Mesterlövész fegyverek, távcsöves puskák, romboló puskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 601
113
Egy kis ismertető a HK MSG 90 -ről.

https://www.youtube.com/watch?v=9GDbB3jugO4
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
A fegyvergyártók imádják ezt a "weapon system" kifejezést. Mert ha fegyverrendszert árulsz, a "gun" vagy "rifle" helyett, és úgy beszélsz róla, mintha az Sz-500-ast vagy tengóba csomagolt tucatnyi SLBM-et árulnál, akkor tízszeres áron eladhatod ugyanazt a szart.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A fegyvergyártók imádják ezt a "weapon system" kifejezést. Mert ha fegyverrendszert árulsz, a "gun" vagy "rifle" helyett, és úgy beszélsz róla, mintha az Sz-500-ast vagy tengóba csomagolt tucatnyi SLBM-et árulnál, akkor tízszeres áron eladhatod ugyanazt a szart.

Azért konkrétan a Barrett cuccok esetében ez pont nem akkora túlzás. Ugyanis némi felárért kaphatsz hozzájuk távcsövet, meg egy ballisztikai számítógépet (amennyire tudom, egyetlen más gyártó sem kínál ilyen "csomagot"), így együtt meg már tekinthető rendszernek.
És egy korrekt, bárki számára elérhető árlistájuk is van, ami szintén nem általános, sajnos...

https://www.barrett.net/pdfs/price-list.pdf
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
<blockquote rel="joker">A fegyvergyártók imádják ezt a "weapon system" kifejezést. Mert ha fegyverrendszert árulsz, a "gun" vagy "rifle" helyett, és úgy beszélsz róla, mintha az Sz-500-ast vagy tengóba csomagolt tucatnyi SLBM-et árulnál, akkor tízszeres áron eladhatod ugyanazt a szart.

Azért konkrétan a Barrett cuccok esetében ez pont nem akkora túlzás. Ugyanis némi felárért kaphatsz hozzájuk távcsövet, meg egy ballisztikai számítógépet (amennyire tudom, egyetlen más gyártó sem kínál ilyen "csomagot"), így együtt meg már tekinthető rendszernek.
És egy korrekt, bárki számára elérhető árlistájuk is van, ami szintén nem általános, sajnos...

https://www.barrett.net/pdfs/price-list.pdf</blockquote>

Nem csak a Barret fegyverrendszerezik, hanem az összes. Ha nagyobb, mint egy Glock és lőni lehet vele az a gyártójának egy fegyverrendszer. Gondolom a fegyver + lőszer is már egy renszer nekik, mert együtt "dolgoznak", nem is kell oda távcső.
Konkrétan erre visszatérve, távcsövet bármelyikre vehetsz. Az első amelyikhez ballisztikai számológépet társítottak gyárilag az a Chaytac M200 volt amiről én tudok, de ma már letöltheted egy app formájában is és tudja ugyanazt, vagy a nagyok a saját fegyverükre saját táblázatokat készítenek excelben és azt használják.
Sajnos csak az árlista hozzaférhető bárki számára, ami rajta van az már árazásilag (szerintem) nem annyira korrekt, a jogszabályi akadálypályáról nem is beszélve. Ebben az árban honvédségi kiárusításon T-72-est vehetsz :)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
<blockquote rel="wolfram"><blockquote rel="joker">A fegyvergyártók imádják ezt a "weapon system" kifejezést. Mert ha fegyverrendszert árulsz, a "gun" vagy "rifle" helyett, és úgy beszélsz róla, mintha az Sz-500-ast vagy tengóba csomagolt tucatnyi SLBM-et árulnál, akkor tízszeres áron eladhatod ugyanazt a szart.

