MiG-31 Foxhound (Mikojan-Gurjevics)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 664
9 265
113
Én csak azt hittem vicceltek srácok ezzel a szu-34 vonallal!
Megmondom őszintén meglepődtem hogy ezek szerint komolyan kérdeztétek. Igen, ebben pontosan annyi van amit Allesmor is leírt: Úgy lesz meg csak és kizárólag a minimál áttervezés után a beígért nagy hatótáv, hogy olyan magasról és sebességgel kell indítani, amit CSAK a Mig-31 képes a Tu-160-at leszámítva náluk, de annak más dolga van. A Mig-31 nagyon, NAGYON másra van optimalizálva mint egy Szu-34, én azt gondoltam hogy ezt azért ti is tudjátok hogy az egyszerűen erre nem alkalmas.

Okos húzásnak tartottam már akkor is mikor megjöttek az első hírek, mert gyakorlatilag adva volt egy potens Iszkander alap, s egy kivételes platform. Szépen összegyúrták, és gyakorlatilag egy olyan támadó fegyvert kaptak fillérekért és igen gyorsan, ami mobil, és szép nagy területre lehet hozni vinni vele egy kb. iszkandert úgy, hogy még az "első fokozat" szerepét is ellátja, olyan hmz-vel hogy gyakorlatilag a hordozó platformra nem nagyon tudnak dolgozni a védő vadászai a NAVY-nak.

Ki van ez találva...

Bár az ötlet valóban jó, hogy meglévő eszközöket felhasználva készítenek potens támadóeszközt, ugyanakkor azt gyanítom a gyakorlati megvalósítás szintje erősen kétséges.

Egyrészt hogy mind a hordozóplatform, mind a rakéta milyen szinten áll készen és hány darab. Mind most, mind a közeljövőben.

Másrészt, hogy a Kindzsal a gyakorlatban mekkora eséllyel is találja el a célt.

A kettő együtt meg adja, hogy most és egy ideig még nem lesz értékelhető a rendszer.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 435
63 776
113
Akkor az írás pesszimista becslése igaz és kismagasságon volt az oldalás. Nem látom be ezek után, hogy a Szu-34-nél hol a probléma. Igen, kisebb a HMZ, de a különbség nem gamechanger... Az is tutira képes M1.3-M1.4 körül ekkor böhönccel és csinálni egy gyors vertikális forgadtás 45 fokig.

Az egész fegyverrendszer lényege az alsó 10 km-es légkörből kivétel. A légkör tömegének cirka 95%-a van 10 km alatt.

38 ezer láb az nem kis magasság. Főleg nem az egy 60 fokos szögű ugráshoz, ami közben fegyvert oldasz. De hát minden relatív...
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 435
63 776
113
Eléggé beszédes, hogy mennyire nem kis magasság az F-15-ösnek se a 12700 méter, hogy a gép valamivel 10 ezer méter alatt még Mach 1.22-vel repült, itt a pilóta 3.8g-vel 65 fokos szögű ugrásba húzott bele és teljes utánégetés mellett a két póttartály és a jókora rakéta megléte miatt közel 3000 méterrel magasabban már hangsebesség alatt volt a gép. Az, hogy totál pucér géppel Mach 2 környékéről 12000 méteren kezdve az ugrást egy szériagép fel tud menni 20 ezer méterre, az szép, de ehhez a mutatványhoz nem sok köze van.
 
M

molnibalage

Guest
Eléggé beszédes, hogy mennyire nem kis magasság az F-15-ösnek se a 12700 méter, hogy a gép valamivel 10 ezer méter alatt még Mach 1.22-vel repült, itt a pilóta 3.8g-vel 65 fokos szögű ugrásba húzott bele és teljes utánégetés mellett a két póttartály és a jókora rakéta megléte miatt közel 3000 méterrel magasabban már hangsebesség alatt volt a gép. Az, hogy totál pucér géppel Mach 2 környékéről 12000 méteren kezdve az ugrást egy szériagép fel tud menni 20 ezer méterre, az szép, de ehhez a mutatványhoz nem sok köze van.
Az F-15A/C FM-je alapján képes lett volna ennél nagyobb sebességet is elérni még a két pótos + ASAT kombóval is.
(CL pótos és full AAM - 4xAIM-9 4xAIM-7 konfiggal 40 ezer lábon STD day M0.8 --> M1.4 = 165 sec, M1.5 220 sec, M1.6 400 sec).

