Magyarország ipara

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

Veér István

Well-Known Member
2011. február 14.
2 547
4 551
113
jelentkeztem anno még otthon oktatói állásba, fősuli. Elküldtem az önéletrajzomat, pályázati anyag, stb. Igazából pénzt sem kértem, csupán szeretek tanítani, ennyi. 4 témakörre pályáztam: Gépgyártástechnika, Anyagtudomány, Géptervezés és Műszaki Hőtan. Az elutasító válaszban az állt, hogy vannak PhD hallgatók, akik magasabb színvonalon tudják az oktatást biztosítani. Ez volt 4 éve.

Aham. Az este megnéztem a szóban forgó intézmény honlapján az oktatók menüpontot. Lett hirtelen sok doktor úr, de hogy az életben nem láttak se esztergakést, sem hegesztett szerkezetet vagy terveztek valaha valamit is bármilyen berendezésbe, az is hótziher. Persze mindegyik neve alatt van már 15 publikáció, az abstract alapján ugyanaz a téma, más szavakkal. Na, így kell felépíteni a következő katedra-huszárokat, majd hallom, hogy a diáktól megköveteli a 31 éves lelkem, hogy amikor róla beszélnek, akkor a "doktori címét ne felejtsék el, mert az hozzá tartozik"...
Amikor besokalltam az (egyik) egyetemből, amikor egy olyan faszi oktatott ki adatbázisokból, aki soha egy retkes napot nem dolgozott az iparban, és olyan a gyakorlatnak, és a korszerű publikációknak is ellentmondó hülyeségeket követelt meg, amire miután felhívtam a figyelmét, személyeskedni kezdett, az öltözetemet gúnyolta pl (mert kalapot hordok időnként). És ezért fizethettem. És a diákok közt (esti) sokan tudták ugyanezt, de fel nem emelték volna a szavuk. Inkább csinálták a hülyeséget. Mindeközben volt, hogy beugrottam másik oktatót helyettesíteni amikor beteg volt. (Olyan órát amit papíron én is hallgattam. Ő amúgy az iparból jött, kollégák voltunk a multinál ahol melóztam.)

Aztán ott vannak a szívatógépek, akik lehetetlen dolgokat kérnek számon (és nem a rinyagép hallgatók szerint, hogy nem lehet megtanulni, hanem pl. egyszerűen a számonkérés ideje alatt nem lehet olyan sokat írni, mint amit kérnek). Aztán a pedagógia képzetlensége az előadóknak, és a rossz előadási módszereik még külön téma.

Orbánék ha jót akarnának a felsőoktatásnak, akkor teljesen felszámolnák a mostani gárdát, és nulláról újraépítenék sok sok sok pénzzel az iparban is tapasztalattal rendelkező emberekkel, és az iparral szorosabb együttműködésben működtetnék az intézményeket. Nem nem a "márkázott" tantermek, formájában, ami most megy... A mostani egyetemi oktatók max 20%-a alkalmas a munkájára.

Veér István

Well-Known Member
2011. február 14.
2 547
4 551
113
Mikor már fizikatanár sincs, aki középiskolában el tudná magyarázni a dolgokat és bevonzani a fiatalok? Ha holnap születne gyerekem, komolyan ki fogja őt fizikára tanítani 14 év múlva? Mert jelen állás szerint úgy áll a történet, hogy a végén nekem kell majd...
Azzal jársz a legjobban, ha magad tanítod! Fizika tanárok közt kevés a motivált és nem alibiből tanárszakos már az egyetemen is. Ismertem párat. A jó képességűek nem mentek el nevetséges állami bérért tanítani, pedig minden adottságuk megvolt, hogy kiváló tanárok legyenek.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
4 439
6 235
113
Orbánék ha jót akarnának a felsőoktatásnak, akkor teljesen felszámolnák a mostani gárdát, és nulláról újraépítenék sok sok sok pénzzel az iparban is tapasztalattal rendelkező emberekkel, és az iparral szorosabb együttműködésben működtetnék az intézményeket. Nem nem a "márkázott" tantermek, formájában, ami most megy... A mostani egyetemi oktatók max 20%-a alkalmas a munkájára.
Ugye tudod, hogy ez milyen szájönszfiksön? Nem azért, mert akarat nincs, hanem igen sokaknak igen jó kifizető hely, meg egyáltalán megélhetés. Amíg kollegialitási és szociális alapon nem rúgnak ki valakit -mert hát miből éljen meg szegény, meg már X éve tanár, kolléga, hát csak ne már- alsó tagozattól a felső és felnőttoktatásig (biztos jó ez a portfóliózás is, csak semmi hasznát nem látni), addig az egész reménytelen. Jó lenne, ha az egyetemeken sem csak oktatók minősítenék az oktatót, hanem külső szakmai minősítők is, akár erre jók lennének a szakmai kamarák is -ha normálisan működnének- vagy akár ~7 évente, egy évre elküldeni szakmai és pedagógiai továbbképzésre a tanárt, amiből vizsgáznia kell. Sajnos teljes restart politikai okokból nem lehet, látjuk, hogy ha már egy bizottságba beraknak egy saját embert, vagy számon kérnek állami törvényeket, vagy bármiben beleakarnak szólni az egyetemi nagybetűs autonómiába, egyből egy siserehad kezd el sivalkodni Brüsszeltől Konstancáig. És a másik oldalon meg ott van egy marha nagy érdektelen tanulói tömeg, mint balanszt, akik csak a helyet foglalják és az energiát és a pénzt viszik.

