Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 509
15 693
113
Már tanítót is nehéz találni, de bármilyen szakos tanárból hiány van, bölcsészszakosból is.
Meg ez a diferenciált fizetés is tök jó, csak akkor mondjuk egy magyar tanárnak is ugyan úgy kijár, mert azok meg amennyit javítanak... meg a tanítónak, mert a gyerek írni-olvasni nem tanul meg, nem, hogy a fizikáig jusson; tehát nem egyszerű.
Középiskolába meg elmehetnének az olyan szakos végzettségűek, akik meg tudják oldani, hogy óraadó legyen; nekem is volt olyan közgaz. tanárom, aki a MÁV-nál dolgozott főállásban, de a szakmai tanárok nagy része is mellette maszekba nyomta a tervezést, kivitelezést; de akár szakmunkásban (vagy mi épp a neve) is sok olyan tanár van, aki mellette melózik. Én mindenkit bíztatok, hogy próbálja meg.
Nem tudok tanárhiányról, de jó tanár (aki példakép lehet) tényleg kevés van. Nagyobb gondnak azt érzem, h a tanárok többsége háttal ül a moziban; semmi fogalmuk a versenyszféra követelményrendszeréről. Tutujgatják a debileket, aztán meg pislog a munkahelyén mindenki, h hogy lehet érettségije (úgy, h 13%-os írásbeli után szóbelin átrugják). Pár éve hallottam egy március 15 kapcsán egy mondatban Hitler és Kossuth nevét töri szóbelin. A saját véleményem az, h igenis legyen kamera a teremben, szülői hozzáféréssel, tanfelügyelettel és hátha kevesebbet politizálna a többség a tanórán munka helyett. A másik, h anno is hülyeségnek tartottam az egekbe emelni az idegen nyelv és info órákat, a biosz, kémia, fizika rovására. Főleg, h zéró előrelépés történt. Szakoktatás terén jobb a helyzet közép és felső szinten. Ott jellemző a külsö óraadó foglalkoztatása. Ezért látható, h a műszaki egyetemi versenyeken jól helytállnak a srácok.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Nem tudok tanárhiányról, de jó tanár (aki példakép lehet) tényleg kevés van. Nagyobb gondnak azt érzem, h a tanárok többsége háttal ül a moziban; semmi fogalmuk a versenyszféra követelményrendszeréről. Tutujgatják a debileket, aztán meg pislog a munkahelyén mindenki, h hogy lehet érettségije (úgy, h 13%-os írásbeli után szóbelin átrugják). Pár éve hallottam egy március 15 kapcsán egy mondatban Hitler és Kossuth nevét töri szóbelin. A saját véleményem az, h igenis legyen kamera a teremben, szülői hozzáféréssel, tanfelügyelettel és hátha kevesebbet politizálna a többség a tanórán munka helyett. A másik, h anno is hülyeségnek tartottam az egekbe emelni az idegen nyelv és info órákat, a biosz, kémia, fizika rovására. Főleg, h zéró előrelépés történt. Szakoktatás terén jobb a helyzet közép és felső szinten. Ott jellemző a külsö óraadó foglalkoztatása. Ezért látható, h a műszaki egyetemi versenyeken jól helytállnak a srácok.
Az egyik sulimban hónapokig nem találtak tanítót.
Ha meg nem tutujgatják, akkor meg a gyerek+szülő+tutujgató kolléga az ember torkának ugrik és ő a szemét... de ez már messzire vezetne e topic keretében.
Örülök, hogy van olyan terület, ahol jobb a helyzet. Én nagyon pártolom az olyan tanárokat, akiknek a való életből van tapasztalata, hozza onnan a hozáállást. Ezért is szerettem anno a szakközepet.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
https://www.portfolio.hu/uzlet/2020...ferr-vasmuveben-jelentos-az-anyagi-kar-445822
"A Duol hírportál értesülése szerint robbanás történt a Dunaferr Nagyolvasztó Gyáregység zsugorítóművének területén. A Fejér Megyei Katasztrófavédelem szóvivője megerősítette a hírt, személyi sérülés nem történt."
Hát ez nagyon érdekes. Pont most machinálnak egymással az oroszok melyik oligarcha, kinek játssza át. Jó lenne ha eltakarodnának végre a cégtől!!! Sajnos egy maffiának lett anno privatizálva!!
https://nepszava.hu/3089351_a-dunaferr-sorsa-dunaujvaros-sorsa-es-most-dol-el
A Dunaferr sorsa Dunaújváros sorsa - és most dől el
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Nem tudom ismered e az ikarus-irishbus sztorit. Eladták nekik az ikarust állami kikötéssel, hogy gyártást kell hozniuk a gyárba, nem lehet leépítés, nem csinálhatnak piacot maguknak ehelyett. Kilenc hónappal később az Ikarus lehúzta a rolót, az állam pedig végignézte és semmilyen eljárást nem indított ellenük még a szerződés kikötéseivel kapcsolatban sem. Hát ennyi volt.

