Muhi csata (1241.04.11.) / Tatárok elleni harcok (1241-1292)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Ne hidd, ez egy szep elmelet, Rosta Szabolcs is vallja, de arra, hogy ez milyen jelentosegu volt, nincsen ra semmilyen kezzelfoghato bizonyitek a hipotezisrken tul. Azert be feledd, a mongolok iraj es kina nagyvarosait, eroditmenyestol elfoglaltak... Kovesd az MT A kutatocsoportjanak a You Tube-ra feltoltott videoit es latni fogod, nincsenek tenyek errol....
Szerintem ez sokkal több mint szép elmélet ez sokkal inkább a realitás számomra.
 
K

Kopi2000

Guest
Szerintem ez sokkal több mint szép elmélet ez sokkal inkább a realitás számomra.
Oke te tudod, hozz ra forrast! Hol vannak a legyilkolt mongolok ezrei? Regeszeti leletek kellenenek amik errol a tortenesrol nincsenek.... Ezzel ados a kutatas, pedig sok hektarnyi tatarjaraskor megsemmisult telepulest tartak mar fel... Kivegzett magyarokkal.... Tatar mongol harcosokhoz kotheto sirok, meg elvetve is csak feltetelesen kerultek elo. A tudomasom szerint azok is csak Muhi kornyeken... A hangsuly a leletszegenysegben van a tatarok oldalan...
 
K

Kopi2000

Guest
Szerintem ez sokkal több mint szép elmélet ez sokkal inkább a realitás számomra.
Szerintem ebben a kerdesben a kutya ott van elasva hogy a nagy autopalya epitesekig nem tudtunk a provizorikusan megeroditett temlomos helyekrol, amiket nehany nap vagy het alatt hoztak letre.... Azt hiszem, ezek nyomainak a megtalalasat ertekelik tul egyesek....
 
W

Wilson

Guest
Szerintem ebben a kerdesben a kutya ott van elasva hogy a nagy autopalya epitesekig nem tudtunk a provizorikusan megeroditett temlomos helyekrol, amiket nehany nap vagy het alatt hoztak letre.... Azt hiszem, ezek nyomainak a megtalalasat ertekelik tul egyesek....
Szerintem az egy nagyon fontos felfedezés volt ami alapjaiban változtatta meg a tatárjárás megítélését...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
W

Wilson

Guest
Oke te tudod, hozz ra forrast! Hol vannak a legyilkolt mongolok ezrei? Regeszeti leletek kellenenek amik errol a tortenesrol nincsenek.... Ezzel ados a kutatas, pedig sok hektarnyi tatarjaraskor megsemmisult telepulest tartak mar fel... Kivegzett magyarokkal.... Tatar mongol harcosokhoz kotheto sirok, meg elvetve is csak feltetelesen kerultek elo. A tudomasom szerint azok is csak Muhi kornyeken... A hangsuly a leletszegenysegben van a tatarok oldalan...
Erről maguk a mongolok szolgálnak forrással azzal például, hogy külön temetőt hoztak létre a magyar hadjáratban elesettek számára.
 
K

Kopi2000

Guest
Szerintem az egy nagyon fontos felfedezés volt ami alapjaiban változtatta meg a tatárjárás megítélését...
Szerintem meg nem valtozott meg semmi sem, legfeljebb egy uj arnyalatot kapott a kep, mert nem tudunk a mai napig arrol, hogy mennyire sikeresek voltak ezek az ellenallasi probalkozasok.. Mennyi veszteseget okoztak, stb... Maradt uranuk egy kihalt, soha ujra nem felepulo faluhalozat, ami kun neveket kapott, tehat a tulelok nem tudtak atadni a helyi elnevezesek folyamatossagat az uj jovevenyeknek.....
 
K

Kopi2000

Guest
Erről maguk a mongolok szolgálnak forrással azzal például, hogy külön temetőt hoztak létre a magyar hadjáratban elesettek számára.
Soha ne feledd, a keleti tortenetiras hagyomanyos tulzasait. A sikered akkor megnagyobb, ha az ellenallas is "oriasi" volt, legalabbis a papiron fennnaradt emlekezetben... A keleti hadvezereknek sem lett volna sikerkent leirni azr, hogy a Sajo hidjanal vegzett elterelo hadmuvelet utan, mind eszakrol, mind delrol atkeltek sikeresen a folyon es megsemmisitettek a nagyar hadsereg jelentos reszet...
 
W

Wilson

Guest
Szerintem meg nem valtozott meg semmi sem, legfeljebb egy uj arnyalatot kapott a kep, mert nem tudunk a mai napig arrol, hogy mennyire sikeresek voltak ezek az ellenallasi probalkozasok.. Mennyi veszteseget okoztak, stb... Maradt uranuk egy kihalt, soha ujra nem felepulo faluhalozat, ami kun neveket kapott, tehat a tulelok nem tudtak atadni a helyi elnevezesek folyamatossagat az uj jovevenyeknek.....
Nem az a jelentősége ezeknek a felfedezésének elsősorban szerintem, hogy mekkora veszteségeket okoztak hanem, az, hogy azt mutatják, hogy szervezett ellenállás zajlott a mongol hódítókkal szemben, és emellett folyamatosan morzsolták a mongol haderőt ami hozzájárult ahhoz, hogy végül a kivonulás mellett döntöttek egyéb más okokkal együtt.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
W

