NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 469
24 001
113
Szerintem az is egészséges előnyünk lesz -ha lesz- hogy ezek a rakéták nem csak a mostani Gripen új fegyverei lesznek, hanem 26 után egy lehetséges váltótipusé is úgy, hogy valószinű használva lesznek "föld-levegő üzemmódban" is...
Aztán ki tudja, lehet csak levegő-levegő szerepkörbe vesszük őket. Még 1500M$ talonban van az amerikai üzlet kapcsán.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Megint nem vagyok boldog, mert oda én már kb. IRIS-T + Meteort vártam.

Abból a szempontból jobb választás, hogy így tényleg kettős szerepkörben vethetőek be az AMRAAM-ok. Tény, hogy én is pártolnám az IRIS-T + Meteor párost, de a NASAMS-hoz akkor külön kell venni a rakétát...

Aztán ki tudja, lehet csak levegő-levegő szerepkörbe vesszük őket. Még 1500M$ talonban van az amerikai üzlet kapcsán.

Szerintem félreértetted a híreket. A 2 milliárd dolláros összeg az egy csomagban jóváhagyott fegyvereladásokra vonatkozik, ebben van japán SM-3 Block IIA hajóról indított ABM, van litván JLTV és dán szonár illetve szonárbója beszerzés is a magyar rakétabeszerzés mellett.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Akár kombinált is lehet. 1 osztály honi, ami lefedi Paksot, Kecsót és talán még Szolnokot is, a másik kettő meg a jóég tudja.
Paks, Kecsó egyszerre?
Lehet ilyen köröket rajzolni (én 5+1 kb. 25 km sugarú egymást részben átfedő kört rajzotam…) de akkor max. egy indító védi Paksot a hatósugár széléről.
Lehet játszani a körök elhelyezésével de a számuk várhatóan nem lesz több 5-6 / osztály és - bár nem tudom milyen magas árbócon van a datalink antenna - a telepítési távolságuk az FDC től sem haladhatja meg sokkal a 25-30 km-et (síkvidéken).
aa.jpg
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 379
113
Megint nem vagyok boldog, mert oda én már kb. IRIS-T + Meteort vártam.
Elhiszem, én is örülnék ennek a párosnak is...,de még bármi lehet, hiszen ha egyszer benyögik a Meteort akkor ez a készlet mehet a NASAMS ütegekhez minden probléma nélkül.
Az ilyen NASAMS rendszerrel a már megrendelt SAMOC-ba integrálva a meglévő Gripenekre is alapozva egy igazi kis légvédelmi rémálmot lehet összehozni a "hasonló kaliberű" ellennek...,és azért az új Mistral rakéták is "tehetségesek" :) ...én annyira azért nem szomorkodom...elindulni látszik valami
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 633
5 358
113
Abból a szempontból jobb választás, hogy így tényleg kettős szerepkörben vethetőek be az AMRAAM-ok. Tény, hogy én is pártolnám az IRIS-T + Meteor párost, de a NASAMS-hoz akkor külön kell venni a rakétát...



Szerintem félreértetted a híreket. A 2 milliárd dolláros összeg az egy csomagban jóváhagyott fegyvereladásokra vonatkozik, ebben van japán SM-3 Block IIA hajóról indított ABM, van litván JLTV és dán szonár illetve szonárbója beszerzés is a magyar rakétabeszerzés mellett.

Szerintem úgy értette az 1500m dollárt, hogy amikor kint volt Viktor májusban, elterjedt, hogy 1 milliardért tárgyalunk Lockheed-dal, 1 milliárdért a Raytheon-nal. Ebből ugye most csak 500 misi lett elhasználva.
 
