Magyar őstörténet és a sztyeppei civilizáció

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
A sztyeppei nomádság valóban különböző etnikumu törzsekből tevődött össze nevezhetjük ezeket törzsszövetségeknek is, amik általában vezetô, legerősebb törzsükről kapták a nevüket. Akár a mongolok annak idején mindenkit magukkal sodortak, aki útban volt és beépítették őket a hadiszervezetükbe. Így lehetséges az is, hogy a törzs vezetőrétege és a tőrzs maga, különböző etnikumok. Viszont egy közös kultúrkört alkottak, egy közös őstől származtatták magukat. Ha egy szövetség vereséget szenvedett, rövid időn belül át- és ujjáalakult, kiegészült, új név alatt nekilendült.
2. A pápától nem kaphattuk, hiszen a magyar király mindig is önálló, Rómától független államként létezett arciregnumként, önálló invesztitúra jogkörrel.
A korona zománcképei, illetve maga a rekeszzáncos készítési mód, illetve a filigrán díszítés, formai megfelelői mind-mind a kaukázusi keletkezés felé mutatnak. A Szent Korona személye maga, mint a Magyar Királyságban elfoglalt kiemelt szerepe és alkotmányos jogköre egy nagyon komoly eszmeiséggel rendelkező világképre utal, amit maga a korona szerkezete, felépítése, "mondanivalója", jelképnyelve is megjelenít és a királyságban betöltött középponti szerepe is bizonyít. A kettő egymással egybevágó. Nyugaton ennek nyoma sincs, keleten viszont annál több a párhuzam.
3. A pápától nem kaphattuk, a fentebb leírtak miatt, amúgy sem tudott volna beszerezni ilyet.
Úgy tudom, még mindig ez a hivatalos álláspont a Szent Koronával kapcsolatban. (Két részből áll stb.)
 

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
1. Nem egy kutatótól vannak az információk:

A hunok kapcsán Sz. G. Botalov Az európai hunok(történeti-régészeti rekonstrukció)

antropológia terén Dr Fóthi Erzsébet értekezik az avarok és magyarok közös koponenseiről például:


genetikában én Török Tibor és Neparáczki munkásságanak a követését ajánlanám


A sztyeppe történetével legjobban informált orosz kutatásokat is érdemes figyelemmel kísérni:
angol felirattal

egy másik az avarokról
magyar felirattal

2. Mutass nekem 8-9. századi Nyugat-Európából származó, de avarokhoz köthető leleteket.
3. Én nem tudom, hogy a Szent Koronát kapta Szent István a pápától, csak annyit tudunk, hogy a pápa küldött egy koronát. Én úgy tudom a Szent Koronát csak a koronázáskor viselték uralkodóink, volt nekik "hétköznapi" koronájuk is.
Köszi a linkeket és az infót.

Egy kis időbe telik, mert a vincsim épp most adta meg magát. Esetleg megpróbálok valamilyen youtube-os videót megnézni, ahol talán megemlíti amit a könyvében is ír.

Igen, beavató korona volt. A koronával kapcsolatos hivatalos álláspontot már fentebb belinkeltem.
 

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
2. Én is úgy tudom, hogy a Szent Korona elkészítésének technológiája közép-ázsiai eredetére utal. Ugyanakkor érdemes néhány pillantást vetni az 5-6. századi obskurus germán törzsek régészeti hagyatékára is... a gepida aranykincsek vagy az első frank király síremlékéből előkerült arany ékszerek egy az egyben úgy néznek ki mintha a hun-szarmata(kései szarmata kor) műhelyeiből kerültek volna ki. Én a 9. századból nem ismerek egyetlen olyan leletet sem Nyugatról, amely az avarokhoz lenne köthető. Meglátásom szerint azért nincsen ilyen lelet, mert a frankok a zsákmányt beolvasztották és új tárgyakat készítettek belőle.
3. A honfoglalókkal összeolvadó kései avar elit honnan rendelkezett információval az elrabolt kincsek hollétéről? Ez az egész avar kincses történet egy mentegetőzés a kalandozó hadjáratok végett, hogy mi csak a jogos tulajdonunkat szereztük vissza. Pedig erre nincsen szükség... Engem kimondott büszkeséggel tölt el, hogy volt olyan korszak Európa történetében amikor Németföld, Itália és gyakorlatilag az egész Balkán, valamint Közép-Európa az adófizető szövetségesünk volt. Nem hinném, hogy mentegetőzni kellene ez miatt, inkább azon kellene dolgozni, hogy ez ismét így legyen. :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:
Csomor Lajos 1000 előtt készült és nyugaton található kincseket vizsgált, melyek technika és stílusbeli hasonlóságot mutatnak a Magyar Szent Koronával. A korona készítését 303 (Kozma és Damján ekkor haltak vértanúhalált) és 795-öt (az avar kincsek elrablása) közé teszi.

