Mesterlövész fegyverek, távcsöves puskák, romboló puskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 037
113
akagi

Én is leírom a véleményem ide már pár éve aztán még itt vagyok és nem a börtönben vagy munkanélküliként valami közmunkás bandában. :)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
dudi ha KMZ-s lennél leírhatnád-e, hogy az vagy? Van-e beosztás vagy tevékenységi kör amit nem említhenél meg részletek nélkül sem, ha benne lennél? (pl valami titkos atomfegyver-integrációs program a Gripenekre aminek te lennél a feje vagy az egyik a 3 kiválasztott és beavatott pilóta közül)
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Másvalaki, máshol így fogalmazott:
De nézzük tovább,felhasználóként a magyar fejlesztésekről:
..
A Gepárd M-1 kb a II.VH-s szovjet PTRD pc törő puska harcértékét üti meg.
Igaz,a csillapító rendszere,és az optikája jobb,-eltelt a háború óta vagy 40 év a fejlesztés végéig,ennyi elvárható-de a hatásadatai rosszabbak,mivel az 14.5mm-es kaliberű volt..Egylövető,nehéz,elavult.Már a rendszeresítésekor is az volt.

-Nagy átütőerejű karabélylőszer.Irán és Kína már 10 évvel ezelőtt megalkotta,hasonló képességekkel,ugyanabban a kaliberben.Irakban,Afganisztánban be is vetették.Vagyis nem nagyon kellett feltalálni.

A 93m/96M kgr-ek közel sem tudnak annyit ölőhatásban,mint a 70 éves konstrukciójú,szovjet F-1 kgr-ek.Vagyis egy dologban mégis.Sokszorosan többe kerülnek.
A műanyag borításuk pedig egy vicc,mindenki "imádja" amiért remekül csúszik az ember kezében.

Valóban maradandót alkottak,a magyar katonák még évek múlva is szidni fogják mindezért őket...

<i></i>
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 037
113
Nem vagyok az de szerintem ők nem írhatják le.Igen vannak titkok a honvédségben még az én egészen alacsony szintemen is amit nem szabad elmondani.Alapvető szabálynak lehet azt tekinteni miszerint az nem titok,hogy mit csinál a katona csak az a titok,hogy hogyan csinálja.Pl mindenki tudja,hogy vannak mesterlövészek vagy pilóták és az sem titok,hogy milyen fegyverzet van pl a Gripenhez viszont egy pilóta sem fog légi harcászatot oktatni a neten mert az viszont már a hogyan kategóriája ami titok.Én különösen ügyelek arra,hogy semmi olyat ne írjak itt le bármiről amit ne lehetne megtalálni az interneten.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 719
113
3tb_1502121110551hg8512293.jpg
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
nem militaryphotos-os link volt, hanem csak egy 1.1.1.1-es IP cím, ami belső IP így kívülről nem használható. De most látszik, az öt jeti :D Ha jól látom valami bullpup cucc, milyen modell?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 719
113
QBU-88
http://htka.hu/kozosseg/discussion/comment/47399/#Comment_47399
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
joker

Egy másik HT fórumon Cifu egyzser ezt linkelte:

" Viszonyításúl egy .308-as kaliberű puska adatait tudom megadni, mindez persze angolszász értékekkel:

(mph = mérföld per óra keresztszél)

Keresztszél nélkül:
100yards: 0,2 MOA
200yards: 0,27 MOA
500yards: 0,5 MOA
1000yards: 1,5 MOA

5mph keresztszél:
100yards: 0,32 MOA
200yards: 0,45 MOA
500yards: 1,80 MOA
1000yards: 4,72 MOA

10mph keresztél:

100yards: 0,75 MOA
200yards: 1.57 MOA
500yards: 5.06 MOA
1000yards: 14,33 MOA"

