MiG-29 / MiG-35 Fulcrum (Mikojan-Gurjevics)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 426
63 743
113
Utoljára az indiai MMRCA tenderen ajánlották fel a MiG-35-ös akkori inkarnációjához, de az indiai fél érdeklődését nem keltette fel, árdrágító hatása mellett a tender akkori sarokpontjaihoz nem sok köze volt. Hozzáteszem a fél világ lement hídba mikor meglátták, hogy az indiaiak látszólag milyen alaposan és mellébeszélést nem tűrve állították fel a tenderük szempontrendszerét, na ja, nem kevés gépről lévén szó, de azóta már tudjuk, hogy a nagy adag valóban szakmai szempont mellé hasonló mennyiségű időhúzó és árengedmény kisajtoló öteletés is volt, ami végül pont az indiai felet tette komolytalanná, a tender akkor még nem ismert végkimeneteléről nem is beszélve.
Nos szummázva, az egyetlen olyan helyen, ahol értelmes mennyiségű MiG-35-öst lehetett volna eladni, a Klivt fúvócső és az álatala adott előny szóba sem jöhetett.
A Klivt egyébként csak egy eléggé prototípus kivitelben volt jelen a 156-os MiG-29M-en, azért további csiszolásra még bőven lett volna szükség. Mindezt úgy, hogy ez a bizonyos gép a Klivt leges legelső kivitelével még csak nem is repült, hanem a 2001-es beépítést követően még az első repülés előtt módosították a konstrukciót.
A 2005-ös első felszállás idejére azonban a Klivt egy átirata megjelent az MMPP Szaljut AL-31F-én is, azaz a Klimov és Szaljut a körkörösen torzítható profilú 3D vektorálásra képes megoldás mellett tette le a voksát, ami sokkal hatékonyabb, de sokkal komplexebb, mint az NPO Szaturn egészben, de csak két síkbban, ugyanakkor egymással kooperálva, egy közös tengelyhez viszonyítva három tengely mentén dolgozó fúvócsöve. Ez utóbbi terjedt el végül, a Szaljuté csak párszor repült, majd ment a süllyesztőbe.
A Klivt (Klimov Vektor Tjag - Klimov Tolóerő Vektor) legalább érdemben be tudott mutatkozni, de szintén ment az érdekes, de soha nem rendszeresített technikai megoldások tárába.
Azóta, a kétségbeesetten vevőkör után koslató, egykori fényét már rég elhagyó, manufakturális körülmények közt tengődő MiG mindent elkövet, hogy egyetlen, évek óta toldozgatott-foltozgatott portékáját, a MiG-35-öst valahogy értékesítse. Nyilván ebbe belefér a ma már csak néhainak nevezhető Klivt fúvócső, mint opció, de ennek implementálásához először is kell egy új gép és egy új berepülési program... a semmiért. Ugyanis az egyetlen MiG-29 leszármazott, amin a Klivt-et kipróbálták nem egészen az a sárány, mint amit most MiG-35-ként mutogatnak.
 
  • Tetszik
Reactions: Python and fishbed

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 771
113
Roni

Én orosz forrásban azt találtam, hogy 3200 km/h körül volt a maximális sebessége. De valószínűleg ez számolt adat, nem hiszem, hogy tesztelték rá a gépet.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 321
26 512
113
A MiG-35 AESA lokátoráról már mi is írtunk, itt a HTKA-ban. Egy teljesen új technológia, ami fordulópont lehet az orosz lokátorok esetében is. Ha tényleg egy nagyon jó és megbízható platformot akarnak, akkor biztos, hogy érdemes pár évet még beáldozni érte. Sz&r és megbízhatatlan eszközöket ne gyártsanak, arra nincsen szüksége a hadseregnek. Szerintem a MiG nincs a priorítási lista elején, ezért várniuk kell a lokátorra is.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 321
26 512
113
A T220 targeting pod
1159209_original.jpg

