Egy picit szívatom magamat és bedobom egy korábbi kommentemet, mely nem kimondottan Mohácshoz tartozik, inkább a korszakhoz.
Lehet darabokra szedni!
"Egy kis töröközés
Már bocs, de ez így nem teljesen igaz. Mohács valóban egy csata volt semmi több. 6 hét múlva a török kivonult az ország pedig megválasztotta Jánost királyt. Magyarország kiléphetett volna a háborúhoz vezető Habsburg-Jagello szerződésből.
DE! Jött Habsburg Ferdinánd igényt tartva a trónra a Habsburg-Jagelló örökösödési szerződésre hivatkozva és kiűzte Jánost az országból. Majd jött Szuleiman és kiűzte Ferdinándot az országból és visszafoglalta a független Magyar Királyságot. Ez többször is eljátszódott, egészen János haláláig, amikor éppen ismét segíteni jöttek (Egri Csillagokból ismerjük).
Kevésbé ismert tény, hogy Mohács előzményeként mi üzentünk hadat a Habsburgok oldalán a törököknek, akik a Cognaci ligának voltak a tagjai.
A Cognaci liga tagjai: Francia Királyság, Velencei Közt., Pápai állam, Török Birodalom. Megjegyzem 1525-ben a Pavia-i csatában V. Károly tönkreverte a franciákat, pillanatnyilag éppen kiiktatták Velencét is és mégsem jöttek segíteni 1526-ban, pedig ha volt az un. "nyugati világnak" csúcsseregege, akkor az ez volt.
Valójában a törökök sokáig együtt akartak velünk működni, támogatták a "független magyar" államiságot.
Még egy érdekesség ahogy én látom Mátyás korát.
Mátyás a Német-Római császárságot akarta, mint ami Zsigmondnak (egyes Hunyadi eredetek alapján a nagyapjának) megvolt. Ehhez harcolt a Jagellókkal, a Habsburgokkal egyszerre, háta mögött a törökkel. Az ország soha nem látott magas adókat fizetett (kapuadó helyett füstadó, hadiadó). Tény hogy véget vetett a polgárháborúnak és az utána következő török háborúk is vonzóvá tették a kort.
Megjegyzem hogy a sok nyugati hadjárat alatt a balkáni érdekszféránk szinte ezalatt teljesen elveszett és a határunk valódi török határrá vált.
Tehát amikor Mátyás után Jagelló uralkodót választottunk, gyakorlatilag szinte egyszerre az ölünkbe hullott az az országcsoport amiért Mátyás egész életében harcolt.
A hadiadót nem szedték be többet (ez kikötés volt- 1 forint háztartásonként, ami hatalmas teher volt főleg a szegényeknek). Ráadásul a főellenség Habsburgok is szövetségesekké lettek egy csapásra. Tehát nem biztos, hogy a Jagello kor olyan rossz volt. Most nem a központi hatalom meggyengüléséről, az uzsora kölcsönökről és a védelmi képességek leépítéséről beszélek. Viszont belesodródtunk egy az akkor ismert világ globális hatalmi játszmájába."
Ami közvetlenül talán ide tartozna és hozzátenném: A korban a hadtáp nem volt megoldva. A törökökön kívül, nyugati hatalom a hadtápot majd a XVII. században építi ki Franciaországban a Napkirály háborúinál. Addig aratás előtt komoly hadmozdulatokra nem volt lehetőség (nyilván aratásra már nagyon ki voltak fogyva a lakosság készletei. Meg mi a csudát kezdett volna egy 40 házas falu, vagy akár tíz is egy 40000-es hadsereggel). A seregek nem voltak komoly késésben, egyszerűen így tudtak menni. A törökök voltak piszok gyorsak. Vagyis, ha a teljes magyar-cseh haderő egyben lett volna (mondjuk másfél hónap múlva), akkor a török sereg is lényegesen nagyobb lett volna. Ez csak így lehetett. Ami érthetetlen, hogy miért akarjátok megnyerni a csatát?
Meg is lehetett volna egyezni (persze tudom, hogy ennek nem volt valódi esélye a fent említett szövetség végett). Ha volt katonai zsákutca az a Dráván való átkelés akadályozásának nem megfelelő volta. Bár nyilván ehhez meg nem lehet egyben tartani a hadrendet. Egyszerűen a török sereg a kor első-számú szárazföldi ereje volt.