Az homályos, hogy miért kellett két póttartály a művelethez, hacsak nem távoli pontra kellett kirepülni és ott indítani és nem akartak légitankolással vackolni. Ne ismerem a Solwind pályáját bár a felvétel több forrás szerint akkor készült.

A kis magasságot így értelmezd. Mert két pótos nélkül erőlködés nélkül felugrik a gép 18 km magasra is az ASAT rakéta sanszsoan nem korlátozza le a sebességet a pótoshoz képest, hiszen nagy sebességre lett tervezve. Egy ASAT rakétával röhögve felgyorsul M1.8-ra 40-45 ezer lábon a Sas.

Ezzel szemben 24 km-es indítási magasság is van egyes forrásokban, ahogy a könyvemben benne van, viszont más kép és videó nincs az ASAT-ról én legalábbis akkor nem találtam. Azóta nem kerestem. Az kb olyan, mintha egy pótost vinne a gép. A 24 km-et 12 km-en M2.0 gyorsítással képes eléni a gép saccolva az FM-ek alapján, ha pótost nem visz, de nagyon vékonyan, azért vannak kétségem. 18-20 km-nél nem lenne.

Ez alapján aztán próbáljon az ember okos lenni...

Mondjuk továbbra is irrelevánsnak érzem ezt. 10-12 km-re felvive egy ekkora BM-et nem komoly faktor az a HMZ-nél hogy akkor vízszintesen vagy 45 fokosan indul a rakéta.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 435
63 776
113
Na igen. Bár csak találgatok, de szerintem az se hátrány, ha a hangsebesség átlépésének fokozatát mag a hordozóplatform adja, nem a rakétának kell a maximális dinamikus nyomás (max q) zónájában erőlködni.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Bár az ötlet valóban jó, hogy meglévő eszközöket felhasználva készítenek potens támadóeszközt, ugyanakkor azt gyanítom a gyakorlati megvalósítás szintje erősen kétséges.

Egyrészt hogy mind a hordozóplatform, mind a rakéta milyen szinten áll készen és hány darab. Mind most, mind a közeljövőben.

Másrészt, hogy a Kindzsal a gyakorlatban mekkora eséllyel is találja el a célt.

A kettő együtt meg adja, hogy most és egy ideig még nem lesz értékelhető a rendszer.
A Mig-31 es hordozóplatform és az Iszkander alap is kiforrott rendszer mindkettő, szerintem pont az nem nagyon lehet kérdéses hogy ez viszonylag rövid időn belül egy megléphető lépés a gyakorlatban. Ők állítják hogy 10 db már át van építve Mig-31K-ra, én ezt el is tudom hinni(ettől még persze simán lehet hogy hazudnak).
Az az igazi kérdés, hogy milyen eséllyel találja el a célt a Kindzsal, pláne úgy hogy azért ennek elvileg egy anyahajót úgy kéne kiütni hogy azokra AEGIS ernyő szokott vigyázni.

Na ez az amit nem tudhatunk valóban.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd
M

molnibalage

Guest
Az az igazi kérdés, hogy milyen eséllyel találja el a célt a Kindzsal, pláne úgy hogy azért ennek elvileg egy anyahajót úgy kéne kiütni hogy azokra AEGIS ernyő szokott vigyázni.

