Magyar történelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
1848. Nem sokat emlegetett előzmények. Horvát-magyar viszony, horvát szemszögből:

1845 július: A Zágráb Vármegyei nemzetgyűlésen botrány robbant ki, mivel aláíráshamisítássorozatra derült fény, aminek eredményeképp több magyar és kevesebb horvát nacionalista vehetett részt a nemzetgyűlésen, ezen felül a király utasítására az 1835-ös nemességi listát alapulvéve mentek ki a meghívók, amik szintén a magyaroknak kedveztek. Július 28-án kezdett ülésezni a nemzetgyűlés, ami másnap a Szent Márk téren vérengzésbe fajult este hét órakor. Az első lövést állítólag a tér sarkán álló magyar ügyvéd házából adták le. Az eseményt magyarellenes zavargásként tartják számon Horvátországban, az áldozatokat emlékműve van Zágrábban, ők a "júliusi áldozatok", 13 halott, 27 sebesült, köztük Mirko Bogovic, Kőrös Vármegye táblabírája. A temetés a "magyar hegemónia" elleni küzdelem demonstrációjaként tartják számon és számos más kisebbség is képviseltette magát rajta, és hangot adott nézeteinek.

1848 március 17/22/25-én nemzetgyűlést tartanak Zágrábban, aminek eredményeként megszületik a horvát 30 pont, aminek a teljesítését I. Ferdinánd megígéri. A követelések között volt Jellasics bánná kinevezése, a horvát állam működésének megreformálása, függetlenítése a Magyar Királyságtól pénzügyi, oktatási és nyelvi ügyekben, valamint szólásszabadságot, törvény előtti egyenlősége, általános választójogot, a nemesi előjogok és a jobbágyság eltörlését.
1848 március 23-án I. Ferdinánd Jellasicsot kinevezi horvát bánná, április 8-án Bécsben leteszi az esküt, április 25-én bejelenti a jobbágyság eltörlését, június 5-én Zágrábban van a hivatalos beiktatási ceremónia. Másnap nyitják meg a horvát parlament ülését, június 9-re megszületik a parlament 18 pontja, ami újraszabályozza Horvátország, Dalmácia és Szlavónia viszonyát a Magyar Királysággal, új kormányzati struktúrát, és a horvát nyelv használatát hivatalos nyelvként.

Erre I. Ferdinánd másnap visszavonja Jellsics minden tisztségét, de erről nem értesítették a horvát felet. 1848 június 19-én Jellasics az uralkodó elé terjeszti a Parlament követelését a császárság átalakítását egyenlő államok konföderációjává. Ferdinánd István főherceget nevezi ki mediátornak a magyar-horvát-szlavón-dalmát mediációra. Június 20-án kiderül, hogy az uralkodó visszavonta Jellasics minden tisztségét, ezért a horvát nemzetgyűlés másnap rendkívüli intézkedéseket hoz: népfelkelést hirdetnek és 35000 horvát határőrt visszahívnak Itáliából. Jellasics lehűti a forradalmi hevületet, és a parlament tárgyal István főherceggel, a parlament nulladik követelése a Jellasics tisztségeinek visszavonását kihirdető rendelet azonnali visszavonása. István főherceg Jellasicsot Bécsbe hívja tárgyalni, amihez a horvát nemzetgyűlés július 1-én egy 11 pontos utasítást/követelést ad.



A 11 pontos követelés a magyar kormánynál kiveri a biztosítékot, július 4-én hivatalosan háborúval fenyegetik meg Horvátországot, ha nem állnak el követeléseiktől, a horvát nemzetgyűlés azonnal pénzt és értékeket kezd gyűjteni a hadsereg felfegyverzésére. Július 6-án közhírré teszik az egész országban a magyar kormánnyal folytatott tárgyalások állását és a magyar fenyegetéseket. Szlavóniában és Syrmiában magyar felforgatók kezdenek tevékenykedni, ezért Jellasics odautazik, hogy nyivános beszédeket tartson és tájékoztassa a lakosságot arról, hogy miért harcolnak.

1848 július 29-én Bécsben találkozik Jellasics és Battthyány, de mivel a horvát nemzetgyűlés 11 pontját Batthyány nem fogadja el, a két vezető úgy válik el, hogy akkor hadban állnak egymással. Ferdinánd király csak szeptember 6-án vonta vissza a korábbi rendeletét mi szerint Jellasicsot minden tisztségétől megfosztja, amikor már egyértelmű volt, hogy 5 nap múlva Jellasics átlépi a magyar határt.