Csak néhányat említek a vizsgált kincsek közül. A Gizella-kereszt, Mathilde-keresztek, Esseni körmeneti kereszt, Lothar-kereszt stb.

Meg néhány ismert vagy kevésbé ismert kincs. Nagy Károly-talizmán, Atilla-kanna, Szent Fides-szobor (Hun király szobor). Ezeket is az elrabolt avar kincsek közé sorolja.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
A magyar hódítók genetikai elemzése: a honfoglaló magyar törzsek európai és ázsiai apai származási vonalai

. A magyar honfoglaló maradványokon Y-STR és SNP elemzéseket használtunk a korai magyarok genetikai forrásának, törzsösszetételének és rokonságának meghatározására. A 19 férfi egyed apai szempontból 16 független haplotípushoz és 7 haplocsoporthoz tartozik (C2, G2a, I2, J1, N3a, R1a és R1b). Az N3a haplocsoport jelenléte azért érdekes, mert ritkán jelenik meg a modern magyarok körében (ellentétben más finnugor nyelvű népekkel), de a hódítók 37,5% -ában találták meg. Ez arra utal, hogy az korai magyarok egy része ugor származású volt, és hogy jelentős része magyarul beszélt. Eredményeinket összehasonlítottuk nyilvános adatbázisokkal, és felfedeztük, hogy a magyar hódítók az eurázsiai sztyeppék három távoli területéről származtak, ahol különböző etnikumok csatlakoztak hozzájuk: a Bajkál-tó-Altáj-hegység (hun / türk népek), Nyugat-Szibéria-Dél-Urál (finn-ugor) népek, valamint a Fekete-tenger-Észak-Kaukázus (kaukázusi és kelet-európai népek). A korai magyarok törzsek szövetségeként hódították meg hazájukat, és ázsiai hunok, finnugor népek genetikai rokonai voltak

(angol nyelvű)

honfoglal-k-apai-vonalai.jpg
 
T

Törölt tag 2822

Guest
Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni. Kétféle könyvet keresek, bár jobban örülnék ha egyben elérhető lenne, de ezt kétlem, amik elsősorban a magyarság őstörténetével, vallásával illetve azzal kapcsolatos regéinket, mondáinkat gyűjti össze. Valójában az utóbbi lenne a számomra fontosabb.

A finn-ugorista ágat mindenképpen kerülném.

A szárazon történelmi vonalat már elkezdtem "felderíteni", de eddig csak olyan könyveket találtam amikről nagyon sok rossz, negatív véleményt írtak. Eddig az egyetlen talpon maradó könyv ez: Dr. Kiszely István: A magyar nép őstörténete (és ezt egyelőre nem is találom a boltokban)
Erről is szólnak negatív vélemények, bár itt elsősorban a szerzőt támadják az ügynökmúltja miatt. Mivel a témában nagyon sok könyv van így képtelen vagyok eligazodni. Nem akarok hat különböző könyvet venni szeretnék egyet vagy kettőt ami részletesen átfogja az egészet. (vagyis nem 40 oldal, sok képpel)
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
1 963
7 009
113
Mondjuk most már ott van Neparáczkiék munkája ami a legaktuálisabb a témában...Kiszely viszont megemlíti Hideo Matsumoto marker gén kutatását, mely kizárja a genetikai származást a finn ugor népekkel kapcsolatban de megerősíti hogy volt egy kisebb keveredés.
 

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni. Kétféle könyvet keresek, bár jobban örülnék ha egyben elérhető lenne, de ezt kétlem, amik elsősorban a magyarság őstörténetével, vallásával illetve azzal kapcsolatos regéinket, mondáinkat gyűjti össze. Valójában az utóbbi lenne a számomra fontosabb.

A finn-ugorista ágat mindenképpen kerülném.

