NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Tudom.
Itt most az alapokról beszélek, és elsősorban az amerikai felhasználásról. Arról, hogy a Sentinel is folyamatos fejlesztés alatt áll, erre most bejelntik, hogy a GhostEye MR-rel tovább növelik a NASAMS érzékelési hatótávját.
Különben ez a GhostEye MR a LTAMDS rendszer leskálázott verziója, amit eredetileg a Patriot-hoz fejlesztettek.
Ha jól látom, akkor az eredeti GhostEye hátrafelé figyelő antennái felpakolva egy forgató motorra.
GhostEye:
LTAMDS_7801_resize.jpg

GhostEye MR:

GhostEye%20MR%202_HI_RES.png
Jo nagy malac:

raytheon-unveils-ghosteye-mr-medium-range-air-and-missile-defense-radar-for-nasams-1.jpg


raytheon-unveils-ghosteye-mr-medium-range-air-and-missile-defense-radar-for-nasams.jpg



Nagyon nem irnak rola semmit - nekem gyanus, hogy a mi vadiuj Eltainkhoz zarkoznak fel vele, csak ugye 2x akkorara sikeredett, mert szemben a zsidok remek kis cuccaval ez sanszosan nem uj fejlesztes, hanem tenyleg egy az egyben az LTAMDSbol skalaztak le, ahogy irtad:
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
M

molnibalage

Guest
Na jó, akkor próbáljuk már kicsit a számok nyelvén beszélni erről Sentinelről, mert eddig csak lehülyézni sikerült egymást, normális forrást betenni, hogy adott RCS-ű célt milyen távolról követhet, azt nem...

Sorvezetőnek itten két görbe.

  • A kék görbe az, amikor felteszem azt, hogy 100 m2-es célt 120 km-ről érzékel a radar és ez alapján számoljuk visszafelé a karakterisztikát.
  • A sárga görbe, amikor kb. 75 km-re tettem egy átlagos 4. gen felfegyverzett vadászgép érzékelését. Ez valahol 1-10 m2 RCS tája, vettem a közepét akkor 75 km-nek.

Olyan húdenagy eltérés nincs a kettő között.
A kék görbe esetén egy 5 m2-es célt kb. 55 lm-ről vesz követésbe a radar, a sárga esetén 65 km tája.

Egymás torkának esése és minősítgetés helyett esetleg lehetett volna minimálisan számolni...
Ha már n+1-szer meg lett mutatva a hogyan...

Gs5eiGd.png
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Na jó, akkor próbáljuk már kicsit a számok nyelvén beszélni erről Sentinelről, mert eddig csak lehülyézni sikerült egymást, normális forrást betenni, hogy adott RCS-ű célt milyen távolról követhet, azt nem...

Sorvezetőnek itten két görbe.

  • A kék görbe az, amikor felteszem azt, hogy 100 m2-es célt 120 km-ről érzékel a radar és ez alapján számoljuk visszafelé a karakterisztikát.
  • A sárga görbe, amikor kb. 75 km-re tettem egy átlagos 4. gen felfegyverzett vadászgép érzékelését. Ez valahol 1-10 m2 RCS tája, vettem a közepét akkor 75 km-nek.

Olyan húdenagy eltérés nincs a kettő között.
A kék görbe esetén egy 5 m2-es célt kb. 55 lm-ről vesz követésbe a radar, a sárga esetén 65 km tája.

Egymás torkának esése és minősítgetés helyett esetleg lehetett volna minimálisan számolni...
Ha már n+1-szer meg lett mutatva a hogyan...

Gs5eiGd.png

A fenti görbével ugye az a gond, hogy az alapfeltételezés (100²RCS@120km) erősen kérdéses...
... vajon Tu-95-ös medvét (más ekkora radarkeresztmetszetű cél keletről nem is jut eszembe) akartak fogni a Sentinellel, vagy inkább egy MiG-et?
 
M

molnibalage

Guest
A fenti görbével ugye az a gond, hogy az alapfeltételezés (100²RCS@120km) erősen kérdéses...
... vajon Tu-95-ös medvét (más ekkora radarkeresztmetszetű cél keletről nem is jut eszembe) akartak fogni a Sentinellel, vagy inkább egy MiG-et?
Nem én írtam le ezt, hanem rudi. Hát csináltam arra egy görbét és arra, amit jellemzően megadnak referencia adatnak a gyártók, egy átlagos vadászégépre égháttérben.

Az Sz-400 MFR-nél 4 m2-re van megadva.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1945
T

Törölt tag 1945

Guest
Na jó, akkor próbáljuk már kicsit a számok nyelvén beszélni erről Sentinelről, mert eddig csak lehülyézni sikerült egymást, normális forrást betenni, hogy adott RCS-ű célt milyen távolról követhet, azt nem...

Sorvezetőnek itten két görbe.