  • Tetszik
Reactions: Python and Cifu

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 469
24 001
113
Abból a szempontból jobb választás, hogy így tényleg kettős szerepkörben vethetőek be az AMRAAM-ok. Tény, hogy én is pártolnám az IRIS-T + Meteor párost, de a NASAMS-hoz akkor külön kell venni a rakétát...
nem nem án arcas által hozott hírről beszélek a 2 milliárd kapcsán
"A források szerint Cornstein a gázüzleteken felül azzal is büszkélkedett, hogy a magyar kormány csillagászati árú fegyverüzletekre is készül. A nagykövet azt állította, hogy egy egymilliárd dolláros (közel 290 milliárd forint) nagyságrendű üzletet terveznek hamarosan bejelenteni, amelyet a repülőgépeket gyártó Lockheed Martin nevű céggel kötne Magyarország. Cornstein szerint azonban egy másik céggel is tárgyalások folynak egy szintén egymilliárd dollár körüli védelmi beszerzésről. A nagykövet nem nevezte meg a másik céget, de két, a magyar-amerikai védelmi beszerzésekről információval rendelkező forrásunk szerint a rakétagyártó Raytheonra utalt."
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 027
113
Elhiszem, én is örülnék ennek a párosnak is...,de még bármi lehet, hiszen ha egyszer benyögik a Meteort akkor ez a készlet mehet a NASAMS ütegekhez minden probléma nélkül.
Az ilyen NASAMS rendszerrel a már megrendelt SAMOC-ba integrálva a meglévő Gripenekre is alapozva egy igazi kis légvédelmi rémálmot lehet összehozni a "hasonló kaliberű" ellennek...,és azért az új Mistral rakéták is "tehetségesek" :) ...én annyira azért nem szomorkodom...elindulni látszik valami
Persze, az irány jó! A Leo2 A7+ után én bíztam egy komolyabb rendszerben, komolyabb rakétával. SampT vagy Meads vonalon.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Persze, az irány jó! A Leo2 A7+ után én bíztam egy komolyabb rendszerben, komolyabb rakétával. SampT vagy Meads vonalon.

Miért autókártyás elven nézi mindenki a képességeket? :confused:

Itt nem az számít, hogy a marketinganyagban milyen értékeket írnak le, mert egy NASAMS rendszert úgy is széttelepítesz, hogy 10-20km-es körben vannak az indítók, a radar(ok) megint máshol, a vezérlő megint máshol. Szóval a NASAMS egy új lépcsőfok, ahol a széttelepítés nem pár tíz vagy pár száz métert jelent, hanem súlyos kilométereket.
 
M

molnibalage

Guest
Az ESSM-el, AMRAAM-ER-el egész pofás kis rendszer, a sima akár C-7 AMRAAM-al a földről nekem karcsúnak tűnik. Az hogy kell e horror összegért ABM-képesség, az valóban erősen vitatható, ebben egyet értek Molnival, viszont a C-7 földről széttelepítve is akár, rajzolgathatjuk a kis elméleti köröket HMZ-ről, de az a rakéta egyszerűen kicsi, gyenge, kevés SAM feladatkörben, ez nekem vesszőparipám. Fel kell repülni 6km felé, és rohamosan elkezd esni a rendszer ferde hatótávolsága, csodák nincsenek, ez egy másfél mázsás egyfokozatú nem ramjet hagyományos rakéta, a világot nem váltja majd meg :(.
A rendszer HMZ-je 10 km magasságig 20 km, de itt már valóban lassú a rakéta.

Apró hiba, hogy nincs az a harcászati vadászgép, ami folyamatosan effektíve tudna működni 10 km felett repülve, mert ott a repülési teljesítmény borzalmasan vékony már és a CAS adása is nehézkes. A NASAMS HMZ-je felett nem lehet átrepülni még korszerű PGM-ekkel se nagyon.

Ezen felül az első indítás után sincs róla fogalmad, hogy az indító hol van. Mert a Sentinel radart még bemérheted, de az indítót már nem... Az, hogy felkapcsol a rakéta radarja az 0 infó ahhoz, hogy meghatározd hol van az indító. A NASAMS felépítése az, ami miatt igen veszélyes hiába kicsi a rakéta HMZ. Mert pont olyan hatása van, mint a II. vh alatt a Tigris frásznak, hogy bármelyik bokor mögött ott lehet. Csak a difi az, hogy itt a radar és az indító nem egy bokorban vannak.

A HTÖ után sem jött le sokaknak - hiba, hogy ezt kihagytam - hogy a nagy hatótávolságú SAM adott távolság felett inkább már csak kiszámított kockázat, hogy meddig és milyen magasan repülj. Amikor 2-3-4 perc a rakéta repülési ideje, akkor "csak" elrettentés, de ölni nehéz vele. Minden célra meg tüzelgetni vele nehéz, mert horizont alá menve igen hamar kukázható a rakéta.

A NASAMS úgy ad hasonló területi lefedést, hogy a valódi ölési zónája sokkal jobb, mert a rakéta repülési ideje a teljes osztály HMZ-ben végig rövid marad. Ezen felül a SAMP/T és Vityáznál hiába nincs folyamatos célmegvilágítás, ha sokkal inkább összerendelhető közelségben az indító és a radar, ami dolgozik. Ez a NASAMS-nál teljesen hiányzik, ha normálisan csinálod. Kisebb mérete miatt sokkal mobilabb és rugalmasan használható. Olyan helyre is telepíti egy közepes szállító heli is, ahova fel nem pakolod a nehézfiúkat...