Azért konkrétan a Barrett cuccok esetében ez pont nem akkora túlzás. Ugyanis némi felárért kaphatsz hozzájuk távcsövet, meg egy ballisztikai számítógépet (amennyire tudom, egyetlen más gyártó sem kínál ilyen "csomagot"), így együtt meg már tekinthető rendszernek.
És egy korrekt, bárki számára elérhető árlistájuk is van, ami szintén nem általános, sajnos...

https://www.barrett.net/pdfs/price-list.pdf</blockquote>

Nem csak a Barret fegyverrendszerezik, hanem az összes. Ha nagyobb, mint egy Glock és lőni lehet vele az a gyártójának egy fegyverrendszer. Gondolom a fegyver + lőszer is már egy renszer nekik, mert együtt "dolgoznak", nem is kell oda távcső.
Konkrétan erre visszatérve, távcsövet bármelyikre vehetsz. Az első amelyikhez ballisztikai számológépet társítottak gyárilag az a Chaytac M200 volt amiről én tudok, de ma már letöltheted egy app formájában is és tudja ugyanazt, vagy a nagyok a saját fegyverükre saját táblázatokat készítenek excelben és azt használják.
Sajnos csak az árlista hozzaférhető bárki számára, ami rajta van az már árazásilag (szerintem) nem annyira korrekt, a jogszabályi akadálypályáról nem is beszélve. Ebben az árban honvédségi kiárusításon T-72-est vehetsz :)</blockquote>


Ja, hát a többi... A legtöbbnél inkább a "fegyverplatform" lenne a helyesebb, de hát a "rendszer" jobban hangzik.

Vehetsz persze, de itt egyben is megkaphatod és így már lehet akár rendszernek is nevezni. Vagy legalábbis kisebb túlzás. :)
Igen, tényleg! Róluk (a CheyTac-ről) meg is feledkeztem. Egyébként úgy rémlik, náluk is volt tervben félautomata változat valaha, de aztán nem lett belőle semmi...

A jog az adott országot/államot minősíti, nem a gyártót. Az USA legtöbb államában vehetsz .50-est is. Az ár meg... Nyilván minden annyiba kerül, amennyiért van rá megfelelő mértékű kereslet. Szerintem amúgy a 10000 dollár körüli ár nem túl vészes egy .50-es, félautomata, 1 MOA-s puskáért.
De a "korrektséget" arra értettem, hogy sok gyártónál még normális árlista sincs...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
Ez a 10000 dollár körűli árfekvés akkor sem reális. Egy Remington 700-ast kb 5-600 dollárért megvehetsz, legyen az 243-mas vagy 308-as, talán 1-200 dollárral drágább a 338-as. Egy kategóriával fennebb az Accuracy International fegyverei 2-3000 dollár, ez már árban nagy ugrás, de ha a Remingtonra veszel egy AICS stockot, akkor az is 1500-2000 lesz összesen. Most hogy innen mi emeli az árat ötszörösére még ha félautómata fegyvert is kapsz azt nem tudom, mert az .50-es nem ér ennyit. Talán keveset gyártanak belőle és így drágább az egységnyi fejlesztési költség.
Én személyszerint egy 243-massal meglennék, ha olyanok lennének a jogi és lőtéri adottságok.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
dudi mindenkinek nem olyanok a hozzáférési lehetőségei fegyverhez meg lőszerhez, mint neked. Persze nekem is a .338 tetszik, de az ára legalább akkorát rúg, mint amikor elsütöd a fegyvert. 5 euró / lőszer (ha nem te töltöd) irreális költség sokak számára, a .243-masból ezért a pénzért sokkal többet lőhetsz és kifejezetten jó ballisztikai tulajdonságokkal bír az a lőszer még ha nem is LM.338
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 632
79 851
113
joker

Én sem bírnék fenntartani egy .338-as puskát,civil lőtér meg nincs is szerintem hozzá itthon .
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
dudi mindenkinek nem olyanok a hozzáférési lehetőségei fegyverhez meg lőszerhez, mint neked. Persze nekem is a .338 tetszik, de az ára legalább akkorát rúg, mint amikor elsütöd a fegyvert. 5 euró / lőszer (ha nem te töltöd) irreális költség sokak számára, a .243-masból ezért a pénzért sokkal többet lőhetsz és kifejezetten jó ballisztikai tulajdonságokkal bír az a lőszer még ha nem is LM.338

Még a .243-as is 0,6-1,1 dollár között van gyártótól, kiszereléstől és a lövedék felépítésétől függően. A legolcsóbb lőszerek a hatalmas tömegben gyártottak, azaz a katonai lőszerek és a legnagyobb sorozatú polgáriak. Egy orosz 7.62x54R-t megkapsz 0,2-0,3 dollárért is. De a .308 Winchester is jóval olcsóbb, mint a .243-as. Amire a .243-as jó, arra nagyrészt jó a 7,62-es orosz, vagy 7,62-es NATO is.