Mindig mondom, hogy 48 is lehet máshova futott volna ki, ha a magyar politika nem szrik
bele a magyar korona alatt élő nemzetiségek képébe.
És lehet az OMM is ugyan így nem a szemétdombon végezte volna, Ha Ferenc Ferdinánd nem
hal meg és végigviszi a dualista monarchia átalakítását triarchistává (van ilyen szó?) .
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 890
56 728
113
Badarság. Nem maga a forradalom nemzeti katasztrófa a magyarok számára, hanem ahogyan a Kiegyezés után sikerult elfecsérelni és lényegében lenullázni annak pozitív nemzetkozi viszhangját. Másoknak is voltak hasonló kudarcosan sikeredet fellépéseik - leginkább a lengyeleknek. És pont a lengyelek jó példája annak, hogynan tudják ezek által saját magukat propagálni.
Egész Európa rüheli őket.A lengyellel mindenki takaritónénit,kamionost, vizszerelőt, autótolvajt stb asszociál. A britek szinte miattuk léptek ki az EU-ból. Most éppen a jövőjüket játszák el, a nagy háborúre készülve....
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 542
32 031
113
Egész Európa rüheli őket.A lengyellel mindenki takaritónénit,kamionost, vizszerelőt, autótolvajt stb asszociál. A britek szinte miattuk léptek ki az EU-ból. Most éppen a jövőjüket játszák el, a nagy háborúre készülve....
Ez lesz nekik akkor az utolsó is egyben.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Nem? Tudtommal a birodalom szláv lakosságának is megadta volna, amit a magyaroknak.
Hozzáteszem, roppant helyesen.
Rosszul tudod.
Akkoriban három terv volt a felülvizsgálatra
Az első ami sokat segített volna, és amit I. Ferenc József és pl Gróf Tisza támogatott, a trialista állam. Ez a nemzetiségi erőviszonyok alapján a cseheket is a magyar és az osztrák rangra emelte volna. Sajnos mind Ausztriában mind Magyarországon túl sok ellenzője volt, így bár még a koronázáshoz is megtörtentek az előkészületek, a végén lefújták a dolgot.
Ez amúgy hosszú távon a horvátok, lengyelek, és szerintem végül Erdély, Szlovénia, és Olasz területek hasonló jogállásához vezetett volna.
Volt egy erősebb, bár addigra elég jelentéktelen pártja olmütznek.
És a ferdinándi egyesítsük a dualizmus hátrányait olmütz hátrányaival ötlet. A lényege, hogy a birodalmat föderalizáljuk, és népességi alapon kvázi önkormányzatokra bontjuk, amit a birodalmi kormányzat irányít, és a tartományi tanácsok egyenlő arányban jelennek meg.
Nem véletlenül kapott ettől agyfaszt az öreg Ferenc Jóska.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Rosszul tudod.
Akkoriban három terv volt a felülvizsgálatra
Az első ami sokat segített volna, és amit I. Ferenc József és pl Gróf Tisza támogatott, a trialista állam. Ez a nemzetiségi erőviszonyok alapján a cseheket is a magyar és az osztrák rangra emelte volna. Sajnos mind Ausztriában mind Magyarországon túl sok ellenzője volt, így bár még a koronázáshoz is megtörtentek az előkészületek, a végén lefújták a dolgot.
Ez amúgy hosszú távon a horvátok, lengyelek, és szerintem végül Erdély, Szlovénia, és Olasz területek hasonló jogállásához vezetett volna.
Volt egy erősebb, bár addigra elég jelentéktelen pártja olmütznek.
És a ferdinándi egyesítsük a dualizmus hátrányait olmütz hátrányaival ötlet. A lényege, hogy a birodalmat föderalizáljuk, és népességi alapon kvázi önkormányzatokra bontjuk, amit a birodalmi kormányzat irányít, és a tartományi tanácsok egyenlő arányban jelennek meg.
Nem véletlenül kapott ettől agyfaszt az öreg Ferenc Jóska.
Nem teljesen értem, hogy ez miben mond ellent annak, hogy a szlávoknak is megadni az önrendelkezést.
Ugyan azt írod le, csak kibontva.

Egyébként meg Ferdinánd is a trialista és abból később a föderalista berendezkedést akarta.
Ja, meg ált.választójogot és hasonló 'borzalmas' reformokat.
Jóska meg azért utálta, mert rosszul választott feleséget, akivel pedig igazán szerelmesek is voltak.
Ráadásul az agg uralkodóval ellentétben, ő tudatosan készült az uralkodásra, képezte magát
/ellentében FJ-el/, kvázi árnyék kormány/udvart hozott létre, igazi szakemberekből.

Igazán kár, hogy még mindig nem tudta levetkőzni a magyar történelem felfogás, hogy ő volt
a gonosz mumus. Hasonlít a Görgey-Kossuth narratívára...