Na ez az amit nem tudhatunk valóban.
Az AB rombolók és Tico-k egy része (egésze?) már ma is rendelkezik olyan rakétával, ami képes Kinzsál szintű célpontot lelőni. Ha ezt komolyan veszik, akkor ezen képességgel rendelkező hajók száma és az erre alkalmas rakéták számát növelni szükséges.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Az AB rombolók és Tico-k egy része (egésze?) már ma is rendelkezik olyan rakétával, ami képes Kinzsál szintű célpontot lelőni. Ha ezt komolyan veszik, akkor ezen képességgel rendelkező hajók száma és az erre alkalmas rakéták számát növelni szükséges.
Na azt ne tudjuk meg soha, hogy azok az SM család rakétái vagy az Iszkander alapokon nyugvó Khindzal lenne e a nyerő a gyakorlatban. Az elméletre én itt nem adok semmit, mert napi szinten lehetséges hogy változik egy egy szoftverfrissítés vagy apró fejlesztés miatt a helyzet a valóságban, hogy átérne vagy sem.
Nyilván az Orosz elmélet szerint lelőhetetlen, és hordozó killer, az USA szerint biztos az AEGIS pajzs.

Én meg azt mondom hogy "Nem tudhatjuk".
 
M

molnibalage

Guest
Na azt ne tudjuk meg soha, hogy azok az SM család rakétái vagy az Iszkander alapokon nyugvó Khindzal lenne e a nyerő a gyakorlatban. Az elméletre én itt nem adok semmit, mert napi szinten lehetséges hogy változik egy egy szoftverfrissítés vagy apró fejlesztés miatt a helyzet a valóságban, hogy átérne vagy sem.
Nyilván az Orosz elmélet szerint lelőhetetlen, és hordozó killer, az USA szerint biztos az AEGIS pajzs.

Én meg azt mondom hogy "Nem tudhatjuk".
Sóhajt, legyint...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Sóhajt, legyint...
Detto :D. Ha te simán biztos vagy benne hogy Khindzsal nem megy át azért mert az USA már most is rendszerben tart olyat amire ŐK azt mondják hogy lelövi, akkor én is csak sóhajtok, legyintek. Vagy hazudnak, vagy nem. Vagy tudják a Khindzsal valós paramétereit, vagy nem...
 
M

molnibalage

Guest
Detto :D. Ha te simán biztos vagy benne hogy Khindzsal nem megy át azért mert az USA már most is rendszerben tart olyat amire ŐK azt mondják hogy lelövi, akkor én is csak sóhajtok, legyintek. Vagy hazudnak, vagy nem. Vagy tudják a Khindzsal valós paramétereit, vagy nem...
Nem ezt mondtam. De te bakker egy rendszer tesztek által igazolt paraméterei modod azt, hogy "nem tudhatjuk". Bocs, de ez marhaság Tudjuk, hogy ilyen kinematikájú célpontot képes lelőni az AEGIS. A kérdés a pk/rakéta és az, hogy mennyi támadó és mennyi védő rakéta van. Ennyi erővel Volohov, Sz-300 stb. HMZ diagramját is tagadhatnád...

A falnak megyek attól, hogy körbeszopkodod az orosz megoldásokat, de amint azok kikezédésről van szó, akkor jön a "nem tudhatjuk".
Vicces fiú vagy...

Fel sem tűnik a trend. A hh alatt arról volt szó, hogy az USA orosz fenyetéseket reagált le sokszor. A '80-as évekre ez már kezdett megfordulni ma me ott tartnuk, hogy 10+ éve van lassan olyan rakéta, ami képes lelőni egy új orosz eszközt.

Az Kinzsál lényege az, hogy ma a jenki hajókon százzámra van olyan SAM, aim képes leszedni egy H-22/32-őt. Olyan, ami egy Iszkandert/Kinzsált, csak markonyi. Ezt az arányt barmolja szét az Kinzsál. Meg lényegében zárójelbe tesz lényegében minden ASM elleni SAM-et a legdurvább AEGIS alatt.

Repülőpgépre tenni nem is nagyon kéne, mert az orosz partok védelméhez a szárazföldi változat is elég HMZ-vel bír, hogy 600 km-en kívül tartsa a CSG-t. A MiG-31 ezt a távot kitolja, csak nagyon drága a platfom. Egy szárazföldi kerekes Iszkander üzemeltetése és ára töredéke egy 31-esnek. Ezekből öszevonni 10-et egy helyre nem truváj, de sok MiG-31-gyel megtenni ezt azért annyira nem olcsó főleg, hogy ezek a gépek nem is léteznek még.
 
