NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Most hétvégén is túrázgattam egyet a budai hegyekben, ahol be szoktam járni a régi Volhov/Nyeva állások helyét, nyilván technikailag egy teljesen más tészta, de a szovjet eszközök is relatíve sűrűn voltak telepítve. Azért a főváros - az agglomerációt is beleszámítva - észak-dél irányban már az összenőtt települések miatt a 80-100 km-t is eléri, kelet-nyugati viszonylatban is legalább 50-60 km.
A jelentősége miatt szerintem nemcsak NASAMS kéne, de majd a szakik megmondják.
Annak idején a "soros" korszakban - 80-as évek eleje - kaptunk egy előképzést amely alapján a hazai légvédelem nekem elég komoly szervezetnek tűnt.
NASAMS nagy előnye az inditók széttelepithetősége.Nameg,hogy BVR-AA rakétát használ.ESSM-II rakétával meg elég komoly hatósugara is van.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 379
113
NASAMS nagy előnye az inditók széttelepithetősége.Nameg,hogy BVR-AA rakétát használ.ESSM-II rakétával meg elég komoly hatósugara is van.
Elméletileg egy fegyvertelen Gripen-től is kaphatna céladatokat, és indithatna úgy rakétát, hogy azt csak az utolsó pillanatokban venné az ellen észre. És a leküzdhető ellen számát elvileg csak az inditók -és abban tárolt rakéták- száma korlátozza...Nekem ez a megoldás nagyon tetszik.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
NASAMS nagy előnye az inditók széttelepithetősége.Nameg,hogy BVR-AA rakétát használ.ESSM-II rakétával meg elég komoly hatósugara is van.
Ezt mondjuk tudom. De azért ne feledjük, KKEu-ban vagyunk és egy ilyet rocket meg alsó hangon szolmizálva is egymillió dolláros hangjegy. Vagyis bankjegy.
Valami hatásos MANPAD-egység is nagyon kellene.
 
M

molnibalage

Guest
Nagyon összemosódnak a kommentekben, hogy ki és mire használna NASAMS-ot vagy bármit. Ha honi légvédelmi koncepció VSz-szel kimúlt és sok értelme nincs is. Az én személyes véleményem az, hogy a csapatlégvédelemre lenne szükséges fókuszálni. Ha valóban a főváros és annak környékének védelmére beszélünk akkor az igen sok NASAMS lenne. Nézzétek meg Helsinki védelmét, HÖT.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 378
77 063
113
Nagyon összemosódnak a kommentekben, hogy ki és mire használna NASAMS-ot vagy bármit. Ha honi légvédelmi koncepció VSz-szel kimúlt és sok értelme nincs is. Az én személyes véleményem az, hogy a csapatlégvédelemre lenne szükséges fókuszálni. Ha valóban a főváros és annak környékének védelmére beszélünk akkor az igen sok NASAMS lenne. Nézzétek meg Helsinki védelmét, HÖT.

A honi légvédelemnek Paks körül van létjogosultság az atomerűmű miatt a többi nagyvárosban max a közlekedési infrastruktúra ami fontos(a hadiipari létesítményeket felesleges védeni mert nem lesznek évekig tartó intenzív konfliktusok,hogy számítson egy gyár termelőképessége).
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nagyon összemosódnak a kommentekben, hogy ki és mire használna NASAMS-ot vagy bármit. Ha honi légvédelmi koncepció VSz-szel kimúlt és sok értelme nincs is. Az én személyes véleményem az, hogy a csapatlégvédelemre lenne szükséges fókuszálni. Ha valóban a főváros és annak környékének védelmére beszélünk akkor az igen sok NASAMS lenne. Nézzétek meg Helsinki védelmét, HÖT.
Mindkettőre.A régi kiépitett állásokra alapozott honi légvédelemnek ninccs ma már értelme.De kulcsfontosságú infrastruktrális elemeket,katonai létesitményeket igenis kell védeni.És a NASAMS fő előnye szememben a jó rejthetősége,és mozgékonysága honi klégvédelmi szerepben is.Nem lehet védeni vele folyamatossan az egész országot.De mint bárhol ppotenciálissan felbukanható veszélyforrás,áttételessen nyújt védelemet országos szinten is.A nagymértékű széttelepithetősége meg elég nagy területre biztosit konkrét védelmet is.Persze,csak jolműködő hálozatos rendszerben
 