Veér István

Well-Known Member
2011. február 14.
2 547
4 551
113
Ugye tudod, hogy ez milyen szájönszfiksön? Nem azért, mert akarat nincs, hanem igen sokaknak igen jó kifizető hely, meg egyáltalán megélhetés. Amíg kollegialitási és szociális alapon nem rúgnak ki valakit -mert hát miből éljen meg szegény, meg már X éve tanár, kolléga, hát csak ne már- alsó tagozattól a felső és felnőttoktatásig (biztos jó ez a portfóliózás is, csak semmi hasznát nem látni), addig az egész reménytelen. Jó lenne, ha az egyetemeken sem csak oktatók minősítenék az oktatót, hanem külső szakmai minősítők is, akár erre jók lennének a szakmai kamarák is -ha normálisan működnének- vagy akár ~7 évente, egy évre elküldeni szakmai és pedagógiai továbbképzésre a tanárt, amiből vizsgáznia kell. Sajnos teljes restart politikai okokból nem lehet, látjuk, hogy ha már egy bizottságba beraknak egy saját embert, vagy számon kérnek állami törvényeket, vagy bármiben beleakarnak szólni az egyetemi nagybetűs autonómiába, egyből egy siserehad kezd el sivalkodni Brüsszeltől Konstancáig. És a másik oldalon meg ott van egy marha nagy érdektelen tanulói tömeg, mint balanszt, akik csak a helyet foglalják és az energiát és a pénzt viszik.
Tudom, és akkor jön a diákok lázítása, egyetemfoglalás, stb. A ballaszt tanulók pedig nem viszik, hozzák a pénzt (az egyetemnek, oktatónak. Az államnak, adófizetőnek persze viszik), amik miatt a "röghözkötés" amúgy nem rossz ötlet, legalább növeli a motiváltságot.

• Tetszik
Reactions: phaidros

torsen

Well-Known Member
2012. április 6.
1 895
2 124
113

Kifizető hely: nézd meg egy ún. mestertanár mennyit keres? Pedig ez olyan egyetemi oktató, akinek nem kell minősítenie magát, viszont van 5 év ipari tapasztalata. Na, pont ilyenekről beszélsz Te. Ezek kapnak cca. nettó 200-220 ezret. Ja, kifizető hely. Azoknak kifizető hely, akik hozzáférnek a pályázati pénzekhez. Na azoknak kifizető hely! Mert a pályázat miatt szarrá utazzák magukat és órákat nem tartanak, és minimál (értéktelen) munkákért iszonyú pénzeket vesznek fel úgy, hogy sokszor csak átcsomagolják a korábbi munkáikat. De kik is ezek, akiknek manapság pályázatokat adnak oda? Na, ugye! Lehet, hogy tényleg (és valóban) a régi motorosok, akik közben a piros motoros rucit narancssárgára cserélték. De mindig a megfelelő színben játszanak.
Változtatás: én azt gondolom, hogyha egy konszenzusos személyt találnak egy egyetem vezetésére, akkor abból nincs balhé. De egy egyetem esetén a konszenzusos személy az szakmailag alkalmas ÉS politikailag (viszonylag) semleges. Nem a Komszomolból indul, majd Fideszes kinevezésekkel (és nem szakmai teljesítményekkel) menetel felfelé. Itt most Vidnyánszkyra gondolok. Az ő színháza nézhetetlen. Láttam, itt volt Debrecenben. Most meg kong a Nemzeti.

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
1 689
906
113
Soxor mondtam és nem voltam népszerű. Privát oktatás és kész. Ott eldől, mennyit is ér az annyi.

Veér István

Well-Known Member
2011. február 14.
2 547
4 551
113
Soxor mondtam és nem voltam népszerű. Privát oktatás és kész. Ott eldől, mennyit is ér az annyi.
Nem mondom, hogy nem értek legalább részben egyet, de ugye nézzük meg USA-t, privát egészségügy, privát oktatás. Mindkettő kiváló, ha meg tudod fizetni, de az áraik iszonyatosan elszálltak az idők folyamán. A minőségük végig kiváló volt, de bér-arányosan sokkal drágábbak lettek, és az oktatóik bére nem nőtt olyan tempóban. Van ellenben rengetek olyan vagyonelemük, amik néha kissé abszurdak (egyetemi óceánjáró kutatóhajó, sportcsarnok, amerikai foci csapat), és lényegében inkább vagyonkezelők már, és az oktatás egy olyan melléktevékenység, ami PR a többi tevékenység számára, és nem fordítva.

molnibalage

Well-Known Member
2010. április 18.
31 988
39 298
113
Más meg sokszor mondta, hogy az nem vezet jóra. Árfelveréshez igen, de minőségi szolgáltatáshoz nem...