Ezeket valamilyen progi számolta ki,mindenesetre elvileg változik a MOA.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Kösz yukapoppsimon, érdekes eredmények. A fegyver márpedig nem tudja, hogy milyen messze lőnek vele, így a fegyver MOA-ban mért szórása nem változhat a távolság miatt.
Amire én gondolok, hogy a szél nem konstanson fúj, vannak széllökések, nem pont ugyanannyi a szélsebesség meg szélirány, mint az előző lövésnél. Vagy elfelejtették elosztani a távolság/ 100-zal a kapott szórást, és az inch helyett MOA-t írtak, vagy amíg eljutott ide a hír, addig az inchből MOA lett. (hanem 1000 yardon a 14,33 MOA szórás egy 4 méteres körnek felelne meg, ami nem reális) Esetleg felmelegedik a cső vagy a lőszer a lövések között és emiatt van az eltérés. Szar is lehet a lőszer, habár a 100 yardon mért 0,2 MOA nagyon is figyelemre méltó, emiatt a lőszer minőségét és eltérését én inkább kizárom. (Kiváncsi vagyok, hogy 3 vagy 5 lövéses csoportokkal mérték a szórást., mert mindig a negyedik lövést b*sszák el. Vagyis lesz egy fantasztikus 3 lövéses csoportod, szinte ugyanabba a lyukba megy mindhárom, aztán a negyedik kövés fölé megy legalább egy centivel és az ötödik sem les szokkal jobb.)
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 140
113
Amire én gondolok, hogy a szél nem konstanson fúj, vannak széllökések, nem pont ugyanannyi a szélsebesség meg szélirány, mint az előző lövésnél. Vagy elfelejtették elosztani a távolság/ 100-zal a kapott szórást, és az inch helyett MOA-t írtak, vagy amíg eljutott ide a hír, addig az inchből MOA lett. (hanem 1000 yardon a 14,33 MOA szórás egy 4 méteres körnek felelne meg, ami nem reális) Esetleg felmelegedik a cső vagy a lőszer a lövések között és emiatt van az eltérés. Szar is lehet a lőszer, habár a 100 yardon mért 0,2 MOA nagyon is figyelemre méltó, emiatt a lőszer minőségét és eltérését én inkább kizárom. (Kiváncsi vagyok, hogy 3 vagy 5 lövéses csoportokkal mérték a szórást., mert mindig a negyedik lövést b*sszák el. Vagyis lesz egy fantasztikus 3 lövéses csoportod, szinte ugyanabba a lyukba megy mindhárom, aztán a negyedik kövés fölé megy legalább egy centivel és az ötödik sem les szokkal jobb.)

Vagy esetleg ők megtanulták a sima általános iskolás fizikát.

Állandó oldalirányú erő, azaz állandó gyorsulás mellet a megtett út, azaz az oldalirányú kitérés a (repülési) idő négyzetével arányos. A repülési idő pedig némileg gyorsabban nő, mint a lőtávolság, mert a lövedék lassul. Tehát 2-szer nagyobb lőtávolsághoz 5-6-szor nagyobb oldalirányú eltérés tartzik. Ha ezt elosztod a lőtávolsággal, hogy szöget kapj (pontosabban annak a színuszát), akkor is 2,5-szeres, vagy akár 3-szoros érték jön ki dupla távolságon.

Egyszerűen annyiról van szó, hogy nem azt feltételezték, hogy a lövész tudja merről fúj a szél és a szél az egész lőtávon ugyanolyan irányból, ugyanolyan erővel fúj (ez esetben lehetne korrigálni), hanem azt feltételezték, hogy a széleltérítés nem ismert és/vagy véletlenszerű és/vagy változó. Ez utóbbi feltételezés áll sokkal közelebb a valós harchelyzetekhez és a hosszabb lőtávolságokon tapasztalható időjárási viszonyokhoz.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
laiki tökmindegy, hogy mekkora az oldalirányú szél ha arra korrigálod szakszerűen az optikát, attól még a szórásod nem változik. Szórása a fegyvernek van, a fegyverben pedig nem fúj a szél. És tanítják, hogy hogyan kell a szelet mérni helyben és hosszú távon, arra meg hogyan kell korrigálni az optikánál, de ez a fegyver szórását nem befolyásolja.

Ahogy elnézem az értékeket, ha ezek tényleg szórásadatok, akkor ezek inchben lesznek nem pedig MOA-ban, ha tényleg szórásadatok.
VAGY nem a szórást adják meg, hanem a szükséges korrekciót oldalirányú szél esetén. A szélcsendben törénő korrekció az valószínűleg a Coriolis hatás-, meg a "Spin drift" (magyarul nem tudom a szakkifejezést) miatt kell.