M

molnibalage

Guest
Mindkettőre.A régi kiépitett állásokra alapozott honi légvédelemnek ninccs ma már értelme.De kulcsfontosságú infrastruktrális elemeket,katonai létesitményeket igenis kell védeni.És a NASAMS fő előnye szememben a jó rejthetősége,és mozgékonysága honi klégvédelmi szerepben is.Nem lehet védeni vele folyamatossan az egész országot.De mint bárhol ppotenciálissan felbukanható veszélyforrás,áttételessen nyújt védelemet országos szinten is.A nagymértékű széttelepithetősége meg elég nagy területre biztosit konkrét védelmet is.Persze,csak jolműködő hálozatos rendszerben
A mai csapásmérő fegyverek mellett sajnos, ha honi légvédelem a cél, akkor a NASAMS az én szememben már kevés. Akkor egy Sz-300PMU1 szintű HMZ (150 km) kell legalább, ami már Patriot súlycsoportja.

A Buda környéki 500 méter magas hegy az kéne hozzá, mert hiába szép nagy a 150 km-se kör ha Székesfehérvár tájára letéve a hegyek sokat kitakarnak.
Látható, hogy részben még Kecsót is védené, de még így is elég sok laktanya és fontos cucc a HMZ-be esne. Persze egy osztály nem osztály, de ekkora HMZ mellett 2 osztály is komoly tűzerő lenne. Csak mivel orosz nem jöhet már szóba...

eda4c801cf9dccf59907500e0690cd81.png


Kína 125 milló USD-s áron vett PMU2-őt 2004-ben, ez kb. 2 Griff ára volt akkor nagyságrendileg és annak 200 km-es HMZ-je van.

Csapatlégvédelemre ESSM Block II-es NASAMS lenne a király, de az sem olcsó és egy ideig tuti nem mi kapnánk őket.

Ez van, a modern haditechnikai ilyen. Most el lehet dönteni, hogy egy ország komolyan veszi magát vagy fillérbaszik.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
luftvern_834.jpg

M113ra épitett változata papiron megvan,és elvileg bármilen APC/IFV alkalmassá tehető a hordozására.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 379
113
A mai csapásmérő fegyverek mellett sajnos, ha honi légvédelem a cél, akkor a NASAMS az én szememben már kevés. Akkor egy Sz-300PMU1 szintű HMZ (150 km) kell legalább, ami már Patriot súlycsoportja.

A Buda környéki 500 méter magas hegy az kéne hozzá, mert hiába szép nagy a 150 km-se kör ha Székesfehérvár tájára letéve a hegyek sokat kitakarnak.
Látható, hogy részben még Kecsót is védené, de még így is elég sok laktanya és fontos cucc a HMZ-be esne. Persze egy osztály nem osztály, de ekkora HMZ mellett 2 osztály is komoly tűzerő lenne. Csak mivel orosz nem jöhet már szóba...

eda4c801cf9dccf59907500e0690cd81.png


Kína 125 milló USD-s áron vett PMU2-őt 2004-ben, ez kb. 2 Griff ára volt akkor nagyságrendileg és annak 200 km-es HMZ-je van.

Csapatlégvédelemre ESSM Block II-es NASAMS lenne a király, de az sem olcsó és egy ideig tuti nem mi kapnánk őket.

Ez van, a modern haditechnikai ilyen. Most el lehet dönteni, hogy egy ország komolyan veszi magát vagy fillérbaszik.

