A Wikipédia szerint csak a XXVII. században lesz a tavaszpont a vízöntőben.
hu.wikipedia.org
Ebben tévednek akkor. Világos, hogy nincsenek éles határok, sem az Égen a csillagképek között, sem az időben itt a Földön. Viszont egy biztosan tudható. A precessziós ciklus
26 ezer évig tart (egyezményesen 25.920 év). Ha több tízezer évig élnénk, és évente szemügyre vennénk a tavaszi napéjegyenlőségkor a napfelkelte hátterében látszó csillagképeket, akkor ennyi idő alatt láthatnánk az állatöv mind a tizenkét csillagképét „tovahaladni”, majd a 360 fokos kört megtéve ugyanahhoz a helyzethez visszaérni. Ez tehát a precessziós világév. Ezt tizenkettővel elosztva kapunk
2160 évet, ami megfelel a világév 1/12-ed részének, vagyis egy világhónapnak.
..
Egy precessziós világhónap ideje alatt tehát 30 foknyi elmozdulása látható az égi háttérnek. Lehet még a világhónapokon belül dekádokat (tizedeket) is megkülönböztetni, azaz a 10 foknyi csillagképi elmozdulásét, ami 2.160 év harmada =
720 év!
(Ezt azért szokás megtenni, mivel az elemi minőségeknek – tüzes, földes, levegős, vizes – három-három képviselője van az állatövi jegyekből, így egy-egy egység a saját elemi minősége szerint tovább árnyalható, e szerint harmadolható tovább.) Ha pedig valaki egy precessziós világnap idejére kíváncsi, akkor ezt a 720 évet elosztva tízzel kap 72 évet. Vagyis a teljes precessziós körből közelítőleg egy átlagos emberéletnyi idő alatt teszünk csak meg egy 1 foknyi szakaszt.
..
Na már most, Jézus születésekor a tavaszpont idején (március 21.), a felkelő Nap mögött már a Halak csillagkép „széle” bukkant fel, elhagyva a Kos csillagképet.
(Tudni kell, hogy a precessziós mozgás miatt az elhaladó csillagképek a 26 ezer éves ciklusban fordítva következnek – Oroszlán után a Rák, majd Ikrek, Bika, Kos stb. –, ellentétben a kicsi 365 napos évben tapasztaltakkal, ahol a Nap látszólagos útja során a normál sorrendben halad el az állatöv előtt; Kos, Bika, Ikrek, Rák, Oroszlán stb.)
..
Szóval a lényeg, hogy Jézus színrelépésének évtizedeire tehető az a váltás, amikor is, az addigi tavaszponti napfelkelte mögött látható Kos csillagkép helyett immár a Halak csillagképe kezdett látszani. Ezért számítandó innen a Halak világkor kezdete. Ergo a 30 foknyi elmozdulásnak megfelelő 2160 év majdnem eltelt már napjainkig, de semmiképp sincs szükség annyi időre még amennyit a wikipédia ír. A Stellarium-programmal csináltam egy ábrát a Kr. u. 1. évre, hogy ez a csillagképi váltás a tavaszpont idején látható legyen, íme:
http://www.kepfeltoltes.eu/images/2021/03/26/403Aquarius_Kr.u.1..png
..
Másfelől van még két fontos dolog! Az egyik az, hogy az égboltra nézve az látszik, hogy itt nagyon szorosan vannak az állatövi csillagképek (ellentétben a szemközti résszel, a Rák, Oroszlán, Szűz szellős elhelyezkedésével), így nincsenek egyértelmű határok sem. A Vízöntő ugyanis egyszerre nyúlik „fölé” a Bak csillagképnek északról (nagyon) és fedi át azt, illetve kisebb mértékben a Halak csillagkép „alá” is beömlik délről. Kifényképeztem a jelenlegi időállapotot is. Itt látható, hogy a tavaszponti napfelkelte már most 2021-ben is a Halak csillagkép nyugat felé úszó halacskája, és a Vízöntő csillagkép zuhataga közé esik. /Sárga karikával jelöltem a Vízöntő átfedését a szomszédos csillagképekre./
http://www.kepfeltoltes.eu/images/2021/03/26/626Aquarius_Kr.u.2021.png
..