A szárazon történelmi vonalat már elkezdtem "felderíteni", de eddig csak olyan könyveket találtam amikről nagyon sok rossz, negatív véleményt írtak. Eddig az egyetlen talpon maradó könyv ez: Dr. Kiszely István: A magyar nép őstörténete (és ezt egyelőre nem is találom a boltokban)
Erről is szólnak negatív vélemények, bár itt elsősorban a szerzőt támadják az ügynökmúltja miatt. Mivel a témában nagyon sok könyv van így képtelen vagyok eligazodni. Nem akarok hat különböző könyvet venni szeretnék egyet vagy kettőt ami részletesen átfogja az egészet. (vagyis nem 40 oldal, sok képpel)
Szerintem nincs olyan könyv amit keresel. A korábbi hozzászólásoknál belinkelt videók közül dr. Török Tibor debreceni videója tetszett a legjobban. És úgy gondolom ez áll legközelebb a valósághoz.

Esetleg a Magyarságtudományi tanulmányok könyv, de ezzel az a gondom, hogy vannak benne kevéssé tudományos, számomra nehezen hihető írások, tanulmányok.

Lengyel Dénes: Régi magyar mondák.

Hoppál Mihály könyvei a sámánizmusról és László Gyula könyvei.
 
T

Törölt tag 2822

Guest

Mondjuk most már ott van Neparáczkiék munkája ami a legaktuálisabb a témában...Kiszely viszont megemlíti Hideo Matsumoto marker gén kutatását, mely kizárja a genetikai származást a finn ugor népekkel kapcsolatban de megerősíti hogy volt egy kisebb keveredés.

Szerintem nincs olyan könyv amit keresel. A korábbi hozzászólásoknál belinkelt videók közül dr. Török Tibor debreceni videója tetszett a legjobban. És úgy gondolom ez áll legközelebb a valósághoz.

Esetleg a Magyarságtudományi tanulmányok könyv, de ezzel az a gondom, hogy vannak benne kevéssé tudományos, számomra nehezen hihető írások, tanulmányok.

Lengyel Dénes: Régi magyar mondák.

Hoppál Mihály könyvei a sámánizmusról és László Gyula könyvei.

Köszönöm, mindenképp olyan könyvet szeretnék amit fizikai formában is meg lehet venni, de a pdf-nek is örülök amíg az nincs.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 811
35 292
113
Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni. Kétféle könyvet keresek, bár jobban örülnék ha egyben elérhető lenne, de ezt kétlem, amik elsősorban a magyarság őstörténetével, vallásával illetve azzal kapcsolatos regéinket, mondáinkat gyűjti össze. Valójában az utóbbi lenne a számomra fontosabb.

A finn-ugorista ágat mindenképpen kerülném.

A szárazon történelmi vonalat már elkezdtem "felderíteni", de eddig csak olyan könyveket találtam amikről nagyon sok rossz, negatív véleményt írtak. Eddig az egyetlen talpon maradó könyv ez: Dr. Kiszely István: A magyar nép őstörténete (és ezt egyelőre nem is találom a boltokban)
Erről is szólnak negatív vélemények, bár itt elsősorban a szerzőt támadják az ügynökmúltja miatt. Mivel a témában nagyon sok könyv van így képtelen vagyok eligazodni. Nem akarok hat különböző könyvet venni szeretnék egyet vagy kettőt ami részletesen átfogja az egészet. (vagyis nem 40 oldal, sok képpel)
Ajánlom figyelmedbe Obrusánszky Borbála munkásságát, kiadott jó pár könyvet a hun szkíta rokonságunkról. Jó pár videója fent van a youtube-on is mellesleg kinevezték Mongóliába nagykövetnek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 107
33 379
113
A scytha birodalom reszei is voltunk es a hun birodalom reszei is voltunk a tobbi tobb ezer neppel egyetemben. De se szkita sem a hun mag torzs leszarmazottai nem vagyunk. Tehat igen mind hunok mind skitak vagyunk abba az ertelemben hogy annak a birodalomnak a reszei voltunk. Es nem nem vagyunk eggyek az azon birodalmak nevet ado torzsnek...