Paks, Kecsó egyszerre?
Lehet ilyen köröket rajzolni (én 5+1 kb. 25 km sugarú egymást részben átfedő kört rajzotam…) de akkor max. egy indító védi Paksot a hatósugár széléről.
Lehet játszani a körök elhelyezésével de a számuk várhatóan nem lesz több 5-6 / osztály és - bár nem tudom milyen magas árbócon van a datalink antenna - a telepítési távolságuk az FDC től sem haladhatja meg sokkal a 25-30 km-et (síkvidéken).
aa.jpg

  • 50% HMZ átfedés merőben erős túlzás még akkor is, ha az ellenfél pontosan tudná, hogy a HMZ-d hol van. De nem tudja...
  • Az, hogy szervezetileg és a gyakorlati használat hogyan lesz szintén beleszól abba, hogy hol legyen a körök közepe.
  • 1/3-os átfedéssel 5 indítóval totál más eredményt kapsz. Mivel totál felesleges kör oda, ahol nincs objektum, így még durvább is lehet a vége.
Szándékosan csak 4 db. Az ötödik ahova jól esik attól függően, hogy hol CAP-el Gripen és mit akarsz jobban védeni meg felteszem, hogy 1 db mozog. A vonalas széthúzás eredménye, hogy Bp felé dél felől kerülésre kényszerít a Sentinelek átlagos várható helye alapján, illetve maga a CAP is védett, ami mindkét irányba ki tud mozdulni a SAM mögül. Az összes települési helyet út mellé tettem és nem a pusztába.

Amúgy meg semmi sem gátolja meg az, hogy tetszőleges számú indító legyen bárhol, mert az FDC felépítés miatt akár mind a akárhány db indító és radar lehet egybe, ahogy a HTÖ-ben látható Helsinkinél levő NASAMok vannak...

A mobilitás miatt sávok igen gyorsan mozgathatóak.
2nvivkU.png


Persze, az irány jó! A Leo2 A7+ után én bíztam egy komolyabb rendszerben, komolyabb rakétával. SampT vagy Meads vonalon.
A NASAMS bizonyos szempontból komolyabb rendszer. Ezen felül az AIM-120 itthon már hadrendben van. Nem új dolog. A ABM képességben több a nagyobb, de fent ismertettem a HMZ-nél a valódi ölés képesség korlátait.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Ezen felül az első indítás után sincs róla fogalmad, hogy az indító hol van. Mert a Sentinel radart még bemérheted, de az indítót már nem... Az, hogy felkapcsol a rakéta radarja az 0 infó ahhoz, hogy meghatározd hol van az indító. A NASAMS felépítése az, ami miatt igen veszélyes hiába kicsi a rakéta HMZ. Mert pont olyan hatása van, mint a II. vh alatt a Tigris frásznak, hogy bármelyik bokor mögött ott lehet. Csak a difi az, hogy itt a radar és az indító nem egy bokorban vannak.

Azért itt tegyünk egy gondolatjelet, mert oké, hogy rádióelektronikai módon nem, vagy nagyon nehézkesen felderíthető az indító, viszont infravörös képalkotással más a helyzet. Az F-35 DAS-a az első ilyen hadrendbe állt rendszer, amely hivatalosan is képes egy rakétaindítást azonosítani és az alapján az indító helyzetét is nagyjából belőni. Elvben pedig a J-21 és a Szu-57 is rendelkezhet hasonló képességgel, legalábbis az érzékelők megvannak hozzá.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Roni
T

Törölt tag 1945

Guest
Paks, Kecsó egyszerre?
Lehet ilyen köröket rajzolni (én 5+1 kb. 25 km sugarú egymást részben átfedő kört rajzotam…) de akkor max. egy indító védi Paksot a hatósugár széléről.
Lehet játszani a körök elhelyezésével de a számuk várhatóan nem lesz több 5-6 / osztály és - bár nem tudom milyen magas árbócon van a datalink antenna - a telepítési távolságuk az FDC től sem haladhatja meg sokkal a 25-30 km-et (síkvidéken).
aa.jpg

NASAMS esetén (ellentétben a szovjet/orosz lérakkal), az osztály nem egyenlő egy körrel, hanem minden indítóállvány egy-egy külön kör...
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Azért itt tegyünk egy gondolatjelet, mert oké, hogy rádióelektronikai módon nem, vagy nagyon nehézkesen felderíthető az indító, viszont infravörös képalkotással más a helyzet. Az F-35 DAS-a az első ilyen hadrendbe állt rendszer, amely hivatalosan is képes egy rakétaindítást azonosítani és az alapján az indító helyzetét is nagyjából belőni. Elvben pedig a J-21 és a Szu-57 is rendelkezhet hasonló képességgel, legalábbis az érzékelők megvannak hozzá.

