Militavia és a HTKA

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Közölta a lektor, hogy ő igazából nem arról írna, amiről én írtam. Mondom fasza, de a lektor nem tartalmi tanácsod ad, hanem korrigál, ha tévedés van benne.
Ezen felül kb. butának és hülye ágyútölteléknek titulálta a pilótát, aki nyilatkozott. Kb. itt ment el a kedvem az egésztől.

Na azert, az nem lektor, ugy mar ertem.
FYI ujsagoknal amugy nemigen van lektor, szerkesztok vannak, azutan olvasoszerkesztok, a vegen meg korrektor. Szakujsagoknal van lektor, de az altalaban csak akkor kerul a kepbe, ha a szerkeszto/rovatvezeto/akarki atkuldi neki egy ellenorzesre, magatol nemigen kap anyagot, plane nem velemenyezi a temavalsztast.

Amugy az elejen erdemes lett volna figyelned ra, mert ha megjelent az elso par irasod, utana mar szabadabban kuldhetsz be (ti. ahogy az uzletben, ugy sehol mashol sem szokas nagy feladatot adni egy ujnak.)
 
M

molnibalage

Guest
Na azert, az nem lektor, ugy mar ertem.
FYI ujsagoknal amugy nemigen van lektor, szerkesztok vannak, azutan olvasoszerkesztok, a vegen meg korrektor. Szakujsagoknal van lektor, de az altalaban csak akkor kerul a kepbe, ha a szerkeszto/rovatvezeto/akarki atkuldi neki egy ellenorzesre, magatol nemigen kap anyagot, plane nem velemenyezi a temavalsztast.

Amugy az elejen erdemes lett volna figyelned ra, mert ha megjelent az elso par irasod, utana mar szabadabban kuldhetsz be (ti. ahogy az uzletben, ugy sehol mashol sem szokas nagy feladatot adni egy ujnak.)
Ez tök jó, csak én nem vagyok "új". Az lehet, hogy a HT magazinban nem publikáltam, de azon kívül. Izé...
Nem valami nyeretlen kétéves toppant be hozzájuk a semmiből. Ők kértek fel többször is 2012 óta. Nem egyszer, de valahogy soha nem rajtam múlt.

Az F-15-ös írás első pár fejezet is lejött volna, megvágva más szöveggel. De kizárólagosságot akartak még így is és 1 éves csúszással jött volna és után X idővel jöhetett volna ki a HTKA-n. Én meg ugye az 40 éves évfordulóra szántam, nem a 42-ikre. Abból sem lett semmi.
 
K

kamm

Guest
Ez tök jó, csak én nem vagyok "új". Az lehet, hogy a HT magazinban nem publikáltam, de azon kívül. Izé...

Hol es mit?

Nem valami nyeretlen kétéves toppant be hozzájuk a semmiből. Ők kértek fel többször is 2012 óta. Nem egyszer, de valahogy soha nem rajtam múlt.

Hat, a fentiek szerint de, rajtad...

Az F-15-ös írás első pár fejezet is lejött volna, megvágva más szöveggel. De kizárólagosságot akartak még így is és 1 éves csúszással jött volna és után X idővel jöhetett volna ki a HTKA-n. Én meg ugye az 40 éves évfordulóra szántam, nem a 42-ikre. Abból sem lett semmi.

Biztos inkomptensek ok is, nem ketlem, az ilyen regi zarvany kiadvanyoknal megallt az ido sok szempontbol, de ilyenkor vagy koveted a kottajukat az elejen, vagy nem lesz naluk feluleted. Mondjuk nagyot nem veszitesz, lathatoan... :D
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 819
7 237
113
Az F-15-ös írás első pár fejezet is lejött volna, megvágva más szöveggel. De kizárólagosságot akartak még így is és 1 éves csúszással jött volna és után X idővel jöhetett volna ki a HTKA-n. Én meg ugye az 40 éves évfordulóra szántam, nem a 42-ikre. Abból sem lett semmi.
Ezt nem néztem volna ki belőlük. Valakinek ott szólni kellene, hogy már elmúltak a 90-es évek.
 
M

molnibalage

Guest
Eljött a pillanat, elindult a Militavia csatorna Patreon támogatói felülete.
Mit jelent ez? Hogy vége vagy az ingyenes tartalomnak? Nem egészen.
Viszont innentől fogva valamelyest változik a felállás.