Ha lesz időd, a fontosabb katonai és civil objektumokra rátennéd a NASAMS zónáit, csak az általad gondolt vagy fent emlitett legfontosabbakra, ha lehet igy fogalmazni. Igazából az átfedésekre volnék kiváncsi.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 379
113
A Buda környéki 500 méter magas hegy az kéne hozzá, mert hiába szép nagy a 150 km-se kör ha Székesfehérvár tájára letéve a hegyek sokat kitakarnak.
Látható, hogy részben még Kecsót is védené, de még így is elég sok laktanya és fontos cucc a HMZ-be esne. Persze egy osztály nem osztály, de ekkora HMZ mellett 2 osztály is komoly tűzerő lenne. Csak mivel orosz nem jöhet már szóba...

eda4c801cf9dccf59907500e0690cd81.png


Ez van, a modern haditechnikai ilyen. Most el lehet dönteni, hogy egy ország komolyan veszi magát vagy fillérbaszik.

Ha lesz időd, a fontosabb katonai és civil objektumokra rátennéd a NASAMS zónáit

Rájöttem hogy hülyeséget kértem, mert az inditók széttelepitésével lehetne rakoncátlankodni és elég nagy terület lefedhető volna, ha ez volna a végcél...
 
M

molnibalage

Guest
Ha lesz időd, a fontosabb katonai és civil objektumokra rátennéd a NASAMS zónáit, csak az általad gondolt vagy fent emlitett legfontosabbakra, ha lehet igy fogalmazni. Igazából az átfedésekre volnék kiváncsi.
https://forum.htka.hu/threads/nasam...to-air-missile-system.1187/page-8#post-483880
Ebben a HSZ-ben volt 4 vagy 5 NASAMS, de nem tudom, hogy miért nem tölt be a kép...

luftvern_834.jpg

M113ra épitett változata papiron megvan,és elvileg bármilen APC/IFV alkalmassá tehető a hordozására.
Sosem a platformok hiánya a szűk km. Arra teszed rá, amire csak akarod. Akár T-72 alvázra is, ha átheggeszted és elfér.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A mai csapásmérő fegyverek mellett sajnos, ha honi légvédelem a cél, akkor a NASAMS az én szememben már kevés. Akkor egy Sz-300PMU1 szintű HMZ (150 km) kell legalább, ami már Patriot súlycsoportja.

A Buda környéki 500 méter magas hegy az kéne hozzá, mert hiába szép nagy a 150 km-se kör ha Székesfehérvár tájára letéve a hegyek sokat kitakarnak.
Látható, hogy részben még Kecsót is védené, de még így is elég sok laktanya és fontos cucc a HMZ-be esne. Persze egy osztály nem osztály, de ekkora HMZ mellett 2 osztály is komoly tűzerő lenne. Csak mivel orosz nem jöhet már szóba...

eda4c801cf9dccf59907500e0690cd81.png


Kína 125 milló USD-s áron vett PMU2-őt 2004-ben, ez kb. 2 Griff ára volt akkor nagyságrendileg és annak 200 km-es HMZ-je van.

Csapatlégvédelemre ESSM Block II-es NASAMS lenne a király, de az sem olcsó és egy ideig tuti nem mi kapnánk őket.

Ez van, a modern haditechnikai ilyen. Most el lehet dönteni, hogy egy ország komolyan veszi magát vagy fillérbaszik.
Skyceptor,ha elkészül.Az alappját adó Stunner rakéta távlatilag talán még a NASAMS inditókba is illesztehető lehet.De az kettös irányitófej illesztését sem tartom elképzelhetetlennel az AMRAAM/ESSM rakétákhoz.(napersze nem általunk kivitelezve)
Hagyományos honilégvédelmi szereposztásban kevés a NASAMS,de a mozgékonysága,rejthetősége és a hálozatos használhatsági módja már szerintem igencsak komoly területvédelmi képességet is ad neki.Lényegében csak az adatátvitelt biztositó rádió teljesitménye szabja meg a széttelepithetőséget.A vezérlőkabin egy mini AVR.Bármilyen lokátor adhat neki felderitési/ccéladatokat.
Nincs kedved a Skyceptor/Stunner párosrol is sszeállitani egy szösszenetet?Elég érdekes lehetőségeket rejtenek magukban,szerintem.
Dél koreaiak is kijöttek egy radar/IR vezérlésű eggyenlőre hajófedélzeti légvédelmi rakétával
 