És itthon kinek telne erre? Ja, hogy ez egyenes út ahhoz, ami már most is baj. A társadalom szétszakadásához.

Mi van azokkal a szakmákra, amire szükség van, de piaci alapon nem éri meg oktatni? ---> Baj.
Ezért nem jó a "privát oktatás és kész" megközelítés. Mert ami a piac szerint nem éri meg, az pusztul. Te is, ha ember vagy.

laca

Active Member
2013. november 6.
261
212
43
Más meg sokszor mondta, hogy az nem vezet jóra. Árfelveréshez igen, de minőségi szolgáltatáshoz nem...

És itthon kinek telne erre? Ja, hogy ez egyenes út ahhoz, ami már most is baj. A társadalom szétszakadásához.

Mi van azokkal a szakmákra, amire szükség van, de piaci alapon nem éri meg oktatni? ---> Baj.
Ezért nem jó a "privát oktatás és kész" megközelítés. Mert ami a piac szerint nem éri meg, az pusztul. Te is, ha ember vagy.

Na ezzel most csak mélységesen egyetérteni tudok!
Az utolsó két mondatod tökéletesen írja le az egyik problémát, ami jelenleg rombolja az erkölcs- és tudás alapúnak indult "nyugati típusú" társadalmi rendet.

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
5 925
8 004
113
Amikor besokalltam az (egyik) egyetemből, amikor egy olyan faszi oktatott ki adatbázisokból, aki soha egy retkes napot nem dolgozott az iparban, és olyan a gyakorlatnak, és a korszerű publikációknak is ellentmondó hülyeségeket követelt meg, amire miután felhívtam a figyelmét, személyeskedni kezdett, az öltözetemet gúnyolta pl (mert kalapot hordok időnként). És ezért fizethettem. És a diákok közt (esti) sokan tudták ugyanezt, de fel nem emelték volna a szavuk. Inkább csinálták a hülyeséget. Mindeközben volt, hogy beugrottam másik oktatót helyettesíteni amikor beteg volt. (Olyan órát amit papíron én is hallgattam. Ő amúgy az iparból jött, kollégák voltunk a multinál ahol melóztam.)

Aztán ott vannak a szívatógépek, akik lehetetlen dolgokat kérnek számon (és nem a rinyagép hallgatók szerint, hogy nem lehet megtanulni, hanem pl. egyszerűen a számonkérés ideje alatt nem lehet olyan sokat írni, mint amit kérnek). Aztán a pedagógia képzetlensége az előadóknak, és a rossz előadási módszereik még külön téma.

Az a kalaphordás nagyon negativ képet fest a szakmai képességedről... :)

• Tetszik
Reactions: vilmoci

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
1 689
906
113

"Mi van azokkal a szakmákra, amire szükség van, de piaci alapon nem éri meg oktatni? ---> Baj."
Mondj már ilyet.

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
1 689
906
113
Az átlag nettó 250-ből? Téged mennyire ejtettek a fejedre?
Te szerencsétlen. Már számtalanszor el lett mondva, hogy az a pénz amit az állam elrabol tőlünk, az az embereknél maradna és majd ők döntik el, hogy milyen oktatásra költik. Amerikai felmérés szerint az ottani közoktatás kétszer annyiba kerül mint a magánoktatás átlaga! Ennyire olcsó a közoktatás.

molnibalage

Well-Known Member
2010. április 18.
31 988
39 298
113
Te szerencsétlen. Már számtalanszor el lett mondva, hogy az a pénz amit az állam elrabol tőlünk, az az embereknél maradna és majd ők döntik el, hogy milyen oktatásra költik. Amerikai felmérés szerint az ottani közoktatás kétszer annyiba kerül mint a magánoktatás átlaga! Ennyire olcsó a közoktatás.
Esetleg megnézed a videót forrással mielőtt nettő faszságokat beszélsz? Az, hogy minősége milyen?
Egyébként senki se tart vissza ma se a magániskolától.

Ettől a végtelen szabadpiaci felszopástól okádni tudnék.

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
1 302
2 069
113
Esetleg megnézed a videót forrással mielőtt nettő faszságokat beszélsz? Az, hogy minősége milyen?
Egyébként senki se tart vissza ma se a magániskolától.

Ettől a végtelen szabadpiaci felszopástól okádni tudnék.
A közszolgáltatások jól vannak az állam kezében, jól van ez így.
Még mindig egész sok mindent kapunk érte, egész jó minőségben, bár nyilván lehetne sokkal jobb is. Én is szoktam fikázni a közmű szolgáltatókat (közelről ismerem őket), az egészségügyet és iskolákat (mindenki ismeri őket :) ), a közösségi közlekedést és az utakat, nyilván lehetnének jobbak de sokkal egy velünk hasonló gazdasági teljesítményű országban sem jobbak. Addig jó legtöbb embernek amíg megkapja ezeket ingyen/támogatva, onnan lesz az igazi durva elszegényedés ha ez a szociális vívmány megy a kukába.