Szvsz igazán progresszív gondolkodású volt, kár hogy nem kapott esélyt a megvalósításukra.
És hovatovább, talán a háborúba se lépett volna be az OMM ha rajta múlik
/OK, akkor nem ölték volna meg, de mint tudjuk a háború bekövetkezett volna, csak más casus bellivel/.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Egyébként meg Ferdinánd is a trialista és abból később a föderalista berendezkedést akarta.
Az a baj, hogy a magyar történelemmel kapcsolatos wiki cikkek, még a szokásos wikis színvonalat is alulmúlják.
Hívhatjuk trialistának amit kitalált de nem az.
Egy föderalista állam, ami kb a magyar vármegyék jogkörét adta volna a részhalmazoknak.
Csak azzal már alapból az a baj, hogy tudjuk, hogy nem működött
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Az a baj, hogy a magyar történelemmel kapcsolatos wiki cikkek, még a szokásos wikis színvonalat is alulmúlják.
Hívhatjuk trialistának amit kitalált de nem az.
Egy föderalista állam, ami kb a magyar vármegyék jogkörét adta volna a részhalmazoknak.
Csak azzal már alapból az a baj, hogy tudjuk, hogy nem működött
Első lépésként a szlávoknak adott volna uolyan jogokat, mint a M.Kir.
Ez meg összesen három komponens, tehát annak nevezzük, vagy bárminek ami 3.
Nem a wiki miatt, hanem mert ez a tény.
Azt meg, hogy a későbbi föderalista berendezkedés csak vmegyei jogokat adott volna, nem tudom honnan veszed.
Kisegítenél, hogy hol találok erről vmit? Mert nekem nem rémlik.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Első lépésként a szlávoknak adott volna uolyan jogokat, mint a M.Kir.
Ez meg összesen három komponens, tehát annak nevezzük, vagy bárminek ami 3.
Nem a wiki miatt, hanem mert ez a tény.
Azt meg, hogy a későbbi föderalista berendezkedés csak vmegyei jogokat adott volna, nem tudom honnan veszed.
Kisegítenél, hogy hol találok erről vmit? Mert nekem nem rémlik.
Nevezheted trialistának, nevezik is. Csak ez abban az értelemben, ahogy a dualizmus dualizmus nem az.
A trialista berendezkedés lényege az lett volna, hogy Ausztria, Magyarország és Csehország kap egyenlő jogokat.
Ferdinánd egy délszláv királyságot akart, majd ausztriai egyesült államokat.
A vármegyei jogokat meg értsd képletesen, nem konkrétan azt, hanem egy olyan rendszert, ahol a tagállamok kb működésképtelenné tette volna a nagy államot.
Amúgy a nagyon magyarellenes volta nem igaz, csak a magyar nép privilégiumai nyírbálása nem tetszett.
Ettől függetlenül pont a lényeggel, a csehekkel nem foglalkozott.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Nevezheted trialistának, nevezik is. Csak ez abban az értelemben, ahogy a dualizmus dualizmus nem az.
A trialista berendezkedés lényege az lett volna, hogy Ausztria, Magyarország és Csehország kap egyenlő jogokat.
Ferdinánd egy délszláv királyságot akart, majd ausztriai egyesült államokat.
A vármegyei jogokat meg értsd képletesen, nem konkrétan azt, hanem egy olyan rendszert, ahol a tagállamok kb működésképtelenné tette volna a nagy államot.
Amúgy a nagyon magyarellenes volta nem igaz, csak a magyar nép privilégiumai nyírbálása nem tetszett.
Ettől függetlenül pont a lényeggel, a csehekkel nem foglalkozott.
Én úgy értelmezném, hogy a szlávoknak /déliek+cz is/ adott volna.
De ezt lehet már én keverem, minden esetre sok dél-szláv is szerette, gondolom ezért.
Bárhogyan is, de szerintem több esélye lett volna a OMM-nak, mint így lett.
És ez szerintem meg kár.
Ha ő 'nyer' talán mind két vh-ból kimaradt volna a Monarchia.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Én úgy értelmezném, hogy a szlávoknak /déliek+cz is/ adott volna.
De ezt lehet már én keverem, minden esetre sok dél-szláv is szerette, gondolom ezért.
Bárhogyan is, de szerintem több esélye lett volna a OMM-nak, mint így lett.
És ez szerintem meg kár.
Ha ő 'nyer' talán mind két vh-ból kimaradt volna a Monarchia.
De ilyen nem szerepelt a terveiben. Ill az "egyesült államokban" igen.
De azt kb senki nem fogadta volna el
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
De ilyen nem szerepelt a terveiben. Ill az "egyesült államokban" igen.
De azt kb senki nem fogadta volna el
Akkor mégis csak az első lépcsőként a csehek lett volna a megoldás,
egy-két évtized múlva meg megadni a többieknek is.