A Militavia csatorna és blog számára készült tartalom többsége továbbra is elérhető lesz bárki számára ingyenesen a HTKA felületén is.
Azonban egyes témák már nem, azok már csak adott támogatói réteg számára lesznek hozzáférhetők.

A támogatók számára elérhető extra tartalom a tervek szerint jellemzően nem videó formátumban jelenik meg, de ez sincs kizárva.
A támogatói exkluzív tartalmak egy része az adott videóhoz készül, további kiegészítő anyag, ami a videóba már nem fért bele, hiszen azok hosszát azért valahol korlátozni szükséges.

A csak támogatói régen számára elérhető további tartalom több területet fed majd le a sajáték készítésű videók megtámogatásán túl. A hosszabb érdekes podcastok, előadások, interjúk vagy bármilyen más terjedelmes idegen nyelvű anyag összefoglalása, magyarázata és kiegészítése is ide fog sorolódni.
Hogy ezen a téren milyen tartalomra lehet számítani, azt ez az gyűjtemény mutatja be.
https://htka.hu/2020/07/18/technika-es-az-ember/

A csak támogatók számára elérhető tartalom között ezen felül cikk hosszúságú írásokra is lehet számítani.
Ezek vagy egy videó témáját kapcsolódnak, de adott esetben teljes önálló írások.

Az, hogy a csatorna milyen minőségben képes a tartalom előállítására az eddig elkészült négy videó tartalmán keresztül, illetve a HTKA-n korábban megjelent anyagokból leszűrhető.

A mindenki számára elérhető videók adott támogatói szint felett korai hozzáférésűek lesznek, tehát a csatornát támogató személyek azt hamarabb élvezhetik.

Nem azt mondom, hogy a video készítést abbahagyom támogatás hiányában, de az biztos, hogy hatással lesz arra, hogy milyen tempóban készül a tartalom.
Egy 30-35 perces videó és a mellé tett írott formájú cikk előállításához úgy cirka 100 óra munka szükséges, ha nem több. Lehet ízlelgetni ezt az óraszámot.
A havi 160 óra az már főállás...

Eljött az a pillanat – amúgy a nemzetközi trend is ez – hogy a közönség lássa azt, hogy a tartalom nem a semmiből jön.
Azt emberek készítik, amihez tudás, szakértelem és idő szükséges.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Csak megjegyzem, hogy én magyar nyelvű közönséggel nem várnám, hogy egy ilyen kezdeményezés jelentős bevételt hozzon, DE ha angol nyelvű lenne a tartalom, akkorsokkal több potenciális fogyasztó lenne, akik között sokkal nagyobb valószínűséggel találnál Patreont. Ezt már priviben mondtam, most re :)
 
M

molnibalage

Guest
Csak megjegyzem, hogy én magyar nyelvű közönséggel nem várnám, hogy egy ilyen kezdeményezés jelentős bevételt hozzon, DE ha angol nyelvű lenne a tartalom, akkorsokkal több potenciális fogyasztó lenne, akik között sokkal nagyobb valószínűséggel találnál Patreont. Ezt már priviben mondtam, most re :)
Nos, egyelőre lesz még néhány magyar nyelvű videó, de ha nem lesz változás vagy valami félkomoly trend, akkor a magyar tartalom gyártásnak részemről THE END, ha bejön az angol vonal Biknov + Militaviával. Legfeljebb a SAM szériát csinálom majd, olyan tempóban ahogy és csá.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Nos, egyelőre lesz még néhány magyar nyelvű videó, de ha nem lesz változás vagy valami félkomoly trend, akkor a magyar tartalom gyártásnak részemről THE END, ha bejön az angol vonal Biknov + Militaviával. Legfeljebb a SAM szériát csinálom majd, olyan tempóban ahogy és csá.
Szerintem jobb ha felkészülsz erre... a magyar nyelvű vásárlóerő eltörpül az angol nyelvet beszélők vásárlóerejétől, egyszerű 1x1 ...
 
  • Tetszik
Reactions: FilcTroll
M

molnibalage

Guest
Szerintem jobb ha felkészülsz erre... a magyar nyelvű vásárlóerő eltörpül az angol nyelvet beszélők vásárlóerejétől, egyszerű 1x1 ...
Próbáltam esélyt adni a magyar közönségnek.
Sajons úgy tűnik nincs semmiféle hajlandóság.
Kár. Ez van. :(
De azért még lesz néhány videó, hátha tévedek.