M

molnibalage

Guest
Skyceptor,ha elkészül.Az alappját adó Stunner rakéta távlatilag talán még a NASAMS inditókba is illesztehető lehet.De az kettös irányitófej illesztését sem tartom elképzelhetetlennel az AMRAAM/ESSM rakétákhoz.(napersze nem általunk kivitelezve)
Hagyományos honilégvédelmi szereposztásban kevés a NASAMS,de a mozgékonysága,rejthetősége és a hálozatos használhatsági módja már szerintem igencsak komoly területvédelmi képességet is ad neki.Lényegében csak az adatátvitelt biztositó rádió teljesitménye szabja meg a széttelepithetőséget.A vezérlőkabin egy mini AVR.Bármilyen lokátor adhat neki felderitési/ccéladatokat.
Nincs kedved a Skyceptor/Stunner párosrol is sszeállitani egy szösszenetet?Elég érdekes lehetőségeket rejtenek magukban,szerintem.
Dél koreaiak is kijöttek egy radar/IR vezérlésű eggyenlőre hajófedélzeti légvédelmi rakétával
Ki van zárva. Egy 400 km-es HMZ-vel rakéta az nem NASAMS méretű, az kb. 1,5-2 tonnás szörny.
Az említett rendszerek említve benne vannak HÖT XXI. századi részénél. Ezek jelenleg nem létező rendszerek, koncepciók.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ki van zárva. Egy 400 km-es HMZ-vel rakéta az nem NASAMS méretű, az kb. 1,5-2 tonnás szörny.
Az említett rendszerek említve benne vannak HÖT XXI. századi részénél. Ezek jelenleg nem létező rendszerek, koncepciók.
Maga a Stunner kb AMRAAM méretű légiharcrakéta.Ami képek eddig megjelentek a Skyceptorrol,igazábol nemtudom,hogy lehet 400km HMZ egy viszonylag kicsi gyorsitófokozattol.Valami ott nem gömbölű.
ESSM mérete különben szerintem simán lehetővé tenné az AMRAAM és az AIM-9X keresőfejek egymás melletti beépithetőségét,a Stunner mintájára.Csak szerintem az igény nincs meg az amiknál hozzá.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
A Pilis (Pilisszentkereszt), Lom-hegy (Pilisszentlászló), Urak Asztala (Szentendre) messzemenően uralja a térséget vizuálisan 600-700 méter magasról sokszor nézegettük, gyönyörűen belátható az ország belső része felé, de még a Felvidéki hegyek is megvannak.

view.php


view.php
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Maga a Stunner kb AMRAAM méretű légiharcrakéta.Ami képek eddig megjelentek a Skyceptorrol,igazábol nemtudom,hogy lehet 400km HMZ egy viszonylag kicsi gyorsitófokozattol.Valami ott nem gömbölű.

Igen, mert a David's Sling / Skyceptor ABM rendszer, és amúgy a hatótávolsága nagyjából 120-160km közötti, a 160+km, amit néhány helyen említenek erősen túlzás. A 40-400km, amit sokszor látni vele kapcsolatban nem az elfogó rakéta értéke, hanem hogy ilyen hatótávolságú ballisztikus rakéták ellen vethető be...

De eleve nem sűrűn látsz két fokozatú földi indítású légvédelmi rakétát, mert nem tudod, hogy hol fog a gyorsító fokozat földet érni. Elég ciki, ha a védendő egység fejére esik a kiégett fokozat.... Kivételek akadnak - például az Aster-15 és -30, ami viszont eredetileg tengerészeti SAM-nak indult. Ott nem akkora gond a leváló gyorsító fokozat....

ESSM mérete különben szerintem simán lehetővé tenné az AMRAAM és az AIM-9X keresőfejek egymás melletti beépithetőségét,a Stunner mintájára.Csak szerintem az igény nincs meg az amiknál hozzá.