Igen ismerem, azonban az már egy több mint 10 éves agónia vége volt, amiben nagyon sok (nagyon szépen fogalmazva) hibás döntés született. Csúnyán fogalmazva meg néhányan gennyesen meggazdagodtak abból, hogy szétlopták az Ikarust, ami nyilván nem ment volna, ha van egy normális tulajdonosa.

Így néz ki a Mercedes török buszgyára amit az Ikarus megvétele helyett fejlesztett fel.
A-recent-aerial-view-of-the-vast-Hosdere-factory-1013x1024.jpg

Ez meg a Volvo wroclawi üzeme,
1e9j-92o11S3afEGLJBd2MukWw3GaL3QO8RjuuTuPAa4wP08Ae8Pimiiz22qAh7krPco51w-NsGzq3SSCLYLsIgERuHqTfGOq3V27M86SK29BeX10WTY6RZmPTk3eH7r6NWh75vwhe0oi5Y4Qeppa3HxZz-Ytvhwb_DFdiQD2lAri9og9KCXZhWJ_Q

ahol a buszok mellett ilyesmi is készül.
kIxqb18Wd8Y_0aZfSk2yN3oGGft0Kky8PTo6X_4cwFHo16SCLGDEEHY6urDGtR4toUaBNyBN3EJ23fz9TrOFhpS_oPbKTngpSlbh6EJSKwkCd9YOFAgd0A


Ez meg az Ikarus gyár, aminek egyik gyáregységét sem zártuk be, meg megtartottuk az Ikarus nevet is. (A Mercit azért hajtottuk el, mert kerek perec megmondta, hogy a 2 gyárral nem lehet rentábilisan buszt termelni és az egyiket be fogja zárni, a Volvót meg azért, mert nem akarta az Ikarus nevet tovább vinni.)
29103393_1641559431cc6f78cac35ea24f72d59a_wm.jpg
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 000
9 976
113
Mikor már fizikatanár sincs, aki középiskolában el tudná magyarázni a dolgokat és bevonzani a fiatalok? Ha holnap születne gyerekem, komolyan ki fogja őt fizikára tanítani 14 év múlva? Mert jelen állás szerint úgy áll a történet, hogy a végén nekem kell majd...
És? A te gyereked majd tud olyat amit másé nem, övé lesz a világ, vakok között a.. A többiek mennek jutubernek, a te kölköd meg megy robotprogramozónak.

