.
Ne felejtsük el, hogy Mátyás a törökkel a kezdeti összecsapások után már nem háborúzott többé. Sőt, az osztrákok azzal vádolták Mátyást, hogy átengedi Horvátországon keresztül a török portyákat, mert azok betörtek még Karintiába is.
Szerintem már Mátyás korában is az európai nagyhatalmak egyfajta egyensúlyra törekedtek. Annak mentek neki, aki túlságosan megerősödött. A Német-római birodalmat senki sem akarta, hogy központosítsák, így nem csak mi támadtuk akkor, hanem a franciák is. Minket meg a török békén hagyott pont ezért. Miután viszont Habsburg szövetségesek lettünk, majd Habsburg lett a királyunk is, onnantól célkeresztbe kerültünk.
Szerintem nem is lett volna jó, ha Német-római császár lesz a magyar király. Semmi hasznunk nem lett volna belőle, sőt. A franciák lekötötték volna a Birodalom erejét, Magyarország török ellenes védelmére meg ugyanúgy nem jutott volna erő, pont, mint ahogy a valóságban is megtörtént.
Egyébként Luxemburgi Zsigmond német római császár lett, egy katasztrofális csatára futotta a Birodalom erejéből... Annál Hunyadi jóval többet elért, csak Magyarország erejére támaszkodva.
Mátyás halála után jó lett volna, ha a fiát választják meg és Mátyás politikáját viszi tovább.
Ez egy logikai bukfenc. Két Jagelló monarchiával hadba lépni és a németekkel, hogy hathatósan léphessek fel a hátamban lévő törökkel szemben. Még egyszer, a Jagelló király a legjobb választás volt. Kapásból 3 szomszéddal is szövetségbe kerültünk és a qrva drága "Fekete Sereg"re sem volt szükség. A magyar nemesség, az egyház, az államigazgatás még szolgálhatta volna a hazát.
Hát pedig úgy látszik bejött neki. Az ország biztonságban volt, ráadásul hatamas és főleg gazdag területeket hódított meg. Ausztria, Morvaország és Szilézia meghódítása után lett volna akkora erőnk, hogy bármilyen támadást elhárítsunk.
Mátyás országát nem lehetett összehasonlítani a későbbi Jagellókéval. Mátyás nagyon jól központosított országot vezetett, míg a Jagellók idején hiába volt nagyobb az ország, ha decentralizált volt.
A korszak zsákutcája, ha volt ilyen a gyenge decentralizált államban volt. A korszak vége rossz időszakot hozott ránk, de mi választottunk két királyt. Polgárháborút lehet szítani kívülről, de attól még a belső szereplők vívják. Még az Egri Csillagok is egy "kamu"...
Wikipédia János Zsigmond-
"A száműzetésben töltött 1551 és 1556 közötti időszakot leszámítva tényleges hatalma pedig Erdélyre és változó méretű tiszántúli területekre (Partium) terjedt ki, mivel az ország középső és déli részét a török, nyugati és északi részét pedig Habsburg Ferdinánd, majd fia, Miksa uralta."
"Végül 1551-ben Fráter György katonái az Erdélybe bevonuló császári zsoldosokkal megerősítve körülzárták a gyulafehérvári udvart, és Izabellát János Zsigmonddal együtt foglyul ejtették, majd még ugyanezen év júliusában az ún. szászsebesi nyilatkozat aláírására kényszerítették, amelyben lemondott a koronáról, illetve a korábban Fráter György és Ferdinánd között tudtán kívül megkötött nyírbátori egyezményben kárpótlásként biztosított Oppeln (Opole) és Ratibor (Racibórz) sziléziaihercegségek fejében, magáról Erdélyről is. Száműzetésük döntő részét Lengyelországban töltötték a királyné testvérbátyja, II. Zsigmond Ágost lengyel király, védelme alatt.
Habsburg Ferdinánd 1551-ben kezdődő uralma hamar kiábrándította a magyarokat és a székelyeket, sőt még az erdélyi szászok is elégedetlenkedni kezdtek.
Hamarosan kiderült, hogy Habsburg Ferdinándnak nincs elég ereje ahhoz, hogy egész Magyarországot megvédje, a török csapatok sorra foglalták el az ország fontos városait. Török kézre kerültek olyan fontos települések, mint Becse, Becskerek, Csanád, Lippa, Veszprém, Drégely, Szolnok, Temesvár, Karánsebes és Lugos."
És ez már az 1552-es hadjárat. Csak hogy tudjuk hová tenni az eseményeket. Ha pl nem ölik meg Fráter Györgyöt, akkor nem biztos korántsem a török hadjárat sem.
De itt már nagyon tovább futottam. A török is egy szövetséges önálló magyar államban lett volna érdekelt.
Pontosan. Mint írtam, addig amíg Német-római birodalom ellenesek voltunk, a töröknek nem voltunk a célpontjában. Látszólag jó választás volt a Habsburg király, hisz egy nagy Birodalom részei lettünk. Csakhogy annak a birodalomnak rengeteg ellensége is volt, mi pedig a birodalom peremén helyezkedtünk el, így frontország lettünk. Egyébként a túloldalt a francia-német határon ugyanilyen frontországok voltak a német területek, őket sem tudta megvédeni a birodalom.