Magyar őstörténet és a sztyeppei civilizáció

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 456
31 802
113

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 415
113
Ebbe nem akarok belemenni. Én úgy vagyok a magyarság őstörténetével, hogy marhára találgatunk, mert a kutya sem írt le semmit róla. Én személy szerint pedig kikérem magamnak, nem vagyok se szkíta se hun se a fene se tudja micsoda és a Szíriuszról sem jöttem. Nekem bőven elég az, hogy megyar. Semmilyen komplexusom nincs amit pl Attilával kéne kompenzálni, annál is inkább, mert amúgy se tartom valami nagy durranásnak a Hun birodalmat.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 839
35 155
113
Ebbe nem akarok belemenni. Én úgy vagyok a magyarság őstörténetével, hogy marhára találgatunk, mert a kutya sem írt le semmit róla. Én személy szerint pedig kikérem magamnak, nem vagyok se szkíta se hun se a fene se tudja micsoda és a Szíriuszról sem jöttem. Nekem bőven elég az, hogy megyar. Semmilyen komplexusom nincs amit pl Attilával kéne kompenzálni, annál is inkább, mert amúgy se tartom valami nagy durranásnak a Hun birodalmat.
szabartoi aszphaloin
 

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
899
3 231
93
Volt a szkítáknak egy olyan csoportja akik a mai magyar nyelv ősét beszélték, nem az összes szkíta beszélte ezt a nyelvet, hisz a szkíta az minden nomád nép gyűjtőneve. Így már érthető, hogy mire gondolok? Kit tekintek kváz

Hamis dolgokat veszel alapul.. Amit a finn ugor nyelvcsaládokról olvasol ,,hivataloséktól" abból szinte semmi nem igaz. A nyelvészet irányított tudomány. Mindenben hazudnak. 100x lerágott téma , de ugye azt mondják pld. a lapát szavunk szlovák eredetü. Csakhogy van nekünk még a: lap,lapos, lapít, lapály, lapu(levél) lapul, lappantyu, lapogat, láp,stb. Ezek minda szlovákoktól átvett használati tárgyból eredeztetőek? Hazudnak akkor is amikor kérdeznek. Ne azt vedd alapul amit ,,ők" írnak.
 

