó volt. :)
És igen, ismerek arcokat, akik simán bunyóznának 3 átlagemberrel és, jó eséllyel, nyernének. De nem legyőzhetetlenek.
Apósom vagont rakott éveken keresztül másodállásban, még is lenyomtam volna egy az egybeni bunyóban. Én meg nem bírtam volna a vagonpakolást. Na, akkor ki a pajszer?
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 118
2 960
113
Ne haragudj, melyik légió is volt az a lovas légió? Esetleg a tisztek ha tudtak lovagolni! Gyalogságuk volt. Papucsban lovagoltak? Ne már.

- A római lovasság az equiteszek, görög megfelelőjük a hipeiszek nyilván a vagyonosokból állt, a görög-rómaiaknál is a "lovagok" egy vagyoni osztalyt jelentett.
+ a görögöknél a theszaliaiak számítottak a legjobb lovasoknak, a krétaiak a legjobb ijjászoknak (őket a rómaiak is nagyra tartották).
  • A lábbelinek mi köze a lovagláshoz (a kengyel előtti idöben) ?
  • Az egész vitátokat nem értem a szkíták jellemzően sem a görögökkel sem a rómaiakkal nem harcoltak,
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 118
2 960
113
:D
Megnézlek, h egy-egy kézzel felemelsz e egy-egy szamarat (mert bizony ilyet is leírtak).
Gondolod, h azok az emberek, akik borjakat emelgettek, napi tíz kilómétereket gyalogoltak (nem kis súlyokkal), fejtek, fát hordtak, kézzel szántottak...összetojják magukat egy sz.ros Mátrai túrától? 30 kg az nincs 2 vödör víz :D
Bohóc vagy és ezt itt most világosan elő is adod. :D

Ez akkoriban pont úgy nem az átlag volt, mint manapság Swarczi, vagy Fekete Laci.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 192
113
Ne haragudj, melyik légió is volt az a lovas légió? Esetleg a tisztek ha tudtak lovagolni! Gyalogságuk volt. Papucsban lovagoltak? Ne már.
A római hadsereg változott az idők folyamán.Főleg a filmek hatására az emberek a négyszögletes pajzsos,pilumos és rövid kardos segmata páncélos légionistával azonositják a római katonát.Pedig Catalonumnál ilyen katona már nem volt egy db se.Ekkorra már döfőlándzsás,ovális pajzsot és hosszú kardot használt a római gyalogos,és többnyire nem viseltek fém testpáncélt.És volt már római,szarmata mintájú nehézlovasság (eleinte konkrétan szarmata zsoldosokbol állt),és volt ijjal és hajitógerelyekkel is ellátott,sztyeppei vivólándzsát (dzsida,valószinűleg eredetileg ezt jelentette a kelevéz magyar szó,de ez nem biztos) használó könnyűlovasságuk is.
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 032
2 926
113
- Ne haragudj de nem adok igazat, a mai átlag ember nem végzi el azt a napi munkát amit anno az őskorban vagy még a középkorban is elvégeztek! Nemsokára majd visszaköszönnek azok az idők amikor inad szakadtáig is dolgozhatsz! Majd akkor gondolj vissza!
- Kinizsy Pali is 3 törökkel táncolt, leírták, tanultad, ha tanultad. S gondolod nem igaz! Ejnye! Molnár fiú volt s naponta lisztes zsákot hordott!
- Nem kímélték akkoriban a gyerekeket sem, mivel mindenkinek meg volt a napi feladata! Nem számítógépet pötyögtettek mint a mai gyerekek! S nem parizert csipegettek, meg csokoládét!
S nem szteroidokkal nyomatták fel az izmaikat, mint manapság a hülye gyerekek!
Akkoriban minden nap el kellet látni a jószágokat, kaját kellet előteremteni az asszonynak ezért az embert elzavarta vadászni! Ha megjött a vadászatból, mehetett fát vágni, mert ugye anyjuk főzni akart! Stb...stb...! Szóval sokkal kitartóbbak voltak mint a mai városi ember!
Kinizsi nemesi származású volt. Ez a molnárlegény urban legend
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 289
113
Ahogy Dózsa György se volt paraszt,hanem kisnemes katona-és hires bajvivó.Bajvivásban legyőzte a szendrői béget.
és kapott ezért a tettéért egy egész falut. csak amikor elment megnézni a tesókkal és a spanokkal derült ki hogy a faluba lakik összesen 3 család düledező viskókban öregek betegek fogyatékosok... ráadásúl a világ végén valami természetálatal visszahódított területen kiakadt és ajánlkozott fel hogy segít kereszteshadat szervezni.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 727
17 139
113
Ez akkoriban pont úgy nem az átlag volt, mint manapság Swarczi, vagy Fekete Laci.
Átlag? Messze felette voltak a mai átlagnak. Mázsás zsákokat pakolásztak aratáskor, most meg a cementes zsák 20-25 kg. :D
Áruld már el, h szerinted, ma ki és milyen tevékenységgel közelíti meg egy 100 évvel ezelőtti ember munkanapját.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0