Magyar őstörténet és a sztyeppei civilizáció

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
ne essetek az e betűs szavak hibályába a magyar nyelv kapcsán lehet ö vel á val é vel mondták régen (csak ugye ma a budai/pesti dialektust használjuk. ami e zős vólt. (a heger pont höngör volt szerte az országba é zős tájegységekben is héngör ázosaknál meg hángör.) gör a vége e zőrsnél lett e s...
ez a szép a magyar nyelvben a tájszólások formálták (a törzsek.) a vége általába a szavaknak megeggyezik.

a mágiából viszont rengeteg szavunk maradt fennt vagy ered (igézés stb)
Az e-ző nyelvjárás ugyan úgy a magyar hagyományos nyelvjárás része, nem egy "hochdeutsch" jellegű mű dolog.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 877
35 271
113
Az e-ző nyelvjárás ugyan úgy a magyar hagyományos nyelvjárás része, nem egy "hochdeutsch" jellegű mű dolog.
igen de a mai magyar nyelv a pestiből származik. a nyelvújítás óta... (a mai napig is a nyelvtantanárok nem győzik kitanítani a gyerekeket az általukk helytelen iejtésekből.)

azt vállasztották mert akik választották azt beszélték /vették fel a fővárosba.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 877
35 271
113
mondjuk hetfen nyocfan kilencfen. aztmodják logopádiai hiba... (közbe valahol tényleg úgy elyik.) f-v...

a tájszólások nem véletlen alakultak ki ahogy a "népviseleti" határok se....

a törzsek szállásterületei a mai napig élnek....

abba igaza vólt blogennak hogy a honfoglaló magyarság a mai napig él a mindennapjainkba csak nembztos hogy egésszen úgy ahogy írta.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
igen de a mai magyar nyelv a pestiből származik. a nyelvújítás óta... (a mai napig is a nyelvtantanárok nem győzik kitanítani a gyerekeket az általukk helytelen iejtésekből.)

azt vállasztották mert akik választották azt beszélték /vették fel a fővárosba.
Én olvastam sok nyelvújítás korabeli, megelőző írást, amire nyilván még nem hathatott a nyelvújítás és teljesen azzal a készlettel dolgozott, amit ma használunk. Persze ez alapba "Alföldi nyelvjárás". Szerintem ez a nyelvújítás egy teljesen felfújt dolog.
A nyelvújításkor még nem Buda-Pest volt a főváros és még német nyelvű volt.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 625
32 171
113
Amúgy csak megjegyzem, hogy Kásler kitüntette Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozatával
Dr. Gyárfás Ágnest magyar nyelv- és irodalomtanárt, kutatót, szerkesztőt, a Miskolci Bölcsész Egyesület alapító elnökét.

Aki szerint a magyarság Székelykapukon jött le a földre és az ősi tudást és kultúrális örökségét lófej alakú kristálykoponyákba kódolták:):):)

Ránéztem az egyesület honlapjára tartanak nagyszerű képzéseket is.Például lehet tanulni Pszichológiát de nem ám akármilyet aki elvégzi a 2+1 évig tartó tanfolyamot képzett magyar lélekgyógyász oktató lesz:).De az arra fogékonyak kitanulhatják a szakrális építészetet is:).
Szerintem nem kellene gúnyolódnod!
1. Nem elegáns, akkor sem ha többet tudsz a megnevezettnél.
2. Nem tudni, hogy a hölgy, aki nem mellékesen amúgy Dr. is, milyen mélységű tudással rendelkezik. (Lsd. pl. Szivássy Péter-Kormányzati jósdája)
3. A lélekgyógyászat létező, a pszichológusi, pszichiáteri "kezeléssi" gyakorlattal szembenálló irányzat, inkább keleties megközelitést használ az emberi "pszihé" felé.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
W

Wilson

Guest
Szerintem nem kellene gúnyolódnod!
1. Nem elegáns, akkor sem ha többet tudsz a megnevezettnél.
2. Nem tudni, hogy a hölgy, aki nem mellékesen amúgy Dr. is, milyen mélységű tudással rendelkezik. (Lsd. pl. Szivássy Péter-Kormányzati jósdája)
3. A lélekgyógyászat létező, a pszichológusi, pszichiáteri "kezeléssi" gyakorlattal szembenálló irányzat, inkább keleties megközelitést használ az emberi "pszihé" felé.
Félreértesz én nem a hölgyön gúnyolódom hanem a Kásler féle kitüntetés komolyságán...

