Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Mi24P merev gá-jával nem az operátor céloz,szerintem.Igen, ez operátor függő is, hogy éles helyzetben egy manőverező gépről milyen tüzet tud rávezetni az ágyúval a célra.
Ezen a téren nagy segítség az AH-64-esek Chain Gun-jánál az automatikus ráhelyesbítés és a sisakkal célzás együttese.
Most valamit variáltak a Mi-28NM-nél a gépágyúval, hogy javuljon a pontosság, de nem tudom, hogy mégis mit. Szemre maga a cső nem változott, pedig annak lengése volt idáig a legszűkebb keresztmetszet.
Az AH-64-esnél kisebb teljesítményű lőszer van, rövidebb csővel, ahol a csőhossz/felvastagság eleve merevebb konstrukciót ad, míg a csőszájfék is hatékonyabb. Ezt hidraulikusan csillapítják és ezen felül még minden lövés után helyesbítik is automatikusan, miközben a mozgatás precízebb és gyorsabb is.
Lehet. hogy a hatásos lőtáv valamivel kisebb, a röppálya ívesebb, a távolsággal a lövedék szórása intenzívebben nő, de harci körülmények közt ez a fegyver összességében igen kedvező.
Olyan könnyű éles helyzetben egy rázkódó, manőverező helikopter kabinjában kézzel rávinni azt a célkeresztet?
Most nem a Mi-24P a téma, hanem az iraki MI-35M ikercsövű GS-23L gépágyújának találati arányai az iraki videón.Mi24P merev gá-jával nem az operátor céloz,szerintem.
Multkor mintha pont ezen "veszekedtünk" volna.....Szerintem az usákok gyengébb,de kiegyenlitő-rezgéscsökkentő rendszerekkel megtámogatott gá választása jóval hatékonyabb fegyvert eredményezett a gyakorlatban
Olvasd el amit fentebb fejtegettem. Mindent leírtam.Gondolnám kellő gyakorlattal(ami egy hadszintéren azért előfordul) nem annyira nehéz.
Vagy akkor szar a rendszer ha annyira nehéz, így csökkentve a heli hatékonyságát. Hiába van rajta gpágyú ha nem talál vele. Picsányi távról ekkorát szór.
És a tervezők nem gondoltak arra, hogy rázkódik manőverezik a heli. Ez agy apachon vagy tigeren sincs megoldva?
Alapvetően mindenhol a pilóta/operátor ügyességén összeszokottságán múlik?
Az Öböl háború óta a helikopteres harcászat nagyjából kimerül a buckalakók kergetésében.
Amúgy már Öböl háború tapasztalata az volt hogy tanácsosabb a helikoptereknek tankok kiiktatására fókuszálniuk lehetőleg éjszaka és távolról és csakis nagyon alapos felderítést követően. Az ellenség radaros légvédelmének a kiiktatása alapfeltétele bármiféle helikopteres bevetésnek.
Ha a csapatlégvédelem hatókörén dolgozik akkor minek rá sok tonna páncélzat ami ráadásul azt nem akadályozza meg hogy a helikoptert lelőjék, legfeljebb a személyzet túlélő képességét növeli meg valamennyire.
Ezzel kapcsolatban azért erős kétségeim vannak….A csapatlégvédelem hatósugarát kis jóindulattal 15 km-re vehetjük. A műsorban ha jól emlékszem nem hangzott el hogy mennyi az új szuper rakéta hatósugara, de egy H145M-re minden további nélkül akár már ma fel lehet akasztani egy Sipke ER2-est aminek 16 km a hatósugara vagy egy NLOS-t aminek meg +25 km.
Felvillanó felirat...a H145M egy kicsit többet mutatott felvillanó feliratnál. Két videó a H145M hez az EO/IR rendszert szállító L3 Wescam cég MUM-T rendszeréről
Hát majd meglátjuk... Az orosz EO/IR rendszerektől a pilóták eddig finoman szólva sem voltak elragadtatva, durvábban fogalmazva pedig legalább egy Mi-28 veszteséget ennek köszönhetnek.