1159155_original.jpg

154513.jpg

zAbQZhU.jpg

A lemezelésen itt is van még mit javítani
151374.jpg
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 321
26 512
113
A T220 esetében csak az a kérdés, hogy rendszeresíthető-e, vagy sem és a többi repülőgépnél miért nem említik, mert a MiG-35 a jelenlegi állapotában még láthatóan nem teljesen kész.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
A MiG-35 AESA lokátoráról már mi is írtunk, itt a HTKA-ban. Egy teljesen új technológia, ami fordulópont lehet az orosz lokátorok esetében is. ---
Ezzel annyiban vitatkoznék,hogy a 2017-ben nehéz reladni olyan taktikai repülőgépet, amelyben nincs, vagy nem néhány éven belül rendszeresítik a AESA lokátort. A 35-ös AESA lokátorának az indiai MMRCA tenderre sorozatgyártású állapotban kellett volna lennie, ha tender akartak nyerni, ehelyett egy félig-meddig kész (kezdetleges) AESA-t csaptak bele az orrába. Az egyiptomi rendelés inkább politikai döntés, mint katonai racionalitás szerintem. Egyébként kicsit ellentmondok magamnak, hiszen a JAS-39C/D+ be is mechanikus doppler-impulzus lokátor változatot ajánlanak 2018-ban a PS-05Amk5-ös, aminek egyébként tényleg a jelenlegi mk4-hez komoly teljesítménynövekedése van. Kérdés, hogy a jelenleg a M2-be, KR-be építettek lokátorok elérik-e svéd radar teljesítményét, minőségét, karbantartási paramétereit.. Mert akár még jelenidőben, és a közeljövőben is korszerűnek számíthat(na). A PS05Amk5 felderítő és célkövető távolsága 150%-os növekedett a marketing szerint teljes mértékben kihasználhatóvá téve a METEOR-t. Azonos felderítési távolságon a mk4 2-3m2 helyett 0,1m2 RCS keresztmetszetű repülőeszközöket felderiti stb.

A T220-as célmegjelölőt és a 35-s fejlesztését azért mossák egybe, mert gyakorlatilag nincs orosz célmegjelölő sorozatgyártásban.. Én egyébként azt sem értem, hogy a SAPSAN amely a Damocls "licencén alapul), miért nem került sorozatgyártásra. Igaz, hogy a DAMOCLES nem élvonalbeli, de jól teljesitett a Mirage2000, az Etendard és a Rafale gépekkel, akár az amerikai Pawevay akár a AASM bomnákkal. Van a SAPSAN-ról valakinek információja??
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Alessmor adott egy linket melyben az állt hogy az legújabb 4 gen gépek is megkapják szu-35 szu-30sm
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 321
26 512
113
Mint írtam, mindenhol van priorítási lista, még az USA-ban is. Láthatóan az oroszoknál a MiG-35 és tartozékai nem nagyon vannak a lista elején.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 457
11 485
113
Ez az SzMT...
Hogy is mondta egykori kollégám az autóból kikiabálva nem fehér fehérnépeknek?
Jááááj, de szípik vágytuk!;)
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
A MiG-35 AESA lokátoráról már mi is írtunk, itt a HTKA-ban. Egy teljesen új technológia, ami fordulópont lehet az orosz lokátorok esetében is. Ha tényleg egy nagyon jó és megbízható platformot akarnak, akkor biztos, hogy érdemes pár évet még beáldozni érte. Sz&r és megbízhatatlan eszközöket ne gyártsanak, arra nincsen szüksége a hadseregnek. Szerintem a MiG nincs a priorítási lista elején, ezért várniuk kell a lokátorra is.
25 éve csinálják. Ha ezalatt se sikerült, csukják be a bótot.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 321
26 512
113
25 éve csinálják. Ha ezalatt se sikerült, csukják be a bótot.
Azért ez nem olyan egyszerű. Az orosz hadsereg cirka 15 évig szinte nem vett semmit. Ráadásul megmondták a MiG-nek, hogy csak a legkorszerűbb felszerelésekkel ellátott gépeket vesznek tőlük. Azt meg nem igazán kockáztathatják, hogy a végén "mellé repüljenek", mert akkor tényleg bezárhatják a boltot. Ez már nem a Szovjetunió, kőkemény kapitalizmus és harc van a megélhetésért.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed