Mesterlövész fegyverek, távcsöves puskák, romboló puskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 647
77 637
113
A hangtompító mindig csökkenti a lőtávot,olyat még nem csináltak ami növelné.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 789
30 570
113
Tovább van a csőben, tovább hajtják a nagynyomású gázok (még a hangtompítóban is), több ideje van gyorsulni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 647
77 637
113
joker

a hangtompítónak pont az a lényege,hogy lelassítsa a lövedéket.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 789
30 570
113
Azt hittem a gázok lelassítása a lényeg. Ha lassabb lövedék kell azt egy rövidebb csövel is megoldhatnák.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 145
113
Dudi:

Ezt azért tőled nem vártam volna.

- A 200 méteres hatásos lőtáv a szubszonikus lőszerekre vonatkozik. A normál lőszerek lőtávja lényegében ugyanannyi, mint hangtompító nélkül.
- A hangtompító érdemben nem befolyásolja a lövedék sebességét. Az a hajszálnyi, amit változtat, az pedig valóban növelés, ahogy Joker is írta. Jokernek igaza van, hogy tovább tolják a lövedéket gázok, amik a hangtompítóban csak korlátozottan tudnak kiterjedni, így a nyomásuk kis része még megmarad. De a különbség alig mérhető.
- Ahhoz hogy lassítsa valami a lövedéket, az útját kell állnia és nagyobb ellenállást kell rá kifejtenie, mint a lőporgázok nyomóereje. Ez legfeljebb akkor teljesül, ha keresztbe hegeszted fel a csőszáj elé a hangtompítót. Úgy meg minden szempontból elég rossz a hatásfoka és valóban gyorsan el is használódik.
- A Youtube ezrével dobja ki azokat a videókat, ahol szuperszonikus lőszerrel használják a hangtompítót, sőt nagyon sok olyat is láthatsz, amelyben ugyanazon hangtompítóval felváltva szubszonikus és szuperszonikus lövedéket lövöldöznek hogy bemutassák a hanghatásbeli különbséget. De elég csak megeresztened egy google keresést szuperszonikus hangtompítóra.
- Egyetlen speciális konstrukció esetében lenne némi igazság abban amit írtál. Kicsivel hangsebesség feletti pisztoly lőszert tüzelő, speciálisan hangtompítottra épített géppisztolyból létezik olyan, amelynek az amúgy is rövid csövét az utolsó szakaszon több helyen megfúrták. A furatokon keresztül a lövedék mögül kifújnak a lőporgázok és a nyomásuk annyira kicsi lesz, hogy a csőhuzagolás ellenállása és a lövedék előtt tolt levegőoszlop ellenállása együttesen nagyobb. Ettől az utolsó rövid szakaszon a lövedék egy kicsit lassul és ha csak kicsivel hangsebesség felett távozott volna egy normál csőből, akkor a speciális cső és hangtompító kombinációból hangsebesség alatt lép ki. Ennek az az értelme, hogy 9x19 mm-es pisztoly lőszerből az olcsó, normál változatot is lehet hozzá használni, mégis hangsebesség alatti lesz a lövedék. De ebben a beszélgetésben most nem pisztoly lőszerekről és nem géppisztolyok hangtompítóiról volt szó.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 647
77 637
113
A silencer és a suppersor nem ugyan az ne keverjük őket.Hogy valósul meg a hangtompítás ha a lövedék 800+ m/s-al hagyja el a csövet?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 789
30 570
113
A silencer és a suppersor nem ugyan az ne keverjük őket.Hogy valósul meg a hangtompítás ha a lövedék 800+ m/s-al hagyja el a csövet?

Pedig ugyanarra használja az angol terminológia mindkét szót. 800m/s lövedék-sebességnél egyértelműen hangrobbanás lesz, viszont az égésgázokat lelassítja és az nem robban akkorát.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 145
113
A silencer és a suppersor nem ugyan az ne keverjük őket.Hogy valósul meg a hangtompítás ha a lövedék 800+ m/s-al hagyja el a csövet?

Ne bonyolódjunk terminológiai vitába csak azért, hogy ne kelljen elismerned a másik igazát! A magyar nyelvben nincs két külön szó.

800+ m/s esetén is megvalósul, csak nem ugyanolyan mértékben. A lövés hangjának több összetevője van. Az egyik a lövedék keltette hangrobbanás, ami természetesen egy szuperszonikus lövedéknél megmarad. De a lőporgázok hanghatását a hangtompító ez esetben is csökkenti. Ha még nem láttál ilyet, akkor tényleg ajánlom, hogy nézz meg néhány videót szuperszonikus lövedékkel, hangtompító használatával és anélkül. Ilyenből is sok van fenn. Nem véletlenül írtam, hogy ez esetben szükség van arra a pár száz méter távolságra, mert a dörej ugyan csökken, de közelről hallható marad.