(én megörülök amikor meghallgatom hogy régen harmad annyi mérnök is elég volt ugyanahhoz a tervezési feladathoz. Ja, elég volt, csak nem kellett megtanulni két-három szoftvert, a gyakornokoktól mindig azt várom hogy mennyi mindent tanulok majd tőlük a modernebb/új szoftverekben, azt ott ölük mellettük hogy miként kell autocadezni. Mikor kezdtem egyik-másik tervező technikus többet tudott mint én most mérnökként, húsz év gyakorlattal. Akik most végeznek technikusként, ők nem is tudom hova kerülnek, mi sosem találkozunk velük hogy jöjjenek mérnök-aszisztensnek, a helyüket átvették az egyetemi hallgatók.)
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Az egyik sulimban hónapokig nem találtak tanítót.
Ha meg nem tutujgatják, akkor meg a gyerek+szülő+tutujgató kolléga az ember torkának ugrik és ő a szemét... de ez már messzire vezetne e topic keretében.
Örülök, hogy van olyan terület, ahol jobb a helyzet. Én nagyon pártolom az olyan tanárokat, akiknek a való életből van tapasztalata, hozza onnan a hozáállást. Ezért is szerettem anno a szakközepet.
jelentkeztem anno még otthon oktatói állásba, fősuli. Elküldtem az önéletrajzomat, pályázati anyag, stb. Igazából pénzt sem kértem, csupán szeretek tanítani, ennyi. 4 témakörre pályáztam: Gépgyártástechnika, Anyagtudomány, Géptervezés és Műszaki Hőtan. Az elutasító válaszban az állt, hogy vannak PhD hallgatók, akik magasabb színvonalon tudják az oktatást biztosítani. Ez volt 4 éve.

Aham. Az este megnéztem a szóban forgó intézmény honlapján az oktatók menüpontot. Lett hirtelen sok doktor úr, de hogy az életben nem láttak se esztergakést, sem hegesztett szerkezetet vagy terveztek valaha valamit is bármilyen berendezésbe, az is hótziher. Persze mindegyik neve alatt van már 15 publikáció, az abstract alapján ugyanaz a téma, más szavakkal. Na, így kell felépíteni a következő katedra-huszárokat, majd hallom, hogy a diáktól megköveteli a 31 éves lelkem, hogy amikor róla beszélnek, akkor a "doktori címét ne felejtsék el, mert az hozzá tartozik"...
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 959
113
jelentkeztem anno még otthon oktatói állásba, fősuli. Elküldtem az önéletrajzomat, pályázati anyag, stb. Igazából pénzt sem kértem, csupán szeretek tanítani, ennyi. 4 témakörre pályáztam: Gépgyártástechnika, Anyagtudomány, Géptervezés és Műszaki Hőtan. Az elutasító válaszban az állt, hogy vannak PhD hallgatók, akik magasabb színvonalon tudják az oktatást biztosítani. Ez volt 4 éve.

Aham. Az este megnéztem a szóban forgó intézmény honlapján az oktatók menüpontot. Lett hirtelen sok doktor úr, de hogy az életben nem láttak se esztergakést, sem hegesztett szerkezetet vagy terveztek valaha valamit is bármilyen berendezésbe, az is hótziher. Persze mindegyik neve alatt van már 15 publikáció, az abstract alapján ugyanaz a téma, más szavakkal. Na, így kell felépíteni a következő katedra-huszárokat, majd hallom, hogy a diáktól megköveteli a 31 éves lelkem, hogy amikor róla beszélnek, akkor a "doktori címét ne felejtsék el, mert az hozzá tartozik"...

Mikor végeztem közlekedésmérnökin az öreg oktató már a nyugdíjba készülődött (a jelenlegi vezetés 99%-a az ő kezei került ki) és átadta a mentorálást az utódjának.

Aki kifejtette nekem, hogy neki is van vasutas múltja, fél évet volt gyakornok a GySEV-nél, meg kapott tőlük kártyát amivel ingyen utazhat a 80-as vonalon...
vt_2013.jpg


Ami azért maradt meg ennyire, mert előtte ~1 évvel voltam állásinterjún Sopronban (fiatal voltam és naív, elhittem, hogy ott jobb) és tőlem egyszerű szolgálattevőtől elvárták, hogy fejből tudjam melyik vonalak tartoznak hozzájuk...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
jelentkeztem anno még otthon oktatói állásba, fősuli. Elküldtem az önéletrajzomat, pályázati anyag, stb. Igazából pénzt sem kértem, csupán szeretek tanítani, ennyi. 4 témakörre pályáztam: Gépgyártástechnika, Anyagtudomány, Géptervezés és Műszaki Hőtan. Az elutasító válaszban az állt, hogy vannak PhD hallgatók, akik magasabb színvonalon tudják az oktatást biztosítani. Ez volt 4 éve.