Hát az indítás utáni indító költöztetést itt sem lehet megspórolni, viszont az osztály (a többi indítóállvánnyal) eközben tűzkész marad.
Ha a SEAD csapást azonnal indítod a felderített indítóállvány pozíciójára, messze nem lehetsz benne biztos, hogy nem egy csapdába (értsd a többi i.á.) futsz bele.
 
M

molnibalage

Guest
Azért itt tegyünk egy gondolatjelet, mert oké, hogy rádióelektronikai módon nem, vagy nagyon nehézkesen felderíthető az indító, viszont infravörös képalkotással más a helyzet. Az F-35 DAS-a az első ilyen hadrendbe állt rendszer, amely hivatalosan is képes egy rakétaindítást azonosítani és az alapján az indító helyzetét is nagyjából belőni. Elvben pedig a J-21 és a Szu-57 is rendelkezhet hasonló képességgel, legalábbis az érzékelők megvannak hozzá.
Igen. De ez is csak az indítás után. Ez iszonyatosan veszélyes dolog ám.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Amúgy meg semmi sem gátolja meg az, hogy tetszőleges számú indító legyen bárhol, mert az FDC felépítés miatt akár mind a akárhány db indító és radar lehet egybe, ahogy a HTÖ-ben látható Helsinkinél levő NASAMok vannak...
Az FDC és az indítók között a távolság - szerintem - nem lehet végtelen…
A datalinknek működnie kell. Mivel az FDC és az indító is a földön van szerintem nem lehet több a távolság 20-25 km-nél (maximum!)
Ellenkező esetben valamilyen relé állomást kellene beiktatni - nemde?
 
M

molnibalage

Guest
Az FDC és az indítók között a távolság - szerintem - nem lehet végtelen…
A datalinknek működnie kell. Mivel az FDC és az indító is a földön van szerintem nem lehet több a távolság 20-25 km-nél (maximum!)
Ellenkező esetben valamilyen relé állomást kellene beiktatni - nemde?
Igen, relé kell. De már a szovjet SAM-eknél is tornyon volt a AVR antenna. Egy 15 méteres toronnyal sík terepen 30-35 km-es távolság simán vállalható az egyes elemek között, mert maguk az indítók is lehetnek reléállomások tudtommal. De abban sem gátol senki minket, hogy akkor több mozgó relé legyen, ez nem a világ teteje, hogy ezt megcsináljuk... Elhatározás kérdése, hogy mennyire húzza fel az ember a rendszert. Vagy építesz egy komolyabb tornyot az ország közepére és akkor azt meg az összes látja. Persze azt is védeni kell, hogy ne csapják el, de ha elve Kecsó közelében van, amit eleve védesz...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 027
113
Hát, én örülök hogy örül itt mindenki, de hogy a valóságban harcászati repülőgépre 10 km magasban földről indítva a C7 el 20 km ről a megsemmisítés valószínűsége két számjegyű, azt én kétlem. Ez nem autóskártyázás, ez egy légiharc rakéta, és igen ha tetszik ha nem, légvédelmi szerepben bár sok szempontból jó/okos/ügyes megoldás, messze nem ér annyit mint egy SampT vagy Meads. A széttelepíthetőség és jó túlélőképesség, hálózat központú vezetése minden modern rendszer sajátja. Tök jó dolog a Nasams, csak értelmes méretű rakétával. A Meads ráadásul radaros és EO/IR vonalon is használ rakétát, szerintem ma a patriot+IrisT-n alapuló kombó jóval nagyobb harcértéket jelent.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
T

Törölt tag 1586

Guest
Igen, relé kell.
Te láttál, vagy hallottál már relé állomásról NASAMS rendszerben? Én még nem…
Komolyan meg lennék lepve ha mi találnánk ki hozzá.

Szerintem életszerűbb ha úgy számolsz hogy húzol az FDC köré egy 25 km sugarú kört és eddig addig a vonalig bezárólag helyezed el az indítókat...