Ha meg a .338 Lapuával összehasonlíthatóra vágyik valaki, akkor abban a kategóriában a .300 Winchester Magnum a nyerő. Alig drágább, mint a .243-as és 2,5-3-szor olcsóbb, mint a .338-as, vagy a .50 BMG. Wolfram maggal meg még nagyobb távolságból és viszonylag széles szögtartományban is átviszi a Level IV-es mellényt. Például a német DM131-es 600 méterről 13 mm-es páncéllemezt lyukaszt. Gyakorolni jó az olcsóbb változat, M zárolt harci készletnek meg a wolfram magvas. Ráadásul az sem mindegy, hogy milyen hangtompítót kapsz a fegyverre. Az gyakorláskor sem árt, hogy ne süketülj meg, harc közben is elrejti a torkolattüzet és pár száz méterről már a lövés hangját is. A megalomániás lőszerek esetén a hangtompítás nehéz ügy, mert inkább csőszájfékre van szükség a visszarúgás miatt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 632
79 851
113
laiki

Van hallásvédő gyakorláskor. :)
Egy .308-as puska hangtompítóval max 200 méter és nulla hangja van a lövésnek ha nem szubszonikus lőszert használsz akkor akkor hangja lesz mint egy .22-es kispuskának viszont hamar tönkre megy a hangtompítód.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 293
68 378
113
dudi mindenkinek nem olyanok a hozzáférési lehetőségei fegyverhez meg lőszerhez, mint neked. Persze nekem is a .338 tetszik, de az ára legalább akkorát rúg, mint amikor elsütöd a fegyvert. 5 euró / lőszer (ha nem te töltöd) irreális költség sokak számára, a .243-masból ezért a pénzért sokkal többet lőhetsz és kifejezetten jó ballisztikai tulajdonságokkal bír az a lőszer még ha nem is LM.338

Tegyél le egy vadászvizsgát ha annyira szeretnél egy puskát. Aztán be is teheted a páncélba:
vepr16in_spread1_8940web.jpg
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
laiki

Van hallásvédő gyakorláskor. :)
Egy .308-as puska hangtompítóval max 200 méter és nulla hangja van a lövésnek ha nem szubszonikus lőszert használsz akkor akkor hangja lesz mint egy .22-es kispuskának viszont hamar tönkre megy a hangtompítód.

1. A hangtompítók egy részét eleve a szuperszonikus, normál lőszerekhez tervezik. Pont a gyakorlás érdekében.
2. Harchelyzetben sokad rangú szempont a hangtompító elhasználódása azzal szemben, hogy a lövész ne fedje fel a helyzetét. Egyébként is a puska árának töredéke.

Valóban kell pár száz méter távolság még hangtompítóval együtt is, de az a tipikus, hogy mesterlövész fegyverekkel nem 50-100 méterről lövöldöznek a gaz ellenre.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
dudi a Proshooting Kft. 1-2 éve még szervezett 500m-ig terjedő képzést az egyik katonai lőtéren. Úgy tudom most hasonló versenyeket is szerveznek, de már nem biztos, hogy ott. Szóval elméletileg van hozzaférés Magyarországon katonai lőtérhez civilek számára, azt már nem tudom, hogy milyen kapcsolatok kellenek hozza, hogy ezt meg tudják tenni.