M

molnibalage

Guest
A Kinzsál előnye az, hogy kinullázza a szólóban flangáló rombolók és fregattok nagy részét, a legkorszerűbbeket is. A jenki CSG-k megroppantása ezzel is reménytelen kiegészítve mással is, nemhogy önmagában. Ennek oka az oroszok anyagi lehetőségei.

A végeredmény kb. az, hogy a jenki CSG-ken több lesz a legdurvább SM rakétából és ezt pluszköltséget jelent. Tehét a rakétamix összetétele fog változni. Csak ameddig erre 6-8-szor több pénze van a jenkinek és kfiejleszteni sem kell új rakétát, addig lehet álmodozni, csak felesleges.

A difi az, hogy a mai orosz ASM képességét középhatalmak flottái is képesek voltak megchallengelni. A Kinzsálnál meg felteszik a kezüket és meghalnak, mert nincs olyan szintű ABM képességük, ami ehhez kéne.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Ha abból indulsz ki hogy a Khindzsal az egy az egyben ugyan az mint a régi ismert Iszkander csak repülőről indítva, még akkor is kemény lehet az a gyakorlatban mindennek, ha összevonnak csak 10 et egy időben.
Ha meg egy picit jobban tud manőverezni, visz magával némi csali töltetet a harci résznél, egyéb más új megoldás van jelen, akkor lehet fel van adva a lecke. Nem leszopkodom az oroszokat, csak megadom nekik is az esélyt jellemzően. Nem azt mondom hogy biztosan átmegy, hanem azt hogy én adok arra is esélyt. Te vagy az aki szerint ha ott van betöltve az AEGIS-be a top rakéta, akkor az negligálja prompt és 100% ban innentől kizárható hogy beüt. Szerintem nem így van, s szerintem nem én szopkodom körbe ez esetben sem az orosz, hanem te az amerikai megoldásokat. Én korrektül adok esélyt mindkettőnek, s le merem írni hogy foggalmam nincs róla hogy a jelenlegi Khindzsal vonal, DF-21, etc mit tudna a valóságban elérni.
Annak örülök hogy TE viszont roppant magabiztos vagy.

MINDIG.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
Ha abból indulsz ki hogy a Khindzsal az egy az egyben ugyan az mint a régi ismert Iszkander csak repülőről indítva, még akkor is kemény lehet az a gyakorlatban mindennek, ha összevonnak csak 10 et egy időben.
Ha meg egy picit jobban tud manőverezni, visz magával némi csali töltetet a harci résznél, egyéb más új megoldás van jelen, akkor lehet fel van adva a lecke. Nem leszopkodom az oroszokat, csak megadom nekik is az esélyt jellemzően. Nem azt mondom hogy biztosan átmegy, hanem azt hogy én adok arra is esélyt. Te vagy az aki szerint ha ott van betöltve az AEGIS-be a top rakéta, akkor az negligálja prompt és 100% ban innentől kizárható hogy beüt. Szerintem nem így van, s szerintem nem én szopkodom körbe ez esetben sem az orosz, hanem te az amerikai megoldásokat. Én korrektül adok esélyt mindkettőnek, s le merem írni hogy foggalmam nincs róla hogy a jelenlegi Khindzsal vonal, DF-21, etc mit tudna a valóságban elérni.
Annak örülök hogy TE viszont roppant magabiztos vagy.

MINDIG.

Az a baj a Kindzsal vs CSG meg Iszkander vs bármilyen stratégiai célponttal amit olyan szintű rendszer véd mint egy CSG-t,hogy a CSG rengeteg rakétával bír azaz ha csak minden tizedik indítással tudnak leszedni egy Kindzsalt akkor is jók mert több 100 tűzkész rakéta is lehet ellenben a földi objektumnal amit pár tucat véd.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Ha meg egy picit jobban tud manőverezni, visz magával némi csali töltetet a harci résznél, egyéb más új megoldás van jelen, akkor lehet fel van adva a lecke.
Ja értem. Hirtelen már csali is elfér a harci rész mellett, meg, ha, meg ha, meg ha..[/QUOTE]