Mind a skita mind a hun a birodalmukon bellul kisebbsegbe voltak a nevadontorzsek 1% ot ha kitettek... Ha a mag torzset nezzuk ha meg a birodalmat torzsszovetseget akkor 100% ba hun es szkita volt minden alkoto eleme... :)

A sztyeppei nomadoknal az a torzs amelyik elrekerult fegyverrel es nem szovetseggel /egyszeruen megszunt letezni./ hisz a meghoditott torzsek vezetoreteget lecsereltek a mag torzsbol szarmazo emberekkel /nem egy ket fovel hanem egy nagycsaladdal pl./ a torzsszovetsegnel mint honfoglaloinik viszont verszerzodes divott /ami nem merult ki a ver borral keveresvel es megivasaval./ ezek hazassagokat jelentettek. A torzsfok vagy asszonyt adtak a masik torzsfonek vagy a gyerekeiket hazasitottak. Vagy teljesen egybeolvadtak es sok harcosuk is kapott asszonyt a masik torzsbol./
 
  • Tetszik
Reactions: migfun

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 107
33 379
113
Nem az volt a lenyeg a sztyeppen ha tobb torzs le volt igazva hogy kifosszak vagy maguk ala rendeljek a legyozott torzset mint torzs. Hanem a torzset alkoto emberek keruljenek jobb pozicioba /vezetoretegge valljanak./ tehat ha ugy vesszuk a csalad szamitott es nem a torzs.... A masik torzs elen... /tehat mas redszer volt./
 
T

Törölt tag 2822

Guest
Nagyon nagy vonalakban ismerem a történetet illetve a létező elméleteket. Ami engem érdekelne az inkább a mondavilág, de arról azt olvastam, hogy nem maradt fent sajnos túl sok minden, részben a kereszténységnek is köszönhetően akik igyekeztek törölni mindent a pogány kultúrákból.
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 107
33 379
113
Nagyon nagy vonalakban ismerem a történetet illetve a létező elméleteket. Ami engem érdekelne az inkább a mondavilág, de arról azt olvastam, hogy nem maradt fent sajnos túl sok minden, részben a kereszténységnek is köszönhetően akik igyekeztek törölni mindent a pogány kultúrákból.
De csak ma mesek. Ajanlom a feherloofiat kezdesnek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 107
33 379
113
Rengeteg mese van aminek az eredete a sztyepprol ered. Amibe sarkany van vilagfa aranyalma alvilag kozepvilag felvilag annak eredeta altalaba szttyeppei.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 811
35 292
113

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 458
23 924
113
Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni. Kétféle könyvet keresek, bár jobban örülnék ha egyben elérhető lenne, de ezt kétlem, amik elsősorban a magyarság őstörténetével, vallásával illetve azzal kapcsolatos regéinket, mondáinkat gyűjti össze. Valójában az utóbbi lenne a számomra fontosabb.

A finn-ugorista ágat mindenképpen kerülném.

A szárazon történelmi vonalat már elkezdtem "felderíteni", de eddig csak olyan könyveket találtam amikről nagyon sok rossz, negatív véleményt írtak. Eddig az egyetlen talpon maradó könyv ez: Dr. Kiszely István: A magyar nép őstörténete (és ezt egyelőre nem is találom a boltokban)
Erről is szólnak negatív vélemények, bár itt elsősorban a szerzőt támadják az ügynökmúltja miatt. Mivel a témában nagyon sok könyv van így képtelen vagyok eligazodni. Nem akarok hat különböző könyvet venni szeretnék egyet vagy kettőt ami részletesen átfogja az egészet. (vagyis nem 40 oldal, sok képpel)
Radics Géza.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 730
30 254
113
Nagyon nagy vonalakban ismerem a történetet illetve a létező elméleteket. Ami engem érdekelne az inkább a mondavilág, de arról azt olvastam, hogy nem maradt fent sajnos túl sok minden, részben a kereszténységnek is köszönhetően akik igyekeztek törölni mindent a pogány kultúrákból.
Komjáthi István: Mondák könyve
Hallgassd a P.Mobil:Honfoglalás svitjét, nézd meg a Rege a csodaszarvasrólt, Fehérlófiát Jankovics Marcelltől.
Javaslom még Bakos Attila előadásait, bár ő a buddhizmus felől is kutatja, könyvei: A Duna Evangéliuma, Kőtörő fű. Ezeket olvastam. Olvasd el a Arvisurákat, Kovács B. Fréda: Halhatatlan harcos könyvét. Így hirtelen...