laiki ha egymásmellé teszel egy .243-mas és egy .308 Winchester lőszert, akkor láthatod h ugyanakkora a hüvelyméret, épp a nyaka keskenyebb a .243-masnak. Szóval kisebb lövedék ugyanannyi indítóenergia, feltéve ha ugyanaz a lőpor és a lőpormennyiség. Kb egy évvel ezelőtt elég sok időt és energiát belefektettem a témába, akkor a .338 Lapua Magnum volt a preferáltam, mondjuk ilyen áron a .50 BMG vagy a .408-as is lehetett volna. Ár szempontjából sokkal barátságosabb és szintén nagyon jó ballisztikai jellemzőkkel rendelkezik a .243-mas, ez volt a második helyezett és a .308 Win volt a harmadik, ami még mindig jó jellemzőkkel bír, de mivel tömegtermék az előzőeknél olcsóbb. A 300 WinMag-ben nem láttam akkora fantáziát. Egyértelműen töltésben gondolkoztam, olcsóbb is lenne egy ilyen hobbi ha töltöm a lőszert és a fegyverhez lehet igazítani a jellemzőit, hogy pontosabb legyen.

A témában egyszer már bevágtam ide egy jútúb sorozatot, mindent nagyon az elejétől kezdve elmagyaráz a srác, minden részletre kitérve, elképesztően részletesen. Most beteszem újra, hátha valaki lemaradt róla és érdekli. Amúgy járt Magyarországon is, van az egyik katonai lőtéren felvétel róla a videói között valamilyen versenyen. Itt a sniper 101 sorozat, jelenleg 97 résznél tart, szóval kapsz infót rendesen belőle.
https://www.youtube.com/watch?v=pwG-D0HjCBQ&list=PLJUaiRIEduNXoal2_PkBZi0vDCIcEPxUn&index=1
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 632
79 851
113
laiki

Hangtompítónak éjszaka vagy városban van értelme,más környezetben annyira lecsökkenti a lőtávot,hogy az már veszélyes a lövészre nézve.

Nem lehet hangtompítóval gyakorolni mert nem lehet vele messzire lőni.ezekkel a puskákkal nem nagy művészet 200 méterre lőni azt mindenki tud 5 perc magyarázat és 2 perc gyakorlás után.A hangtompító nem gyakorolni van.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
<blockquote rel="joker">dudi mindenkinek nem olyanok a hozzáférési lehetőségei fegyverhez meg lőszerhez, mint neked. Persze nekem is a .338 tetszik, de az ára legalább akkorát rúg, mint amikor elsütöd a fegyvert. 5 euró / lőszer (ha nem te töltöd) irreális költség sokak számára, a .243-masból ezért a pénzért sokkal többet lőhetsz és kifejezetten jó ballisztikai tulajdonságokkal bír az a lőszer még ha nem is LM.338

Tegyél le egy vadászvizsgát ha annyira szeretnél egy puskát. Aztán be is teheted a páncélba:
vepr16in_spread1_8940web.jpg
</blockquote>

Itt vadásztársulatok vannak, csak meghívásos alapon lehet bekerülni. De nem akarok állatokra lövöldözni. Jobb lenne egy nyitott civil lőtér meg egy sportfegyver, mert hanem "vadászként" én is lövöldözhetnék félig illegálisan fára az erdőben.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
laiki

Hangtompítónak éjszaka vagy városban van értelme,más környezetben annyira lecsökkenti a lőtávot,hogy az már veszélyes a lövészre nézve.

Nem lehet hangtompítóval gyakorolni mert nem lehet vele messzire lőni.ezekkel a puskákkal nem nagy művészet 200 méterre lőni azt mindenki tud 5 perc magyarázat és 2 perc gyakorlás után.A hangtompító nem gyakorolni van.

Ha nem használsz szubszónikus lőszert, akkor elméletileg javítania kell a lőtávot a hangtompítónak a nagyobb torkolati sebesség miatt. És készítenek titániumból is, azok is hamar tönkremennek? Ami infó nekem lejött róluk, hogy inkább a lövész helyzetét nehezebb behatárolni velük normál lőszer esetén és lőtéren kicsit jobb arcnak számítasz bizonyos országokban, ha nem ijesztegeted a népet a 338-as hangjával.