Aham. Az este megnéztem a szóban forgó intézmény honlapján az oktatók menüpontot. Lett hirtelen sok doktor úr, de hogy az életben nem láttak se esztergakést, sem hegesztett szerkezetet vagy terveztek valaha valamit is bármilyen berendezésbe, az is hótziher. Persze mindegyik neve alatt van már 15 publikáció, az abstract alapján ugyanaz a téma, más szavakkal. Na, így kell felépíteni a következő katedra-huszárokat, majd hallom, hogy a diáktól megköveteli a 31 éves lelkem, hogy amikor róla beszélnek, akkor a "doktori címét ne felejtsék el, mert az hozzá tartozik"...
Nagyon sajnálom, hogy így -nem- sikerült. Én nagyon pártolom a való világból érkező oktatókat. A saját területemen -igaz nem ipar- sem engednék se tanári, sem vezetői pozícióba olyat, aki legalább 3 vagy 5 évet nem töltött el nem oktatói munkakörben. (Iparban meg akár még több is elvárható lenne.)

[Ilyen kórban szenvedő tanárom nekem is volt. Az öreg, régi rendszerből visszamaradt filozófia tanár, aki megvetette a maga könyveit, ami nem is lett volna baj, csak épp igencsak színvonaltalan művek voltak (mindkettő egy saját gondolatot nem tartalmazó, összeollózott fércmunka) és nem mellesleg beszerezni se lehetett; ez a jómadár addig nem írta alá az indexet, még a dr. oda nem lett biggyesztve, még a többi, sokkal komolyabb munkát felmutató, tanszékvezető tanár és kollégái meg megmondták, hogy ne is foglalkozzunk az ilyen sallangokkal, vagy épp tegeződtünk.]
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 487
113
Száznegyvenezer elektromos autóhoz elegendő akkut gyártanak Komáromban
"az üzem évente több mint 140 ezer elektromos autót fog ellátni harmadik generációs, ötszáz kilométer megtételére képes EV-akkumulátorokkal. Az üzemben alkalmazott gyártástechnológia Magyarországon és az Európai Unióban is egyedülálló."

"Európa egyik vezető autógyártójának kapacitásigényét fogja közvetlenül, direkt beszállítással biztosítani."

Tudja valaki biztosra, hogy melyik autógyártóról van szó?
o_O
A teljes cikk itt:
https://magyarnemzet.hu/gazdasag/sz...tora-valo-akkut-gyartanak-komaromban-8594262/
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and geseft

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Tudja valaki biztosra, hogy melyik autógyártóról van szó?
o_O
A teljes cikk itt:
https://magyarnemzet.hu/gazdasag/sz...tora-valo-akkut-gyartanak-komaromban-8594262/

A VW-t rebesgetik.
https://www.google.hu/amp/s/villany...lhet-az-sk-innovation-komaromi-akkugyara/amp/

“A termelés növelése viszont valamilyen formában biztosan megtörténik, hogy az SK Innovation fedezni tudja a Volkswagen elektromos offenzívájával járó igényt a lítium-ion akkumulátorokra, így a két cég azt is fontolóra vette, hogy a cellagyártást egy közös vállalkozásban fogják folytatni.”

Gondolom Győrbe meg Pozsonyba fog beszállítani.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
jelentkeztem anno még otthon oktatói állásba, fősuli. Elküldtem az önéletrajzomat, pályázati anyag, stb. Igazából pénzt sem kértem, csupán szeretek tanítani, ennyi. 4 témakörre pályáztam: Gépgyártástechnika, Anyagtudomány, Géptervezés és Műszaki Hőtan. Az elutasító válaszban az állt, hogy vannak PhD hallgatók, akik magasabb színvonalon tudják az oktatást biztosítani. Ez volt 4 éve.