Az NM változat egyértelműen a szíriai harci tapasztalatokat veszi figyelembe és láthatóan próbálják a helikoptert nemcsak erőssé, de okossá is tenni. Viszont minél okosabb egy helikopter annál kevésbé kell agyon páncélozni. A Mi-28-nak mint szenzor hordozó platformnak szerintem nincs jövője...
A két dolog - stand-off rakéta és sok tonna páncélzat - ellentmond egymásnak. VAGY bemegy a helikopter oda ahol elérhetik a kis és közepes kaliberű csöves fegyverek és ekkor lehet értelme a páncélnak VAGY rakok rá nagy hatósugarú ATGM-et és precíziós rakétákat és akkor nagyjából felesleges a páncélzat. (A "semmiből előbukkanó, nagy kaliberű fegyverrel dolgozó magányos harcos" dologról így elsőre nekem Rambo jut eszembe de kíváncsi lennék Te mire gondoltál...)kitakart szuper rakéta,amiről még nem mondhatnak semmit, mert még titkos, igen nagy eséllyel legalább 25km hatótávval fog bírni. A Germesz-ből indulok ki,amit még korábban a Ka-52-höz terveztek rendszeresíteni. Ott konkrétan 25 km volt megadva. Mert ahogy Scserbina is mondta,a lényeg,hogy a csapatlégvédelem hatőkörén kívülről dolgozhasson a gép." Minek a sok tonna páncélzat, ha nem akadályozza meg,hogy a helikoptert lelőjjék,legfeljebb a személyzet túlélőképességét növeli valamennyire" Az,baj,ha javul a személyzet túlélőképessége?! Bemutattak több védelmi rendszert is, ami pontosan arra szolgál,hogy megakadályozza a gép lelövését. Ha mégis találatot kap, akkor baj,hogy van plusz esélye a személyzetnek?!
Ez megint csak egy érdekes kijelentés. Most csak így gyorsan utána olvastam és egy II.vh-s 57 mm-es 1000 m/s-os sebességű sima acélmagvas páncéltörő lőszer 1000 m-en 90 fokos becsapódásnál 91 mm acélt vitt át. Ha wolframból csinálják akkor kb. a dupláját...Nem nézem le az Orosz mérnököket de annak az esélye hogy olyan repülőképes helikoptert gyártsanak ami akármelyik pontján akár csak 91 mm acélpáncél ellenálló képességnek felel meg erősen közelít a NULLÁHOZ.A páncélzatról még: vannak olyan tervek a Kamov részéről, hogy olyan könnyű kompozit alapú páncéllal lássák el az új típusváltozatot ami ellenáll az 57mm-es lövedékeknek is.
Csak emlékeztetőnek: az OH-58 Kiowa egy a 70-es évek óta rendszerben álló egy (elég gyengécske..) hajtóműves típus aminek a leg komolyabb fegyvere a Hellfire volt a maga 8 km hatósugarával.A Kiowákról olvastam, hogy messze nem volt életbiztosítás repülni velük a harctéren, az ő pilótáik voltak a legnagyobb veszélyben. Aranysas, már nem emlékszem melyik száma, és Irakról volt szó benne. Persze semmivel sem az, de egy komolyan páncélozott, és korszerű védelmi rendszerekkel ellátott géppel nagyobb biztonságban vagy, mint például egy Kiowában, amit nem ritkán levett ajtókkal repültek..
(A "semmiből előbukkanó, nagy kaliberű fegyverrel dolgozó magányos harcos" dologról így elsőre nekem Rambo jut eszembe de kíváncsi lennék Te mire gondoltál...)
Ehhez képest 820000 harci repült órára jutott 35 lelövés….Szerintem ezt az arányt az agyonpáncélozott orosz helik meg sem közelítik
És ne feledjük, az idáig egyetlen Mi-28N lezuhanást Szíriában az éjjellátó elégtelensége okozta....
57mm-es
Ilyenkor van az, hogy nincs más, csak a szemtől szembe darálás amikor bizony a harc sűrűjében olyanok is visszalőnek, akiknél komolyabb űrméret van.
Ilyenkor jön jól a páncélzat.