  • A kék görbe az, amikor felteszem azt, hogy 100 m2-es célt 120 km-ről érzékel a radar és ez alapján számoljuk visszafelé a karakterisztikát.
  • A sárga görbe, amikor kb. 75 km-re tettem egy átlagos 4. gen felfegyverzett vadászgép érzékelését. Ez valahol 1-10 m2 RCS tája, vettem a közepét akkor 75 km-nek.

Olyan húdenagy eltérés nincs a kettő között.
A kék görbe esetén egy 5 m2-es célt kb. 55 lm-ről vesz követésbe a radar, a sárga esetén 65 km tája.

Egymás torkának esése és minősítgetés helyett esetleg lehetett volna minimálisan számolni...
Ha már n+1-szer meg lett mutatva a hogyan...

Gs5eiGd.png

Annyit segíthetek még, hogy az MPQ-64 eredetileg a TPQ-36 Firefinder tüzérségi felderítő lokátor továbbfejlesztésével jött létre.
Érdemes azt is még figyelembe venni még, hogy a Sentinel is jópár fejlesztési lépcsőn van már azóta túl: MPQ64, MPQ64M1, MPQ64M2, MPQ64F1...
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
M

molnibalage

Guest
Annyit segíthetek még, hogy az MPQ-64 eredetileg a TPQ-36 Firefinder tüzérségi felderítő lokátor továbbfejlesztésével jött létre.
Érdemes azt is még figyelembe venni még, hogy a Sentinel is jópár fejlesztési lépcsőn van már azóta túl: MPQ64, MPQ64M1, MPQ64M2, MPQ64F1...
Effective range
Mortar: 18 km
Artillery: 14.5 km
Rockets: 24 km

Ha ezek kb. 0.01 m2 táján vannak, akkor kb a görbék kiterjesztésének tartományában vannak.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Effective range
Mortar: 18 km
Artillery: 14.5 km
Rockets: 24 km

Ha ezek kb. 0.01 m2 táján vannak, akkor kb a görbék kiterjesztésének tartományában vannak.

A TPQ36 eredeti 24km-es hatótávolsága azóta nőtt a különböző MPQ64 változatoknál 40km, 75km, majd 120km-re.
 
M

molnibalage

Guest
A TPQ36 eredeti 24km-es hatótávolsága azóta nőtt a különböző MPQ64 változatoknál 40km, 75km, majd 120km-re.
Na ja, de célja miatt a 24 km-es táv nem a repcsikre vonatkozik, az MPQ64-nél meg mivel azok ellen is készült valami repcsire.
Tehát nem ugyanaz a mérce.
 
K

kamm

Guest

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 964
113
Az ELTA radarok hatótávja 400 km fölött van - kisméretű célokra is bőven a NASAMS hatótávján túl ellát. Az egész országot le lehet velük fedni - a Sentinel kb. réskitöltésre vagy NATO műveletekbe, missziókba kellhet leginkább. Ha hazai területet kell védelmezni, akkor simán lesz céladat vagy 2-3 forrásból...

Megérkezett a Zrínyi kiadvány a NASAMS-ről.
Sok újdonság nincs benne, csak annyi hogy az AMRAAM-ER hatótávolság kétszerese a sim AMRAAM-nak. Konrkét számot nem ír.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 964
113
Megérkezett a Zrínyi kiadvány a NASAMS-ről.
Sok újdonság nincs benne, csak annyi hogy az AMRAAM-ER hatótávolság kétszerese a sim AMRAAM-nak. Konrkét számot nem ír.
Egy központ 12 indítót tud vezérelni, 72 cél támadható egyszerre maximum (kb. az összes szomszédunknak nincs ennyi gépe együtt véve! :p). A beszerzés mennyiségről nem írnak.
Annyi még kiderült, hogy az AMRAAM-C8 került beszerzésre nagyobb mennyiségben.
Az indító 360 fokban körbeforog, de mindig 30 fokban történik az indítás - ez fix.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 106
73 634
113
"NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System) is the cornerstone in the ground-based air defence in Norway. To keep NASAMS relevant
the long-term plan states that the current NASAMS systems will be upgraded from 2023 to 2029. This upgrade involves modern sensors, as well as that short-range missiles will be entering the NASAMS system, in addition to current medium-range missiles. This upgrade of NASAMS is considered a necessary prioritization to be able to combat incoming cruise missiles. It also means that investment funds for a possible long-range air defence will be postponed until after 2028.

The long-term plan states that purchasing long-range air defence systems is a significant investment, and to maintain a long-range air defence system operational, demands notable recourses and competence. As of today, the Norwegian Air Force is in the process of completing the NASAMS 3 upgrades. NASAMS 4 will be the upgrades in the period of 2023 up to 2029 where the plan is among other things to add short-range missiles into the NASAMS system. If there is a further development with long-range missiles after 2028, it will probably be named NASAMS 5.

Besides the NASAMS 4 upgrade, the long-term plan also express the importance of modern base defence (force protection) on the airbases. The base defence is designated to the protection of the airbase, so the airbase operational functions can be maintained in crisis and armed conflict. The development, procurement and implementation of modern base defence are prioritized within the 2023 up to 2029 time period."
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: Pogány and Aladeen