Aham. Az este megnéztem a szóban forgó intézmény honlapján az oktatók menüpontot. Lett hirtelen sok doktor úr, de hogy az életben nem láttak se esztergakést, sem hegesztett szerkezetet vagy terveztek valaha valamit is bármilyen berendezésbe, az is hótziher. Persze mindegyik neve alatt van már 15 publikáció, az abstract alapján ugyanaz a téma, más szavakkal. Na, így kell felépíteni a következő katedra-huszárokat, majd hallom, hogy a diáktól megköveteli a 31 éves lelkem, hogy amikor róla beszélnek, akkor a "doktori címét ne felejtsék el, mert az hozzá tartozik"...
Amikor besokalltam az (egyik) egyetemből, amikor egy olyan faszi oktatott ki adatbázisokból, aki soha egy retkes napot nem dolgozott az iparban, és olyan a gyakorlatnak, és a korszerű publikációknak is ellentmondó hülyeségeket követelt meg, amire miután felhívtam a figyelmét, személyeskedni kezdett, az öltözetemet gúnyolta pl (mert kalapot hordok időnként). És ezért fizethettem. És a diákok közt (esti) sokan tudták ugyanezt, de fel nem emelték volna a szavuk. Inkább csinálták a hülyeséget. Mindeközben volt, hogy beugrottam másik oktatót helyettesíteni amikor beteg volt. (Olyan órát amit papíron én is hallgattam. Ő amúgy az iparból jött, kollégák voltunk a multinál ahol melóztam.)

Aztán ott vannak a szívatógépek, akik lehetetlen dolgokat kérnek számon (és nem a rinyagép hallgatók szerint, hogy nem lehet megtanulni, hanem pl. egyszerűen a számonkérés ideje alatt nem lehet olyan sokat írni, mint amit kérnek). Aztán a pedagógia képzetlensége az előadóknak, és a rossz előadási módszereik még külön téma.

Orbánék ha jót akarnának a felsőoktatásnak, akkor teljesen felszámolnák a mostani gárdát, és nulláról újraépítenék sok sok sok pénzzel az iparban is tapasztalattal rendelkező emberekkel, és az iparral szorosabb együttműködésben működtetnék az intézményeket. Nem nem a "márkázott" tantermek, formájában, ami most megy... A mostani egyetemi oktatók max 20%-a alkalmas a munkájára.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Mikor már fizikatanár sincs, aki középiskolában el tudná magyarázni a dolgokat és bevonzani a fiatalok? Ha holnap születne gyerekem, komolyan ki fogja őt fizikára tanítani 14 év múlva? Mert jelen állás szerint úgy áll a történet, hogy a végén nekem kell majd...
Azzal jársz a legjobban, ha magad tanítod! Fizika tanárok közt kevés a motivált és nem alibiből tanárszakos már az egyetemen is. Ismertem párat. A jó képességűek nem mentek el nevetséges állami bérért tanítani, pedig minden adottságuk megvolt, hogy kiváló tanárok legyenek.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Orbánék ha jót akarnának a felsőoktatásnak, akkor teljesen felszámolnák a mostani gárdát, és nulláról újraépítenék sok sok sok pénzzel az iparban is tapasztalattal rendelkező emberekkel, és az iparral szorosabb együttműködésben működtetnék az intézményeket. Nem nem a "márkázott" tantermek, formájában, ami most megy... A mostani egyetemi oktatók max 20%-a alkalmas a munkájára.
Ugye tudod, hogy ez milyen szájönszfiksön? Nem azért, mert akarat nincs, hanem igen sokaknak igen jó kifizető hely, meg egyáltalán megélhetés. Amíg kollegialitási és szociális alapon nem rúgnak ki valakit -mert hát miből éljen meg szegény, meg már X éve tanár, kolléga, hát csak ne már- alsó tagozattól a felső és felnőttoktatásig (biztos jó ez a portfóliózás is, csak semmi hasznát nem látni), addig az egész reménytelen. Jó lenne, ha az egyetemeken sem csak oktatók minősítenék az oktatót, hanem külső szakmai minősítők is, akár erre jók lennének a szakmai kamarák is -ha normálisan működnének- vagy akár ~7 évente, egy évre elküldeni szakmai és pedagógiai továbbképzésre a tanárt, amiből vizsgáznia kell. Sajnos teljes restart politikai okokból nem lehet, látjuk, hogy ha már egy bizottságba beraknak egy saját embert, vagy számon kérnek állami törvényeket, vagy bármiben beleakarnak szólni az egyetemi nagybetűs autonómiába, egyből egy siserehad kezd el sivalkodni Brüsszeltől Konstancáig. És a másik oldalon meg ott van egy marha nagy érdektelen tanulói tömeg, mint balanszt, akik csak a helyet foglalják és az energiát és a pénzt viszik.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Ugye tudod, hogy ez milyen szájönszfiksön? Nem azért, mert akarat nincs, hanem igen sokaknak igen jó kifizető hely, meg egyáltalán megélhetés. Amíg kollegialitási és szociális alapon nem rúgnak ki valakit -mert hát miből éljen meg szegény, meg már X éve tanár, kolléga, hát csak ne már- alsó tagozattól a felső és felnőttoktatásig (biztos jó ez a portfóliózás is, csak semmi hasznát nem látni), addig az egész reménytelen. Jó lenne, ha az egyetemeken sem csak oktatók minősítenék az oktatót, hanem külső szakmai minősítők is, akár erre jók lennének a szakmai kamarák is -ha normálisan működnének- vagy akár ~7 évente, egy évre elküldeni szakmai és pedagógiai továbbképzésre a tanárt, amiből vizsgáznia kell. Sajnos teljes restart politikai okokból nem lehet, látjuk, hogy ha már egy bizottságba beraknak egy saját embert, vagy számon kérnek állami törvényeket, vagy bármiben beleakarnak szólni az egyetemi nagybetűs autonómiába, egyből egy siserehad kezd el sivalkodni Brüsszeltől Konstancáig. És a másik oldalon meg ott van egy marha nagy érdektelen tanulói tömeg, mint balanszt, akik csak a helyet foglalják és az energiát és a pénzt viszik.
Tudom, és akkor jön a diákok lázítása, egyetemfoglalás, stb. A ballaszt tanulók pedig nem viszik, hozzák a pénzt (az egyetemnek, oktatónak. Az államnak, adófizetőnek persze viszik), amik miatt a "röghözkötés" amúgy nem rossz ötlet, legalább növeli a motiváltságot.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros
T