Nem azt mondom hogy biztosan átmegy, hanem azt hogy én adok arra is esélyt. Te vagy az aki szerint ha ott van betöltve az AEGIS-be a top rakéta, akkor az negligálja prompt és 100% ban innentől kizárható hogy beüt. Szerintem nem így van, s szerintem nem én szopkodom körbe ez esetben sem az orosz, hanem te az amerikai megoldásokat. Én korrektül adok esélyt mindkettőnek, s le merem írni hogy foggalmam nincs róla hogy a jelenlegi Khindzsal vonal, DF-21, etc mit tudna a valóságban elérni.
Annak örülök hogy TE viszont roppant magabiztos vagy.
Nem 100%, csak ha van kapacitás 10 Iszkander ellen kis túlzással "holnap" 40-50 db SM-3 Block I vagy SM-6 Block 1-et tenni több hajóra szétdobva... Nézzed meg ezek maximális célsebességét. Hahó. műholdat lőttek le. Azt nem tudom, hiogy SM-3 BLock IA vagy IB volt.

A HT összefoglaló 569. oldalán levő táblázatot és az ott levő IOC-ket és képességeket ajánlom figyelemdbe és azt, hogy mi jön majd még.

Szerintem ennek fényében gondolkozz el. Te kb. a magyar kopp karcsi vagy. Minden orosz képesség 400%-on, a jenki meg meg a felét sem tudja, annak, amit tud...
Ha meg valaki ezekre rávilágít, akkor jön a "nem tudhatjuk" meg szinte elméleti esély nagyítasz fel számottevővé miközben a valódi hatását fel sem ismered a Kinzsálnak.

A magabiztosság része kommentednek ennek fényében vicces...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Az a baj a Kindzsal vs CSG meg Iszkander vs bármilyen stratégiai célponttal amit olyan szintű rendszer véd mint egy CSG-t,hogy a CSG rengeteg rakétával bír azaz ha csak minden tizedik indítással tudnak leszedni egy Kindzsalt akkor is jók mert több 100 tűzkész rakéta is lehet ellenben a földi objektumnal amit pár tucat véd.
Tisztában vagyok vele.
Szerinted miután védte az első ex-has 10-es szalvót HIBA nélkül 2000km-re az Orosz partoktól 100 rakétával, és kitárazott, mi fog hamarabb történni? Visszajön a 10 db Mig-31 Khindzsallal megint, vagy feltöltik az AEGIS rendszert fullra 2000 km-re az Orosz partoktól mondjuk?
Mert ennek a rendszernek ez a feladata, hogy távol tudja tartani oroszországot a saját NAVY gépek hatósugarán.

Na mit tippelsz?
 
M

molnibalage

Guest
Az a baj a Kindzsal vs CSG meg Iszkander vs bármilyen stratégiai célponttal amit olyan szintű rendszer véd mint egy CSG-t,hogy a CSG rengeteg rakétával bír azaz ha csak minden tizedik indítással tudnak leszedni egy Kindzsalt akkor is jók mert több 100 tűzkész rakéta is lehet ellenben a földi objektumnal amit pár tucat véd.
Ez abban a formában nem igaz, hogy az ennyire drága SM rakétából nincs elég. Jelenleg. Ahogy írtam, a mix fog eltolódni. A jelenlegi ASM fenyegetéshez kb. 15 éves S család is mosolygva elég, mert egész egyszerűen hiába minőségi egyes orosz ASM, ha mennyiség nincs belőle...
 
M

molnibalage

Guest
Tisztában vagyok vele.
Szerinted miután védte az első ex-has 10-es szalvót HIBA nélkül 2000km-re az Orosz partoktól 100 rakétával, és kitárazott, mi fog hamarabb történni? Visszajön a 10 db Mig-31 Khindzsallal megint, vagy feltöltik az AEGIS rendszert fullra 2000 km-re az Orosz partoktól mondjuk?
Mert ennek a rendszernek ez a feladata, hogy távol tudja őket tartani a saját NAVY gépek hatósugarán.

Na mit tippelsz?
Ja szuper, már hirtelen itten 0,1-es pk lett. Csak úgy. A semmiből...