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
899
3 231
93
Ebbe nem akarok belemenni. Én úgy vagyok a magyarság őstörténetével, hogy marhára találgatunk, mert a kutya sem írt le semmit róla. Én személy szerint pedig kikérem magamnak, nem vagyok se szkíta se hun se a fene se tudja micsoda és a Szíriuszról sem jöttem. Nekem bőven elég az, hogy megyar. Semmilyen komplexusom nincs amit pl Attilával kéne kompenzálni, annál is inkább, mert amúgy se tartom valami nagy durranásnak a Hun birodalmat.
Akkor a hun birodalomról nem sokat tudsz. Ne csak a kárpat medencei időszakát nézd hanem, hogy mettől meddig terjedt, hogy jutottak el idáig, stb. Szász Béla: A hunok története, A Attila nagynagykirály című könyve jó támpont lehet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 415
113
Akkor a hun birodalomról nem sokat tudsz. Ne csak a kárpat medencei időszakát nézd hanem, hogy mettől meddig terjedt, hogy jutottak el idáig, stb. Szász Béla: A hunok története, A Attila nagynagykirály című könyve jó támpont lehet.
Amikor Attilláról beszélünk és az ő birodalmáról az az európai hun története. Márpedig az a birodalom jó ha 100 évig húzta.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 456
31 802
113
Amikor Attilláról beszélünk és az ő birodalmáról az az európai hun története. Márpedig az a birodalom jó ha 100 évig húzta.
Na de volt előzménye meg utózmánya is. A népneveket nem kell nagyon alapul venni. Volt az a név amin magukat nevezték, meg azok amiken őket nevezték. Ugyanakkor a különböző, akár "alkalmi" törzsszövetségeknek is volt külön neve. Sokszor a vezető nevét használták a népre. Egy a lényeg, a sztyeppei kultúra nagy törzsi összefoglaló neve a szkíta. Ez egyszerre életmódot és vérségi rokonságot is jelenthetett. Azon belül voltak a törzsek/nemzettségek. A szkíta népek/leszármazottak, a mai Eurázsiát szinte teljesen beterítették, sőt. Nyugati szélén a Brit-szgtk. (szarmaták), keleten a japánok, koreaiak. Délen egészen Radzsasztánig/India, Médea, Baktria, Egyiptom (hyksosok) , sőt a kusok, mint Kusán birodalom egész Indiát leigázták. Vagyis jellemzően két végpont között, a Kárpát-medence és a Tarim-medence között éltek tömegesen. Érdekes módon a tulipán mint növényi ornamentika, éppen ezen a területen jellemző. De a pentaton dallamokat is sorolhatnám. Minden törzs nyilván más-más nyelvjárást beszélt, minél messzebb éltek egymástól annál kevéssé értették egymást. De a rovásírás jelkészlete ugyan az volt. Illetve Marácz László szerint az a nyelv, amit ma magyarként beszélünk, az egy közvetítő nyelvként funkcionált, vagyis gondolom a kereskedő/diplomata réteg minden törzs esetén beszélte/értette. Ez azt jelenti, hogy mivel a magyar nép is törzsszövetség, így lehet, hogy egyik alkotó törzs nyelve sem volt, hanem a már itt lakó szkíta/pannon/hun/avar népekkel is ezen nyelven volt a párbeszéd, amit a törzsszövetség átvett. De ugye a nyelv meg a genetika ugyan egyeznek sokszor, de nem mindig.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Az a frank meg a francia nem ugyan az a nép. Nézd Bretagnet, nézd a baszkokat, a szárdokat. Alapvetően az "indogermán" réteg alatt egy ősi, szerintem kárpát-medencei származású, innen a rézkorban kiáramló népekről beszélünk, akik kelet felé a Tarim-medencéig jutottak. Csakhogy a régészet nagy ravaszul nem ugyan azon a néven nevezi a lényegileg önazonos kultúrákat, hanem szétszabdalja, különböző neveken említi őket, mint minket a történetírók.

Vagyis:
"A bronzkor első ismert kárpát-medencei kultúrája az ekkoriban egész Európában megjelenő harangedényes kultúra vándorló népe volt az i. e. 3. évezred második felében. A Kárpát-medence népei ekkor jelentős kulturális kapcsolatokat tartottak fenn a mükénéi kultúra régióival. Az i. e. 2. évezred második felét állandó népmozgások, valamint az ezzel együtt járó etnikai-kulturális változások jellemzik és a Kárpát-medence területén is keveredtek az úgynevezett Kárpát-Dnyeperi kultúrkörbe tartozó és a közép-európai jellegű kultúrák.
Azt hiszem, hogy kevésbé ismert a kevermesi sztélé.

"A kevermesi sztélé vésett motívumainak legközelebbi párhuzamait az 1830-as évek közepén a nyugat-
franciaországi Bretagne-ban felfedezett gavrinisi megalitikus folyosós sír tartókövein láthatjuk."

"Különösen zavarba ejtő a gavrinisi 24. számú (L6) kő és a kevermesi sztélé díszítéseinek hasonlósága. Nemcsak az a szembeötlő, hogy a gavrinisi leleten a kevermesi motívumok mindegyike megjelenik, hanem az is, hogy az egyes motívumok egymáshoz viszonyított helye, a kompozíció is komoly hasonlóságokat mutat. A nyuga-európai megalitikus kultúrkörben a gavrinisi és kevermesi motívumok többsége különkülön több esetben megtalálhatóak, de hasonló komplexitásban csak nagyon ritkán jelennek meg."