Wilson

Guest
Soha ne feledd, a keleti tortenetiras hagyomanyos tulzasait. A sikered akkor megnagyobb, ha az ellenallas is "oriasi" volt, legalabbis a papiron fennnaradt emlekezetben... A keleti hadvezereknek sem lett volna sikerkent leirni azr, hogy a Sajo hidjanal vegzett elterelo hadmuvelet utan, mind eszakrol, mind delrol atkeltek sikeresen a folyon es megsemmisitettek a nagyar hadsereg jelentos reszet...
Azért a mongolok sok nagy csatát megvívtak a magyarnál nagyobb méretű országok ellen is,mégis csak a magyar hadjárat halottait temették különítették el külön temetőben.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

Kopi2000

Guest
Nem az a jelentősége ezeknek a felfedezésének elsősorban szerintem, hogy mekkora veszteségeket okoztak hanem, az, hogy azt mutatják, hogy szervezett ellenállás zajlott a mongol hódítókkal szemben, és emellett folyamatosan morzsolták a mongol haderőt ami hozzájárult ahhoz, hogy végül a kivonulás mellett döntöttek egyéb más okokkal együtt.
Mint irtam korabban is, tetszetos, csak legbolkapott, iggazolatlan.... De ugysem tudunk elore lepni addig, amig a sok magyar hulla mellett elo nem kerulnek a mongolok csontvazai. Gondolom Te se kepzeled, hogy az elesettjeiket magukkal vittek volna? Akar Belso-Azsiaba....
 
W

Wilson

Guest
Mint irtam korabban is, tetszetos, csak legbolkapott, iggazolatlan.... De ugysem tudunk elore lepni addig, amig a sok magyar hulla mellett elo nem kerulnek a mongolok csontvazai. Gondolom Te se kepzeled, hogy az elesettjeiket magukkal vittek volna? Akar Belso-Azsiaba....
Nem mondtam, hogy magukkal vitték őket, ez nyilvánvaló képtelenség, de csak idő kérdése , hogy mikor lesznek leletek is...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

Kopi2000

Guest
Nem mondtam, hogy magukkal vitték őket, ez nyilvánvaló képtelenség, de csak idő kérdése , hogy mikor lesznek leletek is...
A hit es a tenyek kerdese mas kategoria. En a tenyeket reszesitem elonyben, mert kulonben hihetnek abban is, hogy az egyiptomi piramisokban magyar rovasirasokat talaltak... Ha jonnek a leletek, akkor koszonettel fogom venni, ha szelesited a latokoromet, tenyadatokkal... De addigis, mindenki higgye azt, amit akar... En specko a jelenlegi tenyek alapja nem hiszem, hogy a provizorimus vedelem szetepe jelentos lett volna, foleg akar Kijev korabbi
elfoglalasa fenyeben...
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 937
113
A hit es a tenyek kerdese mas kategoria. En a tenyeket reszesitem elonyben, mert kulonben hihetnek abban is, hogy az egyiptomi piramisokban magyar rovasirasokat talaltak... Ha jonnek a leletek, akkor koszonettel fogom venni, ha szelesited a latokoromet, tenyadatokkal... De addigis, mindenki higgye azt, amit akar... En specko a jelenlegi tenyek alapja nem hiszem, hogy a provizorimus vedelem szetepe jelentos lett volna, foleg akar Kijev korabbi
elfoglalasa fenyeben...
Nos, akik mondják történészek, a történelemtudomány művelői. A tudomány művelésének pedig megvannak a szabályai. A tények makacs dolgok, de több elméletet lehet felállítani. Az elméletet pedig lehet cáfolni is, illetve rámutatni a hiányosságaira (szigorúan a tudomány művelésének szabályai szerint). Várom a cáfolataidat....
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 480
4 978
113
Mint irtam korabban is, tetszetos, csak legbolkapott, iggazolatlan.... De ugysem tudunk elore lepni addig, amig a sok magyar hulla mellett elo nem kerulnek a mongolok csontvazai. Gondolom Te se kepzeled, hogy az elesettjeiket magukkal vittek volna? Akar Belso-Azsiaba....
Biztos hogy eltemették a halottaikat?

 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 522
113
A hit es a tenyek kerdese mas kategoria. En a tenyeket reszesitem elonyben, mert kulonben hihetnek abban is, hogy az egyiptomi piramisokban magyar rovasirasokat talaltak... Ha jonnek a leletek, akkor koszonettel fogom venni, ha szelesited a latokoromet, tenyadatokkal... De addigis, mindenki higgye azt, amit akar... En specko a jelenlegi tenyek alapja nem hiszem, hogy a provizorimus vedelem szetepe jelentos lett volna, foleg akar Kijev korabbi
elfoglalasa fenyeben...
A tény az,hogy a tatárjárás után nemsokkal a Magyar Királyság ujra regionális nagyhatalom.A következő mongol betörési kisérletet visszaverjük,sőt,létrehozzuk Moldvát,mint Kárpátokon túli előtartományt,és Havaselve (Kumánia-de utána már nem kun lakossággal) is újraalakul,ütköző/határvédelmi övezetekként.A Duna-Tisza közén a mongol fősereg nagy pusztitást visz véghez,de az ország egyébb területein már nem.Jobbanmondva Havaselvét/Kumániát pusztitják el,ami ekkor a Szentkorona tartománya.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113