A probléma az, hogy akkor nem lesz olcsó. Az ESSM / ESSM Mk.2 esetében elvárás volt és ma is az, hogy relatíve olcsó maradjon. Ezért is jött létre az ESSM Mk.2 esetén a "megoldás" úgy, hogy az AMRAAM fejét pakolják az orrába egy picit nagyobb antennával. Egy integrált kettős fej méregdrágává teheti. Emiatt nem hittem anno sem abban, hogy a Raytheon "olcsó" megoldásként aposztrofálta a SkyCeptort.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Igen, mert a David's Sling / Skyceptor ABM rendszer, és amúgy a hatótávolsága nagyjából 120-160km közötti, a 160+km, amit néhány helyen említenek erősen túlzás. A 40-400km, amit sokszor látni vele kapcsolatban nem az elfogó rakéta értéke, hanem hogy ilyen hatótávolságú ballisztikus rakéták ellen vethető be...

De eleve nem sűrűn látsz két fokozatú földi indítású légvédelmi rakétát, mert nem tudod, hogy hol fog a gyorsító fokozat földet érni. Elég ciki, ha a védendő egység fejére esik a kiégett fokozat.... Kivételek akadnak - például az Aster-15 és -30, ami viszont eredetileg tengerészeti SAM-nak indult. Ott nem akkora gond a leváló gyorsító fokozat....



A probléma az, hogy akkor nem lesz olcsó. Az ESSM / ESSM Mk.2 esetében elvárás volt és ma is az, hogy relatíve olcsó maradjon. Ezért is jött létre az ESSM Mk.2 esetén a "megoldás" úgy, hogy az AMRAAM fejét pakolják az orrába egy picit nagyobb antennával. Egy integrált kettős fej méregdrágává teheti. Emiatt nem hittem anno sem abban, hogy a Raytheon "olcsó" megoldásként aposztrofálta a SkyCeptort.
Viszont lehetne lépcsőzetes ezáltal a rendszer.Alap az AMRAAM,ami nem olcsó már magában sem,de egyuttal légiharcrakéta is.ESSM Mk2 a nagyobb HMZt biztosit lépcsőfok.Az ESSM kettős fejjel pedik az a természetessen drágább kvetkező lépcsőfok lehetne,amit szükség esetén lehet bevetni.Szerintem ha az oroszok vagy a kinaiak bevethető szinten megjelennek egy vontatott csalival,meg is fogják épiteni az R/Ir fejet.Valószinűsithetően AESA radarantennával spékelve.
Tehát a Dávid parittyája lényegében a Skyceptor?Akkor viszont az nem egy hagyományos értelemben vett légvédelmi rakéta.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 551
113
Nasams és társai szerintem csapat légvédelemként, mintegy szétbontakozva a határszakasz hosszán (vagy front, vagy védelmi vonal) képzelném el. Kombinálva lennének így a Mistralokkal, és esetlegesen manpadokkal. Így egy elég erős szűrőként működne ez a terület, ami mégis átjut, arra meg ott van néhány Gripen. Így még jórészt ellenséges terület fölé is belátunk, és tevékenykedhetünk ott, nem megvárva hogy azok bármit, hidat, malmot, finomítót stb, rombolhassanak az országunkban szinte bárhol. Szerintem butaság csupán a nagyvárosokat védeni, hiszen így a teljes országot szinte szabad prédává tesszük és nap nap után szabadon rombolhatnak bármit. Gondolom senkinek sem hiányoznak olyan képek mint amik Szíriából vagy Donyeckből, Luganszkból jöttek, pláne hogy nem idegenek hanem rokonok, gyerekek, iskola,vagy munkatársak szerepelnek majd rajt. Az egész országot le lehet fedni, de ahhoz komoly pénz kell, és fenn is kell tartani. Egy olcsóbb megoldás hogy csak annyi légvédelmi egység van amelyik az adott háborús szakaszt lefedi, és megkerülhetetlenné teszi. Kezdésként szerintem ez is megtenné. A leghosszabb szakasz a szlovák, ez elég hosszú, viszont velük tűrhető a viszonyunk. Ezért úgy gondolom hogy a másik két hosszabb szakasz, a horvát és a román ami kiindulási alap kellene legyen, rászámolva annyit hogy némi mélysége is legyen a dolognak.
Bár tulajdonképp lehet olcsóbb volna egy nagyobb teljesítményű rendszert venni és fenntartani, mint több kisebbet. Ehhez laikus vagyok.