Amúgy azt azért megjegyzem,hogy egy Pszichológiai képzés nem játék nagy felelősséggel jár...Ja amúgy ezt az egyesületet 2008-ban megbüntették mert annak ellenére adott ki diplomákat,hogy nem volt erre jogosult.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Pogány

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 939
113
Szübötej Bagatur és az európai hadjárat

Én nem vagyok szakértő, de számomra nagyon kevésnek tűnik a muhi csatánál említett, a mongol oldalról 1000 fő vesztesség. Bennem az van, hogy MO-on olyan vesztességeket szenvedett a mongol sereg, hogy nem tudta a területünket behódoltatni tartósan, és az egyik oka volt annak, hogy elmentek innen.

Nektek mi a véleményetek?
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 447
113
Én nem vagyok szakértő, de számomra nagyon kevésnek tűnik a muhi csatánál említett, a mongol oldalról 1000 fő vesztesség. Bennem az van, hogy MO-on olyan vesztességeket szenvedett a mongol sereg, hogy nem tudta a területünket behódoltatni tartósan, és az egyik oka volt annak, hogy elmentek innen.

Nektek mi a véleményetek?
Igen, igazad van. Még Batu vérteseiből is elestek harmincan. A hatvanezres magyar sereg is túlzásnak tűnik
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 701
113
Én nem vagyok szakértő, de számomra nagyon kevésnek tűnik a muhi csatánál említett, a mongol oldalról 1000 fő vesztesség. Bennem az van, hogy MO-on olyan vesztességeket szenvedett a mongol sereg, hogy nem tudta a területünket behódoltatni tartósan, és az egyik oka volt annak, hogy elmentek innen.

Nektek mi a véleményetek?
Batu kán testőrparancsnoka is meghalt a muhi csatában. Batu hadteste már vesztésre állt, amikor Szubutáj hátba tamadta a magyarokat. Batu már a visszavonuláson gondolkodott, amikor ez megtörtént. A csata után egyértelműen Szubutáj érdemének tartották a győzelmüket.
Csak a templomosok es johanniták a saját létszámuk sokszorosának elpusztítására voltak képesek.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 625
32 171
113
igen de a mai magyar nyelv a pestiből származik. a nyelvújítás óta... (a mai napig is a nyelvtantanárok nem győzik kitanítani a gyerekeket az általukk helytelen iejtésekből.)

azt vállasztották mert akik választották azt beszélték /vették fel a fővárosba.
A Károli Gáspár-féle bibliafordítas miatt van. Buda, mint német nyelvű, Pest úgyszintén, nem szólt ebbe bele. És igen, a reformátusokhoz köthető, Vizsolyi bibliakánt is ismert, tehát az akkori közép-magyarországi köznyelvet terjesztette el.


https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Vizsoly

Azért ezt nem tudni...hááát. Nem akarok senkit megsérteni, de azért na... ;)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Na akkor majd én megszagértem :)
A második tatárjárás során elfogott tatárokat telepítették le ezekben a falvakban (pl. Tatárszentgyörgy)
" ...szótár legkorábbról a Petro Tathar de Senfalwa személynévi adatot idézi 1176-os dátummal, a
’tatár személy’ jelentés első megjelenését pedig egy 1181/1288/1366/16. sz.-i ok-
levélhez köti (TESz.).
A korabeli Magyarország 13 településének 20 névalakja kapcsolható a tatár
lexémához. Legelső településnévi megjelenése a Szatmár megyebeli Tatár (1.)
helyhez köthető, és a fent említett 1181/1288/1366/16. sz.-beli datálású oklevél-
ben regisztrálható Tatar formában (ComSzath. 163, RegArp. 1: 133, Mező–Né-
meth 115). Ez után azonban egy feltűnő kronológiai űr figyelhető meg az adato-
lásban, hiszen a legközelebbi itt számba vehető nevet csak a 14. század első har-
madából tudjuk felmutatni. Névföldrajzi tekintetben megállapíthatjuk, hogy a kö-
zépkori Magyarország területén jelenlétük elszórtan, 11 megyében figyelhető
meg, a Dunától nyugatra azonban egyáltalán nem jellemző.
A TESz. véleményéhez kapcsolódva elmondható, hogy a 12. században az
etnonima már olyannyira ismert lehetett nyelvünkben, hogy a század végéről a
belőle alakult személynév is adatolható. Az ÁSz. a Tatar, Thatar, Thartar, Tharcan
címszó alatt közli legkorábbról a már többször idézett 1181/16. sz.-i átírt okle-
vélből, illetve egyértelműen 13. század eleji, 1201/1227-es dátumú forrásból a
személynév Tatar formáját. Családnév funkcióban a 14. század közepétől..."