torsen

Guest
Ugye tudod, hogy ez milyen szájönszfiksön? Nem azért, mert akarat nincs, hanem igen sokaknak igen jó kifizető hely, meg egyáltalán megélhetés. Amíg kollegialitási és szociális alapon nem rúgnak ki valakit -mert hát miből éljen meg szegény, meg már X éve tanár, kolléga, hát csak ne már- alsó tagozattól a felső és felnőttoktatásig (biztos jó ez a portfóliózás is, csak semmi hasznát nem látni), addig az egész reménytelen. Jó lenne, ha az egyetemeken sem csak oktatók minősítenék az oktatót, hanem külső szakmai minősítők is, akár erre jók lennének a szakmai kamarák is -ha normálisan működnének- vagy akár ~7 évente, egy évre elküldeni szakmai és pedagógiai továbbképzésre a tanárt, amiből vizsgáznia kell. Sajnos teljes restart politikai okokból nem lehet, látjuk, hogy ha már egy bizottságba beraknak egy saját embert, vagy számon kérnek állami törvényeket, vagy bármiben beleakarnak szólni az egyetemi nagybetűs autonómiába, egyből egy siserehad kezd el sivalkodni Brüsszeltől Konstancáig. És a másik oldalon meg ott van egy marha nagy érdektelen tanulói tömeg, mint balanszt, akik csak a helyet foglalják és az energiát és a pénzt viszik.