"Elképzelhetőnek tartjuk, hogy a kevermesi sztélé eredetileg egy közeli kurgánhoz tartozott és annak bolygatása alkalmával
– talán éppen a sztélé találási helyétől északnyugatra azonosított körárkos sírok létesítése során – találhattak
rá a szarmaták a tárgyra, amelyet településükre szállíthattak. [A kő feltételezett lelőhelye körül szarmata leletanyag került elő -phaid.]
A kevermesi lelet értékelése kapcsán az óvatosság ugyan továbbra is indokolt, de az elmúlt közel egy
évtizedben szisztematikusan gyűjtött adataink arra utalnak, hogy a sztélé a nyugat-európai megalitikus és a
kelet-európai steppevidék Yamnaya tradíciói találkozásának, a kontinenst a Kr. e. 4. és 3. évezred forduló-
ján jellemző intenzív, változatos és messzire nyúló interregionális interakciók sajátos tanúja."

forrás: http://real.mtak.hu/136083/1/Boka_H21T.pdf
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 456
31 802
113
Azt hiszem, hogy kevésbé ismert a kevermesi sztélé.

"A kevermesi sztélé vésett motívumainak legközelebbi párhuzamait az 1830-as évek közepén a nyugat-
franciaországi Bretagne-ban felfedezett gavrinisi megalitikus folyosós sír tartókövein láthatjuk."

"Különösen zavarba ejtő a gavrinisi 24. számú (L6) kő és a kevermesi sztélé díszítéseinek hasonlósága. Nemcsak az a szembeötlő, hogy a gavrinisi leleten a kevermesi motívumok mindegyike megjelenik, hanem az is, hogy az egyes motívumok egymáshoz viszonyított helye, a kompozíció is komoly hasonlóságokat mutat. A nyuga-európai megalitikus kultúrkörben a gavrinisi és kevermesi motívumok többsége különkülön több esetben megtalálhatóak, de hasonló komplexitásban csak nagyon ritkán jelennek meg."

"Elképzelhetőnek tartjuk, hogy a kevermesi sztélé eredetileg egy közeli kurgánhoz tartozott és annak bolygatása alkalmával
– talán éppen a sztélé találási helyétől északnyugatra azonosított körárkos sírok létesítése során – találhattak
rá a szarmaták a tárgyra, amelyet településükre szállíthattak. [A kő feltételezett lelőhelye körül szarmata leletanyag került elő -phaid.]
A kevermesi lelet értékelése kapcsán az óvatosság ugyan továbbra is indokolt, de az elmúlt közel egy
évtizedben szisztematikusan gyűjtött adataink arra utalnak, hogy a sztélé a nyugat-európai megalitikus és a
kelet-európai steppevidék Yamnaya tradíciói találkozásának, a kontinenst a Kr. e. 4. és 3. évezred forduló-
ján jellemző intenzív, változatos és messzire nyúló interregionális interakciók sajátos tanúja."

forrás: http://real.mtak.hu/136083/1/Boka_H21T.pdf
Köszi. Nem ismertem. Utána olvasok.
És még mik fognak kiderülni!

 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 584
25 790
113

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 388
67 531
113
Azt hiszem, hogy kevésbé ismert a kevermesi sztélé.

"A kevermesi sztélé vésett motívumainak legközelebbi párhuzamait az 1830-as évek közepén a nyugat-
franciaországi Bretagne-ban felfedezett gavrinisi megalitikus folyosós sír tartókövein láthatjuk."

"Különösen zavarba ejtő a gavrinisi 24. számú (L6) kő és a kevermesi sztélé díszítéseinek hasonlósága. Nemcsak az a szembeötlő, hogy a gavrinisi leleten a kevermesi motívumok mindegyike megjelenik, hanem az is, hogy az egyes motívumok egymáshoz viszonyított helye, a kompozíció is komoly hasonlóságokat mutat. A nyuga-európai megalitikus kultúrkörben a gavrinisi és kevermesi motívumok többsége különkülön több esetben megtalálhatóak, de hasonló komplexitásban csak nagyon ritkán jelennek meg."

