Ráapplikálták volna a 13 ezer lóerős Progressz D-27-eseket, ez a gép még katapult nélkül is elstartolt volna. A hasonló méretű E-2-eseken kb 5000 lóerő van hajtóművenként és szimpla légcsavar, ami az E-2D gépeken szépen átalakult, de még az is kismiska ahhoz képest amit ehhez a Jak-44-eshez álmodtak.
A félelmetes zajhatásról nem is beszélve.
A Progressz D-27-es egy ukrán hajtómű, ami akkor és ott teljesen logikus lépés lett volna, lévén az An-70-esbe is ezt tervezték, illetve talán ekkortájt (mármint az 1:1-es mockup tesztek idején, 1989 körül) már repült Zsukovszkijban az első D-27-es egy Il-76-osra szerelve. És ugye a Kuznyecov igen sok eleme ukrán, aminek mostanság illetve a kínai hajót tekintve látták az oroszok kárát.
Hanem a háttérben volt egy még érdekesebb hajtómű is, a Kuznyecov NK-62-es. Ha nem hallottatok róla, nem csodálkozom, mert egy fékpadi megjáratáson kívül nem sok történt vele, de legalább megépült.
Igazi szörny volt. A nyolcvanas években az ötlet azon alapult, hogy milyen jó is lenne, ha a Tu-22M3-as NK-25-ösét ötvöznék a Tu-95/142-es NK-12-esével, azaz a világ első olyan kétáramú hajtóművét hozták volna létre, ami még egy áttételházon keresztül, harmadik áramként légcsavart is hajt. A koax AV-90-es légcsavarokat. A mélyen brummogó 6,5 méteres légcsavarok, melyek az An-22-eseken szeletelik a levegőt, a Tu-95-ösökben már "csak" 5,5 méteresek, de azonos tengelyteljesítmény hajtja őket, magasabb fordulatszámmal, emberszéttépő vibrációval, ami jobban fekszik a nyilazott szárnyú és így gyorsabb bombázó haladási sebességének.
Az ötlet az volt, hogy 4,5 méteresre redukálva a légcsavarátmérőt még magasabb fordulatszám érhető el, de ezúttal a tengelyt hajtó gázturbina nem csak járulékosan ad le tolóerőt, ami a turbinák utáni maradvány gázenergiából nyerhető ki, hanem tisztességes gázsebességet is produkálna.
Így esett a választás a Kuznyecovnál az ezidőtájt legerősebb sugárhajtóművükre, az NK-25-ösre, ami utánégetővel 25 tonnát, anélkül 14 tonna tolóerőt ad le. Ne feledjük, a Kuznyecov NK-8-asai kb. 10, a kicsivel erősebb NK-86-osok 13 tonnát adtak le, míg a fejlesztés alatt levő NK-32-esek utánégető nélküli tolóereje is ekörülire volt kalkulálva. Még ha forszázzsal erősebb is volt.
Szóval katonai származás meg élettartam ide vagy oda, az NK-25 volt a legerősebb hajtóművük, ha elhagyták az utánégetést.
El is hagyták, kapott egy fix profilú kiömlőt a diffúzor után, rászerelték az áttételházat és a légcsavarokat és az eredmény 29 tonna fékpadi tolóerő, ami világviszonylatban rekord volt. Akkor és ott az erdő közepén. 0.29 kg/kp óra fajlagos fogyasztás volt 25 tonna tolóerőnél, ami a névlegese lett volna, míg a 29 tonna maximális tolóerő. Nem rossz, hiszen a CF-6-os család 0.5 - 0.7 körüli értéket tud és az dolgozik ebben a tolóerő kategóriában. Persze ennél már jóval gazdaságosabb és csendesebb hajtóművek is vannak.
Ugyanis a légcsavarpár irdatlan nagy energiával berregett, míg a sugárhajtómű tisztességesen dübörgött.
Ha ezt bármilyen gépbe beépítették volna, attól összecsinálta volna magát mindenki, aki hallja.