Úgy látszik továbbra is elsiklasz a mondandóm lényegesebb része fölött. A hangtompító elsődleges célja harchelyzetben nem annyira hang tompítása, hanem a torkolattűz elnyomása. A fényhatás alapján sokkal könnyebben, pontosabban és távolabbról ki lehet szúrni a lövész helyzetét, mint a hanghatás alapján. Ráadásul még az előtt, hogy a lövedék megérkezne.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 963
66 044
113
<blockquote rel="antigonosz"><blockquote rel="joker">dudi mindenkinek nem olyanok a hozzáférési lehetőségei fegyverhez meg lőszerhez, mint neked. Persze nekem is a .338 tetszik, de az ára legalább akkorát rúg, mint amikor elsütöd a fegyvert. 5 euró / lőszer (ha nem te töltöd) irreális költség sokak számára, a .243-masból ezért a pénzért sokkal többet lőhetsz és kifejezetten jó ballisztikai tulajdonságokkal bír az a lőszer még ha nem is LM.338

Tegyél le egy vadászvizsgát ha annyira szeretnél egy puskát. Aztán be is teheted a páncélba:
vepr16in_spread1_8940web.jpg
</blockquote>

Itt vadásztársulatok vannak, csak meghívásos alapon lehet bekerülni. De nem akarok állatokra lövöldözni. Jobb lenne egy nyitott civil lőtér meg egy sportfegyver, mert hanem "vadászként" én is lövöldözhetnék félig illegálisan fára az erdőben. </blockquote>
Nem kell ahhoz tagnak lenni ha jól emlékszem. Fegyvered lehet, mehetsz vendégvadásznak ha kigründolod,de mehetsz lőtérre is, csak legyen tokban ha megállítanak+lőszer külön. Biztos vagyok benn hogy sok egykori Munkásőr,Rendőr,Hőr,Honvéd lőtér van civil szervezetek kezében szerte az országban. Nem akarok példát mondani mert 10 éve még elég összevisszaság volt, voltak törekvések, azóta meg nem követtem. Hogy nálatok hogy van azt viszont nem tudom. De biztos akad pár Szekus lőtér hasonló kezekben.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 963
66 044
113
Választhatsz feketelőporos fegyvert is, kicsit hosszadalmas a töltés de amit eltalál az nem megy tovább. Itthon gyakorlatilag bárkinek lehet emlékeim szerint. Na meg pukkan akkorát hogy infarktust kap a fél környék. :)
És lőtér is van hozzá elég:
thumbnail
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 789
30 570
113
Inkább valamilyen tolózáras fegyvert szeretnék, az az én világom. A közelben amilyen nyílt lőtér van az csak koronglövészetre alkalmas és van másik irányba kb 100km-re egy állami amit nemrég készültek felszámolni s a helyi egyházak verték le egymást, hogy temetőnek kell a terület. Esély nincs lőtérként használni. Civil lőterekből az a helyzet, hogy szarul állunk, rendőrségi meg katonai gondolom van de az nem hozzaférhető ha nincs valamilyen tiszt haverod, aki becsempésszen.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 789
30 570
113
Kialakítási helynek szerintem tökéletes lenne, de sportfegyverrel csak úgy nem lövöldözhetsz egy bezárt kavicsbányában. Errefele a vadászok az erdőben fákon szoktak gyakorolni, kitesznek egy céltáblát egy fára vagy még azt sem és arra lőnek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 647
77 637
113
laiki

A hangtompító hangot tompít erre való ez is a neve.Egy jó puska+ lőszer annyira precízen kiszámolt szerkezet,hogy gyakorlatilag alig van torkolattűz.Ehhez az kell,hogy a csövet amivel a puskád szerelve van lőszerhez igazítsák(vagy fordítva).Láttam felvételt a Szép puska+ML lőszer(ez a rendszeresített lőszer a Szép puskához) torkolattüzéről sötét szobában és én is meglepődtem de nincs az az ember aki azt a torkolattüzet észreveszi nappal de még éjszaka is alig*.

Ami pedig az elnevezéseket illeti sajnos nem tart ott a magyar szaknyelv,hogy különbséget tegyen a kettő közt.

*Elég a lőpor szerintem több mint 99%-a még a csőben így gyakorlatilag nincs mi látszódjon.Ehhez persze az kell,hogy adott lőszert használj adott csőhöz.Egész konkrétan a Szép puskánál a lőszerhez tervezték a csövet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 647
77 637
113
Ha már puska remélem minden német mesterlövésznek leszárad a keze :D

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/uj-mesterloveszpuska-a-bundeswehrnek
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 789
30 570
113
Nem csúnya, és a kalibert is eltalálták. A röhely az, hogy egy ilyen fegyvert Magyarországon is gond nélkül le tudnának gyártani nagy sorozatban, de ehelyett marad a nyálazás.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 647
77 637
113
Egy(nagyon talán két kéz kéne hozzá de szerintem nem lenne szükség mind a 10 ujjamra) kezemen meg tudom számolni,hány olyan ország van a világon ahol képesek olyan minőségű csövet gyártani mint ami ennek a puskának van!
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 789
30 570
113
A csövet leszámítva ha meglennének a tervek és anyagleírások, itt a városban le tudnám gyártatni az egészet. Persze ennek jogi akadályai vannak, de szigorúan gyakorlati szempontból nézve egy tolózáras puska egy rohadt primitív szerkezet amihez kb mindenhol létezik a technológia, ahol van épkézláb eszterga és egy 30 évnél nem régebbi CNC. A cső persze a lényege az egésznek, de hogy mindegyik európai országban ne legyen egyetlen egy cég sem, amelyik megfelelő minőségben le tudjon gyártani egy ilyen csövet, az mese. És pont az ilyen mesék miatt kérnek ezért a fegyverért 5000 eurót úgy, hogy még egy picatinny sín sincs rajta, a végső ára így valahol 8-10000 eurónál fog megállni.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 963
66 044
113
Egyszer láttam egy doku filmet hogy afgánban vagy valahol arrafelé gyakorlatilag kalapáccsal meg vésővel AK utánzatokat gyártottak a helyi szakik és használhatóak is voltak. Bár még a kínai minőségtől is nagyon messze lehettek.