"Elképzelhetőnek tartjuk, hogy a kevermesi sztélé eredetileg egy közeli kurgánhoz tartozott és annak bolygatása alkalmával
– talán éppen a sztélé találási helyétől északnyugatra azonosított körárkos sírok létesítése során – találhattak
rá a szarmaták a tárgyra, amelyet településükre szállíthattak. [A kő feltételezett lelőhelye körül szarmata leletanyag került elő -phaid.]
A kevermesi lelet értékelése kapcsán az óvatosság ugyan továbbra is indokolt, de az elmúlt közel egy
évtizedben szisztematikusan gyűjtött adataink arra utalnak, hogy a sztélé a nyugat-európai megalitikus és a
kelet-európai steppevidék Yamnaya tradíciói találkozásának, a kontinenst a Kr. e. 4. és 3. évezred forduló-
ján jellemző intenzív, változatos és messzire nyúló interregionális interakciók sajátos tanúja."

forrás: http://real.mtak.hu/136083/1/Boka_H21T.pdf
Amiképpen az esztergomi királyi kápolna oroszlánjai.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 636
9 185
113
Szóval! Azt olvastam, hogy az uráli nyelvcsaládon belül a finnugor nyelvek nagyjából 3500 éve váltak finn és ugor ágra. Van bárkinek bármi infója arról, hogy a tudósok szerint mi a bűbánatot csináltunk kre. 1500 (a szétválás elméleti ideje) és kru. 800-as évek közepéig (első írásos említés a magyarokról) eltelt nagyjából 2300 évben?

Megtanultunk lovagolni és íjászkodni.

Mármint a szétválás előtt gondolom gyűjtögető, halászó, vadászó népség voltunk. Aztán vándorolgattunk, kapcsolatba léptünk nomád népekkel, mi is azzá váltunk. Kellett ehhez idő.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 636
9 185
113
A nyelvrokonságban azért az alábbi perdöntő lehet! :D

"A f*sz ezzel szemben teljesen bizonytalan jelentésű, bár a lappoknál puohtja/puoccsa/púccs nyelvjárási formákban ugyanazt jelenti, mint nálunk."

A másik nemnél is nagy a hasonlóság.


Most jelent meg elvileg egy online etimológiai szótár:

 
  • Hűha
Reactions: jani22

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Akkor a hun birodalomról nem sokat tudsz. Ne csak a kárpat medencei időszakát nézd hanem, hogy mettől meddig terjedt, hogy jutottak el idáig, stb. Szász Béla: A hunok története, A Attila nagynagykirály című könyve jó támpont lehet.
100 évig nem voltak a történelem színpadán. Na ennyit értek.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 456
31 802
113
100 évig nem voltak a történelem színpadán. Na ennyit értek.
Csak akkor azt nem értem, hogyha ilyen kis stílű aljadékok voltak, akkor miért vezeti vissza nemzeti történelmét a hunokig a kínai, a japán, a koreai, a nepáli, a radzsiput, a török, bolgár, csuvas, a mongol, oszét a magyar. Miért Attila vérvonalához köti származását a vezető rétegük. :rolleyes:
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Csak akkor azt nem értem, hogyha ilyen kis stílű aljadékok voltak, akkor miért vezeti vissza nemzeti történelmét a hunokig a kínai, a japán, a koreai, a nepáli, a radzsiput, a török, bolgár, csuvas, a mongol, oszét a magyar. Miért Attila vérvonalához köti származását a vezető rétegük. :rolleyes:
Mert volt egy rövid ideig fennálló állapot, amikor hatalmas befolyásuk volt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 415
113
Csak akkor azt nem értem, hogyha ilyen kis stílű aljadékok voltak, akkor miért vezeti vissza nemzeti történelmét a hunokig a kínai, a japán, a koreai, a nepáli, a radzsiput, a török, bolgár, csuvas, a mongol, oszét a magyar. Miért Attila vérvonalához köti származását a vezető rétegük. :rolleyes:
A hunokig, nem az európai hun birodalomig (Attila birodalmáig). Ne keverd össze a kettőt.