Én úgy érzem elértem azt a szintet, ami igen magas.
A videó vizualitásban egy szinten van az angol top csatornákkal, a Real Engineering szintjén, csak azok talán picit jobban animáltak néhány nyíllal, de semmi több. Az, hogy az n+1 YT csatornának honnan van bátorsága mindenféle képet betenni vagy licenszelni nem tudom, de én nem vagyok ilyen bátor. Marad a rajzolgatás és wikis képek.

Csak hát azt és minden nagy csatornát nem egy ember csinálja, hanem egy egész stáb.

Viszont az, hogy egy személyben legyek, grafikus, videóvágó, animátor és a technikai tudást adó staff (azért lektor kell, örök hála nekik) és amikor nem Gyuri narrál, akkor még azt is én, tök ingyért 100 órában egy anyagért....
Nos, ehhez már nincs kedvem. Mert ezt hívják úgy, hogy dokumentum filmes stáb.

Szóval, ha angol bejön, akkor miért pazaroljam az időmet magyar tartalomra?
Akit érdekel remélem tud angolul. Aki nem, az sajnos így járt.

Szép és jó hobbi, de eddig tartott a lelkesedésem, hogy ezt teljesen ingyen csináljam.
Úgy érzem az addigi anyagaim és 10 év megmutatja a szintet, amit tudok.
Fogalmazzunk úgy, hogy a neten levő csatornák 99%-án ehhez képest semmi műszaki tartalom nincs.
Csak semmitmondó videók vagy, ha egyenesen hülyeségek...
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 333
13 682
113
Nos, egyelőre lesz még néhány magyar nyelvű videó, de ha nem lesz változás vagy valami félkomoly trend, akkor a magyar tartalom gyártásnak részemről THE END, ha bejön az angol vonal Biknov + Militaviával. Legfeljebb a SAM szériát csinálom majd, olyan tempóban ahogy és csá.

Az a baj, hogy Magyarországon egyszerűen nem alakult ki a katonaságnak az a kultúrája, ami jóformán mindenhol máshol megvan. Egy USA, Oo vagy Izrael esetén teljesen más az átlagpolgár megítélése a hadsereg, a fegyverek iránt, részének tartják az életnek - cserkésztábortól a rendszeres katonai bemutatókig (nem egy szál Kecskemét nagy néha).

Ezzel szemben Magyarországon a hadsereg említésére a többségnek a hideg futkos a hátán - főleg a sorkatonaság rossz emlékei miatt. Emellett nincs fegyverkultúra (macerás a fegyvertartás), ahogy komoly konfliktus sem volt (érezhető az átlagembernek), ami efelé fordította volna a figyelmét. Magyarországon nincs meg a táptalaja az efféle érdeklődésnek, a közhangulat pedig nagyon nehezen változtatható (bár kísérletek érezhetően vannak).

Szóval magyar nyelven erre megfelelő közönséget találni esélytelen. A HTKA meg egypár oldal jó eséllyel összeszedte azokat, akik kicsit komolyabban érdeklődnek a téma iránt - a látogatók számában pedig benne is van a szomorú válasz.
Menj angolra, 1000000 X nagyobb közönség vár.
 
M

molnibalage

Guest
Bőven elég lenne, ha tennél rá cc-be egy magyar feliratot. Többi felesleges, már ezzel is sokkal jobb lennél mint bárki.
A felirat gyártás olyan időigényes az én tudásommal, hogy ehaj.
Valami szoftvert kéne találni erre, ami olyan valamit állít elő, amit a YT simán megesz és nem kézzel kell ezzel szórakozni.
De ennek még nem néztem utána, de rajta vagyok.

A probléma az, hogy a tisztán angol nyelvű videóban a magyar alkalmazás nem kerülne be...
Mondjuk az mellé lehet tenni írottan is, csak kevésbé szép.

Még formálódnak a dolgok, de az első angol szkript halad szépen, a Volhovról szól, a SAM széria folytatása lesz, ami a Binkov csatornán nem megy tovább az alacsony nézettség miatt.

Meg amúgy Binkovval is együtt működök, csak már nem ingyen.
Ennek fényében döntöttem úgy, hogy ez a magyar "bohóckodás" nettó idő és erőforrás pazarlás. Egy fagyi nem jön ki belőle.
Ha meg az első Binkovnak kooperációban készített dolog olyan lesz, amit tippelek hasonló videó alapján.
Nos. Fogalmazzunk úgy, hogy az valódi pénz. Persze órabérre számolva még magyar szakembernél is alulfizetés, de hobbiból annyi már jönne, hogy mondjuk kisebb hardvercsere is kijön. Ezért megéri dolgozni.
 