http://mnynk.unideb.hu/publikaciok/RA_etnonima.pdf (91. old)

Tehát a tatár szó és településnév a tatárjárás előtt bizonyíthatóan jelen volt a magyar helységnevekben.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 719
17 075
113
Lehet a te-gely eredetileg ten-ger értelmű? Ugye életfa - élet-tengely.
Sajnos nem vagyok nyelvész, be kell ismernem, ehhez nem elég a tudásom. A borral kapcsolatos kifejezéseinket jobban követtem; bor-tengri. Innen a Bor szavunk (szürke jelentése is volt), tengri-tenger meg adott.
Viszont olvastam egy -nekem új- nyelvészeti megközelítést, amely a nyelvek változékonyságát követi. Pl. az angol egy gyorsan változó (Shakespeare kvázi olvashatatlan ma), a magyar lassan (lassan 1000 éves nyelv-emlék bőven értelmezhető ma is).
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 316
55 695
113
A kereszténységet csak mint eszmét említettem, mely keretet/rendszert ad az életnek, éppen úgy mint egy meder a víznek vagy egy kötél a kévének. Ha nincs akkor szétfolyik, szétesik. A kereszténységet tetszőlegesen be lehet helyettesíteni bár milyen transzendenshez köthető "eszmével". Mindegy, csak legyen valami keret ami a világ működésére tekintettel lett megalkotva.
Az egyéni beavatással az a baj, hogy az nem érinti meg a tömegeket, csak kevesek kiváltsága. A többség kapaszkodó nélkül marad és mindenféle ártó ideológiák játékszerévé válik, vagy elkezd gyártani magának isteneket, ami persze az egyén hibás cselekedeteit is legitimálja (kb. ez folyik napjainkban a keresők részéről). Szóval kell valami olyan transzcendensen alapuló eszmeiség ami a tömegeknek vezérfonalul szolgál. Per pillanat, mivel a magyar ősvallást majd teljesen eltüntették, szerinted mi lenne ez az eszme? Hinduizmus, muszlim hit per pillanat nem kompatibilis gondolkodásunkkal (azt hiszem az eredeti ősvallás sem lenne az). Esetleg a Szcientológia? :rolleyes:
Egyébként én is várom a kereszteléssel kapcsolatos írásodat.



Os vallás?
Azmiaz?
A hit, meg a vallás szó is gáz, ebben a kontextusban, azt vallanak az emberek, amit akarnak, úgy hazudnak, mint részeg kotrós az átfolyásméro mellett.
A hit, az vak, abban hisz aki nem tud, amit sosem látott, tapasztalt.
Amikor kibicikliztunk cirka 40 évvel ezelőtt a Lacházi reptérre, és megnéztem eloszor a 29-es felszállását, szentul hittem, hogy 2 ilyen cucc szét hadzsimézné fél Amerikát. :)
Tényleg!
Pár évvel azelott meg azt hittem, hogy a TV-ben, a világ minden dolgából van egy nagyon pici másolat, és egy optika segítségével, így bármit megmutathatnak vele. :)
Tényleg!
Ma meg már tudom, hogy mindkét dologról butaságot hittem.
Mert tudásom van, nem hitem, vagy vllásom.
Nincs osvallás, semmilyen vallás nincs.
Tudásuk volt a fateréknak, tudtak bánni az elemekkel,tudták honnan jönnek, hol vannak éppen, ki az utazó, és hová tartanak.
Tudták hogy mukodik a teremtés, melyik az a szer ami etet, s melyik az amelyik nem.
Haszálták a hatalmat, ami nekik, meg neked is adatot.
Nem kívülrol várták a csodát, a megváltást, hanem befelé mentek, mert tudták, hogy ott van a megoldás, nem kint.
Tudták mi az idok vége, sokat voltak ott, volt képességuk mindenre.
Majd össze fuzom a létsíkokat, utána levonok pár konzekvenciát, majd jöhet a buzulás, utána kib@sszuk az idexet, s rákanyarodunk ördög atya fomuvére, a kereszténységre.
Na, húzzatok kufircolni, utána szundi, holnap kell az ero építeni a demokráciát, meg mindent.
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 653
3 249
113

"
Eszerint tehát immár bizonyítható a kulturális kontinuitás az avar kor és a középkori magyarság közt, sőt az is, hogy legalábbis a VIII. században már egyértelműen magyar nyelvű szöveget is megörökítettek a Kárpát-medencében, vagyis

az avar birodalomban élő magyar nyelvű népelem léte már nem feltevés, hanem tény. "