Szépen hangzó TERV, de én nagyon tartok tőle hogyha ez sikerül akkor nyugodtan le is lehet szerelni a rotor-rendszert a helikopterről, mert azzal a súllyal ami megvédi egy 57mm-es skulótól soha nem fog felszállni. Ja, és fel lehet rá szerelni a lánctalpakat, mert attól kezdve lehet harckocsinak hívni, ugyanis mondjon már valaki a harckocsin kívül bármilyen földi harcjárművet, ami túlél egy 57mm-es telitalálatot ...A páncélzatról még: vannak olyan tervek a Kamov részéről, hogy olyan könnyű kompozit alapú páncéllal lássák el az új típusváltozatot ami ellenáll az 57mm-es lövedékeknek is.
Szépen hangzó TERV, de én nagyon tartok tőle hogyha ez sikerül akkor nyugodtan le is lehet szerelni a rotor-rendszert a helikopterről, mert azzal a súllyal ami megvédi egy 57mm-es skulótól soha nem fog felszállni. Ja, és fel lehet rá szerelni a lánctalpakat, mert attól kezdve lehet harckocsinak hívni, ugyanis mondjon már valaki a harckocsin kívül bármilyen földi harcjárművet, ami túlél egy 57mm-es telitalálatot ...
Szépen hangzó TERV, de én nagyon tartok tőle hogyha ez sikerül akkor nyugodtan le is lehet szerelni a rotor-rendszert a helikopterről, mert azzal a súllyal ami megvédi egy 57mm-es skulótól soha nem fog felszállni. Ja, és fel lehet rá szerelni a lánctalpakat, mert attól kezdve lehet harckocsinak hívni, ugyanis mondjon már valaki a harckocsin kívül bármilyen földi harcjárművet, ami túlél egy 57mm-es telitalálatot ...
Hátulról és felülről még az sem.Szépen hangzó TERV, de én nagyon tartok tőle hogyha ez sikerül akkor nyugodtan le is lehet szerelni a rotor-rendszert a helikopterről, mert azzal a súllyal ami megvédi egy 57mm-es skulótól soha nem fog felszállni. Ja, és fel lehet rá szerelni a lánctalpakat, mert attól kezdve lehet harckocsinak hívni, ugyanis mondjon már valaki a harckocsin kívül bármilyen földi harcjárművet, ami túlél egy 57mm-es telitalálatot ...
Ez a "napjainkban" rész azért mókás, mert amikor YT-től kezdve egy rakás vicces helyen bekommentelték egyesek, hogy az USA konvencionális háborút nem viselt senki ellen (és senki más sem), és ahhoz mi a jó és mi kell, és mi minden felesleges.Nem csak az 57mm-essel van a gond, hanem már a Gepard Oerlikon 35mm-esével.
Egy helikopterre jó eséllyel a szovjet 23x152mm-es lőszerig ellenálló páncélzatot lehet építeni.
Igaz, napjainkban ennek, illetve az ez alatti űrméretnek van a legnagyobb előfordulása a harctereken.
A különféle NATO/nyugati lövészpáncélosok alacsony tűzgyorsaságú Bushmaster/ATK 25x137 illetve 30x173-as lőszereit tüzelő ágyúival szemben egyelőre kisebb az esély a harcra. Egyelőre.
Szerintem ezt magyarázd nekik.Jön mindenki ezzel a MANPADS fenyegetéssel. Nincs és nem is lesz annyira elterjedve, mint egyesek itt hiszik. Van, számolni kell ugyan vele, de gerilla harcmodort folytató erőknél távolról sincs akkora jelentősége, mint a DSK, KPVT, ZPU, ZSzU jellegű nehézgéppuskáknak és gépágyúknak.
Sokan itt folyton folyvást a NATO ellen vetik össze az orosz harci helikoptereket.
Amúgy COIN környezetben nincs olyan hogy overkill, csak olyan van, hogy a lehető legolcsóbban széjjel kell lőni mindent, ami az ellenséghez tartozik.
Ez egyszerre fegyveres és pszichológiai hadviselés is. A gerilla, vagy terrorista, nevezzük bárminek, ebből ért.