M

molnibalage

Guest
Nekem is meg kéne tanulnom használni valódi animációs szoftert és nem csak trükközni...
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 347
10 736
113
Az a baj, hogy Magyarországon egyszerűen nem alakult ki a katonaságnak az a kultúrája, ami jóformán mindenhol máshol megvan. Egy USA, Oo vagy Izrael esetén teljesen más az átlagpolgár megítélése a hadsereg, a fegyverek iránt, részének tartják az életnek - cserkésztábortól a rendszeres katonai bemutatókig (nem egy szál Kecskemét nagy néha).

Ezzel szemben Magyarországon a hadsereg említésére a többségnek a hideg futkos a hátán - főleg a sorkatonaság rossz emlékei miatt. Emellett nincs fegyverkultúra (macerás a fegyvertartás), ahogy komoly konfliktus sem volt (érezhető az átlagembernek), ami efelé fordította volna a figyelmét. Magyarországon nincs meg a táptalaja az efféle érdeklődésnek, a közhangulat pedig nagyon nehezen változtatható (bár kísérletek érezhetően vannak).

Szóval magyar nyelven erre megfelelő közönséget találni esélytelen. A HTKA meg egypár oldal jó eséllyel összeszedte azokat, akik kicsit komolyabban érdeklődnek a téma iránt - a látogatók számában pedig benne is van a szomorú válasz.
Menj angolra, 1000000 X nagyobb közönség vár.
Bár off-topic, de hogy ez mennyire így van, azt csak most látom igazán:
A munkahelyemen (eü.) most vannak katonák segíteni. Ráadásul olyan területen vagyok - logisztika -, ahol leginkább férfiak dolgoznak.
Talán leírhatom, hogy színes a paletta: EW, mélységi felderítők, iraki misszióból frissen hazatérők, határon szolgálók, stb.

Én - még a magam felszínes módján is - köszönhetően nagyban a HTKA-nak, olyan vagyok, mint a szomszéd kisfiú a Reszkessetek betörők filmből, időpontra állítva:
  • Mennyi a siklószáma a paplanernyőnek?
  • Hol az alsó nyitási határa?
  • C-17-ből milyen sebességnél történik az ugrás? S An-26-ból?
  • Erdőben mennyire tudtok éjjellátóval közlekedni?
  • Mennyire pontos a Gepárd?
  • Mennyire kényes az új karabélyotok?
  • Adaptív a vezérlése a Rába automata váltójának?
  • Tényleg csak az amerikaiak nem merészkednek ki a helyiek közé Erbilben?
  • Stb.
Egyfolytában azon agyalok, hogy mennyi értékesebbet tudnának tőlük érdemben kérdezni a HTKA ászai. (Ezt tisztelettel mondom)
Rajtam kívül egy kukkot nem tud egy férfi sem beszélni velük, még azok sem, akik szintén voltak anno sorkatonák.
...de nem is kíváncsiak semmire!
Egy kivétellel, az egyik srác vadásztanfolyamra jár, ő tud lőfegyverekről beszélni velük, oszt' ennyi.

Ezek után, meg a mindent okosba' magyar mentalitás miatt, ne csodálkozz Balázs, hogy itt alig van igényes, piha' fizetős kereslet katonai ismeretterjesztésre.
 
M

molnibalage

Guest
Ezek után, meg a mindent okosba' magyar mentalitás miatt, ne csodálkozz Balázs, hogy itt alig van igényes, piha' fizetős kereslet katonai ismeretterjesztésre.
Ezért lesz alacsonyabb prioritású jelen állás szerint.
Lesz, ahogy lesz, foglalkozom néha vele, de nem ez lesz a fő csapás.
Legalábbis jelen állás szerint.
De ha lesz is még magyar videó, akkor az 99%, hogy cikket írni a HTKA-ra, arra nem lesz időm. Az tuti.
 
  • Szomorú
Reactions: Negan

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 347
10 736
113
Ezért lesz alacsonyabb prioritású jelen állás szerint.
Lesz, ahogy lesz, foglalkozom néha vele, de nem ez lesz a fő csapás.
Legalábbis jelen állás szerint.
De ha lesz is még magyar videó, akkor az 99%, hogy cikket írni a HTKA-ra, arra nem lesz időm. Az tuti.
Én megértelek.
Respekt az eddigi munkásságodért.
Komoly részed van szerintem abban, hogy mégis igényes, s igencsak munkaigényes tartalmakat készítenek mások is - kevés embernek.