A másik dolog, amit tudni kell, hogy van egy csillagkép közvetlenül a Vízöntő alatt, ami egykor a Halak kettősével egységet alkotott, ez pedig a
Déli Hal (Piscis Austrinus). Ktésziász görög történetíró egyenesen úgy tartja, hogy a Halak csillagkép két hala a Déli Hal ivadékai. Világos hát, hogy a Vízöntő „áthat” a Halakra és a „halakságra” mint minőségre. Még egyértelműbb ez, ha megnézzük azokat a régi csillagtérképeket, ahol a Vízöntő emberalakja a korsóból kiömlő folyamot egyenesen az azzal szembe úszó Déli Halra önti, hogy az hatalmas szájával elnyelje azt. A Déli hal tátott pofáját a Fomalhaut csillag jelöli.
https://i.pinimg.com/736x/32/0f/78/320f78ab3135e5eb5a47999ee35b9fc6.jpg
..
Vagyis, ha Jézus Krisztus színre lépését a Halak világkorszak kezdetéhez kötjük (márpedig hova máshova?), akkor a történelmünk legutóbbi évezredeit nagyon kerekítve a következőképpen szakaszolhatjuk a 26 ezer éves világéven belül. Elmúlt két világhónap, s az azokon belüli dekádok, íme:
..
Kr.e. 22. század → Kr.e. 15. század
KOS világhónap (Nyilas dekád)
Kr.e. 15. század → Kr.e. 8. század
KOS világhónap (Oroszlán dekád)
Kr.e. 8. század → I. század
KOS világhónap (Kos dekád)
---------
I. század → VIII. század
HALAK világhónap (Skorpió dekád)
VIII. század → XV. század
HALAK világhónap (Rák dekád)
XV. század → ??? XXI. század
HALAK világhónap (Halak dekád)
---------
??? XXI. század → XXVIII. század
VÍZÖNTŐ világhónap (Mérleg dekád)
stb.
..
Mondom, éles határok nincsenek. Rábökni egy pontra az időben, hogy ekkor és ekkor volt korszakváltás lehetetlen. Utólag viszont észre lehet venni a geopolitikában, vagy geológiában/időjárásban (vulkánkitörés, természeti kataklizma) olyan eseményt, amikhez szimbolikusan társíthatjuk egy-egy korszakváltás képzeletbeli időpontját.
..
Látható, hogy kérdőjelekkel kiemeltem a Halak világkor végét és a Vízöntő kor kezdetét. Ennek oka, amit fentebb írtam, hogy itt van az égbolton is a legkevésbé egyértelmű határ a konstellációk közt, plusz a levegő elemű „vízöntőséghez” egy sajátos virtuális minőség is társítható, ami a megfoghatatlanságában jelentkezik. (Virtuális korszak jön?) Ez a tulajdonsága annyira erős, hogy –nem tudom ezt másképpen mondani –, önmagát is az időn kívül tartja, „időcsökkenés” köthető hozzá, ami pedig a Halakban csapódik le.
(Nem akarom bonyolítani, meg elágazni, de itt szóba kerülhetnek a többek által felvetett Heribert Illig-féle idő/naptár manipulációs kérdések.)
..
Az időcsökkenés amúgy a Halak havában a 365 napos kicsi évben is tetten érhető pont ott, ahol a Vízöntővel találkozik, hiszen a Halak hava nagyjából így fest:
Halak hó, Halak dekád indul Febr. 20-tól,
Halak hó, Rák dekád indul Márc. 1-től,
Halak hó, Skorpió dekád indul Márc. 11-től.
..
Mármost egyedül a Vízöntő/Halak találkozásánál van „lecsípve idő” egy hónapunkból. Alapesetben kettő nap, de még szökőévben is egy nappal rövidebb a Február a többi hónapunknál. Ráadásul ez mindig a Halak hó, Halak dekádjára esik, „Mátyás ugrása”.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Mátyás
..
További érdekesség, hogy egy a világkorszakunk végén bekövetkező „időcsökkenésről” az Evangélium maga is tudósít Máté elbeszélésében, íme:
Mt. 24, 22
„Ha nem rövidíttetnének meg azok a napok, nem menekülne meg egyetlen halandó sem, de a választottakért megrövidíttetnek azok a napok.”
..
Ha a tavaszpont 30 foknyi elmozdulásához szükséges kerekítve 2160 évesnek számított világhónapból levonok egy, vagy két világnapot, akkor 2160 - 72 = 2088, vagy 2160 – 144 = 2016 jön ki. Ergó, semmi okunk azt feltételezni, hogy a korszakváltás idejét ne ezekre az évtizedekre tegyük, amiben jelenleg élünk. Saccperkábé 2016 és 2088. között?