Kifizető hely: nézd meg egy ún. mestertanár mennyit keres? Pedig ez olyan egyetemi oktató, akinek nem kell minősítenie magát, viszont van 5 év ipari tapasztalata. Na, pont ilyenekről beszélsz Te. Ezek kapnak cca. nettó 200-220 ezret. Ja, kifizető hely. Azoknak kifizető hely, akik hozzáférnek a pályázati pénzekhez. Na azoknak kifizető hely! Mert a pályázat miatt szarrá utazzák magukat és órákat nem tartanak, és minimál (értéktelen) munkákért iszonyú pénzeket vesznek fel úgy, hogy sokszor csak átcsomagolják a korábbi munkáikat. De kik is ezek, akiknek manapság pályázatokat adnak oda? Na, ugye! Lehet, hogy tényleg (és valóban) a régi motorosok, akik közben a piros motoros rucit narancssárgára cserélték. De mindig a megfelelő színben játszanak.
Változtatás: én azt gondolom, hogyha egy konszenzusos személyt találnak egy egyetem vezetésére, akkor abból nincs balhé. De egy egyetem esetén a konszenzusos személy az szakmailag alkalmas ÉS politikailag (viszonylag) semleges. Nem a Komszomolból indul, majd Fideszes kinevezésekkel (és nem szakmai teljesítményekkel) menetel felfelé. Itt most Vidnyánszkyra gondolok. Az ő színháza nézhetetlen. Láttam, itt volt Debrecenben. Most meg kong a Nemzeti.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 295
113
Ugye tudod, hogy ez milyen szájönszfiksön? Nem azért, mert akarat nincs, hanem igen sokaknak igen jó kifizető hely, meg egyáltalán megélhetés. Amíg kollegialitási és szociális alapon nem rúgnak ki valakit -mert hát miből éljen meg szegény, meg már X éve tanár, kolléga, hát csak ne már- alsó tagozattól a felső és felnőttoktatásig (biztos jó ez a portfóliózás is, csak semmi hasznát nem látni), addig az egész reménytelen. Jó lenne, ha az egyetemeken sem csak oktatók minősítenék az oktatót, hanem külső szakmai minősítők is, akár erre jók lennének a szakmai kamarák is -ha normálisan működnének- vagy akár ~7 évente, egy évre elküldeni szakmai és pedagógiai továbbképzésre a tanárt, amiből vizsgáznia kell. Sajnos teljes restart politikai okokból nem lehet, látjuk, hogy ha már egy bizottságba beraknak egy saját embert, vagy számon kérnek állami törvényeket, vagy bármiben beleakarnak szólni az egyetemi nagybetűs autonómiába, egyből egy siserehad kezd el sivalkodni Brüsszeltől Konstancáig. És a másik oldalon meg ott van egy marha nagy érdektelen tanulói tömeg, mint balanszt, akik csak a helyet foglalják és az energiát és a pénzt viszik.
Soxor mondtam és nem voltam népszerű. Privát oktatás és kész. Ott eldől, mennyit is ér az annyi.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Soxor mondtam és nem voltam népszerű. Privát oktatás és kész. Ott eldől, mennyit is ér az annyi.
Nem mondom, hogy nem értek legalább részben egyet, de ugye nézzük meg USA-t, privát egészségügy, privát oktatás. Mindkettő kiváló, ha meg tudod fizetni, de az áraik iszonyatosan elszálltak az idők folyamán. A minőségük végig kiváló volt, de bér-arányosan sokkal drágábbak lettek, és az oktatóik bére nem nőtt olyan tempóban. Van ellenben rengetek olyan vagyonelemük, amik néha kissé abszurdak (egyetemi óceánjáró kutatóhajó, sportcsarnok, amerikai foci csapat), és lényegében inkább vagyonkezelők már, és az oktatás egy olyan melléktevékenység, ami PR a többi tevékenység számára, és nem fordítva.
 
M

molnibalage

Guest
Soxor mondtam és nem voltam népszerű. Privát oktatás és kész. Ott eldől, mennyit is ér az annyi.
Más meg sokszor mondta, hogy az nem vezet jóra. Árfelveréshez igen, de minőségi szolgáltatáshoz nem...

És itthon kinek telne erre? Ja, hogy ez egyenes út ahhoz, ami már most is baj. A társadalom szétszakadásához.

Mi van azokkal a szakmákra, amire szükség van, de piaci alapon nem éri meg oktatni? ---> Baj.
Ezért nem jó a "privát oktatás és kész" megközelítés. Mert ami a piac szerint nem éri meg, az pusztul. Te is, ha ember vagy.