Addig így vagy úgy le lehetett volna cserélni az akadékoskodókat.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 446
23 612
113
A győzelmüknek ára volt (százszámra kellett átvergődjenek a templomerődökön); mi pedig ekkor szűntünk meg nagyhatalom lenni. Rogerius leírása (a pusztítás kegyetlensége és teljessége) sajnos pontos volt. Az alföld népessége 98-100 %-ban eltűnt, településsűrűsége/népessége még a XIX. sz.-ban is csak közelítette az akkorit. Saját kutakodás; egy falu áll ma ott, ahol akkor legalább 2 templomos és ki tudja mennyi templom nélküli volt.

De vannak egész jó tanulmányok:
És ez volt a mi nagy tragédiánk, az Alföldön főleg magyarok éltek, fent a hegyekben kisebbségek, akik akkor kezdtek erőre kapni, amit a török pusztítás csak tetézett.
Egy gyors véralgebra:
Mátyás idejében Magyarország lakossága 4 millió fő volt (ez megegyezett az akkori Anglia vagy Franciaország lélekszámával), ebből 80% magyar nemzetiségű, ez a Rákóczi szabadságharc idejére 1,5 millióvá olvadt és ebből már csak 33% volt magyar nemzetiségű!
Ha nem írtja ki a tatár akkor az Alföld lakosságát, akkor talán a létszámfölény miatt ellent tudunk állni a töröknek és a trianon szót sem ismerné senki hazánkban!
Amúgy ma Franciaország lakossága 67,7 millió fő…
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 697
113
A győzelmüknek ára volt (százszámra kellett átvergődjenek a templomerődökön); mi pedig ekkor szűntünk meg nagyhatalom lenni. Rogerius leírása (a pusztítás kegyetlensége és teljessége) sajnos pontos volt. Az alföld népessége 98-100 %-ban eltűnt, településsűrűsége/népessége még a XIX. sz.-ban is csak közelítette az akkorit. Saját kutakodás; egy falu áll ma ott, ahol akkor legalább 2 templomos és ki tudja mennyi templom nélküli volt.

De vannak egész jó tanulmányok:
Én ebben a törököt látom ludasnak, azért akárhogy is nézzük a török dúlás 150 évig tartott nem 1 évig. Lehetetlen 1 év alatt annyi kárt okozni amennyit a török okozott közel a 150 éves "testvéri" látogatása során.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 713
17 035
113
Én ebben a törököt látom ludasnak, azért akárhogy is nézzük a török dúlás 150 évig tartott nem 1 évig. Lehetetlen 1 év alatt annyi kárt okozni amennyit a török okozott közel a 150 éves "testvéri" látogatása során.
A török sem használt, de hidd el, elképesztő pusztítás volt. A legdurvábbakat nem részletezem, de pár adalék: a férfiakat nekihajtották a következő erődnek, míg a gyerekeket, nőket, véneket megölték. Minden háziállatot vagy elhajtottak vagy megőltek (kismacskát is!). Akik elbújtak, előcsalták (királyi pecsét hozzájuk került). A magyarság 50-70 %-a elpusztult.
Sajnos nagyon is lehetséges 1 év alatt több kárt okozni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 014
38 340
113

Ungváry Krisztián: Magyarország hadba lépései – Mozgásterek a kényszerpályákon?​

 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
A török sem használt, de hidd el, elképesztő pusztítás volt. A legdurvábbakat nem részletezem, de pár adalék: a férfiakat nekihajtották a következő erődnek, míg a gyerekeket, nőket, véneket megölték. Minden háziállatot vagy elhajtottak vagy megőltek (kismacskát is!). Akik elbújtak, előcsalták (királyi pecsét hozzájuk került). A magyarság 50-70 %-a elpusztult.
Sajnos nagyon is lehetséges 1 év alatt több kárt okozni.
Néha sajnos elég 133 nap is. :(

Nyilván itt más volt a helyzet, de ezek a becslések falsak ahogy a haderők is sokszor többszörös szorzósok….

A 30 éves háborúban pl volt 90%-os pusztulás, majd 100 év múlva jöttek a túlnépesedés elöl a német telepsek…
Nyilván arra célzok hogy gyorsan szaporodott az ország… pl a fekete halál után is mai szemmel pikk-pakk rendbe jöttünk…

Cca 2 nemzedék múlva megsemmisítettük a tatár sereget.